Tırnağım çok acıyor..Bi bakın lütfen..

VadidekiZambak

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2008
260
1
Mrb arkadaşlar 2 gün önce tırnağımın üstüne kocaman bir ağır tahta parçası düştü..
ve tırnağım mosmor oldu ve çook acıyor..annem o tırnak düşer diyo ama ne zaman ..ara sıra buz koyuyorum sizce iyi gelir mi bu , başka ne yapmam lazım ..cevaplarınızı bekliyorum acil...

arkadaşlar benim sol ayak baş parmağımda hep tırnak batması oluyordu...sonra tırnağımı hep uzun tuttum ve düz kestim geçti ama sarardı ve kalınlaştı...bi tarafına da kan oturdu ....
işin ilginci şimdi sağ ayağımın baş parmağı da oldu ve sarı kalın ölü tırnak biçiminde...bu hafta dr a gideceğim ama size danışayım dedim böyle olunca tırnak çekilir mi....ilaç tedavisi mi olur...

Merhaba, aynen söylediğiniz gibi beş sene kadar önce benim de elim kapıya sıkışmıştı. Sıkışma tam tırnağımın ortasına denk geldiğinden bir iki saat içinde morluk ve korkunç bir ağrı, parmağım davul gibi şişti, ertesi gün de elimin sıkışan parmağıma bir şey değdiği an insanı yerinden zıplatan bir acı. Koştur koştur doktora gittik, doktor sıkışan tırnağımla etimin arasına kan dolduğunu, bu morluğun ondan olduğunu söyledi. Pek hoş bir işlem değil ama, baştan aradaki baskıyı ve acıyı azaltmak için tırnağıma küçücük bir delik açıp aradaki kanı boşalttılar. Daha sonra akşamına tırnağım kapanıp tekrar şişmeye ve ağrımaya başlamıştı. Tekrar doktora gittik, doktor tırnağın tekrar sağlıklı çıkabilmesi için alınması gerekiyor deyince elimi lokal anesteziyle uyuşturup tırnağımı aldılar. Sizinki dokunduğunuz an çığlık attıracak kadar ciddi bir durum mudur bilmiyorum, benimki şişmişti ve gerçekten epey acıyordu. Bana doktor tırnağınız bu şekilde düşene kadar hem çok acı çekersiniz, hem sağa sola değdirmeyeyim diye hayatınıza normal devam edemezsiniz, hem de düştükten sonra sağlıklı çıkmama ihtimali çok yüksek demişti. Tırnağım çekildikten sonra yaklaşık bir sene içinde eski sağlıklı haline döndü, tamamen yeniden çıktı. Bu süre içinde hem görüntü, hem hassasiyet açısından zaman zaman bandajla dolaştım. Şimdi hiç bir hassasiyet ya da farklı görünüm yok elimde, tamamen sağlıklı görünüyor tırnağım çok şükür.
Dediğim gibi, sizinki ne kadar ciddi bir şey bilmiyorum, ama bir doktora görünseniz iyi olabilir. Sıkışmadan veya darbeden dolayı aradaki kılcal damarlar zarar görür ve müdahale edilmezse tırnak düşünce bir daha çıkmayabiliyormuş. Acısı kötüdür, bilirim. Çok geçmiş olsun.

arkadaşlar benim sol ayak baş parmağımda hep tırnak batması oluyordu...sonra tırnağımı hep uzun tuttum ve düz kestim geçti ama sarardı ve kalınlaştı...bi tarafına da kan oturdu ....
işin ilginci şimdi sağ ayağımın baş parmağı da oldu ve sarı kalın ölü tırnak biçiminde...bu hafta dr a gideceğim ama size danışayım dedim böyle olunca tırnak çekilir mi....ilaç tedavisi mi olur...

eğer sürekli oluyosa çekerler ben yaşadım ondan biliyorum hep batardı benmki en ufak bi yere değireyim ayağımı girerdi tırnak etime ilaç tedavisi nasıl olur bilmiyorum yada bunun ilaç tedavisi var mı acaba sonuçta tırnak ete yer yapıyo suyun yolunu bulması gibi giriyo oraya

eğer sürekli oluyosa çekerler ben yaşadım ondan biliyorum hep batardı benmki en ufak bi yere değireyim ayağımı girerdi tırnak etime ilaç tedavisi nasıl olur bilmiyorum yada bunun ilaç tedavisi var mı acaba sonuçta tırnak ete yer yapıyo suyun yolunu bulması gibi giriyo oraya

ben doktora gittim canım...zaten tırnak batığı şuan yoktu tırnağı uzattığım için....
benim hastalığım yanlış ayakkabı sendromuymuş...bana hemen ayakkabılarını değiştir ortopedik al ayakta çok durduğun için dedi...tırnağım boğum boğum olmuş,sana tırnak hep şans vermiş ama sen aynı ayakkabılara devam etmişsin dedi....ilaçlar verdi...hergün tırnağı törpüleyip losyon sürüyorum özel seti var....krem ve çinko verdi tedaviyi hızlandırmak için...yazın sandalet giy dedi...

