Bebek Beslenmesi 1 aylık bebeğe kaç cc mama verilmeli

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

tektel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2009
14
0
Herkeze meraba,

Benim oğluşum tam 1 aylık.Hem anne sütü hemde mama veriyorum.Doktorum yalnızca anne sütü taraftarı ama benim oğlum doymuyo sadece sütle bende mama takviyesi yapıyorum.Çok şükür kilosu iyi.Yalnız mama yı ilk zamanlar 30 cc veriyordum 1 haftadan beri 45 yaptım şimdilerde ise 60 cc veriyorum.kullandığım mamanın arkasında bu dönemde 120 cc ve 5 öğün diye belirtiyo yalnız mümkün olduğunca anne sütüde verdiğim için onu uygulamıyorum.Gerçi doktoruma kalsa 30 cc de kal diyo ama yüreğim elvermiyo çünki gün gibi açık aç olduğu bu arada sütümde pek belli olmuyo yani ne çok ne de az gibi hatta bana göre yetersiz bile sayılır.
Sizin de fikirleriniz almak istiyorum ne yapmalıyım acaba.Şimdiden çok teşekkürler.
Allah hepimizin bebeklerini korusun.

canım benim oğlum da 23 günlük. Ama biraz iri bir bebek olduğu için sadece anne sütüyle doymuyor. Sütümün yeterli olup olmadığını ölçmek için pompayla sağdığımda 150-180 ml arasında süt geliyor. Ama benim tosuncuğum doymadığı için ben de mama takviyesi yapıyorum. Ve sadece ilk bir hafta 30 ml vermiştim. Sonrasında artırmak zorunda kaldım. Şu an anne sütünün üzerine 100 ml civarında mama içmeden doymuyor. Bi çözüm bulursan bana da haber ver.. :)))

iri derken nasıl iri? bence 100 ml cok fazla ya. sancılanmıyor mu bebe? ve bence sütün maşallah çok iyi kardeş. benim oğlum bir aylıkken dokor 2 saatte bir 50 ml sütle doyar demişti. anne sütüyle ama.

tektel canım eğer sütün yetersizse 60 cc yeter.sen bakma arkada yazana bende mamayla büyüttüm çünkü ve hiç arkadakine uymadı.onlar biraz abartmışlar.

delikızıntürküsü canım senin sütünde çok iyi görünüyor neden mamaya ihtiyaç duyuyosun anlamadım.üstelik emzirdikten sonra üstüne 100 ml veriyormuşsun daha 23 günlük.çok aşırı veriyosun canım o bilmezki verdiğini emer.onun iri olması illa daha çok yemesini gerektirmez.sonra alışır çok yemeye obez yaparsın çocuğu allah korusun.tombul,sağlıklı olsun derken sağlığından etme.

Son düzenleme:
canım benim oğlum da 23 günlük. Ama biraz iri bir bebek olduğu için sadece anne sütüyle doymuyor. Sütümün yeterli olup olmadığını ölçmek için pompayla sağdığımda 150-180 ml arasında süt geliyor. Ama benim tosuncuğum doymadığı için ben de mama takviyesi yapıyorum. Ve sadece ilk bir hafta 30 ml vermiştim. Sonrasında artırmak zorunda kaldım. Şu an anne sütünün üzerine 100 ml civarında mama içmeden doymuyor. Bi çözüm bulursan bana da haber ver.. :)))

150-180 ml sütle doymaması mümkün değil cnm ya bence mama verme bebeğine özellikle ilk 4 ay sadece anne sütü vermeye çalış.

