NST yaptıran var mı???

ines

Guru
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2009
186
2
37
33. haftadayım 2 haftadır nst yaptırıyorum. Ama ağrılarım çıkıyor doktor magnezyum yazdı bu arada ben ağrıları hiç hissetmiyorum. sizce erken doğum olabilir mi benim gibi nst de ağrı çıkan oldu mu?

bende 35 haftalık hamıleyım doktor banada nstye gıreceksın dedı bu ayın 27 sınde gıdıcem ona gore sana yazarım cnm

ben doğuralı tam 5 ay oldu benimd nts de ağrılarım olurdu hemde nee ağrıı hatta dolktor bu çı9kan ağrılar yüzüznden beni hastahanede yatırmıştıı ama gelgeleli,m tam 2 ay boyunca 3 günde 1 nts ye girdim her seferinde de çok şiddetli ağrılarım olurdu artık haa doğurdu haa doğuırucam derken tam 2 ay bebişi içerde tutmayı başardık çok çektim yani bir iğne kaldırmadım erken doğum olmasın diye yani kısaca her ağrıya aldanmamak lazımm bu rarada kasılmaları yani ağrıları azaltmak için bol su içmen gerek birde ılık duş alırsan oda iyi gelir çok fazlada yürümemeye gayret et 3-4 hafta dişini sık şekerim. . bu arada şimdi kızım 5 aylık oldu içerde uyuyorr cadıcık

33. haftadayım 2 haftadır nst yaptırıyorum. Ama ağrılarım çıkıyor doktor magnezyum yazdı bu arada ben ağrıları hiç hissetmiyorum. sizce erken doğum olabilir mi benim gibi nst de ağrı çıkan oldu mu?

cnm sana yazarım demiştim dün gırdım nstye ağrım falan hiçbişey cıkmadı be 2 hafta var doğumuma ınşallah erken doğumla ılgısı yoktur

cnm ben 36.dan haftadan itibaren hep girdim ama hiç sancım çıkmadı,eğer erken doğum riskin olsaydı dr.un söylerdi cnm,birde daha erken aralıklarla nst ye girmeni istredi,takma kafana sakın,zamanında gelecektir bebişin

benim çok ağrılarım vardı dr a gittik ve nst ye girdim çok sancılarım varmış dr um prepar diye bi ilaç verdi şimdi onu kullanıyorum ama ağrıların tam olarak geçmedi.seni korkutmak istemem ama dr um bana erken doğum olabilir dedi.

Kızlar, bende c.tesi günü doktora gittim. 29+3'düm. Doktor 2 hafta sonra gel Nst yapacağız dedi.
Gittiğimde 31+3 olacağım. Normal bir hafta mı? Merak ettim. Yazılanlarda sanki 34-36 falan yazmışınız NST yapıldım diye. Acaba bişeyden mi şüphelendi? Ay aklıma takıldı şimdik:KK66:

Kızlar, bende c.tesi günü doktora gittim. 29+3'düm. Doktor 2 hafta sonra gel Nst yapacağız dedi.
Gittiğimde 31+3 olacağım. Normal bir hafta mı? Merak ettim. Yazılanlarda sanki 34-36 falan yazmışınız NST yapıldım diye. Acaba bişeyden mi şüphelendi? Ay aklıma takıldı şimdik:KK66:

canım merak etme 32den sonra doktorlar heran doğum olabilir diye baktıkları için çağırmaya başlıyorlar ama her doktor kendine göre farklı zamanlarda başlatıyor

canım merak etme 32den sonra doktorlar heran doğum olabilir diye baktıkları için çağırmaya başlıyorlar ama her doktor kendine göre farklı zamanlarda başlatıyor

tşk ederim canım, içime su serptin. Erken doğumdan falan şüphelendi mi acaba diye düşündüm. Demek normal bu haftalar. Hayırlısı bakalım.

walla canım bana verilen nst haftası 35-36 yani haftaya hiç o kadar erken duymamıstım??? yani korkutmak istemem ama 29.hafta bence erken

walla canım bana verilen nst haftası 35-36 yani haftaya hiç o kadar erken duymamıstım??? yani korkutmak istemem ama 29.hafta bence erken

31.hafta da çağırdı güzelim. Gittiğimde 29'dum. 2 hafta sonra gel dedi. Yani 31 olacam inşallah gittiğimde. Bana da erken geldi ama , neyse gittiğimde soracağım. Yazarım sonucu.

