Bebeğim kilo almıyor!!

M

meleğimsin

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi meleğimsin
MRB ARKADAŞLAR ÇOK MORALİM BOZUK BEBEĞİM 23 GÜNLÜK OLDU DR.A GİTTİK AMA HİÇ KİLO ALMAMIŞ DOĞUM KİLOSUYLA AYNI EMZİRİYORUM SÜTÜMDE MAŞALLAH VAR AMA NEDEN ALMIYOR ANLAMADIM ŞİMDİ EK OLARAK MAMAYA BAŞLADIK AMA BİLMİYORUM YA YİNE ALMAZSA ÇOK ZAYIF YAVRUM YA ARANIZDA BENİM GİBİ OLAN VAR MI?senağlama

• Konu Sahibi meleğimsin
canım ne kadar dogdu...gunluk kaka sayısı kac kı
kılo almıyorsa once emzır sonra mama teklıf et....

• Konu Sahibi meleğimsin
kilo almamış değildir..yeni doğan her bebek biraz zayıflayıp sonra kilo almaya başlıyor...
arkadaşın dediği gibi kaka sayısı ve çiş sayısı nasıl?günde çiş sayısı 6 ve fazlaysa kaka sayısı da 2 ile 4 arası ise doyuyor demektir...eğer bunlardan azsa doymuyordur...önce emzir sonra mama ver ama önce doktoruna danış...

• Konu Sahibi meleğimsin
benim de 23 günlükken doktora götürdüğümde sadece 170 gr aldığını gördük. dr mama takviyesi verdi haftaya da kontrole çağırdı. bakalım daha 2 gün oldu. sütüm yetmiyo diye çok üzülüyorum. ama bizim topikte (2009 mayıs anneleri) birçok arkadaş aynı durumda. çok az kilo alanlar var 20gr, gibi hatta doğum kilosunu yakalayamayanlar da var. ben de yüreğimi serinletmeye çalışıyorum. mama takviyesinden sonra bak sen de ama ben mamayı kaşıkla veriyorum alışmasın die . hepimiz düzene gireriz inşallah :KK43:(

• Konu Sahibi meleğimsin
Bence dr mama teklif ederek yanlis yapmis..Eger sutun varsa sakin sakin sakin mamaya baslama.Bir daha sur almasi zorlasir....Arkadaslarin dedigi gibi ilk ayda bebekler once kilo verir sonra alir ama ilk dogdugu kiloyla kiyaslayin az almis gibi gorunur..Bize burda soylenen bu...ILk ay kilo artisi olmamasi normal.Benim iki kizimda da ayni ayni sey oldu..Kendini uzupte sutunun azalmasina neden olma lutfen ..Suan en onemli sey emzirebilmen..Bebginin buna ihtiyaci var.Moralini yuksek tut

• Konu Sahibi meleğimsin
doğum kilosu 3.430 gr doğumdan iki hafta sonra 3.380 bir 10 gün sonra gittik yine aynı 1 gr bile almamış dr.da emzirdikten sonra mama ver dedi cumartesi tekrar kontrol var günde gece de dahil 4-5 kere kakasını yapıyor ama mamadan önce gündüz uyuyordu btün gecede gözümüzü kırpmıyorduk sabaha kadar hiç ama hep meme istiyordu ağlıyordu şimdi en fazla 2 kere kalkıyor geceleri ben kaşıkla veriyordum ama çok ağlıyor kaşıkla o yüzden biberonla veriyorum bilmiyorum ne olacak yavrum inşallah kilo alır.

• Konu Sahibi meleğimsin
canım ben nisan annesiyim biraz daha tecrubeliyiz sizden haliyle panik yapma bebekler doğumdan sonra kilo veriyo nekadar verdi bilmeden aynı kilo denmez
sürekli uykuhali demişsin sarılık varmı bebeğinde? sarılık uyku yapar
mama ve biberom bebeğe kloay gelir emmeyi bırakır sen sütüne güven bu psikolojikte oluyo

