Kollardaki sivilceler

Bi-tanem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2007
481
77
arkadaşlar kollarımda üst kısımlarda yazları çok fazla sivilce oluyor kırmızı isilik gibi yazın açık giydiğimde çok kötü duruyor bunları geçirecek bir yöntem ilaç vs biliyorsanız paylaşırmısınız..

aynıııııııııııııııı
benim bacaklarımda da var kırmızı noktalar. sivilceler de dizkapakları ve dirseklerimde
dr. gitmek lazım gaaaba

kese zaten sürekli kullanırım ama pek faydalı olmuyor bebeyağınıda denerim teşekkürler gurbaa...

ya arkadaşlar aynı sorun bendede var :KK43: ama artık önemsemiyorum zaten kollaırmın üstlerinde var esmer olduğum için bellide olmuyor zaten sizdee sorun etmeyin çok sık banyo yapın zamanla geçiyorr :)

bende de var mafoldumben

bacak,kol,popo :kedi:
başta geçer geçer diodum ama geçmio bunlar ya doktora gitmek gerekmiş gerçekten bazıları alerji olabilir dio sürekli yapılan bişiden olabilirmiş

ayni sorun bendede var malesef
ama cok fazla kafaya takmayin yaa
her banyoda sertce keseleyin sorunlu bolgeleri
gecer zamanla
allah baska dert vermesin

kese gercekten cok ii gelıyor :lepi:
bnde sık sık dus alıp kese yapıyorum yerimseniben
onemli olcude duzelme oldu
kesınlıkle onerırım
ayrıca bı arkadasımız bebe yagı onermıs onu da denıycem kaydirigubbakcemile2
tsk edıyorummm a.s.

kaz derisi hastalığı diye genetik bi hastalık var böyle kollar pütür pütür oluyor ve minik minik kırmızı noktalar oluyor bi arkadaşımda da vardı. bahsettiğiniz öyle bişeyse onu geçirecek bi ilaç yok diye biliyorum. çok yağlı bi krem vardı nemlendirici gibi sadece yumuşasın diye onu veriyordu doktoru gerçi bebe yağı da aynı işi görür sanırsam. geçmediğini söylüyordu tek bildiğim o.

sanırım özellikle kışın kapalı giydiğimiz için havasızlıktan oluyor benim sadece omuz kısmında vardı şimdi tamamı inşallah çoğalmaz kese bencede etkili ayrıca kuruyemiş yiyincede çoğalıyor

ben geçen gün ponza taşıyla kese yaptım pürüzsüz oldu inşallah yeniden çıkmazlar

canım aynı sorun bendede var ...doktora gittim epey bi sordu inceledi yani önemli bişi demek..ilaç verdi geçmedi..şimdi tekrar gideceğimm..doktora gidin mutlaka doktor söylesin önemsiz diye ki içiniz rahat etsin dimi

Keratosis Pilaris
Keratosis pilaris nedir?
Bu durum, deri içinde bulunan kıl kanalında ölü hücrelerin birikmesi ve bu kanalı tıkamasıyla oluşur. Keratosis pilaris sık bir tablodur. İnsanlarda % 40 oranında görülür.Keratosis pilaris kolların üst dış kısmında sık görülen bir tablodur. Hastalığın görsel rahatsızlık oluşturmasından başka bir bulgusu yoktur.

Hastalık nasıl görünür?

Deri renginde, kırmızı veya kahverengimsi çok sayıda kılların deriden çıktığı alanlara yerleşmiş kabarıklıklar şeklindedir, küçük ve pürtüklüdür. Ara sıra kaşıntılı olabilmelerine rağmen, genellikle kozmetik olarak rahatsızlık verir .

Hastalık sıklıkla vücudun hangi bölgelerinde görülür?
Özellikle kolların dış yüzünde, kalçada, yanaklarda ve daha az sıklıkta ön kollar ve sırtın üst kısmında minik kabarcıklar şeklinde bulunur.

Hastalık hangi yaşlarda ve kimlerde görülür?
Ergenlik döneminde daha belirgin hale gelir. Bebeklerde de görülebilir ve erişkin yaşa kadar kalabilir. Bununla birlikte hastalık yaşlılarda yaygın değildir. Özellikle aşırı kilolu kişilerde veya beyaz ırkta allerjik egzeması bulunanlarda sık görülür.

Hastalık ne zaman belirginleşir?
Keratosis pilaris kış aylarında ve düşük nemli ortamlarda daha şiddetlenir. Yıllar geçtikçe yavaş yavaş ortadan kaybolabilir.

Keratosis pilarisin çeşitleri var mıdır?

