Bebek Beslenmesi Bebeğin banyo yaparken başı nasıl yıkanır ki, her defasında ağlatıyoruz.

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

aysun444

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
1.547
21
Eşimle ben bebek bakımı konusunda hiçbirşey bilmiyoruz, bir bilende yok yanımızda. Banyosunu yaptırıken güzel güzel ama acemice vücudunu yıkıyoruz, başına sıra gelince eşiminde benimde elimiz ayağımıza dolanıyor. Şampuanlıyoruz ama durularken mutlaka bi ağlatıyoruz hatta su yutuyor yavrum... Nasıl yıkanır bebek başı ya, bi videosu falan varsa bana linki yazın yada anlatın anlayabildiğimiz kadar yapalım...

Biz başını şampuanladıktan sonra önce ters çevirip öyle kafasından döküyoruz, sonra birde eşim dik tutuyor ben yukardan hızlıca döküyorum.bu esnada çok bağırıyor, bizde telaşlanıyoruz iyi durulamadan hızlı hızlı bikaç tane daha döküyoruz su falan yutuyor. Nasıl yapılır bu iş ya. Ağzına ve kulağına su kaçmadan.(bu arada banyo küveti ile filesinide aldık ama bizim sorunumuz başını durulamada.)

Bu arada arkadaşlar banyo yaptırırken başka dikkat etmemiz gereken bir detay varsa yazarsanız sevinirim. Biz öyle paldır küldür yıkıyoruz çünkü..

Son düzenleme:
cnm aynı sorun bzidede var.allahtan benim kızım banyo yapmayı çok seviyo.yüzüne su gelsede kıkır kıkır gülüyo.ama ben ve eşim ister istemez telaş yapıyoruz.çünkü su yutuyo kızım.başını geriye vermeyi dene bide.bide baş aşağı dökme.ozman çok su yutar

canım biriniz suyu yavaş yavaş döksün başının arka kısımlarına ama...birinizde eliyle ön tarafını durulama çalışsın yani başının ön tarafına suyu dökmeyin...arka taraflarına doğru dökün...ön taraflarını da elinizle temizlemeye çalışın...burnuna su kaçırmamaya çalışın...umarım yardımcı olabilmişimdira.s.

cnm aynı sorun bzidede var.allahtan benim kızım banyo yapmayı çok seviyo.yüzüne su gelsede kıkır kıkır gülüyo.ama ben ve eşim ister istemez telaş yapıyoruz.çünkü su yutuyo kızım.başını geriye vermeyi dene bide.bide baş aşağı dökme.ozman çok su yutar

Amaa başını geriye verirsek burnundanda girmez mi, ağzından da girer o zaman. ay yüzünü yıkamak falan ne zormuş yaaa

canım biriniz suyu yavaş yavaş döksün başının arka kısımlarına ama...birinizde eliyle ön tarafını durulama çalışsın yani başının ön tarafına suyu dökmeyin...arka taraflarına doğru dökün...ön taraflarını da elinizle temizlemeye çalışın...burnuna su kaçırmamaya çalışın...umarım yardımcı olabilmişimdira.s.

Aa hiç akıl edemedik bunu işe yarayabilir hakikaten..:teytey:

Canım yüzüstü tutun. Yani yüzü filesine doğru gelsin Tam tepe noktasından döküp ellerinizle arkaya doğru köpüğü alın. Elinizi sudan geçirip yüzünü yıkayın yeterli oluyor a.s.

hayır arkadaşlar öyle degil önce bebeğin vücudu yıkanıyor sabunlanıyor,daha sonra kafasına sıra gelince biri çocugu kucaklıyacak çocuk aşagı bakar vasiyette bir yandanda parmaklarıyla kulaklarını bükecekki çocugun kulagına su kaçmasın diye suyu birden dökmek gerekiyor çünkü bebek nefes alamaz o yüzden aglamaları oluyorbide bu yöntemi deneyin kulagına su kaçınca allah korusun sancı yapar bide o su.

hayır arkadaşlar öyle degil önce bebeğin vücudu yıkanıyor sabunlanıyor,daha sonra kafasına sıra gelince biri çocugu kucaklıyacak çocuk aşagı bakar vasiyette bir yandanda parmaklarıyla kulaklarını bükecekki çocugun kulagına su kaçmasın diye suyu birden dökmek gerekiyor çünkü bebek nefes alamaz o yüzden aglamaları oluyorbide bu yöntemi deneyin kulagına su kaçınca allah korusun sancı yapar bide o su.
Biz zaten başını yıkayacağımız zaman çocuğu ters bir şekilde tutup kaldırıyoruz ama çocuğu kaldran kişi aynı zamanda kulaklarını nasıl bükecek, çünkü diğer kişi bir eliyle su dökecek bir eliylede sabunlu kafada elini gezdirecek. Aslında diğerleri ile aynı modeli yazmışsınız ,kulakları kapamak dışında.

