Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi bebeklerle bir gün nasıl geçiyor???

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

chealnadle

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2008
226
1
43
merhaba,

bebeklerle bir günü nasıl geçirdiğinizi merak ettim...çoğunuz edk gıdaya başladınız ve düzeni kurdunuz..yani şu saatte bu bu saatte şu diye...mamanın hazırlanması filan vardır sizlerde ya da ev işi filan..

bizde hiçbişi yok...ek gıdaya geçmedik daha...uyku-emme düzenimiz de yok....kucakçı olduğumuzdan anneye iş yapmak için fırsat da yok....evdeyiz bütün gün...kızı nasıl oyalayacağım bilmiom valla...etrafta/yakında konu komşu arkadaş da yok...yapacak hiçbişi yok gibi..kız anakucağına girmio..arabayla tek başıma çıkartamıom..hem çıkartsam nereye götürücem...anlıcanız hem kızım hem ben sıkıntıdan/sıcaktan patlıoz evde....kızı nasıl eğlendireceğimi şaşırdım valla...

sizler neler yapıonu...fikir verin şu arkadaşınıza n'olur!!

valla biz çok sanslıyız miss.le burda tanıştık ve komşu çıktık gunde 2-3 saatimiz falan birlikte geçiyor. Oturduğumuz yer bebek gezdirmeye musait dişarlarda dolanıyoruz yoksa gün bitmez,çok haklısın.
Deniz gece 12 saat uyuyor. (kesintisiz değil tabii bu 12 saat içinde 2-3 kez uyanıyor) 9-10 gibi kalkmış oluyor, iki saat kadar oyalandıktan sonra tekrar 1-2 saat uyuyor, sonra genelde dışarı çıkıyoruz (tabii bu çok sıcaklar baslamadan evveldi). Genelde saat 2 ile 5 arası sokakta oluyorduk. Şanslıysam gelince biraz daha uyuyor ben akşam yemeğini hazırlıyorum. 17 ile 20 arası en zor saatleri, hiç uyumazsa yandım. Sekiz de eşim geliyor, biz yemek yiyoruz 9 da ise uyku hazırlıklarına baslıyorum. Salonun ısıklarını söndürüp, emziriyorum gunune göre 21 ile 22 arası uyuyor. ışte bizim gunumuz, henüz yemek rutinimiz yok bu yuzden şimdilik şanslıyım. Şu an çok hareketlendi, işin içine bir de yemek girdimi nasıl olacak bilmiyorum.
Bu arada bayan chendler sen nerelerdesin, hiç gözükmüyorsun...

benimde gidecegim pek bi yer yok uyku saati yemek saati belli o yüzden pek bi yere gidemiyorum oyun halısı aldım ben ogluma ben işlerimi yaparken o oyrda oyucaklarına uzanıyor keyifli vakit geciriyor işlerimi bitirince beraber vakit geciriyoruz kucakda olmayı pek sevmiyor o oynarken ben de internete oturuyorum

Benim kızım da Gold'un oğlu gibi 12 saat uyuyor.Genelde akşam 10'da yatıp,sabah 10'da kalkıyor.Uyumadan önce banyo yaptırıyoruz.çok rahatlıyor.Gündüz saat 2 ve 5 civarı uyumak istiyor.En fazla 2 saat uyuyor.Bazen yarım saat uyuyup uyanıyor.
Benim de bulunduğum yerde çıkıp dolaşacak yer yok.Sıcakta çocuğu boşuna terletmek istemiyorum.Ev serin oluyor.Artık dönebildiği için yere kılıflı ince yorgan seriyorum.Üstüne oyuncaklarını dağınık bir şekilde gelişigüzel koyuyorum.Uzun süre onlarla oynuyor.Bazen ben de yanına yatıp bacaklarımı yukarı kaldırıyorum.Bir yandan bana da jimnastik oluyor.Bacaklarımı hareket ettirdikçe 10'a kadar sayıyorum.Televizyonda da müzik kanalını açıyorum.Ellerimi çevirip şarkı söylüyorum.Parmaklarımı şıklatarak ritim tutuyorum.O da yapmaya çalışıyor.Ellerim onun ilgisini çok çekiyor.Arada bir ağzımı açıp sesli nefes alıyor,göbeğine eğilip burnumla onu gıdıklıyorum.Ya da bacaklarını ısırıyorum.Genelde gülüyor.Çoğunlukla oyuncaklarını eline veriyorum.Ya da omuz hizzasında biraz uzağa koyuyorum.Hemen dönüp alıyor.Böyle böyle zaman geçiyor işte.

