K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Sinüzit

E

EU2

Ziyaretçi
Sinüzit

-Göz veya yanaklarda ağrılar
-Ateş
-Burundan nefes alma zorunluğu
-Diş ağrısı

Haberkulesi.com-Sinüsler burun çevresindeki boşluklardır.4 çift sinüs vardır.Frontal,göz aralarında,sifenoid ve maksiller.Burun deliklerine ufak açıklıklarla bağlıdırlar.Normalde hava sinüslerine girer çıkar ve mukus(sümük)bu deliklerden burna akar.

Sinüzit,bu açıklıkların birinin veya birkaçının duvarındaki dokuların iltihaplanmasıdır.Sinüs mikrop kaptığı zaman,burnun kendi dokuları da şişer ve burundan engelleme yapar.Burun içi dokularının şişmesi iltihap veya sümüğün akmasını önler.sinüsdeki ağrılar sinüsün kendi içinin şişmesinden veya dlikleerin kapanması dolayısıyla sinüse olan basınçtan kaynaklanır.

ıki tür sinüzit vardır.Akut veya kronik.Akut sinüzit daha çok görülen veya bakterilerin yaptığı bir enfeksiyonudur.Nezle sonrası enfeksiyonlar,diş absesi ve eğri burun kemiği bunun örnekleridir.
Kronik sinüzit,arada görülen akut enfeksiyonların iyi tedavi edilmemesinden ortaya çıkar.

TEDAVı
Belirtileri azaltmak için kendinizin yapabileceği bazı şeyler vardır.Dışarı çıkmayın çevre ısısını aynı tutun.Başınızı aşağıya eğmeyin.Bu ağrıyı artırır.Akıntıyı sulandırmak için bol bol sulu maddeler için.

ıLAÇLAR
ıltihap bir bakteriden kaynaklanıyorsa,doktorunuz 10-14 günlük ağızdan antibiyotik tedavisi önerecektir.Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayınız.

AMELıYAT
Bazen ilaca rağmen sinüzit devam edebilir.Böye olursa doktorunuz ufak bir ameliyatla akıntıyı dışarı atmaya yardımcı olur.

Sinüziti olanlar sağlıklı karar veremiyor ve konsantre sorunu yaşıyor
27 Haziran 2007 Çarşamba 09:02
Araştırmalar sinüziti olanların sağlıklı karar veremediğini ve konsantre sorunu yaşadıklarını gösteriyor Burundaki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanması sonucu oluşan sinüzit hastalığına Türkiye'de özellikle Karadeniz Bölgesi'nde sık rastlanılıyor.

Uzun yıllardır konuyla ilgili araştırmalar yapan Samsun Hastanesi'nden Dr. Aytaç Akın, sinüziti olan pek çok hastanın hayat kalitelerinin bozulduğunu belirterek, "Sinüzit; burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, öksürük, halsizlik ve dikkat kusuruna neden oluyor. Bu hastalar dikkatlerini toplayamamaktan yakınıyor" diyor.

SICAKLAR TEHLİKELİ

Sinüzit yazın en az kış aylarında olduğu gibi tehlikeli. Sıcaktan bunalıp soğuk suyla duş almak ve ardından dışarı çıkmak burun kanallarındaki iltihabı artırıyor. Ya da klimanın karşısında terli terli durmak sinüziti tetikliyor. Dr. Aytaç Akın "Vücut direnci düşük olan kişiler daha kolay sinüzit geçirir. Yazın denizden çıkıp rüzgara karşı durmak bile bu hastalığa yakalanmak için bir nedendir" diyor. Sinüzit için yapılan ameliyatların son yıllarda çok ilerlediğine dikkat çeken Akın, "Bu ilerlemenin en önemli sebebi endoskop denilen ve burun içine sokulan bir kamera aracılığıyla monitörden ameliyat yapmaya imkan veren cihazların kullanılmaya başlanmasıdır" şeklinde konuştu.

Link Silinmiştir.

Kanamasız ve en geç 1 günde normal yaşamınıza dönmeyi sağlayan yeni bir tedavi gündemde...

Sinüzit hastalığının başlarında uygulanan ilaç tedavisi soruna çözüm getirse de orta ve ileri derecedeki hastalık için müdahale gerekir. Bugüne kadar ileri derecedeki hastalara, hastanede yatmayı gerektiren, kanamalı ve ameliyat sonrası istirahat gerektiren endoskopik cerrahi yöntemi kullanılıyordu. Kanama sonrası körlük ve beyin kanaması gibi ciddi komplikasyonların ortaya çıkması nedeniyle yeni tedavi yöntemleri arayışına girildi.