• Konu Sahibi meleğimsin
doğum kilosu 3.430 gr doğumdan iki hafta sonra 3.380 bir 10 gün sonra gittik yine aynı 1 gr bile almamış dr.da emzirdikten sonra mama ver dedi cumartesi tekrar kontrol var günde gece de dahil 4-5 kere kakasını yapıyor ama mamadan önce gündüz uyuyordu btün gecede gözümüzü kırpmıyorduk sabaha kadar hiç ama hep meme istiyordu ağlıyordu şimdi en fazla 2 kere kalkıyor geceleri ben kaşıkla veriyordum ama çok ağlıyor kaşıkla o yüzden biberonla veriyorum bilmiyorum ne olacak yavrum inşallah kilo alır.
Canım üzme kendini bebek ilk ay az alıyor benim kızda 3400 doğdu 11. gün gittim dr 3200 dedi mamayıda veriyorum ama almamış önemli olan bebişin yiyor mu ve kakasını çişini yapıyormu bunlar normalse düzene girer.Mamayıda çok dayama ben bu sorunla boğuşuyorum şimdi mesela benim kızda göğsümden emmiyor biberon istiyor herşey moralle iyi gider.

• Konu Sahibi meleğimsin
Canım bende sürekli emziriyorum. Kızım doğduğunda 3725 hastaneden çıkarken de 3450 idi. 18.günde yani geçen hafta kontrolde hala doğum kilosuna ulaşamamıştı. 3698'di. Doktora mamayı sordum. Hiç gerek yok. Bi memeyi emerken diğerinden süt geliyorsa sütün yeterlidir. Her bebek aynı zamanda kilo almak zorunda değil dedi. Bu hafta sonu 32 günlük olucak kuzum. Kontrolümüz var. Bakalım ne durumdayız :uhm:

canım hıc canını sıkma bende kızımı goturdugumde 10gunde 100gr almıs drlar daha kg kaybı olmasını beklerlermıs cunku genelde ılk tartıldıklarında şiş olurlarmış hıc uzulme bak sen lohusasın sütün kesilir

Bebeğin yeteri kadar süt içip içmediğinin kontrolü
Eğer bebeğin içtiği süt miktarının yeterli olup olmadığına dair bir şüpheniz varsa hemen bu testi yapabilirsiniz. Normal emen bebekler günde yaklaşık 10-24 kez altlarını ıslatırlar. Eğer sizin bebeğiniz bu sıklıkta altını ıslatıyorsa normal miktarda süt emiyor demektir. Eğer bebeğiniz günde ortalama 10 kez den daha az miktarda altını ıslatıyorsa yeteri kadar süt emmiyor demektir.
Bebeğin altını kaç kez ıslattığını doğru tespit edebilmek için bebeğin bezi sürekli olarak kontrol edilmelidir, hatta en iyisi bebeğin altı 1 gün açık tutulup bir hasta bezine yatırılmalı ve altını kaç defa ıslattığı doğru olarak tespit edilmelidir.
Bu test 1 haftadan büyük bebeklere uygulanabilir, daha yeni doğan bir haftadan küçük bebeklerin böbrekleri tam gelişmemiş olduğundan en çok 10 kez altını ıslatırlar.

Eğer bebeğiniz az sayıda altını ıslatıyorsa emzirme sırasında problem var. Aslında annelerin sütünün az olması çok ender rastlanan bir durumdur. Bebeğin az süt emmesi sütün az olmasından değil doğru emme tekniğiyle emzirilemediğinden kaynaklanır. Bebek yanlış bir şekilde emzirildiğinden yeteri kadar süt içemez, halsiz düşer ve emmeye devam etmek için enerjisi kalmaz ve uyur.

Kakanın kalitesi ve miktarı.
Sadece anne sütü içen bebeklerin değişik renk, miktar ve sürede kaka yapması normal karşılanmalıdır. Bunun sebebi anne sütünün içinde sindirim için gerekli bütün enzimlerin bulunmasıdır. Bebek bu sebepten dolayı içtiği sütün bir kısmını ve hatta tümünü bile sindirebilir. Dolayısıyla bebeklerin günde birkaç seferden tutunda haftada bir sefere kadar kaka yapmasını - bebeğin kendisi rahatsız olmuyorsa - normal karşılamak gerekir. Sindirmedeki farklılıklardan dolayı genelde kaka miktarı ile bebeğin içtiği anne sütü miktarı arasında bir ilişki yoktur.

