Premature Bebekler u an Hamile olup erken doum riski tayan Anneler var m?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

ilkay..

hayat çiziyor ...
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2009
2.366
2
Merhaba arkadaslar , ben nasip olursa ekim annesi olacagim , daha once bir defa erken dogum yaptim 6 aylik dogdu bebegim sebebi tam olarak bilenemedi malesef ...ve simdi 6 yil aradan sonra tekrar hamileyim 19 haftamizdayiz ve korkular beni simdiden sarmaya basladi , ilk bebegim erken dogdugu icin bununda erken dogma riski oldugunu soyledi doktorum , 1 ay sonra yatmam gerekiyormus tabi duruma gore 3 hafta sonra ayrintili ultrasona girecem orda belki daha net birsey soylerler fakat endiseler ister istemez aklimdan cikmiyor , rahim agzi yetmezligim varmi bilmiyorum doktorum bu konuda henuz birsey soylemedi , bu konuda detayli bilgiyede malesef sahip degilim , ilkinde belim sirt bolgem aniden agridi kasilmalarim oldu ve oyle dunya ya gelmisti bebegim , simdi kasilmalardan cok korkuyorum bazen karnim sertlesiyor ama kasilma mi yoksa ani siskinlikmi bilmiyorum aksamlari oldugu icin yemekten olabilir diyorum , sorular ve soru isaretleri aklimi kurcaliyor , acaba suan benim gibi hamile olupta erken dogum riski tasiyan anneler varmi aranizda , eger varsa nasil bir surecten geciyorsunuz ? benimle paylasirmisiniz burda doguma kadar takip etmek isterim paylasimlari simdiden tesekkür ederim ALLAH saglikli ve zamaninda dogum nasip etsin herkese

merhaba bende 6 ay önce erken doğumla kaybettim bebeğimi şu an hamle değlim ama size bikaç sorum olucak
öncelkle ilk bebeğiniz yaşadımı şuan hayattamı
ve 6 sene sizmi ara verdiniz yoksa olmadımı
bu arada ve erken doğumdan önce başka sonlanan gebelik vakanız oldumu
rahim filmi çektirdinizmi
çok sordum kusura bakmayın :eek:

merhaba canim , öncelikle basin sagolsun allahim tekrarini yasatmasin sana ,..6 aylik dogan bebegim yasiyor evet sukurler olsun ama cok zor donemler gecirdik dogumdan sonra ..

korktugum icin tekrar hamile kalmayi dusunemedim belli bir donem ama 6 yil aradan sonra ikincisini yapmaya esimle birlikte karar verdik

rahim filmi hic cektirmedim canim , ama gebelik oncesi rutin yillik kontrollere gittim doktor herhangi bir sorun yok dedi , ama hamile kaldigimdan itibaren dikkatli olamami soylediler hepsi bu serklaj olayini sormustum doktoruma , oda dedi eger daha once dusuk yapmis olsaydiniz bu soz konusu olabilirdi dedi suan gerek yok dedi , soyledigi tek sey riskim oldugu ve kendimi yormamam gerektigi , zaten korkudan birsey yapmiyorum evdeyim hafif ev isleri yapiyorum simdilik o kadar ama 1 ay sonra durum degisebilir bilmiyorum endiseliyim canim

merhaba ilkay inşallah bu kez sorunsuz bir hamilelik geçirirsin canım 6 aylık bebişnde tutunmuş hayata çok sevindim bende üçüzlerime hamileyim 18 +3 doktorum erken doğum riski taşıdığımı söylüyor her seferinde ben hiç iş yapmıyorum hep evdeyim geneldede yatıyorum zaten ama dediğin gibi hep sters oluyor insan allah yardımcımız olsun peki doktorun serklaj falan önerdimi sana

merhaba ilkay inşallah bu kez sorunsuz bir hamilelik geçirirsin canım 6 aylık bebişnde tutunmuş hayata çok sevindim bende üçüzlerime hamileyim 18 +3 doktorum erken doğum riski taşıdığımı söylüyor her seferinde ben hiç iş yapmıyorum hep evdeyim geneldede yatıyorum zaten ama dediğin gibi hep sters oluyor insan allah yardımcımız olsun peki doktorun serklaj falan önerdimi sana