BALON SİNÜSOPLASTİ adı verilen bu teknik hastalık tedavisinde yeni bir dönem açtı.

Bu teknikle daralmış olan sinüs delikleri açılıyor ve sinüs ağzına bir balon yerleştiriliyor.Daha sonra balon serum ile şişirildikten sonra şişen balon tıkalı olan sinüsin ağzını genişletiyor.

BALON SİNÜSOPLASTİ ile, uygulanan diğer tekniklerin aksine burun içinde hiçbir dokuya zarar vermeden, kanamaya yol açmadan ve tampon gerekmeden hızlı bir şekilde iyileşme sağlanarak hastanın müdahaleden bir gün sonra günlük yaşantısına dönmesi sağlanıyor.

Günlük yaşantıdan uzak kalmadan, zaman kaybetmeden, hastanede yatmadan, uygulama yapılan bölgede herhangi bir kesiğe gerek duymadan kısa sürede sonuç alınan bu yöntem sinüzit tedavisinde yeni bir sayfa açıyor.

BALON SıNÜSOPLASTı ( Sinoplasti ) (Kronik Sinüzitte Yeni Tedavi Yöntemi) « Geri

Sinüslerin iltihabı anlamına gelen Sinüzit Türkiyede her yıl yaklaşık 15 milyon insanı etkileyen yaygın bir sağlık problemidir.

Romatizma ve yüksek tansiyondan daha fazla görülmektedir, Şeker hastalığından ve kalp yetmezliğinden daha fazla hayat kalitesini bozmaktadır. O kadar ki; yaşam kalitesini fiziksel ve fonksiyonel açıdan bozmakla kalmaz, psikolojik olarak ta insanları etkileyen ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Ülke ekonomisi açısından da sinüzit tedavisine harcanan para ciddi rakamlara çıkabilmektedir. Örneğin Amerikada yapılmış bir çalışmada her yıl 8 milyar doların üstünde ilaç maliyeti ile karşılaşılmıştır. Ülkemizde de durum bundan çok farklı değildir.

Sinüzit sebebi sinüs deliklerinin tıkanmasıdır.Bu tıkalı delikler açıldığı zaman sinüzit de iyileşir. Tıkalı delikler üç türlü açılabilir.

A) ılaç tedavisi ile
B) Fonksiyonel endoskobik sinüs cerrahisi ile
C) Balon kateter yardımı ile

ılaç tedavisi erken dönemde oldukça etkilidir. Israrlı ilaç tedavisine cevap vermeyen ve kronikleşmiş sinüzitlerde ameliyat gerekebilir. Ameliyattaki amaç; tıkalı olan sinüs yollarını açmaktır. Böylelikle sinüslerin havalanması sağlanmış olur. Havalanan sinüste enfeksiyon geriler ve kaybolur. Bu işlemi endoskopik sinüs cerrahisi ile yapabildiğimiz gibi balon sinüsoplasti tekniği ile de yapabilmekteyiz.

BALON SıNÜSOPLASTı ( Sinoplasti ) NEDıR ?

Daralmış olan sinüs deliklerini BALON KATETER yardımı ile açma işlemidir. Mantık tıkalı kalp damarlarınıı açmada kullanılan ANJıOPLASTı ile aynıdır.

BALON SıNÜSOPLASTıNıN ( Sinoplasti ) AVANTAJLARI NELERDıR ?

Burun içini döşeyen dokunun bir çok görevi vardır. Soluduğumuz havayı ısıtır,nemlendirir, süzer.vs. Burun içine yapılan tüm cerrahilerde az veya çok bu dokulara zarar verilebilir. Dokulara zarar vermeden sinüs ağzını nasıl açabiliriz fikrinden balon sinoplasti tekniği doğmuştur. Bu teknikte bir kateter yardımı ile sorunlu olan sinüs ağzına bir balon yerleştirilir. Daha sonra balonu serum ile şişirilir.

Şişen balon tıkalı olan sinüs ağzını genişletir.

Dolayısı ile burun içi faydalı hiç bir dokuya zarar verilmemiş olur.

Burunda herhangi bir kesi olmadığı için kanama olmaz .

