Bebek Beslenmesi ek gıdalara geçiş

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

thymus20

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2008
207
3
44
kızım 5 ayının içinde sadce annne sütü alıyor mama vermedim dr muz ek gıdaya geçebilirsinz dedi biraz kilo alsın dedi anne sütü yeterli gelimiyor artık dedi
elma armut suyu verdim patates havuç pişirip suyunu verdim bilinen bir markanın devam sütünü aldım yoğurt ve muhallbi için ama kızım biberonu almıyor
sizler nasıl geçtiniz ek gıdaya bu devam sütünü günde kaç kez ne kadar veriyim bilen varmıı

merhaba arkadaşım.kızım da 5 aylık oldu.biberon almıyor, senin dediğin gibi.ama belki daha iyi.arkadaşımın oğlu biberonu aldı ve annesini emmiyor artık.bende bilmiyorum nasıl ve neler vermemiz lazım.tecrubeli annelerden tavsiye bekliyorum bende...cokacimcoook

Size geçiş sürecimizi detaylarıyla anlatayım.

Benim kızımda 6 ay sadece anne sütü aldı.
Öncelikle devam sütüne ihtiyacınız yok. Emzirmeye devam ettiğiniz sürece elbette. Ve eğer mümkünse devam edin.
Öncelikle elma suyu verin bir çay kaşığı ve emzirmeden önce mutlaka yani açken.
Ertesi gün miktarı arttın ve yanında bir çay kaşığı havuç suyu verin.
Ertesi gün ikisini karıştırın verin ama çok değil.
Unutmayın öğün olarak vermiyor sadece tadlara alışmasını sağlıyorsunuz.
Sonrasında pürelerinden de ekleyin. Sulu bi püre kıvamı.
Ertesi gün artık meyve püresi öğününe başlayabilirsiniz. Yani günün bir saati emzirme yerine meyve öğününe geçme vaktidir.
Sonra patates ve havuç püresi (çorbası) yapın ve az verin. Sulu bi püre olsun.
Ertesi gün fazlalaştırın. Ve ertesi gün içine kabak katarak öğün haline getirin.
Örneğin öğlen emzirmesi yerine öğlen öğünü bu olsun. Akşam üstü emzirmesi yerine meyve verin.
Diğer zamanlarda mutlaka emzirin.
Sonra bir çay kaşığı yoğurt verin bebeğinize yine açken mutlaka. Ya kendiniz mayalayın yada babymix tartı bi yoğurt alın ve mutlaka sade olsun.
Ertesi gün mutlaka bebeğin vücudunu inceleyin herhangi bi reaksiyon var mı?
Eğer yoksa yoğurt miktarını fazlalaştırın ama çok fazla değil.
Ertesi gün hala reaksiyon yoksa yoğurt öğününü de kazandınız.
Tüm bunlara sorunsuz alışmışsa bebeğiniz kahvaltıya başlama vaktidir.
Yumurta sarısıyla başlayın ama çok çok az.
Ertesi gün biraz daha fazla ve sonra biraz daha fazla ve yanında az labne peyniri.
Ve bikaç gün sonra bulamaç kahvaltı verin.
7. aydan itibaren çorba çeşitliliğini artırarak kıyma ekleyebilirsiniz.
Kıyma kasapta birkaç kez çekilmiş ve bebeğinize özel olmalı ki boğazından geçiş kolay olsun. ılk başta pütürlü pek olmasın ama hiç değil.
Hiçbir zaman tamamen lapa vermeyin bebeğinize. Beslerken çok dikkatli olun yalnız.
Birde karışık gıda fazla vermeyin örneğin meyveli yoğurt.
ıkisinide ayrı ayrı yesin ki tatlarını ayrı ayrı alsın.

