Kolay Doğum İçin Önerileriniz (Normal Doğum)

ades_ballibadem

Nirvana
Kayıtlı Üye
19 Mart 2008
2.757
78
NORMAL DOĞUM YAPAN ANNİŞLER,kolay doğum için son 1,5ayda neler yapabilirim yada doğum sancıları vurunca

yani doğumu kolay olanlar bizlere tavsiyeleriniz neler????????

öncelikle bebeğini sağlıkla alırsın kucağına inşallah sana tek tavsiyem yürüyüş hamileliğim boyunca çok yürüdüm doğum sırasında rahmim çok çabuk açıldı veben bunu yürüşe bağlıyorum bir nefeste kurtulursun inaşşallah

boooool bool yürü canım..

o kadar çok işe yarayacakki inşallah..

bol bol dua et..

psikolojini hazırlaman en önemlisi ve gerçekten gözünde büyütme..

canım bol bol yürü ve hareket et ve doğum sırasında bağırararak enerjini kaybetmektense nefesi tutup ıkın bol bol o zaman çabuk kavuşursun meleğineeee

canım benim söyleyeceklerimi ne kadar kaale alırsın bilmiyorum... zira ben doğuaramadım bi türlü... ama bunların faydası olduğuna inanıyorum...

bol bol yürüyüş yap...
kegel egzersizleri yap...
bol bol hurma...
bir de belki batıl inanç diceksiniz ama ben bol bolyasin ve meryem suresi okudum...
sancı anında yapman gereken nefes egzersizlerini öğren...

başta da dediğim gibi ben bi türlü doğuramadım... benim bebeğim 4 kilodan fazlaydı ve benim çatım çok dardı... 41. haftaya kadar bekledik doğum başlamadı mecburen suni sancıyla başlattık... suni sancıyı vermeden önce 1 cm açılmam vardı... vermeye başladıktan 2 saat sonra 8 cm açılmam oldu... doktor çok kolay oldu açılman doğuma giriyoruz dedi... ama bebeğim kordonu boynuna dolamış ve nefes alamamaya başlamış... nst ye bağlı olduğum için kalp ritimleri bozuldu... apar topar sezeryana girdim...

ama kordonu dolamasaydı normal doğuma girecektim...benimle beraber suni sancı verilen kadınlardan biri 23 saat sonra doğuma girmiş... birisi de ertesi gün... nefes egzersizlerini kesinlikle öğren ve bol bol yürü...
sancı anında hiç ıkınma... bebeğin başı su toplarmış.. öyle demişti bütün doktorlar bana...
o an bazı nefes egzersizleri var onları yaparsan açılmana çok faydası oluyor..

kolay, sağlıklı ve hayırlı doğumlar diliyorum... sağlıcakla bebeğini kucağına al inşallah....

cnm ben doğuma gitmeden önce ılık duş almıştım hem rahatlatıyor hemde su açılmayı hızlandırıyor diye duymuştum hastaneye gittiğimde 5 cm açılmam vardı benim doğumd kolay olmuştu ve lavinyanın dediğine katılıyorum bağırmaktansa ıknmaya harca enerjini ben ilk iki ıkınmamda bağırmaktan ıkınamamıştım sonra ağzımı kapattım ve bütün gücümle ıkındım ıkınınca sancıyı bile hissetmedim sanki ve 3.ıkınmamda kızımı gördüm:))kolay doğumlar cnm

Ewet duşun etkiside olabilir..bende suyum gelince duş aldım.. sonra ewde bekledim sancı artmaya başlayınca gitmiştim..

Arkadaşların çoğununda dediği gibi yürüyüş, sonra nefes agzersizleri yap, bol bol dua et ve doğuma gitmeden önce ılık bir duş al.. Kasları gevşetiyor ve rahatlatıyor...

galiba en önemlisi sanci sirasinda derin derin duzenli nefes almak.ben beceremedim cunku dayanamadim sanciya.
bir de bol bol yuruyus cok onemli.kolay dogumlar.

bol yuruyus..bol hareket..
yapabılecegıne ınanmak ve kesın karalı olmak..
doğru nefes teknıklerı ve doktorların doğum sırasnda dedını yapmak,,olay bu.

bol bol yürüşkaydirigubbakcemile,fazla kendini yorma ama:nazar:,merdvenden inip çıkmak,bol su iç,ve gerçek sancı başladığında boşuna ıkınma,rahim ağazışişer ve ciddi sorunlara yol açabilira.s,zaten dr sana soylecek hepsi,dr dediği anda ıknacaksın,ve sıkın ıkınma dediği anda(bu sıkın ıkınma genelde dr bebeğin kafası çıktıktan sonra derler,yalnış yırtıklar olmasın,) biraz sabredeceksın o an:CüvCüv:,eğer dr güvenyorsan hiç birşeyden korkmakaydirigubbakcemile5,zaten o ilk bebeği gördüğü an herşeye değer dersin emin ol:asigim::nazar:,o an o kadar güzelki:lepi:

selam bende normal doğum yapanlardanım ,
doğumuma az bir zaman kala bol bol yürüdüm ,
doğum için belirtim geldiğindede ılık bir dışa girdim açılma olsun diye o beni çok rahatlattı
sancıları ayakta geçirdim ben ...yattığımda daha kötü oluyordum.herkesin bünyesi farklı sanırım
allah hayırlı doğumlar nasip etsin herkes...

