Su İçerek Nasıl Zayıflanır?

xTaBu

Belinay Sudem
Kayıtlı Üye
31 Mart 2009
483
0
Hemen hemen hepimiz suyun ne kadar faydalı olduğunu biliriz. Her diyette 1,5-2 litre su önerilmektedir ancak nedense bu kurala uyanımız son derece azdır. ışte size suyun ne kadar önemli ve kilo vermede ne derece etkili olduğunu kanıtlayan bazı temel bilgiler;

• Birçok kişi sinirli ya da üzgün olduklarında ilk iş olarak buzdolabına yönelir. Çünkü bu zamanlarda vücutta salgılanan endorfin hormonu iştah açar ve bizi yemeye yönlendirir. Oysa bu durumda yapılacak en yararlı şey su içmektir. Çünkü su, endorfin hormonu salınımını bloke ederek gereksiz yemek yemeyi engeller.
  • Su, kasların dengesini sağlayarak kasılma anındaki doğal fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur.
  • Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar.
  • Kabızlığı önler. Yeterli su alınmadığı zaman beden ihtiyacı olan suyu bağırsaklardan çektiği için kabızlık oluşur.
  • Yemeklerden önce içilen su tokluk hissi verir.
  • Cildi güzelleştirir, kurumayı ve deri sarkmalarını önler.
  • Yağların vücutta depolanmasını önler. Karaciğerin başlıca görevlerinden biri de depolanmış yağları enerjiye çevirip, yakmaktır. Ancak böbrekler yeterli su alamazsa karaciğer iyi çalışmaz ve yağlar bedende depolanır.
  • Vücudumuz yeterince su alamazsa bunu bir tehlike gibi algılayıp suyu saklamaya başlar. Bu da vücutta su toplanmasına özellikle el ve ayaklarda ödem oluşumuna neden olur. Bu yüzdendir ki kişinin gün içinde yeterli miktarda su içmesi çok önemlidir.
Not: Susamak, vücudumuzdaki sıvı miktarının azaldığına işaret eder. Günde 0.7 litre maden suyu içerseniz, günlük sıvı miktarınızın yarısını karşılamış olursunuz. Eğer günde 1 saat spor yapıyorsanız, bu miktarı 1 litre arttırmanız gerekir. Genelde insanın 8 bardak (2 litre) suya ihtiyacı vardır. Ancak kilolu kişilerin metabolizmalarını hızlandırmaları için daha fazla su tüketmeleri gerekir. Uzmanlar bunu fazladan her 12 kilo için 1 bardak su olarak ifade etmektedir.
:enbuyukkk:

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine sağlık canım. özellikle en alt kısmındaki not çok iyi olmuş

Evet ya, bunları hatırlamak çok güzel.
Aslında hepsini biliyoruz ama işte birinin gözümüze sokması gerkiyor.
Teşekkürler...

bi tşkürde benden elleriinize sağlık çok açık özet anlaşılır olmuş çok beğendim tebrikler.....alkisalkisalkis

paylaşım için teşekkürler güzel olmuş. yalnız 0,7lt maden suyu içme kısmına takıldım.doktorlar genellikle günde 1 bardaktan fazlasını (yani 0.2lt) pek önermiyolar.

soda hakkında önemli bir kaç bilgiye rastladım, satın alırken etiketine dikkat edin soda değil zengin mineralli kaynak suyu yazmalı

Hazmı kolaylaştıran, mide bulantısını önleyen maden suyu, bilinenin aksine soda değil... Doğanın armağanı maden suları hakkında bilinmeyenler...

Günümüzde birçok insan, sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyen maden suları hakkında yanlış bilgilere sahip. Tansiyon artırıcı, mideyi tembelliğe alıştıran ve özellikle kadınlar ve çocukların tercih etmemesi gereken bir içecek olduğu biliniyor. Oysa maden suları, içerdiği karbondioksit gazı sebebi ile hazmı kolaylaştırdığı gibi mide bulantısını da engelliyor. ıçmenin yanı sıra dışarıdan uygulandığında cildin güzelleşmesinde etkili oluyor. Bu yüzden uzmanlar, günde 2 litre kadar su ve maden suyu gibi 'yararlı sıvı' içilmesini tavsiye ediyor.

Etik Diyet Danışmanlık'ın sahibi Beslenme Uzmanı Turgay Köse, yer altından doğal yollarla çıkan, mineral bakımından zengin maden suları hakkında merak edilen soruları cevapladı:

Maden suyu ile soda arasındaki fark nedir?

Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim sırasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen 'yapay' olan bir içecektir. Her ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir, ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur. Oysa maden, suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur.

DıYETE DE FAYDALI

Diyet yaparken maden suyu içmek fayda sağlar mı?

Maden suları sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden zayıflama diyeti uygulayanlara rahatlıkla önerilebilir. Özellikle sosyal aktivitelerde ve davetlerde hazır meyve suları, meşrubatlar veya alkollü içecekler yerine enerji içermeyen en iyi seçenektir. Öte yandan meyve aromalı maden sularının büyük çoğunluğunda rafine şeker kullanılır. Bu nedenle de gazoz gibi lezzetlidir. Ancak zayıflama programlarında ve şeker hastalığı gibi durumlarda rafine şeker tüketiminden kaçınmak gerekir. Formuna dikkat eden bireylerin ve şeker hastalarının, meyve aromalı maden sularında yapay tatlandırıcı ile hazırlanan alternatifleri tercih etmeleri gerekir.

