Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Sistit .....Paylaşım alanı...

canım ama zamanla bu ağrılar kronikleşiyormuş bence sende doktora git bak benim bugün öğlen randevum var gelince yazarım doktorun dediklerini.benim gibi asosyal olma bu dert yüzünden. şuan işe girsem kimse bana 3-5 gün izin vermez düşün o derece ağrım oluyor hastalık tekrarladığında

Asiye çok doğru söylüyor, idrar kültürü yapıp ona göre ilaç kullanılmazsa bazı bakteriler hayatta kalıp yerleşebiliyor içeride, ve bu sık sık tekrar eder hâle gelebiliyormuş.

saolun kızlar, bugunde geçmezse gidicem mecburen, asiye geçmiş olsun bu arada:hulya:

sağol canım dün doktora gittiğimde iyiydim bugün gene kötüyüm aradım 1 saat önce doktoru dedim benim bugün ağrım var tahlil sonuçlanana kadar bir ilaç verin diye oda monodox kullan dedi eşime söykedim akşam getirecek inş iyi olurum ya:KK43:

Sistit:
Belirtileri
Sık ve acil olarak idrara çıkma, ıdara çıkarken yanma, Karnın alt kısmında baskı, ıdrarda kan, Kötü kokan idrar. Bu enfeksiyon cinsel ilişki neticesinde oluşur ve ekseriyetle de balayı sistiti denir. Cinsel ilişki sırasında bakteriler uretradan idarar kesesine girer. Keseye girince bakteriler çoğalmaya başlar. Genellikle vücut bu bakterilerden idara çıkarak kurtulur, fakat kurtulamadığı zaman sistit veya idrar kesesi iltihabı oluşur. 20 ile 50 yaş arasındaki bu iltihaplanmaya en çok tutulan kadınlardır. Fakat genç kızlarda da idrar yolu iltihabı görülebilir. Çünkü devamlı bakteri kaynığı olan anüs bölgesi kadınlarda uretraya çok yakındır. Sistit olayların %90nı E. Coliden kaynaklanır. Bu da rektal bölgede bulunan bir bakteridir. 50 yaşın altındaki erkeklerden idrar yolları anormalliği olmayanlar nadiren idrar yolları enfeksiyonu olurlar.

Üretrit:
Üretranızdan sarımtrak bir akıntı geliyor, karnınızın alt kısmı ağrıyor, sık sık idrara gidiyorsunuz ama az miktarda kanlı idrar yapabiliyorsunuz. ıdrar yaparken yanma oluyor ve eğer kadınsanız cinsel ilişki acı veriyor. Üretrit cinsel yolla bulaşan ya da kişisel temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.
Belirtiler:
ıdrara çıkarken sancı
Sık idrara çıkma ihtiyacı
Üretradan gelen akıntı
Tedavi : Üretrit için antbiyotikler verilebilir. Eşin de tedavisi gerekebilir.

ben de salı günü hafif yanmalar başlamıştı idrar sonunda..
dün de devam etti bugün iyice çoğaldı mafoldumben
wc ye gitmek istemiyorum resmen çok canım acıyor..mafoldumben
yengem doktor hemen ona söyledim antibiyotik içmen lazım dedi..
etkisini hemen farkedeceksin dedi.. ben de başladım evdeki ilaca..
öff çok kötü bişey yaa..

SISTITIN TEDAVISI
Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye baslamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alinmali, sonuçlar çikincaya kadar idrar yollari enfeksiyonlarinda etkili antibiyotikler kullanilmali, antibiyogram sonuçlarina göre gerekirse bu ilaçlar degistirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

ayy kızlar bnde bu konuyu açıcaktım..bnmde 2 yıldır var bekarım ve son 1 aydır kanamamda var ne yaptıysam geçmedii:KK43:

ben 2 sene önce sistit olmuştum.kontrole gittigim doktor bir ilaç yazmıştı onu kullandım.ilaç yaklasık 15 dk.sonra etkisini gösterip rahatlatıyordu fakat sonra tekrarlıyodu.bu illet geçmeyince bir profesöre göründüm.bana söyledigi önerilen ilaçların hastalıgı geçirmedigi,ilk dönemlerde rahatlattıgı fakat uzun süreli kullanımda mantara neden olabilecegiydi.tek caresi bol bol su içmek,iltihabı bu şekilde atarsın dedi.o gün bu gündür günlük 2 litreye yakın su içerim ve Allah'a şükür tekrarlamadı.