merhaba canim , 3 cuzlerin insallah saglikli bir sekilde zamaninda dunya ya gelirler o gunu gormek sana nasip olsun canim insallah , ben doktoruma serklaj olayini sordum son gittigimde oda bana dedi seklaj genelde dusuk yapan annelere yapiyoruz size suan gerekli degil dedi , haziran 9 da ayrintili ultrasona girecegim bakalim o zaman ne diyecek , ben suan fazla is yapmiyorum ama yinede az az yapiyoruz , disarda yuruyus falan yapiyorum , aslinda korkuyorum ama surekli oturamiyorum evde bacaklarimda sisiyor oturdukca o nedenle yuruyorum biraz , canim sen surekli yatiyormusun ? gun icinde neler yapiyorsun anlatirmisin bana , gerci belki 1 ay icinde bende yatacagim bakalim insallah hayirlisi olur sorunsuz bir hamilelik geciririz

teşekkür ederim ilkaycım inşallah senin kuzunda sağlıkla gelir ben gün içersinde çok ufak tefek işler yapyorum canım etraf dağıldsa topluyorum yada düzeltiyorum okadar yemek temizlik vs .. annem ve eşim yapıyorlar ben iki kez kanama geçirdim ondan çok korkuyorum dışarı çıkacağım zaman özel araçla gidiyorum zaten bebişlerim yürümeme pek olanak vermiyor rahime baskı yapıyorlar plasenta sorunum var çok aşağıda buda karın ağrısı yapıyor yani birçok sıkıntı var şuan inşallah zamanla hepsi geçicek bacakların neden şişiyor acaba tansiyonuna baktırdınmı hiç yada tuz tüketiminmi fazla ki

umarım her ikinizinde bebişleri sağsalim dünyaya gelirler. Allah kolaylık versin sizlere.
bu pazartesi bende dr gittiğimde bebeğin plesantası aşağıda dedi. iş yapma dinlen dedi ama yinede korkularım var ilerde erken doğuma giderim diye...
Rabbim bütüm hamişlere kolaylık versin :Saruboceq:

n.s.e sağol canım senin kuzunda sağlıkla gelsin inşallah sen kaç haftalıksın ilk haftalar plesantanın aşağıda olması normalmiş dedi doktorum bide ayakta durunca falan karnın ağrıyormu benim çok ağrıyor

umarım her ikinizinde bebişleri sağsalim dünyaya gelirler. Allah kolaylık versin sizlere.
bu pazartesi bende dr gittiğimde bebeğin plesantası aşağıda dedi. iş yapma dinlen dedi ama yinede korkularım var ilerde erken doğuma giderim diye...
Rabbim bütüm hamişlere kolaylık versin :Saruboceq:

merhaba canim tesekkür ederim guzel dileklerin icin amin ecmain ..
suan benimkide henuz asagida , sen kac haftaliksin ?
endise ve kokularimiz musterek ALLAH im erken dogum yasatmasin canim bizlere

pitos25, ilkay.. Allah razı olsun sizlerden.
kızlar ben bugün itibariyle 15+1 im.

pitos25 ben ayakta fazla kalınca kuyruk sokumuma bir sancı giriyor hatta kasılıp kalıyorum bir adım gidemiyorum.
bu durumu dr a sorduğumda rahim genişlemesinden kaynaklı demişti. ama çok acı veriyor.

ilkay.. 19haziranda gidecem kontrole bakalım plesentam düzelirmi o güne kadar. senin plesantanın aşağıda olması sana herhangi bir acı veriyor mu ?