ÇOCUKLARIN BOYU UZAR

Maden suyu, sağlık için gerekli biyokimyasal görevleri ile önem taşıyan, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve klor başta olmak üzere; demir, mangan, bakır, iyot, çinko, florür, krom, kadmiyum gibi mineralleri içerir. Maden suyu fazla içen çocukların boyları daha fazla uzar, dişleri ve kemik yapıları daha sağlam olur. Kadınların menopoz döneminde ortaya çıkan kemik erimesi problemi geciktirilebilir. Özellikle magnezyum eksikliğinin neden olduğu kalp hastalıklarından kaynaklanan genç yaşta ölümlerin önüne geçilebilir.

Son düzenleme:
soda hakkında önemli bir kaç bilgiye rastladım:

Hazmı kolaylaştıran, mide bulantısını önleyen maden suyu, bilinenin aksine soda değil... Doğanın armağanı maden suları hakkında bilinmeyenler...

Günümüzde birçok insan, sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyen maden suları hakkında yanlış bilgilere sahip. Tansiyon artırıcı, mideyi tembelliğe alıştıran ve özellikle kadınlar ve çocukların tercih etmemesi gereken bir içecek olduğu biliniyor. Oysa maden suları, içerdiği karbondioksit gazı sebebi ile hazmı kolaylaştırdığı gibi mide bulantısını da engelliyor. ıçmenin yanı sıra dışarıdan uygulandığında cildin güzelleşmesinde etkili oluyor. Bu yüzden uzmanlar, günde 2 litre kadar su ve maden suyu gibi 'yararlı sıvı' içilmesini tavsiye ediyor.

Etik Diyet Danışmanlık'ın sahibi Beslenme Uzmanı Turgay Köse, yer altından doğal yollarla çıkan, mineral bakımından zengin maden suları hakkında merak edilen soruları cevapladı:

Maden suyu ile soda arasındaki fark nedir?

Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim sırasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen 'yapay' olan bir içecektir. Her ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir, ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur. Oysa maden, suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur.

DıYETE DE FAYDALI

Diyet yaparken maden suyu içmek fayda sağlar mı?

Maden suları sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden zayıflama diyeti uygulayanlara rahatlıkla önerilebilir. Özellikle sosyal aktivitelerde ve davetlerde hazır meyve suları, meşrubatlar veya alkollü içecekler yerine enerji içermeyen en iyi seçenektir. Öte yandan meyve aromalı maden sularının büyük çoğunluğunda rafine şeker kullanılır. Bu nedenle de gazoz gibi lezzetlidir. Ancak zayıflama programlarında ve şeker hastalığı gibi durumlarda rafine şeker tüketiminden kaçınmak gerekir. Formuna dikkat eden bireylerin ve şeker hastalarının, meyve aromalı maden sularında yapay tatlandırıcı ile hazırlanan alternatifleri tercih etmeleri gerekir.

ÇOCUKLARIN BOYU UZAR

Maden suyu, sağlık için gerekli biyokimyasal görevleri ile önem taşıyan, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve klor başta olmak üzere; demir, mangan, bakır, iyot, çinko, florür, krom, kadmiyum gibi mineralleri içerir. Maden suyu fazla içen çocukların boyları daha fazla uzar, dişleri ve kemik yapıları daha sağlam olur. Kadınların menopoz döneminde ortaya çıkan kemik erimesi problemi geciktirilebilir. Özellikle magnezyum eksikliğinin neden olduğu kalp hastalıklarından kaynaklanan genç yaşta ölümlerin önüne geçilebilir.

su içmek kesinlikle cok önemli. ben bu şekilde bikaç yıl önce kilolarımı verdim ve hala almadım ki istediğimi yiyip içiyorum.
deneyimimi paylaşmak isterim.
ben su terapisi diye bişey okumuştum bi sağlık dergisinde. birebir uygulamadım ama kendime göre modifiye ettim o şekilde uyguladım.
sabah kalkar kalkmaz 4 bardağa yakın midemin kaldırdığı kadar su içtim ve gün içinde her öğünümden önce (onbeş dakika önce yani) 2 bardak su içtim.
bu şekilde bağırsaklarım çok düzenli çalıştı, dahası açlık da hissetmedim.
belli bi diyet yapmadım; o dönem öğrenciydim yurtta kaldığım için.
tavsiye ederim arkadaşlar.

ben de çok su içerim
bi ara günde 6 lt ye kadar çıkmıştı su içimim
zararlı diyeceksiniz biliyrm ama,çok susuyorum,ağzım dilim kuruyor
kışın dahi muhakkak 2 lt içerim
kilo promlemimde var,acaba sumu topluyrum die bi ara azaltmıştım
su içsem yarıyor bana heralde:))

X