Ben de doktora daha yeni gittim.Önceden gitmeye çekinmiştim.Bi ara hastalığım olmadı.Şu son 3 gündür yine tekrarladı dayanamadım daha fazla.gittim doktora.Tahlil yaptırdım enfeksiyon ilerlemiş dedi 2 ilaç verdi 1 hafta kullanıcam bakim geçcekmi gece bile zor uyuyorum sancıdan yaa.

kizlar bol bol su icin.bendede birara bu rahatsizlik vardi.resmen basim dertteydi sistitle...sık sık bu rahatsızlıgı yasıyordum..ilk sefer ilacla gecti.ama daha sonra o kadar cok yasadimki bu rahatsizligi tecrube kazandim.hafif idararimda yanma hissettigim an hemen bol bol su icip suyla atiyordum bakterileri..masallah bir bucuk yil olacak artik sistit olmuyorum...seytan kulagina kursun diyeyimde..gerci bu seferde baska rahatsizligim var...simdi keske bunun yerine sistit olsaydim en azindan o daha masum bir hastalik di diyorum..oysaki bi zamanlar basimin belasiydi...diyecegim beterin beteri var arkadaslar...Allah baska dert vermesin...buarada boool bool su icmeyi unutmayin..ben ilacsiz atlatabiliyordum su icerek...

Sistit idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasidir. Idrar yollari ve üreme sisteminde en sik görülen hastaliklardan biridir. Zamaninda tedavi edilmezse hastalik böbrekleri de etkileyecek biçimde yayilabilir ve mesane ve böbreklerde kalici hasarlar olusturabilir.

Nedenleri:

Normal de bakteriler üreme organlari ve anüs bölgesinde yasamaktadirlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarini asarak mesaneye ulasirlar. Mesaneye ulasan bakteriler iseme ile disari atilirlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayisi atilandan fazla ise mesanede ve daha sonraki asamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulasma cinsel birlesme esnasinda veya genital temizligin az oldugu durumlarda olusabilecegi gibi uzun süre idrar tutulmasi, idrar yollarini daraltici hastaliklar, menapozda düsük östrojen seviyesi nedeniyle de olusabilir.

Kadinlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kisa oldugu için dis ortamdan bakterilerin mesaneye ulasmasi daha kolaydir. Bu nedenle kadinlarda sistitlerin görülme orani çok daha fazladir. Kadinlarin en az % 20’si yasamlari boyunca en az bir kez sistite yakalanirlar.

Nadir de olsa sistiti olusturan bakteriler böbrek ve idrar yollari araciligi ile yukaridan asagiya veya yakin dokulardaki enfeksiyon odaklarindan lenf yoluyla da mesaneye ulasabilirler.

Sistitin en sik rastlanilan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adli mikroorganizmadir. Bu bakteri kalin barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel iliski ile mesaneye ulasabilir.

Belirtileri:

Idrar yaparken yanma ve sizi.Idrar yaptiktan sonrada sürebilir. Sik idrara çikma. Agri kasiklara ve makata yayilabilir. Ates. Terleme. Yorgunluk. Kusma ve bulanti. Idrar bulanik, kötü kokulu olabilir. Cinsel iliski esnasinda agri hissi olabilir.

Risk Faktörleri:

· Çok eslilik.

· Tümör nedeni ile asagi idrar yolunda daralma veya tikanma.

· Idrar sondasi kullanimi.

· Hamilelik.

· Seker hastaligi.

· Temizlige dikkat edilmemesi.

· Geçirilmis felç gibi mesane bosalmasini engelleyebilecek durumlar.

· Yaslilik.

