Bebek Beslenmesi bebeklerinizin zihinsel gelişimi için neler yapıyorsunuz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

esther

let the game begin...
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
4.778
37
yani ne tür oyuncaklar alıyorsunuz? gün içinde onunla konuşup oynuyor musunuz. bunun gibi. ben bu aralar çok endişeliyim bebeğime neler öğretebilirim diye düşünüp duruyorum. şimdiden neler yapmam gerektiğini bilmiyorum geç kalmak istemiyorum.

Yapabileceğiniz en iyi gelişim destekleme yolu bebeğinizle konuşmaktır.
Bol bol konuşun.
Örneğin yemek yaparken koyun ana kucağına mutfağa alın yemek tarifini anlatın, gazete okurken sesli okuyun, şarkı söyleyin, dans edin birlikte.
altını bezlerken kullandığınız eşyaların isimlerini söyleyin mesela.
Ve sarılın sarılın sarılın. Her fırsatta kucaklayın.

ılla oyuncak olsun istiyorsanız şu an oyun halısına uygun dönemde. Çok işinize yarar.
Birde poşet hışırtısı gibi ses çıkaran oyuncaklara bayılacaktır.

Sevgiler.

Yapabileceğiniz en iyi gelişim destekleme yolu bebeğinizle konuşmaktır.
Bol bol konuşun.
Örneğin yemek yaparken koyun ana kucağına mutfağa alın yemek tarifini anlatın, gazete okurken sesli okuyun, şarkı söyleyin, dans edin birlikte.
altını bezlerken kullandığınız eşyaların isimlerini söyleyin mesela.
Ve sarılın sarılın sarılın. Her fırsatta kucaklayın.

İlla oyuncak olsun istiyorsanız şu an oyun halısına uygun dönemde. Çok işinize yarar.
Birde poşet hışırtısı gibi ses çıkaran oyuncaklara bayılacaktır.

Sevgiler.

bir psikolog olarak benim önerebileceğim şeylerde bunlar.....ve ben sürekli konuşuyorum kızımla sanki karşımda büyük bir insan varmış gibi..

Bırde benım kızım aynaya bakıp kendıyle konusmayı cok sevıyor..bırde bol bol Şarkı sÖyluyoruz.ben sÖyluyorum o kedndı dılınce tekrar edıyor.

ben de konuşuyorum hep bazen çenem ağrıyo konuşmaktan. bazen sıkılıyorum konuşmaktan cunku aslında pek konuşkan biri değilimdir. neyse oğlum için uğraşmam lazım

ben sürekli konuşuyorum..her fırsatta..oyun halısı almadım ben ama dikkat çekmeye çalışıyorum..haftaya 3 aylık olacak..yemek yedikten sonra kucağıma onuda alıyorum..masaya ellerini değdiriyorum..nasıl heyecanlanıyor..farklı bir ortamda olduğu için çok seviniyor..kaşığı eline tutturup masaya vurduruyorum çok ilginç geliyor..eline poşet veriyorum..tam tutamadığı için eline doluyorum..onun sesiyle deli gibi debeleniyor..şimdilik yapabileceğimiz bunlar

ben sürekli konuşuyorum..her fırsatta..oyun halısı almadım ben ama dikkat çekmeye çalışıyorum..haftaya 3 aylık olacak..yemek yedikten sonra kucağıma onuda alıyorum..masaya ellerini değdiriyorum..nasıl heyecanlanıyor..farklı bir ortamda olduğu için çok seviniyor..kaşığı eline tutturup masaya vurduruyorum çok ilginç geliyor..eline poşet veriyorum..tam tutamadığı için eline doluyorum..onun sesiyle deli gibi debeleniyor..şimdilik yapabileceğimiz bunlar

hmmm güzel. ben de denicem

Klasik müzik dinletin gün boyu evimizde klasik müzik vardır,onunla sık sık konuşun şiir okuyun,fantastik hikayeler anlatın,sevin başını okşayın,dans edin.Küçüktür anlamz diye düşünmeyin inanın harfi harfine çok iyi anlıyorlar,sık sık dışarı çıkarın,kendisinden büyük arkadaşlar edinmesini sağlayın,size bir şey sorarsa hiç usanmadan anlayana kadar tekrar edin.İnanın çok faydalı oluyor kendi oğlumda karşılığını görüyorum.Unutmadan mümkün olduğunca TV izletmeyin açmayın televizyonu kaybedilen çok bir şey olmuyor.