Herkeze meraba,

Benim oğluşum tam 1 aylık.Hem anne sütü hemde mama veriyorum.Doktorum yalnızca anne sütü taraftarı ama benim oğlum doymuyo sadece sütle bende mama takviyesi yapıyorum.Çok şükür kilosu iyi.Yalnız mama yı ilk zamanlar 30 cc veriyordum 1 haftadan beri 45 yaptım şimdilerde ise 60 cc veriyorum.kullandığım mamanın arkasında bu dönemde 120 cc ve 5 öğün diye belirtiyo yalnız mümkün olduğunca anne sütüde verdiğim için onu uygulamıyorum.Gerçi doktoruma kalsa 30 cc de kal diyo ama yüreğim elvermiyo çünki gün gibi açık aç olduğu bu arada sütümde pek belli olmuyo yani ne çok ne de az gibi hatta bana göre yetersiz bile sayılır.
Sizin de fikirleriniz almak istiyorum ne yapmalıyım acaba.Şimdiden çok teşekkürler.

1 aylık bebeğe mama verilmez.
önemli olan kilo alımının yeterli olması.
bu kadar küçükken olur olmaz her şeye ağlıyorlar zaten,doymadığını nereden çıkardınki?
doktorunda gerek yok derken üstelik.
daha tazecik midesine böyle şeyler yüklememelisin.

ayrıca bebek gazı oldugunda da emmek ister gibi hareket ediyor. meme arıyor..a ma biz aç sanıp ha bire meme ya da meme veriyoruz bu kez daha çok gazı oluyor. aglamalarbitmiyo

merhaba arkadaşlar benim ikizlerim var ....şuan 1 aylığı geçtiler 33 +2 de doğdular
ama ben doğumdan sonra yoğunbaıma girdim ....geldiğimde bebeklerden biride yanımda değildi ..
kısaca sütüm yok denecek kadar ilk başlarda kendim sağarak çıkardım koca gün hiç emziremezsem
sağıyordum 100 cc süt çıkıyordu ...şimdi ise koca gün birkere sağsam 30 cc çıkıyor bebeklere yetmesi imkansız zaten tek bebeğim emiyor diğeri emmiyor mememi verince dili ile ittiriyor....
bende mama kullanıyorum....memem boşta olsa veriyorum ağızlarına emmiyolar ama doymuyolar...

mama için bilgiye ,ihtiyacım var ilk etapta 3 saatte bir 30 cc idi doktor bebekler doğum kilosuna bile gelmemiş dedi 2 saatte 40 cc çık dedi sonrada 50 cc dedi .....şimdi bebeklerde dengesizlik var biri 3 saatte bir 70 cc mama yiyor biri 2,5 saatte bir 60 cc yiyor....
gece daha fazla mama isitiyor bir bebeğim 90 cc yediği oluyor
diğeri 60 cc fix gidiyor...........bebeklerimi düzene koyamıyorum bi türlü bu zamanda ne kadar mama ve kaç saatte bir vermeliyim.......ssk hastanesine gidiyoruz oradaki. doktor hemşire bilgi versin dedi
hemşirede acıktıkca ver diyor saçmalıyorr bence biri gündüz bıraksan 4 saatt uyur öle kalkar gece uyumadıkları için günüdz uyuyolar mama vermekte zorlanıyorum tabi..

arkadaşlar benim de sütüm yeterli deil.en son bir aylıktı doktora gittik. çok ağlıyodu gece gündüz farketmiyo uykumuzda yoktu.doktor kilosunu tarttı ve kilo almadığını mama takviyesi yapacağımı söyledi bende mama takviyesine başladım. doktorum 20 dk emzir ilk 30 cc başladık sonra 10 gün sonra konrtole gel dedi. gittik kilo almış ve herşey düzene girmişti bu arada 10 gün içinde 30 cc de yetmedi 60 çıkardık doktor öyle dedi 30 yetmezse 60 ver ilerleyen aylarda da 30 30arttır dedi ama emzirmeyi bırakma dedi. biz böyle yapıyoruz.oğlum 17 martta 2 ayı bitirecek ve 120cc mama içiyor.gamyoncuiremsu