Anne sütünün kalitesi
Anne sütü her zaman aynı kimyasal özelliklere sahip değildir, bebeğin yaşına ve ihtiyacına göre anne sütü de değişim gösterir.

Sarı Süt (ılk süt)
Doğumdan sonraki ilk 3-5 gün annelerin göğsünden aslında normal süt değil Sarı Süt gelir. Çünkü bebeğin mide ve böbrekleri daha gelişmemiştir ve bu organlara aşırı yüklenmemesi için bebek sadece Sarı Süt içmelidir.
Sarı sütün içinde hastalıklara karşı koruyan antijenler de bulunur. Bu ilk 3-5 gün süt az geliyor diye bebeğe mama veya su vermek vücudun henüz gelişmemiş organlarına aşırı yükleme yapacağından çok zararlıdır.
Ayrıca anne sütü bebeğin vücudunun hem fiziksel gelişimini sağlar hem de beyin gelişimini sağlar. Buna karşılık mama bebeklerde vücudun fiziksel gelişimi sağladığı halde beyin gelişiminde anne sütü kadar faydalı olmaz

burayı dikkatli okuyunn:......Olgun Süt (Normal anne sütü)
Bebek doğduktan 5 gün sonra annelerin göğsünden artık normal anne sütü gelir ve bebeğin organları da yeteri kadar gelişmiş ve bu sütü sindirmeye hazırdır.
Ama anne sütü her zaman aynı değildir, süt bebek ilk emdiğinde daha sıvıdır, su gibidir yani daha çok laktoz (süt şekeri) içerir. Daha sonra ise daha yoğun bir hal alır yani az laktoz içerir.
Onun için bebeği emzirdiğimiz göğüsleri belli bir ritimle değiştirmek çok önemlidir. Yeni doğan bebekler için bu ritim yaklaşık 2 saat de bir, 2-3 aydan sonra ise 3 saat de bir göğüs değiştirilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bebeğin her 2 saat de bir kere emzirilmesi değildir. Bebek 2 saatlik sure içinde 3-4 sefer emebilir ama önemli olan bu 2 saatlik süre içinde hep aynı göğüsten emzirilmelidir. Her 2 saat de bir göğüs değiştirilmelidir.
Aksi halde eğer göğüs çok sık değiştirilirse bebek devamlı daha şekerli ve az yağlı olan ilk sütü içer, bu sütle tam olarak doymaz ve laktoz fazla olduğundan hem gaz yapıp bebeği rahatsız eder hem de kakanın daha ekşi olmasına sebep olduğundan popoda pişik yapar.
Bu yüzden göğüsleri bu ritimle değiştirip bebeği doğru bir şekilde doyurmak gerekir. buraya kadar.............

ılk 6 aydan sonra anne sütünün özellikleri değişir, bebeğin karnını doyurduğu gibi yediği diğer besinleri de sindirmeye yarayan enzimlerde içermeye başlar. Bu yüzden bebeği ilk 6 aya kadar sadece anne sütüyle emzirmek gerekir. ılk 6 aydan sonra diğer besinlerde yavaş yavaş bebeğe verilmeye başlanır. Ama bebeğin yediği bu besinler kesinlikle anne sütünün yerini tutmaz sadece vücudu başka besinleri sindirmeye alıştırmak içindir. Dolayısıyla bu süre içinde bebeği aynı sıklıkla emzirmeye devam etmek gerekir.
Hatta bu dönemde bebeğin dişleri çıkmaya başladığından bebek daha çok emmek isteyebilir, çünkü bebek emerken diş ağrısından daha az rahatsız olur.
ılk 6 aydan sonra bebeğe diğer besinler ve yemekler verilirken annenin de aynı besinlerden ve yemeklerden yemesi gerekir. Çünkü annenin vücudu bu yemekleri sindirmek için gerekli enzimleri oluşturur. Bu enzimler anne sütüyle beraber bebeğe geçer. Bebek bu besinlere daha kolay alışır ve besinlere gösterebileceği alerji riski azalır.