korkma canım çok normal bir durum bu bazı doktorlar daha sık aralıklarla istiyo nst yi
o doktorun pimpirikliğinden kaynaklanıyo hem seninde için rahatlamış oluyo

erken doğum riskin olsaydı doktorun mutlaka uyarırdı seni bende 1 hafta sora gidicem 30+ 2 olucam nst ye alır diye düşünüyorum çünkü geçen gittiğimdede hmşirelere bişiy sordu onlarda nst yok mu kapalımı bişey dediler açık olsaydı alıcaktı sanki öyle anladım

bende yaptırdım ... ve bendede ağrı gözüküyordy nst de ama ben hissetmiyordum...
6 maysta doğum olacaktı 22 nisanda doğurdum.. ama dr bununla ilgisi olmadığını söledi..

nts ve agrı??? anlamadım kızlarr..ben 36 dayım daha dun gırdım...sadece bebegın kalp atısların takıp edıo...agrıla ilgisi yokk...ı/I]

NST Hakkında Merak Ettikleriniz

Hamileliğin son dönemine girilmesinden itibaren doktorunuzdan sık sık duyacağınız kelimelerden biri de NST. Gebeliğin ilerleyen haftalarında fetüsün sağlıklı olmasının belirtisi olarak fetüsün hareketleri ile kalp atımında artışların tespit edilmesini sağlayan tetkik olarak nitelendirilen NST hakkında merak edilenleri Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu anlatıyor.

bebek.com: NST nedir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Gebeliğin ilerleyen haftalarında fetüsün sağlıklı olmasının belirtisi olarak fetüsün hareketleri ile kalp atımında artışların tespit edilmesini sağlayan tetkikdir.

NST Hakkında Merak Ettikleriniz

Hamileliğin son dönemine girilmesinden itibaren doktorunuzdan sık sık duyacağınız kelimelerden biri de NST. Gebeliğin ilerleyen haftalarında fetüsün sağlıklı olmasının belirtisi olarak fetüsün hareketleri ile kalp atımında artışların tespit edilmesini sağlayan tetkik olarak nitelendirilen NST hakkında merak edilenleri Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu anlatıyor.

bebek.com: NST nedir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Gebeliğin ilerleyen haftalarında fetüsün sağlıklı olmasının belirtisi olarak fetüsün hareketleri ile kalp atımında artışların tespit edilmesini sağlayan tetkikdir.

ewet tatlım bu yazı doğru . ama bazı dr lar sancı sıklığının da bu testten sonra sölüyorlar...benim başımada geldi........a.s

Son düzenleme:
nstht6.jpg

Tipik olarak anne karnındaki bebeğin hareketleri fetal kalp atım hızında geçici bir artışı beraberinde getirir. Bu olay non stress test yani NST'nin temelini oluşturur.Normalde bebeğin kalp atım hızı sabit değildir. Saniyeler içersinde değişim gösterir. Buna atım variabilitesi adı verilir. Bu variabilitenin kaybı bebeğin oksijen seviyesinin kalp atım hızını düzenleyen merkezi sinir sitemi kısmının içindeki hücrelerde fonksiyon kaybına neden olabilecek düzeyin altına düştüğünü gösterir. Bu durum fetusun strese olan direncinin en alt seviyede olduğunun belirtisidir.

Önemli noktalar
NST eğer reaktif ise ve diabet, gelişme geriliği gibi bebeğin anne karnında aniden kaybedilebileceği durumlar söz konusu değil ise test 7 gün sonra tekrarlanır. 15 saniye veya daha fazla süren kalp atım hızında azalmalar genelde bebeğin suyunun azalması ve kordonun sıkışması ile ilgilidir ve çoğu zaman acil sezaryen gerektirir.Normalde anne karnındaki bebeğin kalp atım hızı yani nabzı 120-160 atım/dakikadır. Bebeğin nabzının 90 dan az olduğu durumlarda fetusun akciğer gelişimi tamam ise acil sezaryen gereklidir.
alıntı.. alpermumcu...

Canım nstnin altında bir alan var.Orada kasılmalar görülüyor ağrı denilen şey o.Ben 32 haftadan beri giriyorum.38.haftamda kasılma gördüler ama ben hissetmiyorum henüz.Hepimizin hakkında hayırlısı bakalım

dün bende girdim nstye şükür hiçbir soruun yok dedi doktor erken zaten azıcık daha beslensin minik

X