Merhaba, aynen söylediğiniz gibi beş sene kadar önce benim de elim kapıya sıkışmıştı. Sıkışma tam tırnağımın ortasına denk geldiğinden bir iki saat içinde morluk ve korkunç bir ağrı, parmağım davul gibi şişti, ertesi gün de elimin sıkışan parmağıma bir şey değdiği an insanı yerinden zıplatan bir acı. Koştur koştur doktora gittik, doktor sıkışan tırnağımla etimin arasına kan dolduğunu, bu morluğun ondan olduğunu söyledi. Pek hoş bir işlem değil ama, baştan aradaki baskıyı ve acıyı azaltmak için tırnağıma küçücük bir delik açıp aradaki kanı boşalttılar. Daha sonra akşamına tırnağım kapanıp tekrar şişmeye ve ağrımaya başlamıştı. Tekrar doktora gittik, doktor tırnağın tekrar sağlıklı çıkabilmesi için alınması gerekiyor deyince elimi lokal anesteziyle uyuşturup tırnağımı aldılar. Sizinki dokunduğunuz an çığlık attıracak kadar ciddi bir durum mudur bilmiyorum, benimki şişmişti ve gerçekten epey acıyordu. Bana doktor tırnağınız bu şekilde düşene kadar hem çok acı çekersiniz, hem sağa sola değdirmeyeyim diye hayatınıza normal devam edemezsiniz, hem de düştükten sonra sağlıklı çıkmama ihtimali çok yüksek demişti. Tırnağım çekildikten sonra yaklaşık bir sene içinde eski sağlıklı haline döndü, tamamen yeniden çıktı. Bu süre içinde hem görüntü, hem hassasiyet açısından zaman zaman bandajla dolaştım. Şimdi hiç bir hassasiyet ya da farklı görünüm yok elimde, tamamen sağlıklı görünüyor tırnağım çok şükür.
Dediğim gibi, sizinki ne kadar ciddi bir şey bilmiyorum, ama bir doktora görünseniz iyi olabilir. Sıkışmadan veya darbeden dolayı aradaki kılcal damarlar zarar görür ve müdahale edilmezse tırnak düşünce bir daha çıkmayabiliyormuş. Acısı kötüdür, bilirim. Çok geçmiş olsun.

teşekkürler ilgine canım......
benim ayak tırnağımın birine katalitik sobası düşmüştü.....komik dimi
zaten sakınan göze çöp batar....doğdum doğalı şu ayak tırnaklarım başıma hep iş açtı....neyse parmak şişti canımdan can çıktı acısından...iltihap yaptı...dr gittim lokal olamadığım için çünkü alerjım var...dr iğne ile tırnağı deldi iltihabı akıttı bi nefes aldım....seni çok ii anlıyorum...yok böyle bi acı....
ama zaman içinde morluk kaldı...çünkü çok vuruyorum tırnağımı bi yerlere...sarardı...kalınlaştı ayakkabılarımda hep süslüydü...dar uçlu...doktor şimdi yasakladı ve sağolsun şimdi şifa bulacağım...doktorum çok iyi...onkolog doktor....dermatolog...

aynı problemi birkaç kez yaşadım. birkaç sene giydiğim bir spor ayakkabım tırnaklarıma çok baskı yaptığı için iki ayağımın da baş parmağı yarısından kopmuştu, önceleri hiçbirşey yapmadım daha sonra kopan kısım ölü doku olduğu için etten de ayrıldı ve altındaki sağlıklı tırnak büyümeye devam edince bir süre iki kat tırnak gibi oldu (kopan tırnağın altından uzamaya devam etti çünkü). etten iyice ayrıldığında alttaki tırnağın da hava alıp düzgün uzaması için kendim kopardım, vahşice gelmesin çünkü etin tuttuğu pek birşey kalmamıştı zaten, kanamadı bile :) bir süre yarım tırnak gezdim fakat çok düzgün uzadılar, yamuk yumuk olacak diye çok korkmuştum.

bir de geçtiğimiz sene antremanda yine sol ayak baş parmağıma sert bir darbe aldım ve tırnağım dibinden itibaren mosmordu ve söylediğiniz gibi çok acıyordu. fakat yine hiçbirşey yapmadım, daha önceki deneyimim aklıma geldi :) tınağımın sol tarafı sarı, mor ve kırmızı renklerde ve çok kalın şekildeydi o halde altından gelen tırnakla uzamaya devam etti, yazın hep koyu renk ojelerle sakladım :) ve neredeyse bir yıl sonra birkaç gün önce mor, sarı, kırmızı uzamış olan hastalıklı tınağın son parçasını da kesip kurtuldum..
eklemek istediğim şu: darbeyi aldığınız ilk günlerde morarmasıyla birlikte ağrı ve acı olması çok normal, vücudun diğer heryerinde olduğu gibi.. fakat kısa bir süre sonra zaten geçiyor.. bence tırnağınızı çektirmenize gerek yok, ben görüntüsünden rahatsız olduğum için bir plastik cerrahla da bu konuda görüştüm fakat sağlıklı olan tırnağı da riske atmamaya karar verdik ve çektirmedim. iyi ki de çektirmemişim :)

merhaba canım bnim 2008 yılında ayaıma aynen seninki gbi büyk bi tahta parçası düştü ve parmaım morardı bi süre snra tırnak düştü ama dha snra yapısı bozulmuş bi tırnak çıkmaya başladı ve bizde doktora gttik doktor çekilmesi gerekiyor dedi. ve çektrdik hastanede. ve şuan tırnaım hala eskisi gbi deil ama bi ilaç kullanıyorum ve gerçekten işe yarıyor. inşallah yaza geçer.

benim de ayak başparmağıma dolu kavanoz düşmüştü...yarısı mosmor olmuştu ve şişmişti. doktora gittim, çektirmem gerektiği söylendiği için çektirdim ama esas işkenceyi ben çektim :KK43: bence tırnağınızı çektirmeyin, çünkü berbat bi görüntü oluyor ve çok acıyor sonrasında da. tırnak 1 senede anca uzuyor, benimki daha kalın çıktı ve tırnak batması problemim çekilmeden önce yokken bir de o eklendi :KK43: ben de tırnağın batan kısmını dikey bi şekilde kesiyorum uzayana kadar rahat ediyorum en azından.

X