Emzirmenin Doğal Bitiş Süreci
Bebek 2-2.5 yaşına geldikten sonra anne sütü gene değişikliğe uğrar ve yaklaşık olarak doğumdan hemen sonraki haline (Sarı Süt) döner. Bebek daha az emer ama bu süt bebeğin hem bağışıklık sisteminin gelişimi için çok gerekli hem de vücudun diğer sistemleri içinde çok faydalıdır. Ayrıca annenin göğsünde de değişiklikler olmaya başlar ve göğüs neredeyse doğumdan önceki haline döner, bütün bu süreç sonunda göğüs kanseri riski %30 azalır.

Çocuk 3 yaşına geldiğinde emme refleksi azalır ve çocuk yavaş yavaş emmeyi bırakır. Bu durumdan anne fiziksel olarak hiç bir rahatsızlık duymaz, göğüsler şişmez, süt kesilsin diye ilaç içmesi gerekmez ve annenin hormonlarında bir dengesizlik oluşmaz.
Bebek 3-4 yaşındayken doğal emzirme dönemi biter ve hem anne hem çocuk bundan bir rahatsızlık hissetmezler.

Sütün Miktarı
Doğumdan 3-5 gün sonra süt gelmeye başlar ve bu zamanda göğüsler şişebilir. Ama bu göğüslerin her zaman şişeceği anlamına gelmez. Çünkü vücut süt miktarını her zaman bebeğin ihtiyacına göre düzenler.
ılk 1 ay içinde vücut bu düzenlemeyi yapmaya çalıştığından göğüsler şişebilir ama en çok 3 ay sonra bu düzenleme tamamlanır ve daha fazla şişme olmaz.
Bu süreç sırasında karşılaşılan başlıca problemler şunlardır:
Anneler göğüs şişmeyince göğüste süt olmadığını düşünüp göğüs şişene kadar bekler ve ondan sonra bebeği emzirirler. Bu durumda vücut fazla süt yaptığı için göğüs şiştiğini ve aslında daha az süt yapması gerektiğini düşünüp, kendini buna göre organize eder ve aslında yanlış bir sinyal alır. Bu durumda yapılması gereken göğüsün şişip şişmediğine bakmazsızın bebek her istediğinde onu emzirmektir. Bu şekilde vücut normal ritmine daha hızlı kavuşur.
Bebeğin emme ritmi onun uyku ritmiyle doğrudan alakalıdır. Bebekler her zaman uyumadan önce emerler (emerken genelde uyumaya başlarlar), uyandıktan hemen sonra ve uyandıktan sonraki 1 saat içinde 2-3 kez bile emdikleri olabilir. Sabahları bebekler daha sık ve daha çok uyurlar, akşamları ise daha uzun bir sure uyanık kalabilirler (6 aya kadar en çok 2 saat) ve bu arada daha çok emerler. Bu arada göğüslerinizi daha boş hissedebilirsiniz ama bu göğüslerinizde süt olmadığı anlamına gelmez.
Yeteri kadar süt olup olmadığını göğüslerinizin şiş olup olmaması göstermez, bebeğin 1 gün içinde kaç defa altını ıslattığı gösterir.
Geceleyin bebeğin emmesi çok önemlidir çünkü vücudumuz bu emme miktarına bağlı olarak gündüz üretilecek süt miktarını belirleyen hormonu üretir. Geceleri bebek az süt emerse zaman içinde gündüz üretilen süt miktarı da azalır.
Bu yüzden süt miktarının belirlendiği zaman aralığı sabah 5 ile 8 arasıdır. Bu saat de bebek ne kadar çok emerse gündüz o kadar çok süt olur.

Gece emzirme ritmi:
Bütün bebekler hemen-hemen aynı ritimde geceleri emerler. Bizde aşağıda özetlediğimiz bu ritimde bebeğinizi emzirmenizi öneriyoruz.
Genelde bebek saat 21.00 de yatar, yatmadan önce emer.
Sonra 40 dk-1,5 saat sonra uyanır, emer ve geri uyur.
Sonra 23.00-24.00 arasında bir daha emer.
Sonra gecenin en uzun uykusunu uyur (6-9 aya kadar) ve saat 3-4 arası uyanır, emer ve geri uyur. Hatta bebeğiniz uyusa bile onu hafifçe uyandırıp emzirirseniz süt miktarında hiç bir zaman problem yaşamazsınız
Sonra genelde saat 5 de tekrar emer ve ondan sonra sabaha kadar her saat başı emer
Genelde saat 8 de kalkar.
Aslında mama yiyen bebekler bile bu saat de genetik olarak uyanır ve emmek isterler.