Eğer ilk verdiğiniz gıdayı reddediyorsa ısrar etmeyin. Bebeğinizke konuşun sizi anlar. "seni anlıyorum yeni bir tat hoşuna gitmedi ama sütünü (emzirmeye) vermeye devam edicem. Yarın tekrar deneriz vs vs" diyebilirsiniz. Ve ertesi gün tekrar deneyin aç olduğunda.

Devam sütü vermeyeceğiniz için biberona gerek yok zaten.

Bi yardıma ihtiyacınız olursa sorabilirsiniz. Karmakarışık bi dönemdir ve üstesinden gelebileceksin eminim.

merhaba arkadaşlar benim kızım 6,5 aylık beni hiç emmedi bizde doktor tavsiyesi ile 4,5 aylıkken yavaş yavaş ek gıdalara başladık şimdi kızım ne verirsek yiyor vermediğim zaman ağlıyor vermemi istiyor bi zarar olurmu acaba cvp bekliyorum

çok teşekkürler irem özge
benim kızzım ilk aylarda iyi kilo aldı ama bu son ayda almadı fazla ben o yüzden devam sütü verdim günde bir kere veriyorum dr yoğurt verebilirsin diyince yoğurtu devam sütünden yapayım dedim diğer sütleri kulaanamdığımz için ayrıca bu devam sütüne biraz pirinç unu eklesem muhallebi yapsam olurmu diğer elma suyu sebze suyu onları verdim sorun yok alıyor önec bir kaşıkla başaldım şimdi alıyor ama benim amacım bebek biraz kilo alsın gerçi bebeğim çok küçük kiloda doğdu ama

benimde kilo alımı yavaşlamıştı iki ayda toplam 600 gr almıştı ek gıdaya başlayınca günde bir öğün sebze çorbası bir öğün yaptığım yoğurdun içine meyve rendeleyip bir öğünde meyve püresi şeklinde verdim meyve pürelerinin içine genelde milupanın meyveli kaşık mamalarından da birer kaşık katıyordum daha besleyici olsun diye 10 günde 800 gr aldı :)))))))))))))))) ben de havalara uçtum tabi şimdi gene aynı şekilde kahvaltıda dönüşümlü olarak yumurta sarısı pekmezle peynir pekmez ikilisi gidiyo öğlen çorbası bi ara meyveli yoğurt veriyorum akşam yatarken de muhallebiye meyve rendeliyorum hem tok tutuyo hemde yemesi zevkli oluyo ama seninki beş aylık olduğu için yumurta erken ama kaşıkmamalarının çorbaları var onları yoğurt ekleyerek daha lezzetlendirebilirsin, kaşık mamalarının meyveli olanlarını da elme püresi ve pekmez ekleyerek lezzetlendiriyorum yoksa sade versem yemiyo bizimki, biraz kibarız, zaten pekmezi elma püresi ile verince içine de demir damlasını karıştırınca c vitamini ile birlikte alındığı için demir emilimini de arttırıyor, böyle işte inşallah işine yarar biberon maması vermiyorum doktor memeyi bırakmasın kaşık mamaları ver dedi..

bu arada eklemeyi unutmuşum bebeklere ilk önce sebze çorbasıyla başlanıyo ya (patates, havuç, pirinç, kabak (ben koymadım mevsim sebzesi olmadığı için) 1-2 kaşık yoğurt falan, benimki o çorbayı sevmedi yemedi o yüzden ben kaşık mamalarının çorbalar serisinden bir iki çeşit aldım çünkü ilk geçiş evresinde mercimek, tarhana tavuk çorbası gibi lezzetli çorbalar verilmiyo ya şimdi 7 aylık domatesli tarhana yapıyorum yiyor, mercimek çorbası yapıyorum havuçlu patatesli falan, tencereye mercimeği koyuyorum suyla, üstüne tel süzgeç oturtuyorum havuçla patatesi süzgeçe koyup buharıyla pişiriyorum mercimek pişerken, sonra eziyorum, yarın kıymalı tarhana deneyeceğiz, kıymalı şehriye sevmedi bakalım kıymalı tarhanaya ne yapacak, bu hafta tavuk çorbasını da denettirecem, şuan menümüz daha zengin yani, ama ilk başlarken, kaşık mamaları biraz imdada yetişiyo çünkü ilk evrede her şeyi yemiyolar çeşit de kısıtlı oluyo en azından mamanın hazmı da kolay, kabızlık sorunu çekti benimki 1 ay falan ancak düzene girdi şimdi, bi de o var yese bi dert yemese başka dert yani