merhaba bu konu ile ilgili mutlaka rahim boyunuzu olçturun serviks olçümü deniyor buna bazı drlar usttende olçüyor ama ustten olçüm sağlıklı değil kesinlikle olduüundan kısa veya uzun gorunebiliyor ustten drunuza bu konuda endişelendiğinizi ve vajinal usg ile serviks olçümü yaptırmak istediğinizi soyleyin ben 17 haftalık ikizlere hamileyim geçen hafta olçüldü ve şimdilik normal bulundu eğer bu haftalarda ölçümlerde kısa bulunursa dikiş atılabiliyor ama forumda okuduğum kadarıyla drlar çooook ihmalkar bu konuda oyüzden arkadaşlar malesef talihsiz olaylar yaşıyorlar

ben 25. haftamdayım ve plasenta previadan dolayı erken doğum riski taşıyorum... bebekjlerişmin büyümesi ve sağlıkla kuçağıma alabilmem için hergün dua ediyorum. karnıda durdukları her gün için Rabbime şükrediyorum. ama bu süreç çok zor ve yıpratıcı Allah herkesin yardımcısı olsun...

merhaba bu konu ile ilgili mutlaka rahim boyunuzu olçturun serviks olçümü deniyor buna bazı drlar usttende olçüyor ama ustten olçüm sağlıklı değil kesinlikle olduüundan kısa veya uzun gorunebiliyor ustten drunuza bu konuda endişelendiğinizi ve vajinal usg ile serviks olçümü yaptırmak istediğinizi soyleyin ben 17 haftalık ikizlere hamileyim geçen hafta olçüldü ve şimdilik normal bulundu eğer bu haftalarda ölçümlerde kısa bulunursa dikiş atılabiliyor ama forumda okuduğum kadarıyla drlar çooook ihmalkar bu konuda oyüzden arkadaşlar malesef talihsiz olaylar yaşıyorlar

rahim boyutunu ölçtürmek ne için tam olarak anlamadım. bu plesanta ile ilgili bir sorun mu?
eğer rahim ağızı ile ilgili bir sorunsa bu alttan kontrolle belli olur sanırım.

umarim bebekleriniz haftalarinda zamaninda dogarlar...
butun anne adaylari sebepli veya sebepsiz erken dogum riski tasir...
hamile kaldigi andan itibaren baslar endiseler...
keseyi gorecekmiyim...
kalp atisini duyacakmiyim...
down riski varmi...
boyu kilosu yolundami..
gununde dogacakmi...dogum sekli.vs..vs...
dogurup sag salim kucaginda gorene kadar bitmez ne tehlike ne endise...
kendinize bi hafta belirleyip bebegi oraya kadar tasiyacaginiza inandirin ve strese girmeyin arkadaslar...
erkende dogsa gecte dunyanin en guzel seyi anne olmakk..
hepinize saglikli gebelikler

pitos25, ilkay.. Allah razı olsun sizlerden.
kızlar ben bugün itibariyle 15+1 im.

pitos25 ben ayakta fazla kalınca kuyruk sokumuma bir sancı giriyor hatta kasılıp kalıyorum bir adım gidemiyorum.
bu durumu dr a sorduğumda rahim genişlemesinden kaynaklı demişti. ama çok acı veriyor.

ilkay.. 19haziranda gidecem kontrole bakalım plesentam düzelirmi o güne kadar. senin plesantanın aşağıda olması sana herhangi bir acı veriyor mu ?

merhaba canim rahim genislemesi yuzunden agri olabilir doktorun dogru soylemis , ama benim suan plesantanin asagida olmasi nedeniyle bir agrim yok gerci fazla asagi yukari egilmiyorum ani hareketlerden kaciniyorum ilerki gunlerde olurmu bilmiyorum canim

merhaba canim ,ALLAH im bebeklerini saglikli bir sekilde kucagina almayi nasip etsin bu konu ile ilgili bunu soyledigine iyi ettin tesekkür ederim iki hafta sonra gidecem doktora o zaman sorayim , birde ogrenmek istiyorum bilgin var ise eger viginal serviks olcumu ne kadar olmali yani normal sartlarda kac cm olmali ? dikis derken serklaj dan mi bahsediyorsun tatlim ? bilgini paylasirmisin bizimle Şeniz

rahim ağzı açılması başka zaten rahim boyu kısalmadan rahim ağzı açılmıyorki rahim boyu yani serviks 2.5 cm duştuğunde doğum çok yakın demektir bu durumda hemen tedbir için dikiş atan drlar var kimi ise tam yatış veriyor artık hastanın haftasına gore değişiyor