ışlem sonrası tampon gerekmez.ıyileşme çok hızlı olur.

Hemen ertesi gün günlük hayata dönülebilir..

BALON SıNÜSOPLASTı ( Sinoplasti ) SONRASI ıYıLEŞME NE KADAR SÜRER ?

Balon sinoplasti minimal invazif bir yöntemdir.Hastahanede yapılmasına rağmen gecelemeyi gerektirmez.Hastadan hastaya değişmekle beraber aynı gün normal aktivitelere başlanabilir.

BALON SıNÜSOPLASTı ( Sinoplasti ) TEKNıĞıNı KıM YAPABıLıR?

Bu tekniği ancak eğitimini almış bir KBB uzmanı yapabilir.Rutin her yerde yapılan bir müdahale değildir.Hekimin deneyim sahibi olması bu prosedürün olmaz ise olmazıdır.

BALON SıNÜSOPLASTı ( Sinoplasti ) TEKNıĞı HANGI TiP SiNÜZiT TEDAViSiNDE KULLANILIR?

Balon sinoplasti teknigi kronik sinüzit, özellikle de frontal, maksiller, sfenoid sinüzit türlerinde kullanilir. Etmoit sinüzitlerde ve polipli sinüzitlerde endoskopik sinüs cerrahisi tercih edilmelidir.

BALON SıNÜSOPLASTı ( Sinoplasti ) TEKNıĞı UYGULANMASINDA YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR ?

Evet, bu tekniğin uygulanabilmesi için öncelikle bu tedaviye uygun bir hasta profili olması ve 17 yaşını da tamamlamış olması gerekmektedir.

Daha önce Endoskopik Cerrahi Yöntemi ile tedavi olmak bu tekniği uygulamada herhangi bir problem yaratır mı?

Balon sinoplasti tekniğininin uygulanabilmesi için daha önceden endoskopik cerrahi yöntemi ile tedaviye başvurulmaması gerekmektedir.

Yeni bir tedavi töntemi olduğundan bahsettiniz, Peki siz bu eğitimi nasıl ve nereden aldınız ?

Dünyada bu teknigin yayginlasmasini saglayan Prof. Levin'den San Fransisko'da egitimini aldim.

BALON SıNÜSOPLASTıNıN ( Sinoplasti ) YENı BıR YÖNTEM OLDUĞUNU SÖYLEDıNıZ. BU KONU ıLE ıGıLı YAYINLANMIŞ BıLıMSEL MAKALELER VARMIDIR?

Evet vardır.

ılgilenenler makale ayrıntılarını aşağıda bulabilirler.

The following are clinical publications relating to the clinical application of AcclarentTM's innovative technologies. Please check back for regular updates.

Safety and Feasibility of Balloon Catheter Dilation of Paranasal Sinus Ostia: A Preliminary Investigation

Christopher L. Brown, M.D., William E. Bolger, M.D.
Annals of Otology, Rhinology & Laryngology April 2006, Vol. 115(4): 293-299;

Catheter Based Dilation of the Sinus Ostia: Initial Safety and Feasibility Analysis in a Cadaver Model

William E. Bolger, M.D., Winston C. Vaughan, M.D.
American Journal of Rhinology May-June 2006, Vol. 20, No.3, P. 290-294

Functional Endoscopic Dilatation of the Sinuses (FEDS): Patient Selection and Surgical Technique

Michael Friedman, M.D., Paul Schalch, M.D.
Operative Techniques in Otolaryngology June 2006, Vol. 17, 126-134

Daha fazla bilgiye ulasmak isteyenler ise
www.acclarent.com
www.american-rhinologic.org adreslerinden ulasabilrler.

kansız sinüzit tedavisinin animasyonu

BURUN ETİ BÜYÜMESİ ( Konka Hipertrofisi )

Sağlıklı her insanda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı adet burun eti vardır. Konka diye de adlandırdığımız bu burun etlerini geniz eti ve burun polipleri ile karıştırmamak gerekir. Gerek geniz eti, gerekse polipler sonradan oluşan, vucut için faydası olmayan dokulardır. Halbuki burun etleri solunum yolları için vazgeçilmez dokulardır. Soluduğumuz havayı nemlendirirler, ısıtırlar, temizlerler. Bir tür süzgeç görevi görürler ve klima gibi çalışırlar.

Bu görevi nasıl yaparlar?

