Içi de dışı da hepimizi yakıyor....

hasretim34

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2007
7.037
13
Bu başlıkla, yüzlerce internet sitesine düşen “LEPTOSPİROZ ' A DİKKAT EDELİM…” başlıklı bir haber üzerine, bu konudaki uyarımızı yeniden hatırlatmak istedik.

Önce yeni haberi birlikte okuyalım:

“Kısa süre önce bir kadın son derece önemsenmeyen bir sebepten dolayı hayatını kaybetmiştir.

SEBEP!.....

Hayatını kaybeden kadın Genfer Gölü'nde piknikteyken, bir kutu içeceği (Fanta, Kola vs.) kutusundan içmişti.

Pazartesi günü Lozan'daki CHUV'ye sevk edildi ve Çarşamba günü vefat etti. Otopsi sonucu Leptospiroz fulgurante'den öldüğü anlaşıldı.

MEşrubatı doğrudan kutudan içmişti.Kutular kontrol edildiğinde, kutularda fare idrarı bulunduğu, yani Leptospiras ile kirlendiği ortaya çıktı.

Muhtemelen kadın, kutunun ÜSTÜNÜ TEMİZLEMEDEN AĞZINA GÖTÜRÜP İÇMİŞTİ... Kutunun üstüne fare idrarı bulaşmış ve kurumuştu, bu da Leptosiproz' u ortaya çıkaran Leptospiras içeriyordu.

Bu kutular fare bulunan depolarda muhafaza edilmiş ve temizlenmeden Pazar'a sürülmüştü.”

Kısaca yeni haber bu kadardı. Şimdi de bir yıl önce yayınladığımız yazımızın bir özeti ile de yeniden uyarımızı tekrar edelim:

Bundan yaklaşık bir yıl önce sitemizde MEŞRUBATLARDA METAL KUTU PANİĞİ başlığı ile çok büyük riskler taşıyan bir konuda uyarı yazımız yayınlandı. Bu yazımızda uzmanların beyanlarına dayanarak meşrubatların metal kutu ambalajlarının taşıdığı mikrobik riskler dile getirilmişti.

Bu yazımızda teneke kutu kapaklarının taşıdığı enfeksiyon riskine paralel içindeki meşrubatların taşıdığı risklerin de göz ardı edilmemesi gerektiği üzerinde durulmuştu. Bu yazımızdan kısaca alıntı yaparak bir hatırlatma yapalım:

Meşrubatların satışa sunulduğu Metal kutularda risk oluşturabilen mikroorganizmalar üzerinde uzun uzun durulurken, bu teneke kutuların içerisine doldurulan meşrubatların sağlığımız ve dini hayatımız üzerinde ne derece riskler oluşturduğu nedense gözardı edilmektedir.

Sitemizde bu güne kadar, bu konuyu içeren pekçok belge sunulmuştur. Ancak toplumun ve bilhassa gençliğin yaşam şartlarını tehdit eden bu riskli uygulamalar, gerçeği yansıtmayan reklamların gölgesinde anne babaların ve büyük etki gücüne sahip medyanın ilgisizliği ve duyarsızlığı sayesinde hızla devam etmektedir.

Başta kanser olmak üzere, allerji, astım, beyin hasarı, Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi). siroz, DNA bozuklukları, hiperaktivite, böbrek ve karaciğer hasarları, kalp ve sinir rahatsızlıkları, Büyüme hormonu baskılanması gibi pekçok hastalıklara davetiye çıkartan meşrubatlarda kullanılan bu katkı maddelerinin bazıları ise şöyledir:

E102 Tartrazin, E110 Yellow 6(Sunset Yellow, FCF, Orange Yellow S), E120 Karmin-Kokonial, E127 Red 3(Erythrosine), E133 Blue 1 ve Blue 2 (Brilliant blue FCF), E210-E219 Benzoatlar, E220-E228 Sülfitler, E250-E251 Sodium Nitrite (Sodium Nitrate), E310 Propyl Gallate, E320 BHA ve E321 BHT, E422Gliserol (gliserin), E441Gelatin(jelatin), E470-E477 Mono ve digliseridler ve esterleri, E621Monosodium glutamate (MSG), E924 Potassium Bromate, E950 Acesulfame-K, E951 Aspartame (Equal, NutraSweet), E1510 Etanol(etil alkol), E338 Fosforik asit, Kafein, ....

Bu katkı maddelerini içeren meşrubat ve diğer gıda ürünlerini tüketmemeye çalışmak sağlığımızı korumada çok önemli bir adım atmak demektir. Geliniz, ismi ne olursa olsun, markası ne olursa olsun, bu tüketim çılgınlığına bir son verelim neslimizi ve sağlığımızı kurtaralım!...

Piyasadaki bu ürünlere heves ederek “helal” etiketi ile benzer ürün üretmeye kalkan insanlarımız, yukarıda bir kısmını belirttiğimiz, kullanma sıklığına göre rizki artan bu katkı maddelerini kullanarak ne derece helal ürün ürettiklerini mutlaka yeniden gözden geçirmelidirler.

böyle bir konuyu gündeme getirip bizleri aydınlattığın için tşk canım........

daha öncede böyle bir konu okumuştum tekrar gündeme gelmesine sevindim açıkcası hemen unutuyoruz olup bitenleri .bu vesileyle yeniden hatırlamamıza yardımcı oldun tatlım
paylaşımın için teşekkürler a.s.

çok teşekkürler hatırlattığın için. ben bikaç senedir gazlı içecek tüketmiyorum zaten. ama yinede aklımızda bulunsun özellikle çocuklarımıza bu tür bilgileri aşılamamız lazım diye düşünüyorum.

X