Bebeğinizi rahat emzirmek için onun yatağını (3 kenarı kapalı ve 1 kenarı açık olup sizin yatağınıza yapışık) kendi yatağınızın yanına koyabilir veya bebeği kendi yatağınızda yatırabilirsiniz.
Bebeğinizi geceleyin yatay pozisyonda emzirmeye alışırsanız 1-2 ay sonra o kadar rahat uyumaya başlayacaksınız ki onun geceleyin kaç defa uyandığını bile fark etmeyeceksiniz.

Gündüzleri bebeğiniz her istediği ve ağzını açtığı zaman bebeğinizi emzirmenizi öneriyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba arkadaşım yukarıda olgun süt kısmını okursan bebişin neden kilo alamdığını anlarsın büyüklerimiz bize hep bir memeni verdiysen ikinci emmesinbde diğer göğsünü ver derler asma hata yapıyormuşuz.benim kızım 38+6 da 4002 gr doğdu hastaneden çıkarkan 3900 idi 15 günlük kontrolümüzde 4210 grdı.bana ve eşime göre fazla almamıştı ama ebeler beni rahatlattı doğumdan sonra beke şişini atıyor ve bu nedenle doğum kilosunun altına düşüyorlar.bende çok dert etmiştim ilk kızımda mesela emzirmeyi istemiştim ama anne sütütnün ne kadar yararlı olduğunu bilmiyordum.hem 17 gün küvezde kaldı ama küvezden sonra emdi eğer üstüne düşseydim emerdi.bir defa biberonla ama vermek zorunda kaldık bir daha göğsümü almadı o çok zayıftı 2200 falandı mama yiyen bebekler daha tombik oluyolar gibi geldi bana ama hiç öyle değil.hep zayıftı günde bir kutu mama yediği oluyodu büyüdüğünde ama bi türlü tombik olmadı.senin bebeğinin maşallası var gene doğum kilosunu geçmiş maşallah sütümde var diyosun bence mamayı unut arkadaşım orada yazdığı gibi emzirmeyi dene her 2 saatte bir değiştir göğsünü önemli olan yağlı sütü almaları ve bu emmeye başladıktan 10 dakika sonra gelen süt.ikinci göğsünün ikinci emede verirsen hep laktozlu sütü almış olur ve kilo alması zorlaşır.inşallah mamayı bırakırsınız anne sütü herşeyden öenmli.sütünü korumaya bak sen stresten uzak dur bebeğinin sağlığı yerinde olsun bırak zayıf olsun önemli olan sağlık cnm sevgiler

Canım bebeğin kilo alır sen merak etme doğumdan sonra zaten 200 gr.kadar kaybediyorlar doğum kilosunu yakalamış yani kilo almış bebeğin.
Benim hiç sütüm yoktu mama veriyordum ama arada az da olsa emzirmeye çalışıyordum bir hata yaptım mamayı biberonla verdim sonuç kızım daha 3 aylıkken beni istemedi çünkü biberona alıştı.
Mümkünse mamayı kaşıkla vermeye çalış ilk zamanlar kaşıkla beslemek çok zor oluyor hele ki geceleri ama zamanla alışırsınız