Burun etini saran bir zar tabakası(mukoza) vardır. Burun etlerinin asıl görev yapan kısmı bu zardır. Zarın üzerindeki hücreler soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme işinde ustalaşmışlardır.

Burun etleri gün içinde geçici olarak bazen büyürler, bazen küçülürler. Stabil ve aynı boyda değillerdir. Bu büyüyüp küçülmeleri süzgeçin çapının büyüyüp küçülmesi gibi düşünün.

Bulunduğumuz ortam soğuk ise burun etleri geçici olarak büyür. Soğuk havada burnumuzun tıkanmasının sebebi budur. Sıcak ve temiz havada ise burun etleri geçici olarak küçülür; böylelikle burnumuzu daha açık hissederiz ve daha rahat nefes alırız.

Solunum için bu kadar gerekli olan burun etleri bazen kalıcı olarak aşırı büyüyüp nefes alıp vermemizi sürekli engelleyecek hale gelebilirler. Bu durduk yerde olmaz tabi ki; alerjik nezle, kronik sinüzit, kötü hava koşullarına sahip yerlerde yaşamak, uzun süre burun açıcı damlalar kullanmak gibi bazı sebepler bu duruma yol açabilir.

Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınız zaman ne yapmak gerekir? Tedavi ne olmalıdır?

Burun etlerindeki büyüme hafif- orta derecede ise muhakkak ilaç tedavisi denenmelidir. Çünkü ilaçla küçülme ihtimali vardır ve bu ilk denenecek tedavi olmalıdır. İlaçla küçülmeyen veya ileri derecede büyük bir burun eti varsa o zaman ilaç tedavisi dışında çözümlere başvururuyoruz.

Burun eti büyümelerinin tedavisinde, ilaçlar dışındaki çözümler nelerdir?

Bunun için burun etlerine radyofrekans dediğimiz işlemin uygulanması çözüm için bir başka yöntem olabilir. Radyofrekans uygulanması muayenehane koşullarında yapılabilen ağrısız, sizin için oldukça basit bir yöntemdir. Radyofrekans sonrası sizin çalışmanıza da engel olmamış oluruz; böylece istirahat gerektirmeyen basit bir işlem sonrası hemen aynı gün işlerinize devam edebilirsiniz.

Burun eti büyümelerinde şayet ilaç tedavisi ve radyofrekans ile sizin burun tıkanıklığınızı çözemediysek işte bu durumda ameliyat gündeme gelebilir.

Ameliyatta burun etlerinin sadece burnu tıkayan kısmının alınması ve bu şekilde burun etlerinin küçülmesini sağlıyoruz. Şunu unutmayalım ki; bu kadar yararı olan burun etlerinin tamamının ameliyatla çıkarılması ''burun cinayetidir'' denilebilir.

Ben bunun farkında olduğum için her zaman koruyucu olmaya çalışıyorum; öncelikle sizin sorununuzu ilaçlarla çözebileceksek ilaç tedavisi, bunda başarılı olamamışsak radyofrekans ve en sonunda gerekliyse ameliyatı düşünüyoruz. Şayet ameliyat yapacaksak da hiç bir zaman burun cinayeti işlemiyoruz! ve şunu çok iyi biliyoruz ki; sizin burun etleriniz hayatınızda ''nefes almak'' gibi çok önemli bir role sahip...

stres cidden etkiliyormu çok ilginç...şu stresinde etkinleştirmediği hastalık yok nerdeyse

Kış aylarında en sık karşımıza çıkan hastalıklardan biri de sinüzit. Sinüzitin tedavisinde kullanılan yeni yöntemler yaşam kalitesini artırıyor

Sinüzit, Türkiye’de her yıl 15 milyona yakın kişiyi etkiliyor. Şeker hastalığı ve kalp yetmezliği kadar hayat kalitesini bozan bir hastalık olan sinüzit, sadece fonksiyonel açıdan değil, psikolojik olarak da kişiyi olumsuz etkiliyor. Yapılan bir araştırma, hastalığın Amerika’da her yıl sekiz milyar doların üzerinde ilaç maliyetine yol açtığını ortaya koyuyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Süreyya Şeneldir, sinüzitle ilgili merak edilenleri yanıtlıyor.