Sevgiler....

Bende iki dogumumu normal yaptim..Bunuda insallah oyle dusunuyorum bir aksilik olmazsa...Kolay dogum pek yok sanirim...Bende giderken dus alip cikiyorum pek yuruyus yapamiyorum diyebilirim helede bu sefer...Allah kerkese kolaylik versin ve bende dogumun kolay olmasi için olan dualari okumaya calisiyorum...Ve derin nefes aliyorum...Baskada yapilacak birsey kalmiyor zaten...

doktorum kolay doğum yapabilmem için yürüyüş yapmamı ve mutlaka merdiven inip çıkmamı önerdi.. bakalım faydası ne ne kadar oalcak..

kızlar internetten alıntıdır, buyrun okuyun;

Sularınız geldiyse ayakta durmayın, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.Korkmayın.
Korku ve endişe ağrılarınızın düzenini bozarak doğumun uzamasına neden olur.
ıki ağrı arasında düzenli nefes alıp vererek kendinizi ve bebeğinizi rahatlatın.
Zamanı gelmeden ıkınmayın.Derin derin nefes alın. Sancı geldiğinde ağzınızı kapatın, çenenizi göğsünüze dayayıp, ellerinizle bir yerden (doğum masası veya yatağın kenardan) destek alarak bütün gücünüzle aşağıya doğru ıkının.
Bebeğinizin başı doğuncaya kadar ıkınmalara devam edin.
Bebeğinizin doğmasıyla doğum olayı henüz bitmemiştir.
Sıra plasentanın (eşin) doğumuna gelmiştir.
Bu safhada fazla ağrı hissedilmez.Karnınıza yapılacak masajla eşin ayrılması kolaylaşır.
Derin derin nefes alın.ılk yarım saat içerisinde bebeğin eşi ayrılacaktır.
Böylece doğum olayı sizin de yardımınızla sağlıklı ve kolay bir şekilde tamamlanmıştır.
Doğumdan sonra rahim eski haline dönmek için kasılır.
Buna bağlı olarak da karnınızda hafif sertlik ve ağrı oluşur bu durum normaldir.
Karnınıza yapacağınız hafif masaj rahimin çabuk toplanmasını sağlayarak doğum sonu kanamalarını azaltır.
Doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlayın.
Bu hem doğum kanamalarını azaltır hem de bebeğinizle aranızda iyi bir bağ kurar

NORMAL DOĞUM YAPAN ANNİŞLER,kolay doğum için son 1,5ayda neler yapabilirim yada doğum sancıları vurunca

yani doğumu kolay olanlar bizlere tavsiyeleriniz neler????????
sedacım, sırf sana cevap yazayım diye üye oldum:)
(aylardır bu siteyi takip etmeme rağmen)
ben tam beş ay önce normal doğum yaptım.
üstelik 87 kiloydum
hamileliğim boyunca yattım
hergün yumurta süt yoğurt elma ve son 4 ay 3-4 tane medinehurması tüketim ama kızım az kilo aldı. 2900 doğdu.belki bundan kolay oldu doğum ama ben çok yağlıydım
doktorum yağlar yüzünden zor çıkarabileceğimden son on gün egzersiz önerdi. sadece son on gün yürüdüm ve egzersiz yaptım bacağımı açtım kapadım
aralıkta doğurduğum kış olduğundan yürüyüş falan yapamadım sadece yattığım yerden hareketler yapıyordum
ÖNCELİKLE, kaygısız olacaksın herşey olacağına varır.
erken su boşalması doğumu zorlaştırır bunu önlemek için hamilelikte bana doktorum vajinal tablet ve sebamedin genital bölge temizleyicisini kullandırdı.
benim kızım suyuyla doğdu kordonu da dolanmıştı kakasını da yapmıştı ama suyu kolaylaştırdı.
ben son günlerde grip olmuştum üstelik. çok uyuyordum
kaynanamla görümcem doğumdan tam 12 saat önce geldiler memleketten. yemeklerini çaylarını yaptım eşim işten geldi yemeğini yedi ve 8de hastaneye gittik 11de doğurdum son bir saat zor geçti o da benim kendimi sıkmam yüzünden derin nefes almalıydım baştan.
doktor çatala oturtup ıkın diyene kadar ıkınma sadece derin nefes al ve serbest bırak bebeğin çıksın sıkıştırıp boğma onu.
hiç korkma acı bebeğini görünce bitiyor
benim komşum 1 ay önce normal doğum yaptı benim ısrarımla sezeryan düşünüyordu.
ben çok sancı çekmedim sadece doğuracağımı ve kızımın aşağı indiğini hissettim o kadar
hayırlı bebeğin olur inşallah

X