Çocuk Hastalıkları Bebeğim Kabız Değil ama Kakasını Yaparken Çok Zorlanıyor

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

aysun444

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
1.547
21
17 günlük bir bebeğim var. Bebeğimin kakasında bir problem yok şimdilik yapıyor ama doğduğu günden beri kakasını her yapışta o kadar çok zorlanıyor, okadar çok ıkınıyorki, kıpkırmızı kesiliyor, ağlıyor ki göbek fıtığı olacak diye korkuyorum, bu kadar kasıyor kendini yani, kıvranıyor resmen .

Babası ile ben hiç birşey yapamıyoruz öylece oturup izliyoruz. :1no2: Bu gibi durumlarda ne yapabiliriz, tüm bebeklermi böyle acaba, yanımızda bi deneyimli kimse de yok, fikir versin. Ancak yapınca rahatlayıp uyuyor, açıkcası ilaç falanda kullanmak istemiyorum çünkü, her yapışında böyle, sürekliliği olur ilacın. Var mı bizim yapabileceğimiz bişey ya.

canım benim her bebek ilk başta zorlanıyor sanırım. benim oğlum da başlarda ıkınıyodu fşlan ama 4-5 gun yapamıyordu fitil veriyorduk. sonra doktor bir ilaç verdi onukullandık ama cok düzenli kullanmadık. oğlumyavaşyavaş alıştı. şimdi yapıyo ama zorlanıyo tabi. bebecikler öğreniyo yavaşyavaş. biz bile zorlanırız yani. ben poposuna zeytinyağı sürüyodum. kızarıyo birazcık. sen kontrole gittiğinde bence doktora soylebunu .allah korusun çatlama olmasın poposunda.

2 aylık bebeğim var.emmeyi bıraktığı için mamaya geçtik.o da kabız yaptı.ilaçların damlalıkları var ya onunla poposuna zeytinyağı sıkıyorum lavman gibi.2-3 dakika sonra rahatça yapıyor.damlalığın dışına da zeytinyağı sür de girerken acıtmasın:KK43: arada bir 1 çay kaşığı zeytinyağı da verebilirsin.geçmiş olsun bebeğine:KK43:

benim bebeğim 3,5 aylık ve ilk zamanlar ker akşam aynı saatte zarıl zarıl ağlamaya başlıyordu kakası kakası sert değildi gazınıda çıkarıyordu ama ağlamaktan ve ıkınmaktan makatta çatlak olmuştu düşün artık.. o dönem biz zinco damla kullanıyorduk doktor doğumdan itibaren 3 ay kullanıcaksın demişti sonra tv de olumsuz şeyler duymuştum gaz ilaçlarıyla ilgili ve hemen kesmiştim ilacı inanırmısın ilacı kestikten sonra birdaha hiç ağlamadı öyle şükürler olsun demekkki ilaçtanmış diyorum ben gaz ilacı ama rahatsız ediyor işte bir şekilde tabi birde senin yiyyeceklerin çok önemli eğer emziriyorsan benim yiyeceklerimdende etkileniyordu kuru baklagiller hiç yemedim ben o dönem gerçi şuanda hala yemiyorum gaz yapıyor mercimek nohut fasulye börülce soğan bunlar aşırı gaz yapar dikkat et yiyeceklerine umarım zamanla alışır çok küçükler daha....

Benim kızımda öyleydi dra götürmüştük bu nedende ıkınmayı bilmiyor ondan oluyor demişti poposunu derecenin ucuyla uyarıyorduk arasıra çok zorlanınca

cnm benımde oglum oyleyde 10 kere göturdum dra en sonunda fıtık dendı amelıyat oldu 3 aylıkken rahatladı kuzum

tatlım bebekler kaka yapmayı sonradan öğrenirler. içgüdüsel değil.o yüzden ıkınması zorlanması normal eğer katı yapmıyorsa.bizimkide böyleydi öğrenene kadar canı çıktı.kaka yapmak için makattaki kasları kullanmayı öğreniyorlarmış yavaş yavaş. dr bize kulak papixini makat üstünde içine sokmadan az zeytinyağı yada krem sürerek saat yönünde bir iki kez zorlamadan çevirin demişti.kasları uyarıp kakanın çıkışını kolaylaştırımış bu yöntem.

17 günlük bir bebeğim var. Bebeğimin kakasında bir problem yok şimdilik yapıyor ama doğduğu günden beri kakasını her yapışta o kadar çok zorlanıyor, okadar çok ıkınıyorki, kıpkırmızı kesiliyor, ağlıyor ki göbek fıtığı olacak diye korkuyorum, bu kadar kasıyor kendini yani, kıvranıyor resmen .