Sevhancığıma bende katılıyorum. Oğlumla sürekli konuşuyor, klasik müzik eşliğinde kitap okuyor ve oyun oynuyorum. Olabildiğince uyaran almasını sağlıyorum. Birde yabancı kaynaklı bir kitapta türklerin ney'inin mucizesi başlıklı bir makale okumuştum. O gün bu gündür Çınar'ı ney taksimi ile uyutuyorum.

Ney bende çok dinlerim hatta bir ara öğrenmek bile istemiştim Taylan ada dinletiyorum.

benım oglum 13 aylık suan cok meraklı..mutfagım amerıkan mutfak oldugu ..gun ıcınde ellınde tencere tava...gezıyor..tehlıkelı cekmecelerı kapattım...

evım dagılacak dıye dusunmuyorum
buyukluk kucukluk kavramı ıcın kutular aldım..
aksamları babası ben ucumuz yere oturup top oynuyoruz

ogleden sonra parka goturup..Etrafındakı gorudugu herseyı anlatıyorum

benım oglum 13 aylık suan cok meraklı..mutfagım amerıkan mutfak oldugu ..gun ıcınde ellınde tencere tava...gezıyor..tehlıkelı cekmecelerı kapattım...

evım dagılacak dıye dusunmuyorum
buyukluk kucukluk kavramı ıcın kutular aldım..
aksamları babası ben ucumuz yere oturup top oynuyoruz

ogleden sonra parka goturup..Etrafındakı gorudugu herseyı anlatıyorum
Bende dağılmasını takmıyorum,bebeklerin beyinleri 3 yaşına kadar çok hızlı gelişirmiş,birde oğlum bir yaşında olmayacak,elinede veriyorum yiyebileceği birşeyler üstünün kirlenmesinide umursamıyorum

Ney bende çok dinlerim hatta bir ara öğrenmek bile istemiştim Taylan ada dinletiyorum.

Bende ney taksimi dinemeyi çok severim. İzmir'li arkadaşlar bilirler Konak'ta Kızlarağası hanı var. Orada ney atölyesi var ve ben bir döneme o atölyenin yanında ebru kursuna gitmiştim.Nasıl güzeldi anlatamam. Hem ebru yaptım hemde ney dinledim :)))) eve dağılmasına gelince. Bizim eve aniden misafir gelse nerede oturturum onu bilmiyorum. Heryerde Çınar'ın ıvır zıvırı.. Hiç umrumda da değil

Ona hayatı anlatıyorum,doya doya duya duya yaşamasını,özgürlüğü ve güveni aşılamaya çalışıyorum,elinden tutuyor ,konuşurken gözlerinin içine bakıyorum,öpüyorum,bakıyorum o da bize ona yaptıklarımızın aynısı yapıyor ve bu bizi son derece mutlu kılıyor..Takıntılarım yok,yüreğimin sesini dinliyorum,psikoloji okudum,lakin Anne olmak,Ebeveyn olmayı başarabilmek,teorilerle pek mümkün olmuyor,bu bambaşka bir lezzet ,harika bir doyum.
Yazılı ,sözlü ,işitsel kaynak ve materyallerin etkisi asla yadsınamaz tabi ama,içimizden kucağımıza gelen,yaşamımızı dipten geliştiren ve değiştiren,her anımızda hece hece dokuduğumuz bir melek söz konusu.Allahın en güzel hediyesi.Ona layıkıyla davranabilmek ve yüreğine dokunabilmek bizim elimizde,o zaten yaşayarak herşeyi ama herşeyi gözlemliyor beynine kaydediyor öğreniyor

Bütün arkadaşların dediği gibi konuşmak,en büyük ilaç.Lokum içinde asprin vermek gerekiyor,yani tatlı dille ona iyi gelecek,faydalı olacak şeyleri öğretmek,bilgileri keyifli bir şekilde anlatmak ..
Hiçbirşey için zorlamaya gerek yok,bırakalım anı yaşasınlar tadını çıkarsınlar..İfrat ve tefrit meselesi.
Kendilerini güvenmelerini sağlayalım ama bu özgüveni şımarıklık ile karıştırmayalım..