bu arada çok taksiit taksit oldu ama ikide bir kalkmak zorunda kalıyorum bilgisayarın başından da, benim kilo alımı yavaşlamış olduğu için be verdiğim ek gıdalar (6. ayda başladık) doktor tavsiyesi ileydi yani doktor ne kadar alırsa ver dedi yiyebildiği kadar, o da küçükboy bir kasenin yarısı kadar oluyodu başta, zaten sadece tadına baktırmayı 4. aydan beri tattırıyordum meyve sularını sebze sularını falan ayrı ayrı, yoğurdu da 5. ayda tattırmaya başlamıştım bu yüzden reddetmedi verdiklerimi ama bazı tadları sevmiyor ben de o an ısrar etmiyorum başka bişey deniyorum sonra 1-2 hafta içinde tekrar verince bazen alıyor bazen almıyor bazı şeyleri sevmemeleri de gayet normal zaten çok ısrarcı olmamak lazım, benimki başta kaşık mamalarını öyle bir ittiriyordu ki eliyle göreceksin hem ağzını kitliyordu hem eliyle ittirip hem de ıhhhhhhhhhhhh diye kızıyodu :)))) sonra içine bir dilim elma bir dilim armut rendelemeye (cam rendeyle) ve bi kaşık pekmezle tatlandırmaya başladım baktım ham hum yiyor yani bazı şeylerin tadını beğenmiyolar resmen, alternatif bulmak bize düşüyor..

arkadaşlar sağolun...çok guzel yazdınız.tam ihtiyacımız olan şeyler...ellerinize sağlık .bebişlerimize ziyafet çektirelim biraz.alkisalkisalkis

seli 54 teşekkürler bazı sorularım var sana
öncelikle biz kahvaltıya başlamdık
şimdiye kadar sadec e meyve suyu sebze suyu verdim onarı aldı
birazda yoğurt verdim bunlaarı alıyor
milupanın muhallebisini ve meyve püresini yemedi nasıl yedirebilirirm yada sen hangi muhallbeiyi veriyosun
beneim kızım 5 aylık pekmez verebilirmiyim mesala milupanın muhallebisine karıştırsam olurmu
evde hazırladığım sebze sularını verdim aldı şimdi hazır kaşık çorbalara başlıycam

yardımcı olursan sevinirim benim kızımda kilo alsın yaaa

seli 54 teşekkürler sana sorularım var

benim kzıızm 5 aylık pekmez verebilirmiyim
milupanın organık muhallebisini aldım yemedi meyve püresini aldım yemedi nasıl yedirebilirim
sen nasıl muhallebi veriyosun
şimdiye kadar sadece taze meyve ve sebze suyu verdim onları aldı
buğun yoğurt deniyecem
ayrıuca biz kahvaltı yapmıyoruz daha
yani nasıl yedirebilirirm

seli 54 teşekkürler sana sorularım var

benim kzıızm 5 aylık pekmez verebilirmiyim
milupanın organık muhallebisini aldım yemedi meyve püresini aldım yemedi nasıl yedirebilirim
sen nasıl muhallebi veriyosun
şimdiye kadar sadece taze meyve ve sebze suyu verdim onları aldı
buğun yoğurt deniyecem
ayrıuca biz kahvaltı yapmıyoruz daha
yani nasıl yedirebilirirm

