Su Zehirlenmesi Nedir?

Angjel

BiLMeM
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2007
4.514
73
45
SU ZEHıRLENMESı

Fazla sıcak nedeniyle aşırı terleyen kişi, kaybettiği sıvıyı telafi etmek üzere su içer ancak terle kaybettiği sodyumu yerine koymazsa, zaten az olan sodyumun içilen su nedeniyle yoğunluğu iyice düşeceğinden ortaya çıkan tabloya su zehirlenmesi denilmektedir. Tedavi edilmezse(sodyum yerine konmazsa) bilinç düzeyi gittikçe kötüleşir ve kişi komaya girer.

Belirti ve bulgular:

•Sodyum eksikliğinde, sıcak bitkinliğine benzer belirti ve bulgular ortaya çıkar:

§Bulantı, kusma, baş ağrısı, bilinç düzeyinde değişiklik

ACıL BAKIM:

ØAğızdan alabiliyorsa, tuzlu içecekler verilebilir,

ØAğızdan alamıyorsa damar yolundan SF(%0.9 NaCl) başlanır.
genellikle atletlerde ve kilo vermek isteyen bayanlarda görülen havanın sıcak olduğu zamanlarda aşırı su içilmesinden kaynaklanan ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlık.nasıl olduğuna bakacak olursak aşırı suyun vücudta kana karışması kanın seyrelmesine neden oluyor ve gerekli minerellar ile sodyum azalıyor.bu da vücudtaki sıvıların yer değiştirmesine ve sonrasında beyin ve diğer organlarda hasara neden oluyor.bunun için aşırı susadığımız zamanlarda çölde bile olsak su içmeden önce tuz yalamamız ve yeni açılmış bir damacanayı fondip yapmamamız gerekir.

her şeyin fazlasının zararlı olduğunun en gerçek kanıtı olan, kalıcı körlüğe bile sebep olabilen tehlikeli durum.

Son düzenleme:
Hımmm bu konuya başka bilgide bulursan eklermisin canım ya çok ilginç geldi benim çok dikkat etmem gereken bir durum bu aşırı ama çok aşırı terliyorum özellikle spor yaparken ve elimden su şişesi düşmüyor...

Hımmm bu konuya başka bilgide bulursan eklermisin canım ya çok ilginç geldi benim çok dikkat etmem gereken bir durum bu aşırı ama çok aşırı terliyorum özellikle spor yaparken ve elimden su şişesi düşmüyor...

Eklerim elbette ama bu konuyla ilgili çok detaylı bilgiye henüz rastlamadım. Ama bu durumdan çok endişeleniyorsan ne yapacağız? Tuz alımınada dikkat edeceğiz değil mi? :))

Eklerim elbette ama bu konuyla ilgili çok detaylı bilgiye henüz rastlamadım. Ama bu durumdan çok endişeleniyorsan ne yapacağız? Tuz alımınada dikkat edeceğiz değil mi? :))

Tuz alırsam daha çok susar daha çok su içer daha çok zehirlenirim :roflol: sen benden bir an önce kurtulmak için açtın bu konuyu değil mi?:roflol:

Tuz alırsam daha çok susar daha çok su içer daha çok zehirlenirim :roflol: sen benden bir an önce kurtulmak için açtın bu konuyu değil mi?:roflol:

Zaten tuzu yeterli miktarda alırsak suyu çok içsek bile zehirlenme olmayacağını söylemişler kaydirigubbakcemile5 mantıklı, tuz sodyum kaynağı sonuçta, zehirlenme de sodyuma bağlıysa tuz ve su dengesi sağlamamız gerek demekki. ışimiz zor kaydirigubbakcemile3

slm kızlar ben dogdugum andan ıtıbaren çok su içiyorum bır içmede 1lt su içiyorum2saat sonra yıne aynı sekılde ben küçükken dr goturmuş annem dr zararı yok içsın demış 2kuzenım ve kızkardşımde çok su içiyor bızde genetık heralde eşimde duymuş çok su içme zararı varmış dıyo benım çoktan ölmem gerekırde benım bunyem alışmış zayıfta degılım içmeme ragmen

X