Sinüzit nedir?
Sinüzit; sinüs mukozasının iltihabıdır. Bu hastalık, sinüslerin burun içi ile irtibatını sağlayan sinüs ağızlarının tıkanması sonucu, sinüslerin havalanmasını bozarak, bakteri ve virüslerin yerleşmesine uygun bir ortam oluşturması neticesinde ortaya çıkar.

Sinüzit tipleri nelerdir?
Akut ve kronik sinüzit olmak üzere başlıca iki ana gurupta incelenir.Akut sinüziti herkes yılda bir kaç kez geçirebilir. Soğuğa maruz kalma, alerji, çevresel kirlilik, vücut direncinin düşmesi gibi kolaylaştırıcı faktörlerin etkisiyle başlar. Burunda basınç hissi, burun tıkanıklığı ve ateşle kendini gösterir. Tedavi geciktikçe ilave bulgular kendini gösterir. Bu şikâyetler üç ay veya daha fazla sürerse kronik sinüzit adını alır.

Sinüzitle birlikte ortaya çıkan başağrılarına karşı neler yapılabilir?
Akut sinüzitte başağrısı şiddetlidir. Ağrı kesicilere iyi cevap verir. Buradaki ağrının sebebi, sinüs kanallarının akut olarak tıkanıp hava alamamasıdır. Ayrıca sinüsin boşalmasını sağlayan burun spreyleri de rahatlatıcıdır. Genelde ağrı kesiciler tek başına yeterli olmaz, bu nedenle burun spreyleri de önerilir. Kronik sinüzitte ise ağrı, akut sinüzitteki kadar rahatsız edici değildir. Ağrı, başta bir yük varmış gibidir. Bu nedenle ağrı kesiciler etkili olmaz. Zaten kronik sinüzitin tedavisi cerrahidir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?
Sinüzitin sebebi sinüs deliklerinin tıkanmasıdır. Bu tıkalı delikler açıldığı zaman sinüzit de iyileşir. İlaç tedavisi erken dönemde oldukça etkilidir. Israrlı ilaç tedavisine cevap vermeyen ve kronikleşmiş sinüzitlerde ameliyat gerekebilir. Ameliyattaki amaç, tıkalı olan sinüs yollarını açmaktır, böylelikle sinüslerin havalanması sağlanmış olur. Havalanan sinüste enfeksiyon geriler ve kaybolur. Bu işlem, endoskopların kullanıma girmesiyle son 20 yıldır güvenle yapılıyor.

Sinüzit hastalığının başlarında uygulanan ilaç tedavisi soruna çözüm getirse de orta ve ileri derecedeki hastalık için müdahale gerekir. Bugüne kadar ileri derecedeki hastalara, hastanede yatmayı gerektiren, kanamalı ve ameliyat sonrası istirahat gerektiren endoskopik cerrahi yöntemi kullanılıyordu. Kanama sonrası körlük ve beyin kanaması gibi ciddi komplikasyonların ortaya çıkması nedeniyle yeni tedavi yöntemleri arayışına girildi.
''Balon sinüsoplasti'' adı verilen bu teknik hastalık tedavisinde yeni bir dönem açtı. Bu teknikle daralmış olan sinüs delikleri açılıyor ve sinüs ağzına bir balon yerleştiriliyor. Daha sonra balon serum ile şişirildikten sonra şişen balon tıkalı olan sinüsün ağzını genişletiyor.

Operasyon ne kadar sürüyor?
Operasyon yaklaşık 15 dakika sürüyor. Genel anestezi altında işlem yapılıyor. Günlük yaşantıdan uzak kalmadan, zaman kaybetmeden, hastanede yatmadan, uygulama yapılan bölgede herhangi bir kesiğe gerek duymadan kısa sürede sonuç alınan bu yöntem, sinüzit tedavisinde yeni bir sayfa açıyor.

Balon sinüsoplastinin avantajları

Etkili ve güvenli bir yöntem, komplikasyon ihtimali çok düşük.
Teknikte küçük, yumuşak, elastik ekipmanlar kullanılıyor. Kapalı sinüs drenaj kanallarının kolayca açılması sağlanarak çok az doku travmasıyla sonuca ulaşılıyor.
Bazı vakalarda hiç doku çıkartmak gerekmediği için kanama miktarı da çok azalıyor.
Hızlı iyileşmeyi sağlıyor. Çoğu hasta 24 saatte normal hayatına dönebiliyor.
Gelecekte bu bölgede yapılabilecek diğer tedavileri engelleyici bir özelliği yok. Diğer cerrahilerle beraber uygulanabilir.
Hiçbir dokuya zarar vermeden yapıldığından hızlı bir şekilde iyileşme sağlanıyor.