ben kahvaltıyı şöyle veriyorum: milupanın su ile hazırlanan kahvaltı kaşık mamaları var onlara az miktarda hazrlayıp bir gün peynir ve pekmez bir gün yumurta ve pekmez katıyorum yiyor, seninki beş aylık günde 1 çay kaşığını geçmemek şartıyla pekmez verebilirsin aynı şekilde kahvaltı mamasına katarak, bir de ailenizde eğer kalp ve damar hastalığı taşıyan yoksa 5. ayda da günde nohut kadar miktarda başlanabilir zamanla azar azar arttırarak 7. ayda tam bir yumurta sarısına ulaşabilirsiniz, aynı şekilde peyniri de tuzsuz az yağlı labne peyniri günde 1 çay kaşığı olrak verilebilir bunları mamaya dönüşümlü katman lazım aynı gün olmaz, zaten 6 ayı doldurunca bi tatlı kaşığına çıkarırsın pekmezle peyniri yumurtayı da arttırırsın, muhallebiyi suyla yapıyorum pirinç unu ile istersen devam sütü ile yap daha besleyici olur içini 1 dilim elma 1 dilim armut 1 dilim muz koyuyorum cam rendeyle rendeleyip istersen sen muz koyma kabız olmasın 1 çay kaşığı pekmez ekliyorum tatlı oluyo biraz daha, ama sen pekmezi kahvaltıda verirsen aynı gün ikikere verme kahvaltıda vermezsen muhallabiye katabilirsin, kavanoz mamalarına gelince onları benim yeğenim de yemiyodu tadı garip geliyo belkide onları deneye deneye buluyoruz açıkçası beğenmediği çeşidi değiştirirsin başkasını denersin, genelde birini olmasa başka birini yiyolar istersen başka markanınkine bak, gün içerisinde verebileceğin çorba çeşitleri de var hazır mamalarda 5. aya göre, onları da günde bir öğün verebilirsin günde hepsinden 3-4 kaşık yese yetiyo zaten benimki azar azar yiyodu hepsinden, 3er 4er kaşık yani ama 800 gr aldı 12 gün içinde, haaa bi de yoğurt var her gün bardakla yapıyorum ben, başta mamayla denedim olmadı doktora sordum inek sütü ile yapabilirsin dedi öyle yapıyorum sadede yiyebilir meyveli de...

bebnim kızım beslenme konusunda çok nazlı bizde ek gıdalara başlayalı 1 ay oldu amam tam olark öğüne geçemedik çünkü tam olarafk alışamadı ek gıdalara bazen yiyo bazen yemiyo artık bend enapçanmı şaşırdım çorba yaptığım zaman önce sağde veriyorum yemezse içine 1 tatlı kaşığı yoğurt katıp veriyorum ve yedirme konusun da biraz da olsa daha başarılı oluyorum

çok zor bir geçiş dönemindenasıl ataltıcaz bakalım
yoğut yemedi kızım buğun pirinçunundan muhallaebi yaptım ondan yedi yarında meyva karıştıcam akşamları veriyorum muhallebi öğlende bebelacın çorbasını vericem bakalım yarın inşallah yer hepsinde 3 kaşık yese acaba benimkide alırmı fazla kilo

alır alır benimki de öyle az az yedi ilk başta diyodum ay bu hiç yemiyo diye ama baktım yanakları fark etti, doktora götürünce şok oldum o kadar beklemiyodum çünkü, yoğurt yemediyse içine elma rendele öyle ver, benimki de yememişti ilk, tatlı olgun bir armut rendeledim içine 1-2 dilim, ham hum yedi o zaman genelde meyveli tatları daha çok seviyolar, mesela meyveli muhallebiyi de daha çok seviyo, sade yaptım yemedi, yılmadan denemek lazım, başta hero baby yedi milupa yemedi mesela benimki sevmedi milupayı sonra değişik şeyler ekleyip tatlandırınca şimdi yiyor ben daha deneyimli olduğunu düşünüyorum milupa aldım o yüzden ülker yeni girdi ya mama işine güvenemedim yani, yer merak etme kabız olursa, bizim doktor hemen ilaç vermek istemedi, her sabah aç karna 1 tatlı kaşığı zeytinyağı verdi o da yaramadı gene kabız kalınca duphalac başladık mecbur ara ara ondan verdim şimdi düzene girdi 7 aylık şu anda