MRB ARKADAŞLAR ÇOK MORALİM BOZUK BEBEĞİM 23 GÜNLÜK OLDU DR.A GİTTİK AMA HİÇ KİLO ALMAMIŞ DOĞUM KİLOSUYLA AYNI EMZİRİYORUM SÜTÜMDE MAŞALLAH VAR AMA NEDEN ALMIYOR ANLAMADIM ŞİMDİ EK OLARAK MAMAYA BAŞLADIK AMA BİLMİYORUM YA YİNE ALMAZSA ÇOK ZAYIF YAVRUM YA ARANIZDA BENİM GİBİ OLAN VAR MI?senağlama
Of sakın mamaya başlama o hatayı ben yaptım.. insan kilolu tombiiş olsun istiyo ama anne sütü yarar zamanla! Bak sana tavsiyem eşekler gibi pişmanım şarıl şarıl akardı sütüm emmiyo şimdi mamanın kokusu berbat tiksiniyo 9 saat arayla emiyo mamayı iyice zayıfladı sakın kardeşim daha ufak, alıcak merak etme sen süt olsun diye sadece su içiyosan ondan da yaramaz herşeyi ye rejimi bırak emzirmek gibi kilo verdiren bi spor yok.. ciddiyim yemin ederim pişman olursun mamaya hemen alışacak seni istemiyecek ben usandım mama biberonu yıka sağdığım biberonu yıka ... çok yorucu sakın bak çok samimiyim alışırsa almaz seni pişman olursun anne sütü gibi varmı asla yok emin ol mama külo aldırmayacak bende doktor dedi başladım keşke dinlemeseydim sütüm daha çok kilo aldırıyordu sakınnnn..

Of sakın mamaya başlama o hatayı ben yaptım.. insan kilolu tombiiş olsun istiyo ama anne sütü yarar zamanla! Bak sana tavsiyem eşekler gibi pişmanım şarıl şarıl akardı sütüm emmiyo şimdi mamanın kokusu berbat tiksiniyo 9 saat arayla emiyo mamayı iyice zayıfladı sakın kardeşim daha ufak, alıcak merak etme sen süt olsun diye sadece su içiyosan ondan da yaramaz herşeyi ye rejimi bırak emzirmek gibi kilo verdiren bi spor yok.. ciddiyim yemin ederim pişman olursun mamaya hemen alışacak seni istemiyecek ben usandım mama biberonu yıka sağdığım biberonu yıka ... çok yorucu sakın bak çok samimiyim alışırsa almaz seni pişman olursun anne sütü gibi varmı asla yok emin ol mama külo aldırmayacak bende doktor dedi başladım keşke dinlemeseydim sütüm daha çok kilo aldırıyordu sakınnnn..
Canim bayan yazali 8 yil olmus yinede yeni bebegi olanlar icin aciklayici olmus :KK66:
Bnm bebegimde 5 aylik sürekli emiyor gunde kac tane gogus pedi degistiriyorm sütümde var altina yapmasida iyi ama bu ay 150 gr almis sadece dr. Ek gida ve mama takviyesi verdi denedim mamayi yemiyor meyvelerinde suyunu sıkıp veriyorum biraz aliyo sonra midesini bulandirip kusuyo napicam bilmiyorum:KK43:

Bu doktorlar arastirmadan etmeden bebege tahlil yapip gerekli olup olmadigina kesin emin olmadan neden direkt mama tavsiye ediyolar aklim almiyor. Dunya saglik orgutune gore o her yerde gordugumuz belirlenmis kilo degerleri mama alan cocuklara gore, sirf anne sutuyle beslene bebeklerin daha az kilo almasi normal ama sagliksiz olduklari anlamina gelmiyor bu mama alan bebeklerin daha cok aldigini gosteriyor bu da sirf anne sutu alanlardan daha saglikli oldugunu gostermez ilk aylarda bebek ana besin olarak mumkuns3 tek basina anne sutu almalidir ve 5. 6. Aylarda kilo aliminin dusmesi normaldir 6. Ayda ek gidaya geciliyor zaten ama bu da zaten kilo almasi icin degil.

Merhaba yazali 11 sene olmus ama. Bir umut yaziyorm size. Daha sonra bebeginiz kilo alabildi mi duzene sokabildiniz mi? Herhangi bir saglik problemi yasadiniz mi?

Merhaba yazali 11 sene olmus ama. Bir umut yaziyorm size. Daha sonra bebeginiz kilo alabildi mi duzene sokabildiniz mi? Herhangi bir saglik problemi yasadiniz mi?
Benim bebegim de 25 gunluk. Kilo alimi yavas ama bu sorun pek cok kiside oldugu halde topik fazla ilerlememis. Fazla paylasim yok. Mamaya baslamak istemiyorum. Katki maddeli urunler onlar ama ne yapacagimi da bilmiyorum

X