Pilav Tarifleri Göçmen Usulü Kapama Pilav (Resimli)

Refiye

Eda & Utku'nun annesi :)
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2009
4.602
12
41
ımmmmmmm... canım çekti akşam akşam.. :))

ben pişmek için fırına verirken üzerine nane de ekeliyorum..bazen aralartına domates dilimi hatta taze soğan bile olabiliyo.. eee göçmen usulü dedik yaa :)))

tavuk yada kırmızı eti haşlayın...

*1 su bardağı pirinç(kişi sayısına bağlı)(be 3 bardaktan yapıyorum)
*1 adet kuru soğan
*2 bardak tavuk suyu
*tuz ve karabiber
*1 paket tavuk bageti yada istenildiği şekilde kırmızı et
*biraz çiçekyağı

Önce tavukları düdüklü tencerede haşladım.Bir kenarda pirincimi tuzlu sıcak suda beklettim.Bekleme süresi bittikten sonra tavanın içine rendelemiş olduğum soğanları çok az yağıda kavurdum ve pirinçle tuzunu ekleyip tekrar bir 5 dakika kavurdum.Bu işlemi de tamamladıktan sora pirinçleri fırın tepsisine boşalttım ve üstüne 2 bardak tavuk suyunu döktüm(1 bardak pirince 2 bardak) .Pişmiş tavuk bagetleri de üstüne yerleştirdikten sonra 180 derecelik fırına verdim.Yaklaşık 10-15 dakikada suyunu çekiyor.Pişme işlemi bitince üzerini karabiberle süsledim ve demlenmesi için folyö ile sarıp biraz beklettim. afiyet olsunn..

vgslro.jpg

4tr62q.jpg

sizin için etlisini de buldum netten... alıntıdır.. ama etlere bakın yaa süper görünüyolar :)) cokacimcoook

ayyy bizde çok yaparız
canım çekti tavuklusunu seviyorum ben en çok cokacimcoook
emeğine sağlık a.s.
pişirmeden katıyorum ben naneleri bayada katıyorum soğanları filan...
harika oluyor,bunu bilmeyen misafirlere yapıyorum
bayılıyorlar

Son düzenleme:
yorumun için sağol hemşehrim :))) bende tencere pilavından çok kapamayı yapıyorum valla.. bazen kavurmadan bile koyduğum oluyo pirinçlerini :)) pratik bi pilav hemde tane tane..şaşırtıcı... :))

teşekkürler tekrar...

Babamın bir numaralı yemeğikaydirigubbakcemile5
Ben de 3 kol ve bambaşka kıtalardan gelen,sıkı bir göçmen olarak ,bayılırım kapama ya.
ellerinize sağlıkopuyorumnanaktan
bir tabak alsam:eek:

aaayy bizde de babamın favorisidir bu. ama onlar büryan derler. ellerine sağlık canım. anneme söyleyeyimde en yakın zamanda pişirsin. canım mı çekti nee.

libyana.. yorumun için teşekkürler.. ben bursada doğdum.. hatta annem ve babamda ... ama dedemler 5-6 yaşlarında gelmiş.. baba tarafım yunanistan.. anne tarafım bulgaristan :))) bursalıyım denmiyo genede soruyolar köken neresi diye... macırız :))) bi tabak da ne demek bi tepsi yapıp göndereyim hemen.. opuyorumnanaktan

neseli45... yorumun için saol cnmm.. ah kıyamam bide hamişsin hee.. hemen yaptır annene de ye kızz.. canın çektiyse :eek: bebeğinle sana sağlık diliyorum.. :Saruboceq:

cok guzel görunuyo canım cektı ınankı malzemem olsa sımdı yaparım hıc usenmem:eek:
ama yarın yapabılırım esıme tavuk aldırıp zaten bebısımle kendıme yapsam yeter esım tavuk yemez:CüvCüv:

hüzün_yılı.. beğenmene sevindim cnmm..:eek: yorumun için teşekkürler.. eşinde tavuksuz yerinden yer cnm.. piavından :)) aiyet olsun...a.s.

stelina... yorumun için saol cnmm..a.s. fikir için de.. hiç denemedim borcamda.. denemek lazım.. sağol.. a.s.

sımdı tavugum ocakta pişiyor yalnız ben gögüs kullanıcam onu sevıyorum cunku bı sakıncası olmaz sanırım
bıde 1 kısılık yapacagım ıcın ufak tepsım yok borcamda yapıcam ınsallah guzel olur

bende sık sık yapıyorum kapamayı tek basına yemek oluyor yanınada komposta harika oluyor ellerine sağlık..

hüzün_yılı... afiyet olsunn canmm.. borcam da da olabilir tabikii.. et senin zevkine kalmışş.... eminim güzel olmuştur...

***Göksu*** yorumun için teşekkrler cnm.. aynn katılıyorumm.. tek başına yemek oluyo kapama:.. bzizm evde komposto konusunda zevkler ayrı birazcıkk.. ben pilavla ya yoğurt,yada cacık yapıyorumm. ama eşimle kızımdakomposto yiyolarr.. sofrada pilav varsa cacıkta var kompostoda :))) ee herkesin damak zevki ayrı demi ama...

ya canım bişey soracağım
bardak başına 2 su bardağı tavuk duyu demişsin çok gelmez değilmi hani sonuçta 15 dakikada suyunu çekiyor 15 dakikada tüm suyu çeker değilmi?sana güvendim yapcam bu akşam misafirim var kalmam dimi ortada
:KK43:

cevabı zamanında veremedim cnmm. kusura bakma.. üzüldüm şimdi ama ben aynen tarif ettiğim şekilde yapıyorum... hiç hüsrana uğradığım olmadı ama inşallah sende memnun kalmışsındır..

Çok güzel oluyo bu bizde çok yaparız bayramlarda ramazanlar da mutlaka yapılır bizde

kapamayı annem tavuk göğsü ile yapar
tavuk göğsunu ince ince koparıp pirince karıştırır , tavuk suyunu üzerine doktukten sonra bütün baharatlardan serpiştirir , en sonda bir yumurtanın sarısını (bazen 2 tane) bir güzel çırpıp üzerine döker
taviye ederim böylede deneyin
hatta benim bildiğim asıl kapamada böyle üzeri yumurtalı olur

yorumlarınız için teşekkürler...

hüzün_yılı... afiyet olsun canmmm. deneyip beğenmene sevindim..

pearl_pearl... cnmm inan yumurtalı ilk kez duydum.. biz yumurtasız yapıyoruz... ama denemek lazım tabi... saol fikir için..

X