Yosun kapsülleri imha edilecek !

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
65
Yosun kapsülleri imha edilecek $36112.jpg
11.04.2007 18:34

Sağlık Bakanlığı zayıflamak için kullanıla Yosun kapsüllerini imha etme krarı aldı.

Sağlık Bakanlığı, ıl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği genelgeyle ''XXXXX Yosun Kapsülü'' adlı ürünün imal, ithal ve satışının durdurulmasını ve mahkeme kararıyla imha edilmesini istedi.

Sağlık Bakanlığı ılaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünce ''çok acele'' kaydıyla gönderilen genelgede, Bakanlık izni olmayan, kaçak olarak yurda sokulan ve kaçak üretilen ''XXXX Zayıflama Yosun Kapsülü'' adlı ürünün, aktar ve baharatçılarda, hatta eczanelerde satıldığına ve bu ürünü kullananlarda ciddi yan etkiler olduğunu dair şikayetler geldiği belirtildi.

Genelgede, kaçak olarak ele geçirilen bu ürüne ait numunenin inceleme ve analizi sonucunda da içeriğinde doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilacın etkin maddesi olan ''sibutramin'' tespit edildiği bildirildi.

1262 sayılı ıspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu gereğince Sağlık Bakanlığından ruhsat veya izin alınmadan ilaçların imalinin, ithalinin ve satışının yasak olduğu anımsatılan genelgede, izinsiz ilaç imal ya da ithal etmenin, bilerek satmak veya sattırmanın kanunun 19. maddesi uyarınca ''kaçakçılık'' olarak tanımlandığı vurgulandı. Genelgede, ''Bu nedenle ilgili yerlere gidilerek, halkı yanıltarak yanlış kullanıma neden olan ve toplum sağlığını tehdit eden söz konusu ürünün imali, ithali ve/veya piyasaya verildiğini tespiti halinde, mühür altına alınarak, imal, ithal ve satışının durdurulması ve mahkeme kararıyla imha edilmesi gerekmektedir'' denildi. Genelgede, ayrıca ilgili firmalar hakkında, yürürlükte mevzuat doğrultusunda yasal işlem başlatılması istendi.

YAN ETKıLERı

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, ''Lida Zayıflama Yosun Kapsülü'' adlı üründe bulunduğu tespit edilen ''sibutramin'' etkin maddesi, obezite tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunuyor ve bu ilaçların yan etkileri nedeniyle doktor kontrolünde alınması gerekiyor.

Uzmanlar, bu tür ilaçların doktor kontrolü dışı kullanımında ''karaciğer, böbrek, kalp yetmezliğine ve anoreksiyaya (aşırı zayıflık) neden olabileceğini'' belirttiler. ''Sibutramin'' etken maddeli ilaçları, hamileler, alerjisi bulunanlar, emziren lohusalar, felç, böbrek, karaciğer, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon riski taşıyanlar ile 18 yaşından küçüklerin kullanmaması gerekiyor.

AA

Son düzenleyen: Moderatör:

Geçen yıl 2 kişinin ölümüne yol açan ve ardından yasaklanan zayıflama hapI XXX, şimdi de çay olarak piyasaya sürüldü. ınternet üzerinden hiçbir izin alınmadan satılan ilaçla ilgili uzmanlar uyarıyor: ASLA KULLANMAYIN.

Takvim Gazetesi'nin haberine göre, XXXX adıyla satılan XXXX'nın türevi çayın kutusu, internetten 40-50 YTL arasında değişen fiyatlarla alınabiliyor. Günde 900 gram kilo verdirdiği iddia edilen "xxx", 'xxx', 'xxx', 'xxx' gibi sitelerde satılıyor.

ŞıRKETE DAVA AÇILACAK

Tarım ve Köy ışleri Bakanlığı, söz konusu ürünle ilgili kendilerine herhangi bir müracaatta bulunulmadığını ve bu ürünün satışına izin vermediklerini söyledi. Bakanlık ayrıca, insan sağlığını tehlikeye sokan şirkete dava açacaklarını açıkladı. Hızla zayıflamak isteyen birçok kişi tarafından kullanılan ürünün hayati tehlikesi bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar ise doktor kontrolü dışında bitkisel ya da başka tür ilaçların kullanılmaması konusunda uyardı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan ılkoca ise ilacın derhal toplatılması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. ılkoca, "Bilimsel olarak haftada 6.5 kilo verilmesi hiç sağlıklı değil. Biz 1 ayda en fazla 2 kilo verilmesini öneriyoruz. Söz konusu çay bu şekliyle asla kullanılmamalıdır" uyarısında bulundu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cankat Tolunay, "ınsan sağlığını hiçe sayan hatta ölümlere yol açabilecek bu ürünle zayıflanamaz" dedi. Yağ yakımını artırdığı iddia edilen çayın merkezi sinir sistemini tahrip ettiğini belirten Tolunay, "Bu çay tam bir aldatmacadır. Para kazanmak için insan sağlığıyla oynuyorlar" diye konuştu.