bebeği uyuyan anneler ne güzelll..maşallah...biz de o günlerin hayalini kuruyoruz :)

ben bostancı da oturuyorum...yakınlarda aralık annesi var mı acep???arkadaş olurduk birbirimize...

ben kızdan vakit bulamadığım için nete de giremiom...ondan koptum sizlerden buna da üzülüom....bugün karşıya gidecektik misafirliğe ama yağmurdan yine kaldık evde....kızımı koyduğum yatağına..döne döne duruo...ama 5 dk da bir görünmezsem ağlıo....bakalım düzelecek inşallah bu durumlar.....cumartesi kontrol var....belkş ek gıdaya geçeriz ??

valla dedğim gibi...yakınlarda aralık annesi varsa ya da yolu bostancıdan geçen aralık annesi olursa beklerim kızlar....kızçem ağırlarız bi güselll....2 kişi olursa belkim sahile bilem gidilir...

selamlar,
bizde en geç 6.30 da uyanıyoruz, 1 saat kadar yatakta oyunlar oynuyoruz, kalkar kalkmaz mama yemeyi sevmiyorlar,

7.30 da anneanne geliyor, kızların birini o birini ben alıp salona geçiyoruz, mamalarını yedikten sonra uykuya dalıyorlar, genelde 1 saat uyuyup kalkıyorlar, bahçeye çıkıyoruz, 9.30 - 10 gibi kahvaltılarını yapıyorlar tekrar oyunlar oynanıyor, dedede gelmiş oluyor, hep birlikte genelde bahçede yada üst katta annemlerde oluyoruz, bizde kahvaltımızı yapıyoruz, kızlar tekrar uykuya dalıyor ama uzun değil yarım saat falan. uyandıklarında mama yiyorlar, dışarı çıkıyoruz, sahile veya avmye gidiyoruz yada sokaklarda dolaşıyoruz, yürümek için müsait buralar, pek araba geçmeyen yerlerde dolaşıyoruz,

bazen onlar çıkıyorlar bahçeye, ben evin işlerini, bebişlerin çorbalarını hazırlıyorum.

neyse günün geri kalanıda böyle geçiyor, bahçeye in, üst kata annemlere çık, yemek yedir, mama içir, altlarını değiştir, banyo yaptır derken akşam oluyor zaten. 7 gibi baba geliyor, yemek yiyoruz ve kızlar babayla oynarken hepsi birden yorgun düşüp 21-21.30 gibi uykuya dalıyorlar. tabi ben uyuyamıyorum, evi topla, mutfağı topla, başka işler varsa onlarıda yapıp 23-23.30 gibi uyuyorum.

bu konuda ben kendimi çok şanslı görüyorum cünkü çok şükür kızım dünyamıza çok güzel adapte oldu. hayatımızın akışına güzel uyum sağladı yani.
benim kızım da 12 saat uyuyangillerden. Sabah 08:30 da güne başlarız. Ben güne başlama kısmına çok feci takık durumdayım. kızımı kocaman bir gülümseme ve günaydın şarkılarıyla karşılıyorum. o gözlerini açıp bana karşılık veriyor. başlıyor çırpınmaya.. altımızı temizleyip üstümüzü giyinip kahvaltımızı yapıyoruz ve hoop doğru sahile. ben kitabımı okuyorum kızım da denizi seyrediyor, bazen de dişliğini kemiriyor.. ortalama 1,5-2 saat takılıyoruz ana kız. sonra eve geliyoruz kızım emip uyuyor. bu genelde en az 1 saat olmakla beraber değişebiliyor. ben de bu esnada ne yapıcaksam yapıyorum. öğlen 12:00-13:00 gibi kalkıyor. Son günlerde yerde debelenmeye bayılıyor. oyun halısını seriyorum yere, dön babam dön deliriyor. gecen yarısını koltugun altına girmiş buldum:) sonra o gün planımız varsa dışarıya çıkıyoruz, yoksa evde oyunlar oynuyoruz. öğleden sonra 15:00 gibi bir daha uykuya dalıyor 2 saat ortalama uyuyor. bizim gündüz uykularımız değişkenlik gösterebiliyor. Evdeyken farklı oluyor, dışarıdayken farklı. mesela dışarıda geziyorsak asla uyumuyor. millet arabasına binince uyur bizimkinin etrafı seyretmekten uyku filan aklına gelmiyor.. Sonra bir dahaki uykusu 20:30 21:00 arası bir saatte ve sabaha kadar devam ediyor. Son günlerde genelde 21:00 i buluyor artık hava biraz daha gec karardığından. Bugünlerde mesela öğleden sonraları dışarıda program yapmıyorum. akşam yemeğimi hazırlıyorum piknik sepetine koyuyorum. eşimi servisten indiği duraktan alıp sahildeki piknik alanında yiyoruz akşam yemeğimizi. hem uyku öncesi temiz hava almış oluyor kızım, hem de bizim için değişiklik oluyor. bunu bu hafta 3 kere yaptık ve çok hoşlandık. eger sizin de yakınınızda böyle bir piknik alanı varsa haftada 2-3 kere yapabilirsiniz. çok sıcak ve tatlı oluyor:))