Keratosis pilaris rubra: bulgular daha kırmızıdır
Keratosis pilaris atrophicans faciei: yüzde görülür ve hafif çukur şeklinde izler bırakır.
Ulerythema ophryogenes: Kaşların dış tarafını tutar.
Atrophoderma vermiculata: yanaklarda kurt yemiş gibi bir görüntü saptanır.
Keratosis follicularis spinulosa decalvans: nadir görülen kalıtsal bir formdur kaşlar ve saçlarda dökülmeye neden olur.
Lichen spinulosus (keratosis spinulosa): vücudun herhangi bir yerinde üzeri diken şeklinde pullarlakalı minik kabarıklıklardan oluşan alanlar şeklinde görülür.

Hastalık kalıtsal geçişli midir ve nedeni nedir?
Keratosis pilaris kalıtsal orijinlidir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kıl kanalındaki ölü hücelerin atılımında bir bozukluk vardır. Ölü hücreler teker teker atılacakları yerde birbirine yapışık olarak atılırlar . Buda kıl ağızlarının genişlemesine ve belirgin hale gelmesine neden olur. Sıklıkla derinin altında kıvrılmış olan kıl görülür.

Hastalığın tedavisi var mıdır?

Hastalık kalıtsal olduğu için tam tedavisi yoktur. Hastalığı azaltmak için sabun içermeyen cilt temizleyicileri kullanılmalıdır. Çünkü sabunlar deriyi kuruturlar. Hafif peeling (cildi soyan) yapan kremler, kapalı olan kıl analını açarak etkili olur. Örneğin üre, salisilik asit veya alfa hidroksi asit içeren nemlendiriciler günde iki kez uygulanmalıdır. Hastalar uygulanan tedavilere farklı cevap verir. Fakat bu tedavilerin etkisi geçicidir, bu nedenle tedavi düzenli olarak uygulanmalıdır. Banyoda ponza taşı ile ovuşturulabilir. A vitamini derivesi olan retinoid içeren kremler kullanılabilir. Tedavinin ilk haftasında tedavi edilen alanda kızarıklık ve soyulma görülebilir. Bu tedavi küçük çocuklar ve gebelerde uygun değildir. Pulse dyelaser tedavisi de faydalı olabilir.laserle kılların yakılması bazı olgularda fayda sağlar.

sanırım benim sivilcelerin adı bu emin değilim yakın zamanda doktora gideceğim sizlerdede böylemi arkadaşlar??

Son düzenleyen: Moderatör:
uff yaa bende de var üstteki resime benziyo çaresi yok maaalesef yumuşak durması için sürekli nemlendirmek lazım mafoldumben

bendede var malesef alt resimdeki gb.... :KK43: ve doktora gittim üre nemlendirici verdi başkada bişi vermedi... güzellik merkezlerinde cilt bakımı gb bişeyle düzelmez mi onuda sorucam ben.

ben de gittim bunun için doktora
genetik olduğu için yapılcak bir şey yok
yazın güneşe çıktığınız zaman azalır sonra tekrar çıkar
baktım yapıcak bir şey yok dert etmeyi bıraktım

evet yazın güneşte ve deniz suyunda azalıyor neredeyse yok gb oluyor.

aynısından bendede var resımlerın bıraz daha kucuqu bazılarında irin cıkıo bazılarında kıl ben anlamadım doktora gıttım tedavısı olmadıgını soyledi genetık dedı bende kese attım falan ama sımdıde kahverengımsı kırmızımsı lekeler ortaya cıktı napcam bn yaa :84:

aynısından bendede var resımlerın bıraz daha kucuqu bazılarında irin cıkıo bazılarında kıl ben anlamadım doktora gıttım tedavısı olmadıgını soyledi genetık dedı bende kese attım falan ama sımdıde kahverengımsı kırmızımsı lekeler ortaya cıktı napcam bn yaa :84:

ohaa ya yalnz diilm :KK43: herkeslerde var ya bazılarını görüorum pürüzsüzler bu kdar olablr yani :KK43: benm sırtım omuzlarım ve kollarım tamamen leke napıcazzz :KK43::KK43: ne askılı gyebliorum ne elbsee

benimde vücüdum komple böyle kaplı sırtım kollarım bacaklarım özel bölgem bile aynen bu şekilde !! doktor genetik diyo tedavisi yok neostrata diye bi ürün verdi 100 lira ama dünyanın en iyi cilt ürünüymüş kullanıyorum şuan inşallah iyi gelicek.. iyi gelirse yazarım size arkadaşlar durumu müsait olan kişiler alır hepimiz aynı konudan mağdırız çünkü....

X