Yumurtlama takibi nasıl yapılıyor ???

blue_girl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2007
224
0
slm herkeze :)
yumurtlama takibi yumurtuların çalışıp çalışmadıgı dr. tarafından nasıl takip ediliyor eşimin sperm testi istendı sonra benm yumurta takıbım yapılıcak ama merak edıyorum testler tahlıller aşamalara nasıl yapılıyor bılgısı olanlar paylaşabılırmı ????

canım yumurta takibi adet bitiminden sonra başlanıyor ve adetin 20.gününe kadar yapılıyor iki günde bir doktora gidiyosun ve ultrasonla yumrtalıklara bakılıyo çalışıp çalışmadığına bakılıyo eğer yumurta büyür ve çatlamaya yakınsa doktor gün aşırı ilişki öneriyo.korkulcak bişey değil çok basit bi işlem.sana bol şans diliyorum :)

canım ben 2 aydır takıp oluyorum bu ay bakalım ne olacak adetın 10.gunu ilk olarak gıdılıyor vagınal ultrasonla bakılıyor yumurtanın buykluğunu ve ilşki öneriliyor o gunlarde yanı o hafta boyunca dıyelım sonra 1 gun gecınce tekrar gıdıyorsun boyle yumurtan çatlayana kadar bakılıyor genelde gun aşırı gıdılıyor gunlerıne dr karar verıyor acıtan bışe değil basıt bir işlem ekranda yumurtanı sen de goruyorsun sonuçlarını dr na gosterıyorsun ve ona gore değerlendırılıyor

yanı yumurtanın boyutları onemlı gelışıp gelışmedığı yeterlı olgunluğa gelıp çatlaması onemlı erken ya da gec çatlaması da hamılalık için yeterlı olmuyor benım 2 aydır erken çatlıyor bılemıyorum ne olacak bu ay klomn kullandım ama dr yıne erken çatlamış dedi 28 gunde bır adet goren kadının 14.gun çatlaması gerekıyor benım hep 12.gun çatladı bakalım hayırlısı

kizlar benim dun adetimin 8. gunu idi doktora gittim 13 mm ytumurtam olusmus ilac falan kullanmıyorum sadece sabah ve aksam çakşır otu bal tarcın karısımı yiyorum. 8. gune gore yumurtan erken gelismis dedi doktor. Bugun tekrar bakacak. sizcede 8. gune gore yumurtam buyuk mu?

kizlar benim dun adetimin 8. gunu idi doktora gittim 13 mm ytumurtam olusmus ilac falan kullanmıyorum sadece sabah ve aksam çakşır otu bal tarcın karısımı yiyorum. 8. gune gore yumurtan erken gelismis dedi doktor. Bugun tekrar bakacak. sizcede 8. gune gore yumurtam buyuk mu?

benim 10.gün 16 mm 12.gün yani bugün 22 mm olmuş :) çatlaması yakındır dedi doktorum. pzt günü tekrar gidicem bakalım ne olmuş:))) bu arada hiç bir ilaç kullanmıyorum sen kullanıyo musun??

merhaba kizlar benimde 13. gün 13mm idi sonra 17.gün 23mm olmus ama catlamamis doktor ovulasyon gerceklesmemis dedi ee simdi ne olcak anlamadim.Kendi bisey yapmadi baska doktora yönlendirdi. simdi ben evde yumurta catlatma kürü yapsam olurmu sizce? Bu arada ovulasyon testlerim hep negatif cikti bu ay :KK43:

bende yumurta takibi yaptırmak istiyordum..şimdi adetim bitince mi randevu almalıyım..?daha bugün adetimin ilk günü..alttan muayne olmuyoruz yani öyle mi?buna çok sevindim...ben daha hiç muayne olmadımda biraz korkuyorum sanırım...

slm arkadaşlar bugun doktora gittim ve doktor bana ymurtlama testi yapıcaz dedi ve fiyatını 75 tl olarak söylediler. nasıl bişey yardımcı olurmusunuz?

Bende bu konu da eksik bilgiye sahibim vajinismus hastasıyım yeneli 4ay oluyor ama gebe kalamadimm yumurtlama gününü alttan bakarak mi tespit ediyor yoksa ultrason ile karından mi bakıyor muayeneden korkuyorum ama bi hafta gitmeliyim :KK43:

Yumurta takibi (folikül ölçümü) nedir?
Folikülo-metri kelimesi folikül-ölçümü anlamına gelir. Folikül kadın yumurtalıklarında (over) yumurta hücresini içeren küçük keseciklerdir. Kadında yumurtalıklarda çok sayıda folikül bulunur ve bunlardan her ay bir tanesi büyüyerek çatlar içerisinden yumurta hücresi (oosit) atılır. Atılan yumurta hücresi tüp içerisine ilerler ve sperm ile birleşirse döllenme meydana gelir. Folikülometri yani yumurta ölçümü yumurtalıkta büyüyen folikülün aşama aşama boyutlarının ölçülmesidir. Folikülün büyüme takibi yapılarak boyutlarındaki artışa göre ilaçların dozu arttırılır veya azaltılır veya folikülün çatlaması için ilaç (çatlatma iğnesi) yapılır.

Yumuta takibi (folikül ölçümü) nasıl yapılır?
Genellikle vajinal ultrason (halk arasında alttan ultrason yapmak denir) yoluyla folikül büyüklüğü ölçülür. Karından yapılan (abdominal pelvik ultrason) yoluyla da ölçüm yapılabilir ancak transvajinal ultrason kadar net görüntü sağlanamaz bu nedenle genellikle transvajinal ultrason tercih edilir. Ultrason işlemi sırasında ağrı olmaz, kısa ve rahat bir uygulamadır.

Yumurta takibi neden yapılır?
Genellikle ovulasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi verilen hastalarda folikül büyütücü ilaçların etkisi ile büyümenin takibi için ve ilaçların dozunun ayarlanması için, folükül yeterli büyüklüğe eriştiğinde çatlatma iğnesinin (hcg enjeksiyonu) yapılması için uygulanır. Nadiren tedavi verilmeyen hastalarda kendiliğinden yumurtlama (ovulasyon) oluyor mu gözlemek içim yapılır. Büyüyen folikül yuvarlak ve keskin kenarlı, siyah renkte izlenirken yumurtlama sonrası şekli bozulmuş, küçülmüş, sönük şekilde izlenir.
Ayrıca tüp bebek uygulamalarında yumurta toplama (opu) amacıyla yumurta takibi yapılır. Foliküllerin sayısı ve büyüklükleri belirlenir.

Yumurta takibi yaptıranlarda hamile kalma oranı:
Bu durum folikül takibi sırasıda uygulanan ilaç tedavisine göre, aşılama yapılıp yapılmamasına göre ve kısırlığın sebebibe göre değişkenlik gösterir. Bu konular hakkında ayrıntılı bilgiye sayfanın altındaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yumurta takibi ile bebeğin kız veya erkek olması belirlenebilir mi?
Hayır belirlenemez, yumurta takibi bu konuda bir fikir veremez.

Son düzenleme:
X