çok tatlısın fascım... ıyi fikirmiş gercektende piknik alanı, çay, tost, sandviç falan mı götürüyorsun yanında yoksa dört başı mamur yemek mi canım?
ben malesef gune senin kadar erken başlayamıyorum aslında babayı gecirmek için uyanıyoruz ama sonra ben Deniz'i bizim yataga alıyorum, uykumuza orda devam ediyoruz. Ben genelde geceleri, herkesi uyuttuktan sonra kitap okuyabiliyorum ya da nadiren gündüz giremediysem görev beni çağırıyor kk yi okuyorum..Deniz'in şöyle bir huyu var ben uyuduğum sürece yanımda uyuyor bunu bebeğinin uyumadığından şikayet eden annelere tavsiye edebilirim yalnız gece uykusunda bu yöntemi gelecekte sıkıntı verebilir diye denemiyorum...
Dağına göre kar.. Ben uykum geldi mi kimseyi dinlemem mecbur uyuyor yavrucak

Son düzenleme:
çok tatlısın fascım... İyi fikirmiş gercektende piknik alanı, çay, tost, sandviç falan mı götürüyorsun yanında yoksa dört başı mamur yemek mi canım?
ben malesef gune senin kadar erken başlayamıyorum aslında babayı gecirmek için uyanıyoruz ama sonra ben Deniz'i bizim yataga alıyorum, uykumuza orda devam ediyoruz. Ben genelde geceleri, herkesi uyuttuktan sonra kitap okuyabiliyorum ya da nadiren gündüz giremediysem görev beni çağırıyor kk yi okuyorum..Deniz'in şöyle bir huyu var ben uyuduğum sürece yanımda uyuyor bunu bebeğinin uyumadığından şikayet eden annelere tavsiye edebilirim yalnız gece uykusunda bu yöntemi gelecekte sıkıntı verebilir diye denemiyorum...
Dağına göre kar.. Ben uykum geldi mi kimseyi dinlemem mecbur uyuyor yavrucak

yok canım sandviç filan sevmem ben akşam yemeklerinde. bir kere kabak yemegi vardı mesela. bir kere de tas kebap derler ya o tarz bişiy yapmıştım, bi kere de eşim kızartma istedi. köfte patates patlıcan filan. eni konu yemek yiyoz yani anlıycaan.. en kısa zamanda bir termos edinmeliyim kendime. çayımızı da özgür willy hesabı içmek istiyoruz. valla ben bu yaşıma kadar piknik alanlarında hiç hazzetmezdim. pek bi itici gelirdi ama bu cocuk beni bayaa değiştirdi. zevk aldıklarım kısmen değişti:))
bu arada biz de saat 06:30 da yatak transferi yapıyoruz. eşim 06:30 da kalkıyor ve 07:00 de gidiyor. sonra da kızımla biz de yatakta yatıyoruz.. bu olay mesela benim doğumdan önce en çok sinir oldugum seydi ama o kadar tatlı oluyor ki, alıyorum koynuma, dayanamıyorum valla..
bu arada şu yanında yatınca uyuma meselesine benden de bir fikir. bizim kız gecen gün uykuya dalamadı birtürlü. arada oluyor işte huzursuz bir günüydü.. yanına yatıyorum uyuyor kalkınca hemen uyanıyordu.. ben de kalk yat kalk yat sıkıldım. çıkardım üzerimdeki tshirt ümü battaniyenin aldından üstüne örttüm. mis gibi uyudu valla. tavsiye edilir..

