lütfen bilgi verin

aylinhanim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2008
65
2
Arkadaslar Merhaba,
ben 26 haftalik hamileyim.
simdiye kadar bebegimin gelisiminde hic bir problemim yoktu. fakat bu gün doktora gittim.
08/05/2009 taridinde bebegimin ultrason görüntülerinde
BPD: 5.99
FL: 4.39
AC: 19.74
FTA: 31.01
bebegimin agiligi 700 gr idi
her sey normal di
ama bu gün yani 20/05/2009 tarihinde gittigimde ultrason görüntülerinde
BPD: 6.47
FL: 4.22
AC:21.66
FTA:37.33
agirligi 800 gr di yani kalcadan dizine kadar olan kemiginde artis olmamis hatta görüntüye göre gerilmis böyle bir seyin olmasi mümkün müdür. yada doktorum yanlis ölcmüs olabilirmi. sizin basiniza böyle bir olay geldimi. cok merak ediyorum. lütfen yardim edin....

inşallah önemli birşey değildir.benim başıma böyle birşey gelmedi.başka doktorada danış en iyisi.

canım bende her ultrasona girdiğimde gelişim geriliği var dediler yada seninkine benzer şeyler söylediler

ama kuzucuğum herşeyi normal olarak dünyaya geldi

bende o kadar stres olduğumla kaldım başka bi dr da muayene ol için rahat etsin

canım başka doktara da git onunda görüşünü al.hemen bi doktorun dediğinle üzme kendini.genelde böyle söyleniyor geneldede bi problem olmadan doğuyorlar.burdada birsürü hatta daha vahim örneklerini görüyoruz.sonuş::: bişiy yok:).... bence başka bi doktora git bakalım nedicek.bizede haber et.tatlım...

Selamlar. Ben hamileliğimin neredeyse tamamını femur uzunluğuyla yatıp kalkarak sürdürdüğümden bu konuda hem biraz bilgi vermek hem de içini ferahlatmak istedim. Benim 15. haftadan başlayarak femur uzunluğunda bir kısalık durumu mevcuttu, yakın zamana kadar bu ölçüm 1-2 hafta geriden geldi. ılk başlarda down sendromu göstergesi olabileceği şüphesiyle yaklaştık, bu dönemde çok sayıda doktor gezdim, bazıları amniyosentez önerdi vb. Yine bu dönemde bu konuya ilgili çok fazla yerli-yabancı tıbbi makale okudum, aşağıda yazacaklarım bu kaynaklara dayalı bilgilerdir.

Benim anladığım kadarı ile, 26. haftada 4.22 cm'lik bir ölçüm yapılmış, ve bundan yaklaşık 2 hafta önceki ölçüm de, yani 24. hafta ölçümü de 4.39 cm. imiş. Benim okuduğum bütün makaleler içinde en fazla yararlandığım 2006 tarihli bir yayına göre, 24. haftada beklenen ortalama femur uzunluğu 4.20 cm. Dolayısıyla 24. haftada yapılan ölçümün ortalamanın da üzerindeymiş, yani gayet güzel.

26. haftaya gelince ölçüm, iki hafta öncesinden de kısa yapılmış. Burada önemli olan nokta ortada gelişmekte olan bir kemik var, ve bunun -benim bildiğim kadarı ile- kısalma ihtimali yok. O nedenle çok büyük bir ihtimalle doktorun yanlış ölçmüş, ki bu çok sık olabilen bir şey. Ben bu femurla kafayı bozmuş olduğum için, her kontrolde ölçümleri en az 2-3 kere tekrarlatıyordum ve izlemelerim sonucunda şunu söyleyebilirim ki, bu tip hatalı ölçümlerin olması çok doğal. Çünkü ölçümün sağlıklı olması için bacak kemiğinin tam yatay bulunduğu kesitten bir ölçüm alınması gerekiyor, bu da bebeğin duruşu nedeniyle bazen gerçekleşemeyebiliyor. ıkincisi, ultrasonda görüntünün bir saliselik kaçırılması, aslında kemik olan bazı bölgelerin gölgeli görünmesine ve ölçüme dahil edilmemesine neden olabiliyor.

Söylemek istediğim, ikinci ölçümün çok büyük bir ihtimalle, yukarıda yazdığım nedenler veya başka bir nedenle hatalı olmuş. O yüzden hiç canını sıkma, ama eğer rahatlamak istiyorsan başka bir yerde ölçümü tekrarlat. Sağlıklı ve huzurlu gebelikler dileklerimle.

tesekkür ederim sui negüzel anlattin ya icim bile rahatladi nerdeyse bencede doktor durdu dedi ama ölcümlerde kisalma bile var onun icin esimle yanlis ölctü dedik.ben bida doktora gitcem ozaman haber veririm hepinize

karamsar slm canim hayir ciddi bisey degil dedi ama durma var dedi 2 haftalik ama devam ederse sorun olur dedi eger büyürse ciddi bisey degil dedi bekliyelim dedi.