dra vajinal serviks olçümü isterseniz kaç cm olduğu belli olur normal vajinal usg ile olçüyor yani korkulacak birşey yok kimi dr sorun yok deyip geçer ozellikle kaç cm olduğunu sorun bu onemli çunkü malesef bazı dralar çook rahat oluyor bu konularda :1shok:

serviks boyu kısaldıkça doğum yaklaşıyor demektir ozellikle çoğul gebeliklerde dahada çabuk kısalıyor iyi takip edilmeli bazı drlara çok kızıyorum ufacık birşeyi atlayıp insanlara korkunç olaylar yaşatıyorlar :1shok:

malesef bende erken doğum riski taşıyorum geçen sene mayısta ikizlerimi kaybettim 21 ve 23 haftalarda teşhis koyulmadı ama rahim ağznın sebepsiz ağrsız 5 cm açılması rahim ağzı yetmezliği şüphesi doğurdu bende bu haftalara geldikçe korkularım büyüdü dikişim yok dr kısalma olamdan atmaycağını syöledi pekte güvenmiyor açıkçası yani sancı olursa tabi duruma göre serklaj atılcak şuanda 35 mm civarı korkuyla geçiyor zamanım şnşallah sağlıkla alırız kucağımıza

Merhaba arkadaslar , ben nasip olursa ekim annesi olacagim , daha once bir defa erken dogum yaptim 6 aylik dogdu bebegim sebebi tam olarak bilenemedi malesef ...ve simdi 6 yil aradan sonra tekrar hamileyim 19 haftamizdayiz ve korkular beni simdiden sarmaya basladi , ilk bebegim erken dogdugu icin bununda erken dogma riski oldugunu soyledi doktorum , 1 ay sonra yatmam gerekiyormus tabi duruma gore 3 hafta sonra ayrintili ultrasona girecem orda belki daha net birsey soylerler fakat endiseler ister istemez aklimdan cikmiyor , rahim agzi yetmezligim varmi bilmiyorum doktorum bu konuda henuz birsey soylemedi , bu konuda detayli bilgiyede malesef sahip degilim , ilkinde belim sirt bolgem aniden agridi kasilmalarim oldu ve oyle dunya ya gelmisti bebegim , simdi kasilmalardan cok korkuyorum bazen karnim sertlesiyor ama kasilma mi yoksa ani siskinlikmi bilmiyorum aksamlari oldugu icin yemekten olabilir diyorum , sorular ve soru isaretleri aklimi kurcaliyor , acaba suan benim gibi hamile olupta erken dogum riski tasiyan anneler varmi aranizda , eger varsa nasil bir surecten geciyorsunuz ? benimle paylasirmisiniz burda doguma kadar takip etmek isterim paylasimlari simdiden tesekkür ederim ALLAH saglikli ve zamaninda dogum nasip etsin herkese
merhaba ilkay bende temmuzda erken doğum yaptım 25 haftalık ikizdi bebeklerim ama yaşamadılar şimdi 2. hamileliğim 27+2 haftalığım yine erken doğum riskim var prepar kullanıyorum 6 saat arayla sana bişey sormak istiyorum 6 aylık erken doğum yapmışsın kaç haftalıktın ve kaç gr doğdu bebeğin?

canım 26+3 haftalık hamileyim bendede rahim ağzı kısalığı var
doktorum 17. haftada şüphelenmişti alttan bakmıcam ama dedi 1-2 saat gez sıkışık gel dedi tekrar bakayım dedi
gittiğimde iyi demişti
21. haftamda yine kontrole gittiğimde tekrar şüphelendi ve alttan bakıcam dedi yanılmıoyrsam 23mm. dedi boyu yani kısaymış
erken doğum riski taşıyorsun dedi serklaj ( rahim ağzına dikiş ) yapılabilir ama ben 1 kere yaptım hiçbir işe yaramadı dedi
birde istirahale önlenebilir bu durum dedi
yürüyüş, cinsel ilişki, ayakta fazla kalmak, agır iş yapmak kesinlikle yasak dedi

arada kasılmalarım oluyo gibi hissediyorum ama tam anlamıyorum ne oldugu korkuyorum açıkçası birde çokfazla dinlenme fırsatı bulamıyorum

X