Sinüzitin 7 işareti
Aşağıdaki soruların üç veya daha fazlasına ''evet'' diyorsanız sinüzit olma ihtimaliniz yüksektir. Böyle bir durumda kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi gerekir.
Yüzünüzde basınç hissi, dolgunluk veya ağırlık hissi var mı?
Burnunuz tıkalı mı?
Koyu, sarı - yeşil burun akıntınız var mı?
Geniz akıntınız var mı?
Koku duyunuzda azalma var mı?
Baş ağrınız var mı?
Nefes darlığı hissi ve öksürük var mı?

bende sinizüt var akut yüzünden sezeryanla doğum yaptım acaba sinizüt yüzünden mi nefes darlığı oluor ki bende CADIARZUCADIARZU
banada bi cevap yazarssanız sevinirim

benim kizim 14 yasinda ve su anda sinuzuti cok fazla oldu 10 gu once ilaclarini kullandi aradan bir kac gun sonra yine basladi benim ozeliklle sormak istedigim bir sey var
yuzu sisiyor
evet yuzu cok kotu oluyor haliyle gozv e cevreside etkileniyor yarin itibariyel yine doktora gidecegiz
bas agrsida haliyle
ilaclar bir muddet etkisini gosterip yine basladi anlasilan ben cok uzuluyorum
ayrica bugun papatya yi sicak suda demleyip buharini yuzune dogru cekti
alternatif olarak baska bir sey yapmadik ;dislerine bile agrisi vuruyor
neyse doktordon sonra neticeleri yazarim

sinüzit için operasyon geçiren varmıı sinüzit temizlendikten bi süre sonra tekrar oluştuğunu duymuştum doğrumu acaba?
eşimde varr ve çok rahatsız ediyo uyurken özellikle düzensiz nefes alıyo yaa tecrübesi olan arkadaşlar yardım edebilirlermi

mrb bendede sinüzit var hemde kronik bende bundan çok rahatsız oluyorum papatya buharını bende denedim birkaç gün ama bıraktım faydasını gören varsa ne olur banada söylesin

mrb bendede sinüzit var hemde kronik bende bundan çok rahatsız oluyorum papatya buharını bende denedim birkaç gün ama bıraktım faydasını gören varsa ne olur banada söylesin
ah ahhh o sinüzit kroniğe çevirdimi bide ilaçla tedaviye cevap alınamadımı ne papatya buharı ne acı kavun hiçbişi etki etmiyor.Denemediğim şey kalmadı,ilaç tedavisiyle biraz rahatlanıyor ama sonra yine başlıyor başağrıları geniz akıntıları.Ben dayanamıyorum artık ameliyat olacam:sm_confused:

Selam.Benimde kronik sinüzitim vardı(büyük bir keyifle vardı diyorum artık yoookkkk..)Ne kadar kötü bir ağrı olduğunu çeken bilir.Saçlarımı yolardım ağrıdan.Geçen yaz Enfiye tozu ve bir kaç bitkisel karışım kullandım.En ufak bir şikayetim kalmadı.
1 çay kaşığı karışımı (toz) burnunuza çekip 20 dakika kaynar suyun üzerine eğilerek bekliyorsunuz..2-3 gün inanılmaz bir burun akıntınız oluyor.(3-4 rulo peçeteyi yanınızdan ayıramayacaksınız : )) )
Aktarlar 6 ayda bir tekrar öneriyor ama ben hala ihtiyaç duymuyorum.
Bana Ankara Ulus Baharatçılar çarşısından almışlardı.Fiyatıda 2 tatlı kaşığı kadarı 25 ytl ydi.
Bulunduğunuz illerdede mutlaka aktarlarda vardır.
Sağlıkla kalın..

Enfiyedeki nikotin, intravenoz enjeksiyonda olduğu gibi, hızla ağız içi mukoz membranlardan emilmektedir. Sigara içenlerde olduğu gibi nikotinin kalp, kan damarları ve kan basıncı üzerine kuvvetli etkileri vardır. Nikotin bağımlılığı kokain ve eroin bağımlılığı kadar güçlüdür.