demeyi unuttum 20 dk dan fazla emzirmeyin bebeğe aşırı gaz yapıyomuş.ben ilk zamanlar 1saat meme de duruyodu ağladıkça emziyodum ama o da zavallım bebeğime gaz oluyodu bi de açlığın yanında gaz sancısıda çekiyoduk. o ağladıkça bende ağlıyodum.kafayı yiyodumkafamçokkarıştı

yyaaaa şuraya bak yaaa bu mamaları vermeyi nasıl başarıyorsunuz arkadaşlar ben kaşıkla veriyorum bebeğime bebişim 4 aylık ve 30 ml mamayı zar zor bitiriyor tabi mamayı iki memeyi emdikten sonra veriyorum biberona hiç başlamadık ek gıdalara geçince kaşığı reddetmesinden korkuyorum çünkü 100-120 ml. lerden bahsediyorsunuz bunları duydukça yoksa benim bebişim açmı kalıyorrr.... ilk ay 900gr falan kilo almıştı bu ay 680gr. almış nasıl veriyorsunuz bu mamaları bu kadar bizimki asla istemiyor.. varsa yoksa meme ah birde şu süt yetse...

merhaba arkadaşlar benim ikizlerim var ....şuan 1 aylığı geçtiler 33 +2 de doğdular
ama ben doğumdan sonra yoğunbaıma girdim ....geldiğimde bebeklerden biride yanımda değildi ..
kısaca sütüm yok denecek kadar ilk başlarda kendim sağarak çıkardım koca gün hiç emziremezsem
sağıyordum 100 cc süt çıkıyordu ...şimdi ise koca gün birkere sağsam 30 cc çıkıyor bebeklere yetmesi imkansız zaten tek bebeğim emiyor diğeri emmiyor mememi verince dili ile ittiriyor....
bende mama kullanıyorum....memem boşta olsa veriyorum ağızlarına emmiyolar ama doymuyolar...

mama için bilgiye ,ihtiyacım var ilk etapta 3 saatte bir 30 cc idi doktor bebekler doğum kilosuna bile gelmemiş dedi 2 saatte 40 cc çık dedi sonrada 50 cc dedi .....şimdi bebeklerde dengesizlik var biri 3 saatte bir 70 cc mama yiyor biri 2,5 saatte bir 60 cc yiyor....
gece daha fazla mama isitiyor bir bebeğim 90 cc yediği oluyor
diğeri 60 cc fix gidiyor...........bebeklerimi düzene koyamıyorum bi türlü bu zamanda ne kadar mama ve kaç saatte bir vermeliyim.......ssk hastanesine gidiyoruz oradaki. doktor hemşire bilgi versin dedi
hemşirede acıktıkca ver diyor saçmalıyorr bence biri gündüz bıraksan 4 saatt uyur öle kalkar gece uyumadıkları için günüdz uyuyolar mama vermekte zorlanıyorum tabi..

canım öncelikle hayırlı olsun bebeklerin.seni hatırladım canım bebek için uğraşıyordun hep ismini görürdüm şimdi çok sevindim ikizlerin olmasına allah analı babalı büyütsün canım.
mama işine gelince.her bebek farklıdır ikiz olsalar bile farklılar illa aynı saatte aynı cc mama içecekler diye bir kural yok.hiç moralini bozma sen emzir mamayıda teklif et aç olduklarında yapışırlar zaten.biri az biri çok yiyor diyede endişelenme 15 20 cc hesabı yapma.daha çok küçükler bi kaç ay sonra iyice düzene girerler canım.sen bebeklerinin keyfini çıkar.

5 aylık bebek ne kadar anne sütü alması gerekiyor ne kadar ek gıda alması gerekiyor
varmı aranızda

mrb arkadaşlar benımde bebişlerim biri 3100 gr.34+5 de doğum yapmıştm suan 5hafta 2 günlük nekadr vermem gerekır szıce kardeşi 90 lıkla doyuyor 2700gr.ama oğlumu malesef doyuramıyorum ve gazı çok zor çıkıyo ağrıları falan ne yapıcagımı sasrdım tecrübesi olanlar özelden msj atarsa çok sevnrm ikiz bebek malum formu çok takip edemıyorum..

