rahim filmi sonrası korunma

deniz bulut

annesinin bir tanesi
Kayıtlı Üye
15 Ekim 2007
4.471
17
selam kızlar bugün adetimin 8. günü rahim filmi çektirdim. doktor bu ay korunmamız gerektiğini söyledi. çocuk olması için bu kadar çabalarken kounmak tuhafıma gidiyor. internette korunmak gerekli değil diyen doktorları olan arkadaşları okudum. hatta çektirdiği ay hamile kalan vardı. korunun diyen oktorlar da vardı. sizler ne yaptınız?

selam kızlar bugün adetimin 8. günü rahim filmi çektirdim. doktor bu ay korunmamız gerektiğini söyledi. çocuk olması için bu kadar çabalarken kounmak tuhafıma gidiyor. internette korunmak gerekli değil diyen doktorları olan arkadaşları okudum. hatta çektirdiği ay hamile kalan vardı. korunun diyen oktorlar da vardı. sizler ne yaptınız?

canım bilmiyorum istersen doktorunu dinle ama bende çektirdm öyle bişey demedi korunmadıkta histereskopide yaptırdım o ondan daha komplike ondada öyle bişey demedi...

bende çektirdim korun demedi bana 3-4 gün ilişkiye girme dedi enfeksiyon açısından korunmadım ve o ay hamile kalmıştım hatta bana doktorum film çektirdiğin ay hamile kalma olasılığın artabilir gün aşırı beraber olun demişti ama tabi doktorun dediyse bildiği vardır

canım banada doktorum korun demişti.hatta birkaç doktora sorduk.nedenide film çekilirken o ayki yumurtaların radyasyon alıyor.hatta hamile kalırsan almak zorunda kalabiliriz demişti.doktorunu dinle.

evet doktorumu dinleyeceğim. 1,5 senedir olmadı. tüp yaptırdık olmadı. şimdi bu ay olacağı tutar onu da almak zorunda kalırlar daha çok üzülürüm :çok üzgünüm:

tamam hamile kalıp aylarca korkmaktansa korunmak daha iyi ama neden diğer doktorlar korun dememiş? hem semaveela hamile de kalmış. nasıl oluyor bu iş? acaba ufak bir risk oluyor onu sıfırlamak mı istiyorlar? :1shok:

o durumu bende anlamıyorum.doktorum bana hamile kalırsanda üzülerek almak zorunda kalırız sonra demişti.yumurtalar fazla radyasyona maruz kaldığı için.ama bazı doktorlar demekki önemsemiyor.nasıl bir tezat bu.

mesela zekai tahir burak hastanesinden murat öz sitesinde

' HSG tetkikinden sonraki ayda gebelik oranının bir miktar arttığı bilinmektedir. Oluşan gebelik tetkikten sonra oluştuğu için tetkikin herhangi bir zararlı etkisine maruz kalmaz. '

demiş. yani hangisi haklı neye göre diyorlar bilmiyoum?

yine kk dan bir arkadaş çektirdiği ay hamile kalıp bebeğini kucağına almış.
dr günaya da tüp bebek tedavisi yapılırken yumurta toplamadan 5-6 gün önce rahim filmi çekilmişti. iyi biliyorum çünkü ben de almana gidiyorum ve aynı yerde çektirdim filmi de. şimdi ona radyasyon alan yumurtalarla tüp bebek yapılıyor bana aynı hastane korun diyor ?:1shok::1shok::roflol:

rahim filmi çekildikten sonra, gebe kalma ihtimali neden artıyor?
ne oluyor da, gebelik oluşumu kolaylaşıyor acaba?

ben de, film çektirdiği ay gebe kalan birini biliyorum. sanırım 6. ayınd agebeliğinin... bi sorunu olsaydı duyardık heralde.

ama doktor, korunmak lazım dediyse, dinlemekte de fayda var. bu insanlar yollarca dirsek çürütüyorlar.. bi bildikleri vardır muhakkak.

rahim filmi çekildikten sonra, gebe kalma ihtimali neden artıyor?
ne oluyor da, gebelik oluşumu kolaylaşıyor acaba?

ben de, film çektirdiği ay gebe kalan birini biliyorum. sanırım 6. ayınd agebeliğinin... bi sorunu olsaydı duyardık heralde.