Tani:

Tanida idrar tahlili, idrar kültürü ve ilaçla çekilen ürografi adli film gerekebilir.

Hastaligin Gidisi:

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastaligin gidisi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine baglidir. Iyi tedavi edilemeyen olgularda hastalik kroniklesebilir.

Tedavi:

Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye baslamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alinmali, sonuçlar çikincaya kadar idrar yollari enfeksiyonlarinda etkili antibiyotikler kullanilmali, antibiyogram sonuçlarina göre gerekirse bu ilaçlar degistirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

Nasil Korunabilirsiniz?

· 1.Tuvaletten sonra önden arkaya dogru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarina girmesini engellemis olursunuz.

· 2.Idrarinizi tutmayin. Mümkün olabildigi kadar sik idrarinizi yapin. Böylece mesanedeki bakterileri disari atarsiniz.

· 3.Cinsel iliskiden sonraki on dakika içerisinde idrarinizi yapmaya çalisin.

· 4.Cinsel iliski esnasinda yeterli kayganligin saglanmasi uretranin zedelenmesini azaltacaktir.

· 5.Anal iliskiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.

· 6.Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çikisini ve dolayisiyla da bakterilerin atilimini arttiracaktir.

· 7.Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün oldugu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.

· 8.Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasina izin vermeyin.Naylonlu, siki iç çamasirlari giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylastirici bir ortam yaratir.

· 9.Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin.

· 10.Hergün mutlaka iç çamasirinizi degistirin ve pamuklu iç çamasirlari yegleyin

Facebook profilinde paylaş

Sponsor bağlantılar

--------------------------------------------------------------------------------

bol su ve mutlaka ayaklarınız üşümeyecek arkadaslar ben bole yendim.bide prunol diye bi ilaç var onuda mutlaka kullanın

Tedavi:

Nasil Korunabilirsiniz?

· 1.Tuvaletten sonra önden arkaya dogru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarina girmesini engellemis olursunuz.

· 2.Idrarinizi tutmayin. Mümkün olabildigi kadar sik idrarinizi yapin. Böylece mesanedeki bakterileri disari atarsiniz.

· 3.Cinsel iliskiden sonraki on dakika içerisinde idrarinizi yapmaya çalisin.

· 4.Cinsel iliski esnasinda yeterli kayganligin saglanmasi uretranin zedelenmesini azaltacaktir.

· 5.Anal iliskiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.

· 6.Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çikisini ve dolayisiyla da bakterilerin atilimini arttiracaktir.

· 7.Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün oldugu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.

· 8.Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasina izin vermeyin.Naylonlu, siki iç çamasirlari giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylastirici bir ortam yaratir.

· 9.Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin.

· 10.Hergün mutlaka iç çamasirinizi degistirin ve pamuklu iç çamasirlari yegleyin

Ada Çayı Toplayıp Kaynamış Suya Atın. Demi çıktıktan sonra alın onu biraz ılık suyla karıştırın ve ılıkken oturun 20 dk sonra etki ediyor...
Bana İyi geldi en azından :)

merhaba arkadaslar benim sorunum sistitmi bilmiyorum ama 3aydir bu problemi yasiyorum,sadece idar yaptiktan sonra vajinamda yanma basliyo ama sik sik idrara cikma problemim yada kasiklarimda agri olmuyo sadece idrar yapana kadar bisey yok yaptiktan sonra gecmiyo ozellikle gece cok acitici uyuyunca problem yok sabah wcden sonra basliyo sizce sorun nedr arkadslar