Benim kızım akrep burcu ve tam olarak özellikleri taşıyor,çok hareketli ve çabucak herşeyi kapıyor,ona ayak uydurmakta kimi zaman zorlanıyoruz.delikafadulden

Bu arada en önemli teknik model alma tekniği geçenlerde oyuncak bebeği için benden su istedi başta anlayamadım minik bir kovaya su doldurdum .Baktım bebeğini yıkıyor daha sonra altını kontrol etti şiş yapmış mı bebiş diyekaydirigubbakcemile3 yemeğini yedirdi,öptü ve yatırdı o an bittim resmenŞeniz
Beraber oyunlar oynuyoruz,resim,beden ve zihin egzersizleri yapıyoruz,eşimin de katkısı çok büyük.Sık sık dışarı çıkıyoruz,gördüğümüz ağaçları sayıyoruz,kedileri seviyoruz,güneşe,denize,gökyüzüne içimizden ne gelirse anlatıyoruz.
Velhasıl Anı yaşarak ve tadını çıkararak yapıyoruz hepsini,biz de onunla birlikte büyüyoruz..

tüm günüm kızıma ait konuşuyorum sürekli herşeyi ona alnltıyorum zararsız herşeyi karıştırıp oynayabilir
mutfaktaki leğen dolabı onun açıyor istediğini alıp oynuyor. heryer oyuncak kitap salıncağı arabası nasıl dağınık vs. anlatamam.
kitap okuyoruz birlikte dans ediyoruz top oynuyoruz
markete gidiyoruz patates soğan saltalığımı kızım seçiyor
parka gidiyoruz
kızım uyanıkken sadece oynuyoruz o uyuyunca işleri yapıyorum yetiştiği kadarıyla

benim oğlum da buyuse de markete gidip soğan seçsek keşke. ama her anın tadı farklı. şu an masum masum gülüyo. altını değiştirince sweviniyor şarkı soyleyınce dans eder gibi çırpınıyor. buyuk bir aşk ya. dün oğlumu mutfağa koydum mutfak eşyalarını gosterdım tek tek. o kadar çok konuştum ki yavrum dırdırıma dayanamadı sızıp kaldı.

arkadaşlar yapılan bir araştırmaya göre dağınık annelerin çocukları daha zeki oluyorlarmış çocuk sürekli karıştıracak bi şeyler bulunca tabi etrafta........ bende bu felsefeyle ev işlerini rafa kaldırdım bi kaç senede dağınık olalım .........

arkadaşlar yapılan bir araştırmaya göre dağınık annelerin çocukları daha zeki oluyorlarmış çocuk sürekli karıştıracak bi şeyler bulunca tabi etrafta........ bende bu felsefeyle ev işlerini rafa kaldırdım bi kaç senede dağınık olalım .........

bu dediğin doğruysa benim oğlan aynşıtayn (Einstein) olur valla. işallah yani. biraz dağınıkımdır da. malesef eşim de...

bu dediğin doğruysa benim oğlan aynşıtayn (Einstein) olur valla. işallah yani. biraz dağınıkımdır da. malesef eşim de...

Biz de de durum aynı misafirliği gittiğimiz evlerde bi süre sonra bizim eve benzemeye başlayınca kalkıyoruz :eek:

mümkün oldugu kadar farklı şeyle ,farklı ortamla karşılaştırılmalı,herşey anlatılmalı.
sosyal zekasını da ihmal etmemeli.bizimki bakıcıdan eve evden bakıcya geldi gitti kış boyu , daha yeni insan içine çıkmaya başladı.biraz yabani.ev gezmelerine götürcem artık.o rahatsız olmasın uykusu şaşmasın diye götürmüyordum.

X