-alıntı-

Son günlerde Sağlık Bakanlığı’nın yasaklamasıyla gündeme gelen yosun hapları kısa sürede kilo verdirmeyi vaat ediyor. İşte sorun da tam bu noktada ortada çıkıyor. Çünkü uzmanlar bitkisel olduğu iddia edilen bu hapların içerdiği kimyasalların vücuda çok büyük zararlar vereceğini söylüyor

KİLO vermek için yıllarca uğraştınız. Aç kaldınız, kilo verdirdiği iddia edilen her şeyi denediniz. Yapmadığınız diyet, gitmediğiniz spor merkezi kalmadı. Ama yine de kilolarınızdan kurtulamadınız. Üstelik yaza da çok az kaldı. Kara kara düşünürken biri size gelip ‘Bir hap var, içenler ayda 10 kilo veriyor’ diyor. Bu durumda ne yapardınız? Hemen hapı alıp dener miydiniz yoksa şüpheyle mi yaklaşırdınız?

Son dönemde adından sıkça söz ettiren ve hızla kilo kaybetmek isteyenlerin başvurduğu yosun hapları bugünlerde tam da bu tartışmaların ortasında yer alıyor. Özellikle kadınlar arasında ağızdan ağza ve internet üzerinden yayılan spor ve diyetsiz zayıflama vaadi ürünün satışını hızla artırıyor. Bir yanda hapı kullanıp hızla kilo verdiklerini iddia edenler bir yanda ilacın yan etkileri yüzünden rahatsızlananlar bu ürün ne kadar sağlıklı konusunu gündeme getiriyor. Nasıl oluyor bilinmez ama ürünün ithal iznini veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile söz konusu ürünü yasaklayan Sağlık Bakanlığı hemfikir. Bu hap pek çok ciddi rahatsızlığa yol açabilir! Ancak hızla kilo vermek isteyenler bütün bu söylenenlere kulaklarını tıkayıp ürünü kullanmaya devam ediyor. Bu hapların satışı bazı eczanelerde, aktarlarda ve internette hala sürüyor.

BAKANLIK YASAKLADI

Oysa Sağlık Bakanlığı 6 Nisan 2007 tarihinde ‘Çok Acele’ ibaresiyle tüm il sağlık müdürlüklerine gönderdiği bir genelgeyle bir yosun hapının imal, ithal ve satışının durdurulması, imha edilmesi gerektiğini bildirdi. Çünkü bu hapın içeriğinde doktor kontrolünde kullanılması gereken sibutramin isimli bir etkin madde tespit edilmişti. Bakanlık söz konusu yosun hapının ruhsatsız olarak satışa sunulduğunu belirtiyordu. Oysa hapın satışı gıda desteği sıfatıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan izinliydi. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ‘Yosun hapı imal eden firmanın bakanlığımıza yapmış olduğu beyanlar incelenerek kontrol belgesi düzenlenmiştir. Ancak söz konusu ürünün bakanlığımızca izin verilen içerikten farklı bir içerikle piyasaya sürüldüğü, medya ve internet ortamında farklı şekillerde reklamının yapıldığının belirlenmesi üzerine yasal işlem yapılmak üzere gerekli yazışmalar yapılmış, Çin Büyükelçiliği aracılığıyla ilgili ülkeden firma beyanının doğruluğunu tespit etmek üzere yazışma yapılmış, ayrıca il müdürlüklerimiz denetim yapılması hususunda talimatlandırılmıştır’ açıklamasını yaptı. Yani firma satış iznini Bakanlığı yanıltarak elde etmiş. Şu anda bu yosun hapı her iki bakanlığın da ortak görüşüne göre zararlı.

KUŞKUYLA YAKLAŞIN

Türk Kalp Vakfı Beslenme ve Diyet Uzmanı Sumru Özbay, yosun haplarının zayıflama üzerindeki etkilerinin ciddi bir araştırmayla tespit edilmediğini ve bu nedenle haplara kuşkuyla yaklaşmak gerektiğini belirtiyor. Bugüne kadar zayıflama amaçlı kullanılan hiçbir hapın yan etkilerinden kurtarılmış olmadığını hatırlatan Özbay, yosun haplarının olası zararlarına ilişkin şunları söylüyor: ‘Bu haplar ağır metaller, zehirli maddeler içerdiği gibi faydalı maddeler de normalin üzerindeki miktarlarda bulunduğu için alerji, bulantı, kusma gibi rahatsızlıklara, karaciğeri zorlamaya, kalp ritminin artmasına yol açabilir. Ayrıca hamile ve emzikli kadınlarda kan yoluyla bebeğe zarar verebilir. Ayrıca yaşlılarda ve gelişme çağındaki gençlerde metabolik ve endokronojik rahatsızlıklara neden olabilir. Bu tür bitkisel menşeli ilaçlar üretilirken amacına uysun diye diüretik ya da metabolizmayı hızlandırıcı maddeler ya da vitamin, mineraller ilave edilebildiğinin altını çizen Özbay bunların tansiyon düşürebildiğini, kalp hastalıklarına yol açabildiğini belirtiyor.’