Sistit, idrar yollarını ilgilendiren bir­çok hastalıkla birlikte görülebilir. Çok sık^ ortaya çıkması hastalığın önemini artırmaktadır.
NEDENLERı
Olguların büyük bir bölümünde etken bağırsak kökenli mikroplardır. Enfeksi­yon zamanında tedavi edilmezse, hasta­lık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir. Sık sistit geçiren hastalarda aynı mikrop, tedaviye karşın, yeniden etkinleşebileceği gibi, başka tür bakteri­ler de yinelemelerden sorumlu olabilir. Sık yineleyen enfeksiyonlarda idrar kültürü uygulanmazsa, antibiyotik teda­visi genellikle başarısız kalır. Daha sey­rek olarak, sıradan mikroplar dışında, kadınlarda özellikle Chlamydia cinsi mikroorganizmalar) ve verem basili de sistite neden olabilir.Bakteriler idrar kesesine şu yollar­dan ulaşabilir:
• Dışardan, aşağıdan yukarıya, dölyata-ğı aracılığıyla;
• böbrek ve idrar yollan aracılığıyla, yukardan aşağıya;
• yakın dokulardaki enfeksiyon odakla­rından lenf yoluyla (kolit, apandisit, er­keklerde prostat, kadınlarda üreme yol­ları iltihabından).Sistitin ortaya çıkması için idrar ke­sesinde mikropların bulunması zorunlu­dur, ama başka etkenlerin de sürece ka­tılması gerekir. Bu etkenler arasında, prostat büyümesi ya da idrar kesesi fel­ci nedeniyle idrar kesesinde sürekli bir miktar idrar kalması; gebelik; soğuk; dölyatağı sarkmasından sonra bazı or­ganlarda kan birikmesi ya da yakın or­ganların taşlar, idrar sondası vb etkisiy­le yaralanması sayılabilir. Yetersiz te­mizlik koşullan, bedensel hareketliliğin azlığı, cinsel ilişki de kolaylaştıncı rol oynayabilir.

GÖRÜLME SIKLIĞI
Kadınlarda siyek daha kısa, akut ve kronik üreme sistemi iltihaplan daha sık olduğundan, akut, subakut ve kro­nik sistit daha yaygın görülür. Kadmla-nn en az yüzde 20’si yaşamlan boyunca en az bir kez sistite yakalanır. Çocukluğun ilk döneminde ve sonrasında dış cinsel organ enfeksiyonları (vulva ve dölyolu iltihaplan) sonucunda akut sis­tit ya da piyelonefrit gelişebilir.
Yaş ve cinsiyet, hazırlayıcı etkenler­dir; idrar kesesinde, prostat büyümesine bağh olarak idrar göllenmesi, erişkin ve ilerlemiş yaştaki erkeklerde sistit gelişi­mine neden olur. Kadınlarda ise hasta­lık, gebelikte daha sık görülür.
BELıRTıLERı