bu arada yazdıklarımı okudumda hiç üşenmemişim 3 günlük mönüyü yazmışım yuh yani:) hehehehe:eek:

bu arada şu yanında yatınca uyuma meselesine benden de bir fikir. bizim kız gecen gün uykuya dalamadı birtürlü. arada oluyor işte huzursuz bir günüydü.. yanına yatıyorum uyuyor kalkınca hemen uyanıyordu.. ben de kalk yat kalk yat sıkıldım. çıkardım üzerimdeki tshirt ümü battaniyenin aldından üstüne örttüm. mis gibi uyudu valla. tavsiye edilir..

bu arada yazdıklarımı okudumda hiç üşenmemişim 3 günlük mönüyü yazmışım yuh yani:) hehehehe:eek:

Anne kokusuyla daha rahat,güven içinde olduklarından tshirt örtünce uyumuştur.

Bunu okuyunca bir anımı hatırladım.Yıllar öncesinde(9 sene :))) )k.pederim bana demişti ki ; ''sen tülbentini yatağın kenarına bırak da senin kokunu aldıkça rahat rahat uyusun,uyanmasın.Geçenlerde tv.de izledim.Bir de bunu deneyelim,anne kokusuna ihtiyaçları oluyor.'' Ben de tülbentimi ve bazı giysilerimi yanına bırakarak oğlumun uyumasına yardımcı olmuştum.
:ecrin_bebek:

Anne kokusuyla daha rahat,güven içinde olduklarından tshirt örtünce uyumuştur.

Bunu okuyunca bir anımı hatırladım.Yıllar öncesinde(9 sene :))) )k.pederim bana demişti ki ; ''sen tülbentini yatağın kenarına bırak da senin kokunu aldıkça rahat rahat uyusun,uyanmasın.Geçenlerde tv.de izledim.Bir de bunu deneyelim,anne kokusuna ihtiyaçları oluyor.'' Ben de tülbentimi ve bazı giysilerimi yanına bırakarak oğlumun uyumasına yardımcı olmuştum.
:ecrin_bebek:

evet maydonozcum benim bir arkadaşımın bebeği 4 yaşında.. Bebekliğinde eline vermiş tülbentini ve daha hala alamamış. konudan sapmış olacağız ama böyle bişey yapmak isteyen anneler zamanında bu alışkanlığı unutturmasını da gözardı etmesinler. 4 yaşına gelmiş hala cebinde tülbentle geziyor, o olmazsa kesinlikle uyumuyormuş. kokusu gider diye de yıkatmıyormuş. zor bir durum olsa gerek.. Kokumuza alışsın elbette ama herşey dozunda aman dikkat:eek:

benim eşimde bebeklğinde hep tülbentle uyurmuş.kayınvalidemde bikaç kez verdi eline kızımın.pek hoşnut olmadı.

biz beslenme dışımızda.oynayıp duruyorus kızımla kısacası.işimi bitirene kadar battaniyesini atıyorum yere yuvarlanıp duruyor.elinede veriyorum oyuncaklarını.bi ağlama sesi geldiğinde fırlıyorum yanına yüz üstü ddöndüğünde kolu kalmış oluyo altında kurtarıyorum tekrar işime.işim bitince hep ilgileniyorum onunla beraber şarkılar söylüyoruz.tel sarar ,arı vız vız,fış fış kayıkçı vs..öğleden sonra dışarı çıkıyorus geziyoruz.böyle yani

bizim aslında değişiyor gün içinde nasıl vakit geçirdiğimiz.
ama uyku düzenimiz Allaha şükür,
son ayarlamalardan sonra aynı devam ediyor:nazar:
biz de 12 saat uyuyanlardanız.
akşamları 7 veya en gec 8 gibi uyuyor.
gece 2 kere yatağındayken ve daha uyanmadan mamasını veriyorum biberonla.
hiç uykusu bölünmeden uyumuş oluyor böylelikle..
sabahları da 6bucuk 7 gibi uyanıyoruz genelde..

