neye göre uzun neye göre kısa?

ADAM

ÇILGINIM VE DE DUYGUSALL
Kayıtlı Üye
14 Mart 2009
1.191
4
45
ya arkadaşlar tüp bebeğe başlayacağız yeniden...önceden kısa olmuştum şimdi uzun protokol yapacak doktor...
çok merak ettim neye göre karar veriyor buna?sengözlerimebaksanab
yaşa göre karar verildiğini duydum ama saçma 1 yıl daha olmadı ki uygulamam hemen yaşım geçiyo diye uzun yapsın?:bbo:
kaliteli olsun diye ise e bazı doktorlar hiç farkı yok diyo?fisfisfis
uzun protokol olunca daha çok ilaç alıyo bedenimiz o da zarar!:1shok:
beynim sulandı yardııııımmmmdelikafadulden
madem kısayla da oluyor e niye uzun da varalkisalkisalkis

bende cok merak edıyorum acıkcası benımkıde uzun olucak ılk denemem yasım 27

bende cok merak edıyorum acıkcası benımkıde uzun olucak ılk denemem yasım 27

ben 31 yaşındayım...kısa protokolde o zaman yumurtalarım gayet güzeldi...ama kaç yumurtam var sormamıştım...hoca sadece çok güzel dedi...ben de daha sormadım....

bende pkoluyum adet duzensızlıgı var bende suan dogum kontrol hapı kullanıyorum doktorum yumurta rezerven cok ıyıdedı bakalım hayırlısı olsun hakkımızda

IVF veya ICSI programına girecek olan çiftlerin hazırlıkları yapıldıktan sonra çok sayıda yumurta elde etmek için özel tadaviler uygulanır.Çiftlerin değerlendirilmesi esnasında bu tedavinin hangi protokol ile yapılacağına karar verilir. Kısa protokol da tedaviye adet ile birlikte başlanır.Uzun protokol ise adetin 21. günü başlıyan tedavi yöntemidir.Adetin 21.günü yapılan ultrasonografi sonrası herhangi bir problem yoksa baskılayıcı tedaviye başlanır.Baskılayıcı tedaviyi takiben yumurtaların uyarılması için kas içine veya cilt altına günlük FSH veya FSH+LH içeren ilaçların enjeksiyonuna başlanır.Daha sonra aralıklı yapılan ultrasonografik tetkiklerle yumurta gelişimi takip edilir.Yumurta sayısı ve gelişim hızı yeterli ise tedaviye aynı dozlarda devam edilir.Yumurtalar belirli büyüklüğe ulaşınca çatlatma iğnesi yapılarak, belirli saat sonra yumurta toplama ve işlem için hasta ve eşi hastaneye çağrılır.
alintidir

KISA PROTOKOL
GnRHa uygulamasına adet kanamasının ilk günü başlanıp tedavi sonuna kadar (çatlatma iğnesinin yapıldığı gün) devam edilir.
ULTRA KISA PROTOKOL
Adet kanamasının ilk günü GnRHa başlanır ve üç gün verildikten sonra kesilir. Tedaviye hMG ya da FSH ile devam edilir.
UZUN PROTOKOL
GnRHa uygulamasına bir önceki döneminin yirmibirinci günü başlanır. Takip eden adet kanamasının üçüncü gününde baskılanmanın olup olmadığı yapılacak olan kan testi ile anlaşılır. Kan östrojen düzeyi azalmış ise baskılanma sağlanmış demektir. Bu durumda uyarı tedavisine başlanır ancak GnRHa uygulaması sona erdirilmez. Çatlatma iğnesinin yapılacağı güne kadar devam edilir.
Hangi protokolün size uygun olacağına karar verilir. Planlanan protokol, hangi ilacı ne zaman ve nasıl alacağınız size anlatılır ve yazılı yazılı belge olarak size verilir.
alinti

Bulabildiklerim bu kadar bence uzun kisayi düsünmeyi bos verin birakin doktorunuz sizin yerinize düsünsün sonucta gidilen yer ayni sadece vücut ve vucudun gösterdigi yada gerekecegi seye bagli doktorunuz karar veriyor anlasilan.isterseniz bir dahaki randevunuzda doktorunuza cekinmeden sorun hepinize bol sanslar diliyorum:ecrin_bebek:

merhaba....adam......doktoruma ben protokol durumunu bu hafta yeni sordum....benim düşündüğümün tam tersiymiş.uzun protokol yumurta rezervi iyi olan kişilerde yani yumurta çok üreten kişilerde,kısa protokol ise yumurta rezervi az kişilerde uygulanıyormuş.genelde 30 yaşını geçenlerde uygulanıyormuş......maşallah yaşına göre yumurtaların çok demekki....

merhaba....adam......doktoruma ben protokol durumunu bu hafta yeni sordum....benim düşündüğümün tam tersiymiş.uzun protokol yumurta rezervi iyi olan kişilerde yani yumurta çok üreten kişilerde,kısa protokol ise yumurta rezervi az kişilerde uygulanıyormuş.genelde 30 yaşını geçenlerde uygulanıyormuş......maşallah yaşına göre yumurtaların çok demekki....
merhaba.doktorun niye böyle söyledi bilmiyorum ama ben 26 yaşındayım ve martta kısa protokol uygulandı.bunun yaşla değilde infertilitenin sebebi ile ilgisi var bence.bizimkini ona göre kararlaştırdılar.ayrıca yumurta bende de az çıktı yani 10 yumurtam oluşmuştu.yumurta sayısından çok kalitesinin iyi olmasına önem veriyolar.

merhaba canım...ewet ben de senin gibi duydum ama bi de tam tersini duydum o yüzden neye göre yapıldığını anlamadımbenneyaptımki

bedişim çok sağol
bi sürü bilgi yollamışsın ama ben onları biliyorum sadece
hangi durumda hangi protokolü neden uyguluyor onu anlamadım canım
yine de sağol
bu arada bana açıklama yapmıyor
ben de tersler diye soramadım
çünkü garip bi adam

merhaba.doktorun niye böyle söyledi bilmiyorum ama ben 26 yaşındayım ve martta kısa protokol uygulandı.bunun yaşla değilde infertilitenin sebebi ile ilgisi var bence.bizimkini ona göre kararlaştırdılar.ayrıca yumurta bende de az çıktı yani 10 yumurtam oluşmuştu.yumurta sayısından çok kalitesinin iyi olmasına önem veriyolar.

benim 1. denemem kısa protokoldü ama bunu dr tercih etmedi ben tercih ettim adetimin ilk günü gittim acilen başlayın dedim o da ikinci gün iğnelere başlattı ve mecburen kısa protokol oldu ama baya yumurtam oluştu fakat sayı sormadım....
şimdi gittiğim dr uzun protokol uyguluyo adetin 21. günü gel dedi o kadar
ama niye uzun yapıyo soramadım artık ayın 20 sinde gidince hem sorcam hem de başlayacak...mirmirmirmir

bana kısa protokol uygulandı, yine kısa protokol yapılacak .. doktora sordum... 35 yaş sonrası hastalarda kısa protokol uygulanıyormuş (36 yaşımdayım) , yumurta rezervi açısından uygun olan ve daha fazla yanıt veren kısa protokolmuş... ayrıca yumurtalık ve rahimde miyomlarım var... bunlarında uzun süre ilaçla beslenmesini engellemek için. çünkü ilaç devresinde bunlar büyüyor.... yani benim bünyem yapım kısa protokolü gerektiriyor... ancak bu kadar yardımcı olabilirim...

X