bu arada çok taksiit taksit oldu ama ikide bir kalkmak zorunda kalıyorum bilgisayarın başından da, benim kilo alımı yavaşlamış olduğu için be verdiğim ek gıdalar (6. ayda başladık) doktor tavsiyesi ileydi yani doktor ne kadar alırsa ver dedi yiyebildiği kadar, o da küçükboy bir kasenin yarısı kadar oluyodu başta, zaten sadece tadına baktırmayı 4. aydan beri tattırıyordum meyve sularını sebze sularını falan ayrı ayrı, yoğurdu da 5. ayda tattırmaya başlamıştım bu yüzden reddetmedi verdiklerimi ama bazı tadları sevmiyor ben de o an ısrar etmiyorum başka bişey deniyorum sonra 1-2 hafta içinde tekrar verince bazen alıyor bazen almıyor bazı şeyleri sevmemeleri de gayet normal zaten çok ısrarcı olmamak lazım, benimki başta kaşık mamalarını öyle bir ittiriyordu ki eliyle göreceksin hem ağzını kitliyordu hem eliyle ittirip hem de ıhhhhhhhhhhhh diye kızıyodu :)))) sonra içine bir dilim elma bir dilim armut rendelemeye (cam rendeyle) ve bi kaşık pekmezle tatlandırmaya başladım baktım ham hum yiyor yani bazı şeylerin tadını beğenmiyolar resmen, alternatif bulmak bize düşüyor..
arkadaşım çok güzel anlatmışsın. okuyunca çok kolaymış gibi geldi.benim ki 4,5 aylık elma, havuç ve armut suyunu tattırdım. tabiki sırayla 3 er gün. şimdi pürelere başlıycam. inşallah kolay olur. hihoyyyt

inşallah faydası olur valla canım yemiyolar gibi geliyo hep ama az az da olsa yedikçe kiloları düzeliyo, zaten bir süre sonra alışıyolar zaten, benimki 4. ayına kadar her ay 800-900 gr alıyodu sadece anne sütü veriyodum, 4. ayında kayınvalidem sağolsun telefonda bir trtışma çıkarıp ağzına geleni saydı bana ben de kaldırmadım tabi çok sinirlendim, tansiyonum falan çıktı resmen ondan sonra da haftalarca ve ona olan kızgınlığım ve kırgınlığım geçmedi meğer sütüm azalmış doktora gidince bir baktık her ay 800-900 gr alan çocuk iki ay boyunca 300er gr almış doktor dedi bunu hemen besiye çekmemeiz lazım diye, öyle kızıyorum ki emziren insanların üzerine giden böle piskopatlara asla affetmiyorum bebeğim 2 ay aç gezmiş, suçum da vay sen doğum zamanı geldiğimde beni dinlemedin doktorları dinledin ananı saydın beni saymadın benim dediklerimi yapmadın (dediklerinin 10 da 9u hurafelerdi)vs. vs. ego sorunları işte, çok şükür şimdi toparlandı yavrum sütüm de arttı sık sık emziriyorum

bende tek yalnızızm eşimin görevi dolayısıyla doğudayaız kayınvaldemle aramızda sorunlar var birde buna bebeğin kilossnu takmış durumda kilosu az diyor bir sürü sorun yani
acaba benimde sütüm ondan azaldı birde çok takıyorum kafaya yaaa
bir ay sonra memeleket gidecem inşallah ii olurz

X