ama doktor, korunmak lazım dediyse, dinlemekte de fayda var. bu insanlar yollarca dirsek çürütüyorlar.. bi bildikleri vardır muhakkak.

doğru da daha sonra kafayı yememek için korunacağım da niye bir kısmı öyle bir kısmı böyle? rahim filmi sonrası hamilelik olasılığı verilen ilaçla üplerdeki ve rahimdeki basit bazı yapışıklıkların açılması ve rahmin temizlenmesi ile yumurtanın dha iyi tuunması. verilen antiseptik ilaç da faydalıymış galiba. böylece filmden 2-3 ay sonra kendiliğinden hamile kalmada artış oluyormuş sanırım

çok ılgınç.....bende ıkı kez çektırdım ama böle bışı demedı doktorum ama rahım fılmındebn hemen sonrakı yum takıbı tedavısınde hamıle kalmıştım etkısı var.........inş herşey yureğıne gore olur doktor ne dıyıosa onu yap..........

kizlar bisey soracagim, rahim filmi cektirirken caniniz cok acidi mi? tam olarak nasil yapiliyor bilgi verebilir misiniz?
ben normal muayenede bile bazen aci cekiyorum, cok hassaslastim, sanirim tedavi surecinin de etkisi var bunda, bu yuzden anestezi ile mi yaptirsam diye dusunuyorum. cektirenler fikirlerini paylasirsa cok sevinirim.

ben 2 kez çektirdim. ilki 1,5 sene önce herşey iyi çıkmıştı ve 2 ay sonra hamile kaldım. ama yaşamadı. alındı. ama dr parça bırakmış. sonra almana geçtim ve rahim temizlendi. 2. filmi negatif tüp denemesinden sonra dün çektirdim. ilki jinemeddeydi ve 400 liraydı. acı yoktu sadece ilaç verilirken kasıklarında belli belirsiz adet sancısı ya da yumurtlama sancısı gibi bir ağrı olmuştu ki 30 saniye ve ağrı denmez. dünkü şişli ecomardaydı. alman hastanesinin gönderdikleri hastalar inirimli 250 imiş normali ne fark var mı bilmiyorum. bunda daha da bir acı yoktu. hatta o muayene kaşığını bile dr o kadar nazik yerleştirdiki baştan sona hiç ağrı sızı yoktu. sanki ciğer filmi çektiriyor gibiydim ekrandan da sıvının geçişini bilikte seyrettik. kesinlikle herkese tavsiye ederim.

cok tesekkurler aciklaman icin. bana o kadar aci verici diye anlattilar ki anestezisiz yaptiramam diye dusunmustum.

bana da acıya çok dayanıklı bir arkadaşım öyle anlatmıştı ilkinde çok korkmuştum. ama o 8 yıl önce çktirmişti. o zamanlar eski makineler varmış ve rahim tutturulup düzleştiriliyormuymuş ne film için. o da öyle demişti öldüm ağrıdan bayılıcam zannettim demişti. ama iyi merkezlerin hiçbirinde o eski makineler kalmadığı için ağrı sızı da olmuyor artık

evet bana da oyle anlatmislardi, boyle sanki rahim cikti girdi gibi eziliyor diye. yine de icimde bir kusku var, benim bunyem de biraz zayif sanirim. kist aspirasyonu yapilmisti bana anestezisiz, oluyorum sanmistim, gozumden yaslar iniyordu. herkes cok kolay diye anlatmisti halbuki:)

yok kist konusunda haklısın. ben de incelemiştim onu çünkü tüp başlangıcınde kist olur mu diye bir korkum vardı. yapıranlar genelde ağrılı bir işlem ama çok sürmüyor dayanıyorsun diyorlardı. ben de korkmuştum. ama bu inanki öyle değil. gerekirse ve korkuyorsan şişli ye gelip ecomarda çektirmeni şiddetle tavsiye ederim. inan hiç acı yok.

ben ıkı kez çektırdım dedım ya...........öle acı duydum kı bı daha asla çektırmem dedım........felakettı........ama herkes öle değil..........bılmıyorum doktora nıçın dedım dedıkı bazen bazı bolgelerde ılaç geçerken bazı atıklar tıkayabılıyo yolları geçerken açarak gecıyo ılaç.......çok şıdetlıydı.........ve açılma old için de hamıle şansı artıtoo.........şimdi ağrısız çekım varmış ne ıyı..........

X