canım en son kafasını yıkayacağınız zaman zaten eşin tutup yıkasın sen suyu dök kafasına suyu dökünce eşinde bi eliyle suyu yüzünden temizlersin benim kızım sadece ilk banyosunda ağlamıştı tabi 4 kişi birden yıkamıştı bide ben cengaverlik yapıp tek başıma yıkamaya kalkmıştım su kaçırmadığım yeri olmamıştı o zaman bi çığlığı basmıştı şimdi çok seviyor maşallah suyu bu kulağa su kaçırmama olayına gelince benim dr um kulak problemi olmayan bi bebeğin kulağına su kaçmasında bir sakınca yok demişti en son pamukla kulaklarının içindeki suyu temizlersinki bebek soğuk almasın

ben suyu dökerken diğer elimle (eşin de yapabilir.) alnına siperlik yapıyorum yani güneşe bakarken yaparız ya onun gibi o zaman az kaçıyor pozisyonda tabi yüzüstü sırüstü olursa genzine falan kaçar

ay aysun beni anlatmışsın vallahi. oğlum banyoya gülerek başlıyo ağlayarak bitiryo. zavallı kuzum banyo yapmaktan soğucak diye korkuyorum

ben filede sırt üstü yatırıp yıkıyordum tek başıma ve hiç ağlatmadım kızımı banyoda ilk banyosu dışında.genelde yüzüne su gelince korkuyorlar.onun için elimi alnına koyuyorum su gelmesin diye çıkarırkende yüzünü ayrı yıkıyorum tabi su geliyor yinede ama az geldiği için kormuyor.
artık büyüdüğü için eskisi gibi korkmuyor tepeden aşağı döküyüyorum hızlıca, kızıyor ama ağlamıyor.
allah kolaylık versin cnm.

şimdi canım kısaca anlatmaya çalışayım annemden öğrendiğimi, hep işe yaramıştır benim çocuklarımda 2 kızım var ikisi de genelde hiç ağlamaz banyoda. önce başını yıkamayacaksın sebebi üşümesini engellemek. sen nasıl yıkıyorsun bilmiyorum filede ya da kendi kucağında ben sana kendi kucağımda nasıl yıkadığımı anlatayım kısaca çünkü kucağımda daha kolay diye düşünüyorum. küvetinde yıkayınca belim çok ağırıyor ondan ama filede yıkamak da büyük kolaylık. bebeğin ayaklarını bacaklarımın arasına alıp yüzüstü yatırır gibi eğiyorum kulaklarını bükmene gerek yok eğdiğin için kulak içine girmiyor su. bir elimi alnına tutuyorum arkadaşın dediği gibi siper eder gibi yüzüne fazla su gitmesini engellemek için diğer elimle de hızlıca kafasını ovuyorum. ha bu arada suyu hızlıca eşim döküyor su dökülür dökülmez alnına siper ettiğim elimle gözlerini ve burnunu hemen siliyorum ki hemen nefes alabilsin ve gözlerini açarken fazla su girmesin gözüne. çok uzun gibi oldu ama zor değil canım sadece ayrıntılı anlatmak istedim hiç dayanamıyorum ağlayan bebişlere çok üzülüyorum. inşallah anlatabilmişimdir bu arada bazı yanlış bilinen şeyleri söylemek istiyorum ki bebeklerin kafasını yıkayınca başını arkaya doğru eğip arkalarını yıkamaya çalışırken çok kolay bir şekilde kulağına su geçer bu da küçük bebeklerde en çok oluşan orta kulak iltihabına sebep olabilir. benim anlatmaya çalıştığım yöntemi dene istersen bi kere kulaklarından da korkma su geçer diye sadece banyodan sonra kulağının dış kısımlarına doğru kulaklarını kulak çubuğuyla alabilirsin ama kesinlikle iç kısımlarına geçirmiyorsun ki çok tehlikeli çünkü küçük çocukların kulakları kirli olsa bile içine bişeyler sokup temizlenmemeli sadece banyodan sonra hafif suyunu almak gerekiyor çok uzun oldu ama inşallah yardımcı olmuşumdur