Hastalığın başlıca belirtisi sık idrar yap­ma ve bu sırada duyulan ağrı ile yanma­dır. Ağrı ve yanma genellikle idrar yap­tıktan sonra da sürer ve bazen makat ve kasık bölgelerine yayılır.
Ağır olgularda ıdrar bulanık ve kötü kokuludur, bekletildiğinde iltihap hüc­relerinden oluşan san-yeşil bir çökelti bırakır; kanamalı olgularda ise kan çıp­lak gözle görülebilir. Akut sistite yük­sek ateş eşlik edebilir.
Çocukluk ve yaşlılık döneminde hastalık dikkatle ele alınmalıdır. Çocuk­larda, birçok olguda belirtisiz seyreden hastalık, böbrek işlevlerinin bozulması­na yol açıp uzun süre etkili olabilir; ge­nel durumu ve büyümeyi olumsuz etki­ler. Çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çı­kabildiği yaşlılık döneminde ise idrar yollan enfeksiyonları genel durumun kötüleşmesine yol açabilir.
GıDıŞı
Hastalığın gidişi, etken olan mikrobun tüfüne, aynca önceden var olan bozuk­luklara (taş, idrar göllenmesi, tümör, divertifcül, verem vb) bağlıdır. Önce­den idrar kesesi iltihabını kolaylaştırıcı etkenlerin bulunması, bir yandan bu et­kene yönelik uygun tedaviyle akut nö­betin geçmesine izin verirken, bir yan­dan da yinelemelere yol açabilir (yine-leyici sistit). Birincil akut sistit olgula­rında hasta genellikle birkaç gün için­de iyileşir. Akut biçimden kronik türe geçiş, ıyi tedavi edilmeyen olgularda ve saptanamayan ya da tedavi edileme­yen bir kolaylaştırıcı etken bulundu­ğunda görülür.
TANI
Her koşulda idrar kesesi iltihabının, id­rar kesesi ya da genel idrar yolları has­talıklarına eşlik edip etmediği saptan­malıdır. Yani hastalığın idrar > olları sis­teminin başka hastalıklanna bağlı ya da onlann komplikasyonu olarak ortaya çı­kıp çıkmadığı belirlenmelidir. Ürografi idrar tahlili ve idrar kültürü, hastalığın türünün saptanmasını sağlar.
Olağan tedavilere yanıt vermeyen ve yineleyen tüm olgularda veremden kuşkulanılmalı ve bu olasılığa yönelik kültür incelemeleri yapılmalıdır.
Bütün kanamalı sistitlerde, Özellikle idrarda bol kan varsa ve öznel belirtiler iyileştiği halde kanama sürüyorsa, idrar kesesinde iyi ya da kötü huylu bir tü­mör olabileceği düşünülmelidir.
TEDAVı
Akut sistit olgularında Öncelikle idrar yollanna etkili temizleyiciler ya da an­tibiyotikler uygulanmalıdır. Hastalar genellikle hekime başvurmadan kendi­leri ilaç alır. Ama iltihap giderici ilaçla­rı kullanmadan önce, antıbiyogram ve idrar kültürü yapılması için idrar örneği alınmalıdır. ıncelemenin sonucu bekle­nirken idrar yolu enfeksiyonlanna etkili olan ilaçlar alınabilir. Daha sonra bun­lar, antıbiyogram sonucuna göre gere­kirse değiştirilir.Genellikle beslenmeye ilişkin kısıt­lamalar önerilir. Bazı besinlerin (baha­rat, alkollü içkiler, bira, soslar) idrar yollan mukozası üzerinde yıpratıcı et­kisi olduğu görüşü yaygındır. Bu önlem enfeksiyonla mücadelede yeterli değil­se de, göz ardı edilmemelidir.

.

arkadaşlar bende kendimi bildim bileli yılda bir kaç kez sistit oluyorum dün yeniden tekrarladı azosilin diye bir ilaç var özellikle idrar yolları enfeksiyonlarında işe yarıyor bu sabah aldım hemen eczaneden ilk tableti almama rağmen hemen işe yaramaya başladı ama tam olarak ne kadar kullanmam gerektiğini bilmiyorum.geçtiğimiz aylarda olduğum ameliyatlardan dolayı yüksek dozlarda antibiyotik kullanmak zorunda kaldığım için tekrar doktora gitmeim antibiyotik verecek çünkü .artık vücudum antibiyotiğe cevap vermiyor bağışıklık kazandım o yüzden azosilin kullanmaya başladım.eğer kullanan arkadaşlar varsa ne kadar süre kullandıklarını bana söylerlerse çok sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.çok çok geçmiş olsun herkese çekilir dert değil.....

arkadaşlar bende kendimi bildim bileli yılda bir kaç kez sistit oluyorum dün yeniden tekrarladı azosilin diye bir ilaç var özellikle idrar yolları enfeksiyonlarında işe yarıyor bu sabah aldım hemen eczaneden ilk tableti almama rağmen hemen işe yaramaya başladı ama tam olarak ne kadar kullanmam gerektiğini bilmiyorum.geçtiğimiz aylarda olduğum ameliyatlardan dolayı yüksek dozlarda antibiyotik kullanmak zorunda kaldığım için tekrar doktora gitmeim antibiyotik verecek çünkü .artık vücudum antibiyotiğe cevap vermiyor bağışıklık kazandım o yüzden azosilin kullanmaya başladım.eğer kullanan arkadaşlar varsa ne kadar süre kullandıklarını bana söylerlerse çok sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.çok çok geçmiş olsun herkese çekilir dert değil.....

canimm banada azosilin cok iyi geldi ama butun siseyi icince tatlimm bide bol bol su ic ayaklarini sicaktut ama azosilin gercekten yariooo ben hepsini icince gecmisti

X