Babası ile ben hiç birşey yapamıyoruz öylece oturup izliyoruz. :1no2: Bu gibi durumlarda ne yapabiliriz, tüm bebeklermi böyle acaba, yanımızda bi deneyimli kimse de yok, fikir versin. Ancak yapınca rahatlayıp uyuyor, açıkcası ilaç falanda kullanmak istemiyorum çünkü, her yapışında böyle, sürekliliği olur ilacın. Var mı bizim yapabileceğimiz bişey ya.

canım 1 haftadır oğlumda kabız olmamasına rağmen kakasını yaparken ıkınıp duruyor zor yapıyor yapamayınca ağlıyor.
hatta gece uyuduğunda ıkındığı için uyanıyor bu yüzden uykusuz geceler başladı.
bazende birden sancı geliyor ayakları karnına çekip ağlıyor.
bugün doktorumuza gittik bu şikayeti için gazdan dedi.
gazıda geçer diye umut etmeyin dedi.
zinko ve milupanın rezene çayını verdi.
off ya oğlumun canı yandıkça içim gidiyooo

canım muhtemelen gazdandır ıkınması,kabızlıktan değil.Malesef de geçmiyor.Biz 4.aydan sonra yavaş yavaş rahatlamıştık,Allah kolaylık versin

canım benim kızım aynıydı..kabızlık yo ama kendini o kadar sıkıyodu ki hatta günlerce yapmıyodu kakasını..ama benim kızım da şunu fark ettim kızım altını zorlamıyo kendini sıkıyodu:ecrin_bebek:zamanla düzeldi ben çaresini bulamadım..dr..lar fitilde vermiyodu öğrensin yapmayı kolaya alıştırma dedi..ben 3 gün geçtimi gliserinli fitil veriyodum..bu süreç çok zor geçiyo benim kızım sürekli huzursuzdu..3 aylık olana kadar böle devam etti sonra yavaş yavaş düzeldi canım..geçmiş olsun bebişe:nazar::nazar::1hug: canım popo bakımını ii yapın devamlı zeytin yağı veya bepanten plus kullan..kendini zorlamaktan popoda yara oluşuyo buda sebep olabilir..

Son düzenleme:
bu kaka olayı çok sebepli ve çeşitli anlaşılan. benim kızım 4 aylık. ilk iki ay hiç bir sorun yoktu. rahatça kaka yapıyordu. üçüncü ayda önce günde bir sonra 1 hafta derken ki haftada bir yaptı. fitil de fayda etmeyince bugün doktora götürdüm. pposunun dar olduğunu söyledi. popoyu uayrdı, bugün üç kere yaptı. şimdi makatı büyütecekler. korkuyorum daha önce yaptıran varsa lütfn anlatsın. bir de doktor birşey söyledi bana. eğer çocuk doğduğu günden itibaren kaka yapmıyorsa ya da uzun zamanda yapıyorsa bu ciddi bir sorunmuş. bu durumlarda bbekleri mutlaka doktora götürün. geçer demeyin.lütfen

geçmiş olsun canım.benim de 8 aylık bi kızım var ve her kaka yapışında çığlık çığlığa ağlıyor.bize doktorumuz domates ve portakal suyu içirmemizi önerdi.bir de her altını açışta poposuna bepanten sürmemi böylece ilerde oluşabilecek basur ve çatlaklardan kornuabileceğimizi söyledi.belki işine yarar.

Bebekler kaslarını kontrol edemedikleri için ıkınırlarmış kaka yaparken diye okumuştum benim bebeğimde 5 aylık kabız olmamasınarağmen zaman zaman zorlanıyor.

arkadaslar ben de aynı dertten muzdaribim. 22 günlük oğlum, kabız değil, her bezinde kaka oluyor ama özellikle akşamları cok ıkınıyor, ıkındıkça canı yanıyor ve aglıyor, var mı bunun bir çözümü?

gece yatmadan önce bir cay kasıgı zeytın yagı içirebilirsin.bu bır arkadasıma doktor tavsıyesı ben yapıyorum.bebişim rahatladı bıraz

canım benimde 2.5 aylık kızım var kabız değil ama ıkınıp duruyordu ben beyaz sabunu fitil gibi yapıp makatına koyuyorum küçük dokunuşlarla zorlanmadan yapıyor kakasını sonra da sabunu kaka yaparyen çıkartıyor zaten dene rahatlayacağını göreceksn hemde hiçbir zararı ve yan etkisi yok dr demişti bana :)

merhaba ben yeni üye oldum yeni anneyim bebegimin sıkıntıları yüzünden sık sık aramalar yapıyorum bu forumun bana yardımcı olacagını düşünüyorum

herkesde oldugu gibi gaz sancılarımız var ve kakasını yaparken çok zorlanıyor ama dedıgınız gıbı kabız degil zeytınyagı surmeyı deniyecegım teşekkurler:ecrin_bebek:

merhaba ben yeni üye oldum yeni anneyim bebegimin sıkıntıları yüzünden sık sık aramalar yapıyorum bu forumun bana yardımcı olacagını düşünüyorum

herkesde oldugu gibi gaz sancılarımız var ve kakasını yaparken çok zorlanıyor ama dedıgınız gıbı kabız degil zeytınyagı surmeyı deniyecegım teşekkurler:ecrin_bebek:

öncelikle güle güle büyüt bebeğini.. kaka yapıyorken bacaklarını karnına doğru itersen hem gazı çıkar hemde rahat kaka yapar. benim oğlum 7 aylık ben hala bu şekilde yardım ediyorum zamn zaman.. gazı içinde karnına masaj yap parmaklarınla ters saat yönüne doğru yapıcaksın..yine ayaklarını pedal çeviirir gibi ileri geri itersen rahatlicaktır..

benimkide öyle,kabız değil hatta su gibi yapıyor ama yinede o kadar ıkınıyor ki kıpkırmızı oluyor bir yeri çatlıyacakmış gibi geliyor birde kabız olsa naparız bilmiyorum.kakasına her türlü testi yaptırdım bişey yok neden oluyor bilmiyorum

X