benim bildiğim ve doktorlardan duyduğum kadarıyla bebeklerin kulaklrında koruyucu bir madde var
ve kulaklarına su kaçması çok zor
o yüzden kulak konusunda rahat olun bence
başını durulam konusunda da en iyi fikir arkaya doğru yatırıp yüzüne gelmeyecek şekilde su dökmek sanırım
yüzne de az az döküp hemen elle sıyırmak
küçükken böyle yapıyorduk biz, hiç ağlamadı
şimdi büyüdü tabi kucakta tutuyoruz suyu hızlıca döküp yüzünü sıyırıyoruz gene
biraz korkuyor nefes alamadım sanıyor galiba
bu arada bebeği yıkarken telaş etmemek sakin olmak da önemli
bebeğe direk yansıyor bence
biz sakin sakin şarkı söyler konuşurduk ama hızlı yıkardık yine

canım eğer filede yıkıyosanız önce vücudunu yıkayın sonra eşin yada sen bebeğinizi kolunuzla göğsünden tutup fileye bakacak şekle getirin sanki fileye yüzüstü yatıyomuş gibi olacak o zaman sen kafasını sabunlayıp su dökebilirsin hızlıca döküp diğer elinlede yüzüne gelen suları silersen korkmaz ve ağlamaz zaten kafası fileye baktığı için yüzünede su fazla gelmez
yüzünü yıkamak istersende elini ıslatıp bebeğinin yüzüne sür

bende once sırt ustu fıleye yatırıyorum vucudunu yıkıyorum ben yıkıyorum ve tuturoyum esım sadece suyunu dokoyor sonra yus ustu turuyorum kızımın fıleyı kenarlardan tutmasını saglıyorum oyle tutunca fazla korkumuyo zaten sonra sıtını sabunlıyp yıkıyorum basını sampuanlıyorum esım suyu dokerken ıyıce duruluyorum yuzunu su gelmedıgı ıcın bıraz korksada cok aglamıyo sadece basını cevırdıyse su dokerken o zaman aglıyo sonra sabunu tam gıtmeden yuzunu elımle bı sılıyorum sabunu gıttıkten sonra tekrar elımle sılıyorum. benım doktorumda kulagına su kacmasının sorun olmıcagını soyledı ama genede dıkkat edıyorum ne olur ne olmaz okadar zaten 5 dkkada bıtıyo yıkanması

söylediklerinizin hepsi yaklaşık olarak aynıydı zaten, dün denedim, işe yaradı, çok saolun, ilk defa bir banodan ağlamadan çıktı bebeğim...

bizim bebeğimizde su yutabiliyor bazen ama okadar oluyor ister istemez.biz başını yıkarken suyu elimizi başının üzerine koyuyoruz üzerinden döküyoruz yüzünüde durularken direk yüzüne su dökmeden elimizle duruluyoruz işe yarıyor.

ilk zamanlar en korktuğum şeydi ki ikinci banyoda boğulma tehlikesi bile atlattık. mosmor oldu (Allahım korudu)
sonra şöle yaptık. başını arkaya veriyosun biri bir elle alnına siper ediyor. sen suyu döküyosun böylelikle ağzına burnuna su gitmesini engelliyorsun.(kulağına kolay kolay su kaçmayacağını söylemişti dr. bize o nedenle rahat olun dedi) tabi bebek hareketlise bunları yapmak çoooook zor. o nedenle sürekli konuşmak veya müzik açmak dikkatini o noktalara vermesini sağlayabilir.
3. aydan sonra başını öne eğdirerek yıkamaya başladım ben. suyu döküyorum ve hemen elimle yüzünü sıyırıyorum ve burnunu temizliyorum. hiç sorun yaşamadım Allaha şükür.

ben suyu dökerken diğer elimle (eşin de yapabilir.) alnına siperlik yapıyorum yani güneşe bakarken yaparız ya onun gibi o zaman az kaçıyor pozisyonda tabi yüzüstü sırüstü olursa genzine falan kaçar

Hıh aynen biz de böyle yapıyoruz, doğduğundan beri hergün yıkıyoruz hiç problem olmadı. Böyle elle siper yaparsanız su gitmiyor yüzüne, ya da gitsede azıık gidiyor birşey olmuyor.Kulağına su kaçmasına gelince yukardaki arkadasa katılıyorum eğer kulağında bilinen problem yoksa su kaçsada birşey olmaz. Biz kulak için bir önlem almıyoruz...

X