Selamlar. Ben hamileliğimin neredeyse tamamını femur uzunluğuyla yatıp kalkarak sürdürdüğümden bu konuda hem biraz bilgi vermek hem de içini ferahlatmak istedim. Benim 15. haftadan başlayarak femur uzunluğunda bir kısalık durumu mevcuttu, yakın zamana kadar bu ölçüm 1-2 hafta geriden geldi. İlk başlarda down sendromu göstergesi olabileceği şüphesiyle yaklaştık, bu dönemde çok sayıda doktor gezdim, bazıları amniyosentez önerdi vb. Yine bu dönemde bu konuya ilgili çok fazla yerli-yabancı tıbbi makale okudum, aşağıda yazacaklarım bu kaynaklara dayalı bilgilerdir.

Benim anladığım kadarı ile, 26. haftada 4.22 cm'lik bir ölçüm yapılmış, ve bundan yaklaşık 2 hafta önceki ölçüm de, yani 24. hafta ölçümü de 4.39 cm. imiş. Benim okuduğum bütün makaleler içinde en fazla yararlandığım 2006 tarihli bir yayına göre, 24. haftada beklenen ortalama femur uzunluğu 4.20 cm. Dolayısıyla 24. haftada yapılan ölçümün ortalamanın da üzerindeymiş, yani gayet güzel.

26. haftaya gelince ölçüm, iki hafta öncesinden de kısa yapılmış. Burada önemli olan nokta ortada gelişmekte olan bir kemik var, ve bunun -benim bildiğim kadarı ile- kısalma ihtimali yok. O nedenle çok büyük bir ihtimalle doktorun yanlış ölçmüş, ki bu çok sık olabilen bir şey. Ben bu femurla kafayı bozmuş olduğum için, her kontrolde ölçümleri en az 2-3 kere tekrarlatıyordum ve izlemelerim sonucunda şunu söyleyebilirim ki, bu tip hatalı ölçümlerin olması çok doğal. Çünkü ölçümün sağlıklı olması için bacak kemiğinin tam yatay bulunduğu kesitten bir ölçüm alınması gerekiyor, bu da bebeğin duruşu nedeniyle bazen gerçekleşemeyebiliyor. İkincisi, ultrasonda görüntünün bir saliselik kaçırılması, aslında kemik olan bazı bölgelerin gölgeli görünmesine ve ölçüme dahil edilmemesine neden olabiliyor.

Söylemek istediğim, ikinci ölçümün çok büyük bir ihtimalle, yukarıda yazdığım nedenler veya başka bir nedenle hatalı olmuş. O yüzden hiç canını sıkma, ama eğer rahatlamak istiyorsan başka bir yerde ölçümü tekrarlat. Sağlıklı ve huzurlu gebelikler dileklerimle.
ya canım sen amniyosentez yaptırdınmı cok merak ediyorum ben yarın zeynepkamile gidiyorum sence ne yapmalıyım bana kesin amino diyecekler raporlara bakarak ama ben ikilemdeyim

karamsar slm canim hayir ciddi bisey degil dedi ama durma var dedi 2 haftalik ama devam ederse sorun olur dedi eger büyürse ciddi bisey degil dedi bekliyelim dedi.

canım bende bir problem olacağını zannetmiyorum inşallahda olmaz ama bir dahaki kontrole kadar bol bol meyve sebze et ve süt ürünlerini tüket bebek gelişimi için çok faydalı bunlar

ya canım sen amniyosentez yaptırdınmı cok merak ediyorum ben yarın zeynepkamile gidiyorum sence ne yapmalıyım bana kesin amino diyecekler raporlara bakarak ama ben ikilemdeyim

Ben yaptırmadım ama bana yaptır diyen doktor da oldu yaptırma diyen de, yani kesin bir durum yoktu ortada. Ben hamileliğimin geri kalanını bekleyerek geçirmeyi göze alarak yaptırmadım, çünkü amniyosentezin düşük riski gözümde çok büyüdü. Sen inşallah bu yeni test sonuçlarını da al, ben sana başımdan geçenleri ayrıntılı yazarım özel mesajla da, hepsini birlikte değerlendirirsin. Bunlar çok kişiye özel kararlar, ve herkesin durumu farklı, demek istediğim benim yaptırmış olmam ya da olmamam seni etkilemesin.

bugun saat 20 de randevu aldim ayni doktorda bida baksin ve o ultrason fotolarinada götürcem cünkü orda bi yanlislik var göstercem.bakalim nolcak,geldikten sonra sizlere haber veririm

akradaslar merhaba simdi doktorumdan geldim femur kemigi uzulugu bu günde 4,23 cikti. doktorum simdilik cok önemli olmadigini söyledi. 13 günlük yanilma payinin normal oldugunu söyledi. femur kemiginde kisalma olamayacagini söyledi o halde bundan önceki ölcümde kücük bi yanlislik olabilecegini belirtti. allahim insallah sag salim saglikli bir sekilde cocugumu elime alabilirim...
dualariniza ihtiyacim var...

X