Spermde DNA analizi yaptıran var mı?

feraye55

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2007
398
0
Merhaba kızlar...Spermde DNA analizi yaptıran var mı aranızda?
Spermde DNA hasarı olup olmadığı araştırılıyor ve hasar %30un üstünde ise PGT yapılıyormuş...

canım merhaba bizde de dna problemi var.kan testiyle anlaşıldı.tüp bebek ile oluşan embriyolarımıza transferden önce pgt yapılıyor.spermde dna hasarı nasıl oluyo demek istediğini anlamadım.biraz açıklarsan sevinirim.bir kişide kromozom bozukluğu varsa kanda spermde her hücrede aynı kromozomda hasar olur diye biliyorum.% olarak hiç duymamıştım.yani bizim 13.14. kromozomlarımızda sorun var.her hücremizde aynı oranda.o yüzden sperm analizi değilde,oluşan embriyolarda pgt yapılıyo.
bilgilerini paylaşırsan sevinirim.sağlıcakla kal sevgiler...

bu dna problemini anlamak için hangi durumlarda kan testi isteniyor.kromozom bozukluğu kan testinde anlaşılıyor.hituci sizin nolduda doktor kan testi istedi.

Hıtuci merhaba...Benim dediğim analiz kanda değil ,spermde yapılıyor..
Sigara ve alkol kullananlarda daha çok görülüyormuş dna hasarı...
Bu hasar oranı %30dan fazla olursa embriyolara PGT yapılacak...
Bu testin OPU günü yapılacak, sonucu 2 saatte çıkıyormuş...
Senin dediğin kanda yapılan genetik testin sonucu 12 günde çıkıyor, yani benim transefere yetişmiyor maalesef, o yüzden yaptırmayacağım...

peki canım sperm analizi yapılırken spermler zarar görmüyormuymuş.senin yumurta toplanması yakın sanırım.gelişmeleri paylaşırsan sevinirm.genetikle ilgili her gelişme bizim için umut.sevgiler...

Hıtuci tam olarak bilmiyorum ama ben şöyle anladım; OPU günü eşim sperm verecek ya, onun bi kısmı ile dna analizi yapılacak...Microda kullanılacak spermlere analiz yapılmayacak...Yani ben böyle anladım...Genarta sorabilirsin canım...
Sen ne aşamadasın? Benim Allah izin verirse bu cumartesi opu...
Bi de sen kromozom testlerini nerde, ne fiyata yaptırdın ve sonuç kaç günde çıktı?

senacım kromozom testini bazı drlar tüp bebeğe başlamadan yada tekrarlayan negatif sonuçlarda yapıyorlar.bizim drumuz başamadan yaptırmamızı önerdi.sadece spermlerde şekil ve sayı sorunu vardı.genetik sorun süpriz oldu bizede.bence her tüpe başlayan çift yaptırmalı.sevgiler...

bu arada tedavin hayırlı olsun inşaallah güzel haberlerini alırız.ben Allah nasip ederse temmuzda 4. tüpümü denicem.sağlıklı embriyo bulma sorunumuz var genetik sorundan dolayı.şimdiye kadar 1 transferim oldu oda tutmadı.benim için dua et.sevgiler...

Bana sorduysan hayır samsunlu değilim...
Şimdi aklıma takıldı hıtucı, bu analizde spermlere birşey oluyo mu acaba?

inan bilmiyorum cnaım.ama dediğin mantıklı.bir kısmına bakıyorlar dedinya akşam.zarar verecek olsa yapmazlar herhalde.sen içini ferah tut.genart iyi bi merkez.inşaallah sağlıkla hayırlısıyla bebişlerini kucağına alırsın.sevgiler...

X