Doktorunuzun dediklerini dikkate alın arkadaşlar..İkizler ikiz oldukları için tek çocukmuş gibi düşünmemek lazım
onlar birbirlerinden farklı unutmayın.. Biri iştahlı diğeri iştahsız olabilir.. Eger 2aylık bi bebek sürekli ağlıyor uyumuyorsa
muhakkak ya doymuyordur ya çok gazlıdır sorunu olmayan bebek uyur..
Özellikle erkek bebekler kızlara nazaran daha gazlı oluyorlar..
Bebeğiniz (erkek)aşırı ağlıyorsa pipisini bezini kontrol edin çiş yapamıyor pipisi tıkanmış olabilir!!!
Mama konusuna gelince aptamil tabiki saatli ve haftada bir 10cc artırabilirsiniz tabiki bebeğin ihtiyacı ve isteği doğrultusunda çok emen
çocuk hazmedemeyip rahatsız olabilir benim tavsiyem az ve sık sık mama vermek ve gece özellikle uyuturken emzirmek tabi sütünüz yoksa..
Bu arada sütü artıran Still Tea çok iyi gelecektir beni resmen patlatıyordu... Ayrıca tavuk bulgur pilavı da çok süt yapıyo..
Şekerli su da için... Umarım yardımcı olabilirim..

1 aylık bebeğe mama verilmez.
önemli olan kilo alımının yeterli olması.
bu kadar küçükken olur olmaz her şeye ağlıyorlar zaten,doymadığını nereden çıkardınki?
doktorunda gerek yok derken üstelik.
daha tazecik midesine böyle şeyler yüklememelisin.

baya eski tarihli bir konu ama inşallah görürsünüz. bir aylık bebeğe mama verilmediğini kmi söylemiş. sizin sütünüz boldu heralde. ben pompayla sağıyorum çünkü benimki emmiyor. ve günde 3 kere 30 cc süt ancak geliyor. mecburen mama veriyorum 23 günlük olduk 50 cc ye çıkartacağım mamayı

Herkeze meraba,

bende mama takviyesi yapıyorum sütte veriyorum 2 saatte bir 60 cc bazen 75 cc veriyorum kutunun arkasında 90 cc 5 öğün yazıyor bu 5 öğünü 24 saate mi bölmek lazım 12 saatemi?

Ya nedir bu mama veren annelerin emzirenlerden çektiği! ben de 2 aylıkken sütüm kesilip tamamen mamaya geçenlerdenim, çok şükür kızım hep düzgün gelişim gösterip persentil değeri %90 larda olan bir çocuk.. bırakın bu işleri, bebek uykuda büyür, uyuması için de karnı tok olmalıdır! 1 aylıkken her öğünde 30 cc yeter, 1,5 aylıkken 45 cc, 2 aylıkken 60 cc. mamaların arkasında biraz abartılı yazıyorlar. 20 dakika emzirmede bunu karşılar hemen hemen. bi öğün emdiyse öbüründe mama verebilirsiniz, hem sütünüz toplanır biraz da

Merhaba kızlar benim de bebeğim 40 ını yeni çıkardı.yaa beni emiyordu kızım sütüm bazen az geliyordu.neler neler yedim içtim.hoşaflar,pilavlar ,otlar,kuruyemişler,maltana vs vs.su içiyordum bol bol.şimdi bebeğim bir kaç gündür emmiyor.tutmadan ağlamaya başlıyor.ama biberonu çok güzel alıyor.napacam ben ya.sağdığımda 50 cc sut çıkıyor.ama mamayı daha çok içmeye başladı.mama bazen 30 lük bazen 45 lik bazen 60 lık veriyorum.nasıl bıraktıracam bu mamayı.ben bıraktırmaya çalıştıkça iyice mamacı oldu

X