yumurtlama dnemi hari ilikide hamile kalnrm

e_pack

Guru
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2009
6.051
198
arkadaşlar bu konu daha önce varmıydı bilmiyorum.ben yeni üyeyim.benim yumurtlama dönemim 22 mayısla 28 arasıydı ve dünilişkiye girdik .sizce hamile kalma olasılığı varmıdır? kafamçokkarıştı

günaydın canım a.s.
bildiğim kadarıyla yumurtlama dönemi dışında hamile kalma olasılığı yok ama şöyle bazen yumurtlama tarihlerin tutmayabiliyor yani hesaplayıcının verdiği tarihlerden geç yada erken yumurtlamış olabilirsin mesela
ve bildiğim kadaryla akıntının en yoğun ve kıvamının yapışkan olduğu dönem yumurtlama dönemin oluyor öylede anlayabilirsin cnm

yumurtlama dönemi tam olarak nasıl hesaplanıyor?
Ben bu konularda biraz cahilimde :KK43:. hamile kalmak için ilişkiden hemen sonra kalkmamak, banyo yapmamak gerekiyormuş v.s doğru mu?

yumurtlama dönemi tam olarak nasıl hesaplanıyor?
Ben bu konularda biraz cahilimde :KK43:. hamile kalmak için ilişkiden hemen sonra kalkmamak, banyo yapmamak gerekiyormuş v.s doğru mu?

Yumurtlama veya tıbbi adı ile ovulasyon yumurtalıklar içerisinde de bulunan folikül olarak adlandırılan 5-8 mm boyutundaki kistçiklerin büyüyüp, hormonların etkisi ile 20-22 mm olduktan sonra çatlayıp içlerindeki mikroskopik boyuttaki yumurtanın karın boşluğuna atılması olayıdır, Yumurtlama veya diğer adı ile ovulasyonay adet başlangıcından sonraki yaklaşık 14. günde gerçekleşir ve bu tarih yumurtlama dönemi hesapla veya yumurtlama zamanı tespiti için kadınlarda önemlidir.Eğer gebelik planlanıyırsa ovulasyon dan 24-48 saat önce veya sonrasındaki cinsel ilişkilerden hamile kalınabilir. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlarda bu anın tespiti, yani yumurtlama dönemi hesaplama yapılması ve bu şekilde yumurtlama zamanı bilinmesi çok önemlidir.Yumurtlama zamanı hesaplama sı yapılması veya sağlıklı-doğru yumurtlama dönemi hesaplama için ovulasyon testi yapmak da bir alternatiftir. Bu hesaplamaları bir kadının yapabilmesi için “ovulasyon nedir” sorusunun cevabını bilmesi, “ovulasyon belirtisi” değerlendirmesi yapabilmesi ve “ovulasyon testi” kullanımını öğrenmesi gerekmektedir.
Ayrıca bu konuda yani yumurtlama dönemi hesaplama sı yapılabilmesi için çeşitli yardımcı yöntemler de vardır.Ağızdan veya rektal yoldan bakılan derecelerde yarım santigrad ısı artışının tespiti yapılabilinir fakat pratik olarak yapması zor olduğundan çok sık yapılmamaktadır.Yumurtlamayı sağlayan LH hormonunun artışını tespit eden idrar testleri – ovulasyon testleri eczanelerde satılmaktadır. Bu hormonun artışı adetin 8. veya 9. gününden itibaren her sabah idrarda bakarak tespit edilirse kadın tarafından sağlıklı yumurtlama zamanı dolayısıyla cinsel ilişiki zamanı da belirlenebilir. LH veya E2 hormonu kanda bakılarak da yumurtlama zamanı tespiti yapılabilinir ,ancak diğer testler gibi evde yapılamaz.
Adetin 5. gününden itibaren düzenli aralıklarla jinekolog tarafından vaginal ultrason yapılarak yumurtlama dönemi ve yumurta gelişimine göre saptanabilir. Sık doktora gitme nedeniyle çok pratik olmayabilir. Ayrıca yumurtlama zamanı üzerinden 1 hafta geçince kanda progesteron hormonu seviyesine bakılarak yumurtlamanın olduğu kesin olarak saptanabilir. Fakat tüm bunları bir kadının yapabilmesi için az da olsa kadın siklusu , adet döngüsü ve ovulasyon nedir” sorusunun cevabını bilmesi, “ovulasyon belirtisi” değerlendirmesi yapabilmesi ve “ovulasyon testi” kullanımını öğrenmesi gerekmektedir.