Nikotin insülin direncinin artmasına neden olacağından, enfiye kullananların (bu kişilerin kanlarında sigara içenlere göre nikotin düzeyleri daha yüksektir) diyabetlerinin kontrolünde sorun yaşamaları beklenir. Enfiye kullanan inşaat işçileri ile ilgili yapılan birçalışmada, enfiye çekenler sigara içenlerle karşılaştırılmış ve diyabette böbrek hasarı ile ilgili bir risk faktörü olan yüksek kan basıncı sıklığının enfiye kullananlarda daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Her ne kadar sigarayı bırakmaktan daha zor olmasa da, enfiyeyi bırakmak sigarayı bırakmak kadar zordur. Enfiye kullanmak, diğer insanları etkileyip akciğer kanseri riskine maruz bırakmadığından, tıbbi bakış açısından daha kolay kabullenebilir. Enfiyenin ağız içinde kansere yol açtığı düşünülse de bu henüz kanıtlanmamıştır.

Prof. Dr. Şükrü Hatun
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi

(Alıntı)

benımde kronık sınuzıtım var kendımı bıldım bılelı.. acıkcası kıs mevsımının gelmesınden nefret edıyorum. bazen 2 ay burun akıntımın oldugunu bılıyorum kıs mevsımlerınde :KK43:( ..pantareinin buhar etki etmıyo demıs oyle demıyelımde etkısı cok kısa suruyo dıyelım :)

sinüzit için operasyon geçiren varmıı sinüzit temizlendikten bi süre sonra tekrar oluştuğunu duymuştum doğrumu acaba?
eşimde varr ve çok rahatsız ediyo uyurken özellikle düzensiz nefes alıyo yaa tecrübesi olan arkadaşlar yardım edebilirlermi

sinüzit dikkat edilmediği müddetçe çok kolay tekrar eder. ben 7-8 yaşımdan beri uğraşıyorum yaklaşık 13 senedir var bende. ama benimkinin sebebi burnumdaki kemik eğriliği o ameliyatı olmam gerekiyor 18den önce yapılmayan bir ameliyattı bu aralar et büyümesi de oluştu yaza doğru hem et kesilecek hem kemik ameliyatımı da olucam doktor bu ameliyat seni kurtarır demiyo seni rahatlatıcak dedi yani bünye sinüzit oluşumuna müsaitse oluşturuyor işte.
çocukluğumdan beri kbb yollarımdan çok çektim bademcik geniz eti ortakulak iltihabı senede en az iki kere ortaya çıkan sinüzit hep devam etti 3 kere de ameliyat oldum
bir şey belirtmek istiyorum sakın koca karı ilaçlarından medet ummayın sinüzit insanlar hafife alsa dahi iltihap büyüdüğünde beyne zarar verebilecek bi hastalıktır. araştırın görürsünüz acı kavundur aktarlardan alınan değişik otlar tozlar vs. insanlar bunu alıp gece iltihabın söktürülebileceğine inanıyorlar ölümcül riski var ya da beyinde sinirlerin ölümüne vs vs sebep olabiliyor.yasakkelime
nefes almakta burun temizlemekte zorluk çekiyorsanız biraz hafifletebilecek şeyler tuzlu su çekebilirsiniz okyanus suyu kullanabilirsiniz en azından sinüzit sebebiyle çimento gibi hissettiğiniz burnunuzu anlık da olsa biraz nemlendirebiliyor. ama tabi en etkilisi doktora gitmek. ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlık sinüzit allah çekenlere kolaylık versin:Saruboceq:

sinüzit illeti bende de var :KK43: nasıl bir baş ve göz ağrısı yaşıyorum çekenler bilir :KK43: herhangi bir tedavi yöntemine de gitmedm bugüne kadar.evde kendimizin ugulayabileceği bir yöntem var mı ki acaba?

İğrenç bir hastalık!!!!!
5yıldır çekiyorum!!!Dayanılmaz bir baş ağrısıyla kendini gösteriyor!!!Kafatasımı parçalamışlar gibi hissesidyorum!En küçük soğuk algınlığında, streste, saçımı ıslak bıraktığımda!!!Sık sık başım ağrır!
Daha dün ağrıyordu. Grip olmaktan nefret ediyorum!

Geçen banyo yapmıştım dısarı çıktım rüzgarlıydı hava sonra ,Bende sinüzit olmuşum doktora gittim bir ağrı kesici birde antibiyotik verdi

X