Yosun haplarıyla iki buçuk ayda 22 kilo veren Gülay Kıran ise bu ilacı ilk kullandığında sabaha kadar uyuyamadığını söylüyor. Kıran ‘Sonrasında ne kadar geç yatarsam yatayım sabah dinç olarak uyandım. İştahım kesildi ama ben kendimi zorlayıp yararlı besinler tüketmeye çalıştım. Ağız kuruluğu yaptığı için sürekli su içme ihtiyacı hissettim. Bunun dışında pek bir yan etkiyle karşılaşmadım ve bir ay içinde sekiz kilo verdim’ diyor.

Bu hapların hepsi zararlı

Farmakognozist Prof. Dr. Erdem Yeşilada

YOSUN haplarının adı ne olursa olsun sakıncaları bakımından bir farkı yok. Yasaklanan hapta lifli ve polisakarit türevleri içeren bitki bileşenleri yer alıyor, dolayısıyla tok tutmayı sağlıyor. Ayrıca halsizliği gidermek, enerji vermek için de kafein taşıyan bir bitki bulunuyor. Bir bilim adamı olarak Tarım Bakanlığı’nın bu tip ürünlere izin vermesine her zaman karşı çıkmışımdır. Tablet, kapsül gibi ilaç şeklinde hazırlanan ancak gıda desteği etiketiyle Tarım Bakanlığı tarafından izin verilen bu ürünlerde hiçbir kalite analizi yapılmıyor. Bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması ve bakanlığın laboratuarları tarafından sürekli olarak denetlenmesi şart. Bu yosun hapları gibi Çin kaynaklı ilaçlarda, gıda desteği adı altında satılan ve resmi ilaç kurumları tarafından denetlenmeyen ürünlerin içine etkiyi artırmak için kimyasal ilaçlar ilave ediliyor. Ancak ambalaj üzerine ilave edilen bu maddeler yazılmıyor. Bu hap da Çin kaynaklı olduğundan sibutramin isimli reçeteli ve bir sürü yan etkisi bilinen ilaç etken maddesi içine katılıyor. Kullanan ‘Bitkisel ürün aldım, şu kadar kilo verdim’ diye sevinirken, aslında kimyasal maddeleri alarak sağlığını riske atıyor.

Doktor kontrolünde alınmalı

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan

ORİJİNAL olan yosun hapı tamamen bitkisel ancak sahteleri de var. İçindeki etkin madde iştah kesici etki gösteriyor. Bu haplar için zarar veriyor konusunda bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak tansiyon, solunum bozukluğu, böbrek yetmezliği olan, kalp krizi geçirmiş, depresyon gibi psikolojik sorunlar yaşayanların kullanmaması gerekiyor. Ürünü kullananlar enerjik olduklarını söylüyor çünkü metabolizma hızlanıyor, termojenik etki nedeniyle böyle hissediyorlar. Bu ürünü getiren firmayla görüştüm. Sağlık Bakanlığı onaylı olan ürün kısa bir süre sonra eczanelerde satışa sunulacak. Bu hapın tıpkı diğer zayıflama amaçlı ilaçlar gibi uzman hekim kontrolünde kullanılması şart. Diyet ve sporla kilo verememiş olanların kullanması daha doğru. Bunları yapmadan yosun hapı kullanılmamalı.

KULLANANLAR NE DİYOR?
Yasaklandığını duydum artık kullanmıyorum

Yusuf Çalışkan (Kuaför)

116 kiloydum. Bir müşterimden duyduğum yosun hapını eşimle birlikte kullanmaya başladık. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Normalde çok iştahlıyımdır ve yemeklere adeta saldırırdım. Ama artık canım yemek yemek istemiyor. Günde beş litreye yakın su tükettim. Su içmediğim zaman kilo vermem duruyordu. Bir ayın sonunda ben on kilo verdim, eşim ise beş kilo... Ara vermiştim, geçen hafta tekrar başlamaya karar verdim ve bir kutu yosun hapı aldım. Ancak yasaklandığını duyunca hemen bıraktım, artık içmeyeceğim. Sağlığımı tehlikeye atmak istemiyorum.

-alıntı-

annem bu ılactan hastaneye kaldırıldı.
bır gazetecı oldu.
ve 21 yasında bır genc kız daha öldü.

bu XXXX yüzünden benim 2 arkadaşım öldü.. hatta haberlerde bile cıkmıstı.. gecen sene ben de yosun hapı kullandım ama XXXX deildi.. XXXXnin bi ürünüydü.. zaten zayıflatmamıstı da.. siporcuların kullandıgı bişiy oldugunu öğrendim zaten sonrasında da:S

http://i48.servimg.com/u/f48/12/58/92/45/zayifl10.jpg

çok üzüldüm..ne kadar acı bi ölüm şekli..

X