evet canım ilişkiden sonra hemen kalmamak gerekiyor 20-30 dk yatıyorsun poponun altına yatık koyarasan daha iyi oluyor spermlerin dısarı cıkmasını engelliyor :KK66:

beklenen adet tarihinden yaklaşık 14 gün öncesi yumurtlama dönemine isabet ediyo canım ama şöylede hesaplayabilirsin geçmiş adet tarihinin 12. gününden 17. gününe kadar olan dönemide değerlendirebilirsin ama dediğim gibi bazen erken yada geç yumurtlandığıda oluyo
bende bebek istiyorum mesela geçen ay ben o tarihlerden daha önce yumurtladım akıntımdan anlamıştım ve gerçektende beklediğim adetim 3 gün önce geldi adetim

ilişki sırasında belin altına yastık koymak ve ilişkiden sonra enaz yarım saat kalkmamakta hamile kalmayı kolaylaştırıyomuş canım hatta ben bizzat dr dan duymuştum ki bacakları havaya dikmekte etkiliymiş :)

bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim hanımlar. Kasıklarımda batma var ama psikolojik mi bilmiyorum. hemen batma olur mu?

canım hemen batma olmaz psikolojik olması muhtemel ama bazen yumurta senin tahmin ettiğin hesapladığın zamandan sonra çatlayabilir onun için yinede normal zaman dışındada hamile kalabilirsin Allah gönlüne göre versin

yumurtlama dönemi adetin ilk gününden itibaren sayılıyor değil mi yaklaşık kaç gün

yumurtlama dönemi adetin ilk gününden itibaren sayılıyor değil mi yaklaşık kaç gün:uhm:

günaydın canım a.s.
bildiğim kadarıyla yumurtlama dönemi dışında hamile kalma olasılığı yok ama şöyle bazen yumurtlama tarihlerin tutmayabiliyor yani hesaplayıcının verdiği tarihlerden geç yada erken yumurtlamış olabilirsin mesela
ve bildiğim kadaryla akıntının en yoğun ve kıvamının yapışkan olduğu dönem yumurtlama dönemin oluyor öylede anlayabilirsin cnm

canım benim çok teşekkürler
bu konu ile daha detaylı bilgisi olan varsa bekliyorum arkadaşlar .
gölgeler sende yumurtlama dönemi iile ilgili ayrı bi başlık var ordan daha detaylı ulaşabilirsin
http://www.kadinlarkulubu.com/gebel...yuksek-oldugu-gunleri-kolayca-hesaplayin.html

Son düzenleme:
bir önceki adetinin ilk günüylee son adetinin ilk gününü hesapla mesela 30 mu çıkıyo 14 çıkar 16gün yumurtlamış oluyosun.16ve 5 gün öncesine yani 11.
11 ile 16 günler yumurtlamış oluyosun tatlım böyle..

Çok teşekkür ederim ilginize arkadaşlar.
hem testlermi vs. işlerimin yogunlugundan yaptıramadığım için çocuk yapmaya korkuyorum hemde arada kaçak oldu mu inşallah hamileyimdir diye hevesleniyorum. ben bi doktora gidip tahlillerimi yaptırsam iyi olur önce. bakarsın hamileyimdirde :) offf

yumurtlama günü dahil olmak üzere 10 gün süresi var diye biliyorum,yani sadece 14.gün değil
çünki 2002 de ilk çocuğuma ovülasyon takibiyle gebe kalmıştım ,bu 10 gün boyunca gün aşırı ilişkiyi önermişti dr um ,ilk ovülasyon takibinde gebelik olmadı 2.takipte gebe kalabilmiştim,bilginize..

bugün midem falan da bulandı. bakalım 18. günde oldu mu? Size de haber vereceğim. adetime 10 gün var daha test yapsam bişi çıkmaz biliyorum... beklemek zor

adet tarihine göre degişir yumurtlaman 28 gunde bir oluyorsan 14 gun sayılır ben 35 gunde bir oluyordum 21 de falan yumurtlama oluyordu öyle hamiş kaldım:)seninde belki tarihin farklıdır..

X