ben zaten erken kalkmaya bayılan biriyim.
kızım da bana eşlik etmiş oluyor.

kalkar kalkmaz ilk iş karnımızı doyuruyoruz,
sonra hoop mutfağa geçiyoruz beraber.
hemen yoğurdumuzu mayalıyoruz ki öğle menümüze yetişsin.
sonra da hemen sebze corbamızı koyuyoruz ocağa.

sonra bir saat daha evde oyunlar oynayıp,
bebek arabamızı da alıp yürüyüşe çıkıyoruz.
2 saat kadar aralıklarla geziyoruz.
bu ikimize de süper enerji ve moral veriyor.
ana kız olmanın keyfini daha bir hissediyorum opuyorumnanaktan

eve gelince çorbasından içip,
öğle uykusuna yatıyor fındığım.
2 saat uyuyor(3tü aslında ama 2ye indirdi)

ben de bu arada yemek bulaşık ütü vs ne varsa onları yapıyorum.
zaten 2 saat dediğin nedir,
hemen geçiyor:nazar:
hı bir de kendi karnımı doyuruyorum tabi.

sonra uyandıktan sonra babamız gelene kadar (18:00) hep oynuyoruz beraber,
evin değişik köşelerinde.
çünkü cabuk sıkılıyor Betül hanım.
kucakta doşaltırmıyorum ilk aylardaki gibi cok şükür ama,
sürekli oyun oynuyoruz.
bana başka iş yaptırmıyor saolsun.

babamız gelince,
çok mutlu anlarımız başlıyor ikimiz için de :jeyyar:
onlar baba kız hasret giderirken ben yemeğimizi soframızı hazırlıyorum.
üçümüz yemeğimizi yiyoruz.
sonra az biraz daha oyalanıp,
mamamızı içerek uyuyoruz.
(ben 5 aydır böyle rahatlık görmedim,hep sallayarak uyuturdum:nazar:oh ben dünya varmış :)))

sonra anne ile baba başbaşa kalıyoooooooor :jeyyar:

bizde anlatalım bari sabah 8 de kalkıyoruz yatağa alıp emzirmeyle başlıyoruz
sonra kalkıyoruz yataktan abisine yemek hazırlıyorum o sırada efsa hanım pusetinde oyuncaklarıyla oynuyorgamyoncuiremsubuyrunnnnnnnnn
sonra yarım saat birlikte oynuyoruz saat 10:30 da meyvasını yediriyorum 11 de yatağına atıyorum 12:30 la 13:00 arası kalkıyor
kalktığında emziriyorum 14:30 la 15:00 arası sebze çorbasını içiyo 16:00 da uyuyor yarım saatlik bir uyku aramız var kaltığında yere bir örtü seriyorum onun üstünde yuvarlanıyor
17:30 da yoğurdumuzu yiyiyoruz sonra abisi efsa oyun oynuyoruz hep birlikte
arada emzirme faslı akşam 20:30 da kaşık maması hazırlanıyor cokacimcoook
yediktan sonra 21:00 de gece uykumuza dalıyoruz sabah 6 gibi emmeye kalkıyoruz
sabah 8 den sonra tekrar başa dönüyoruz tabi öğlen gezmeye çıktığımızda oluyo bu aralar genelde evde takılıyoruz
sabahla öğle arasıda temizliği sıkıştırıyorum araya
abisi okula gitmeden biraz oyalıyo oyun oynatıyo evin işi de hal olmuş oluyo
akşam 9 da çocuklar uyumuş oluyo eşime vakit ayırıyorum
malum ihmal etmemek lazım:jeyyar:

Ballım gece yatmadan doyurucu mama vermek uzun uyumasını sağlıyor anladığım kadarıyla.Mamaya geçiş döneminin en çok sevecceğim bölümü olacak sanırım.Çünkü kızım iki ya da üç defa emmek için uyanıyor.Neyse ki 6 ayı tamamladık.Artık Pazartesi doktora gideriz sanırım.

BHK'cım yazının sonu senin en sevdiğin bölüm anlaşılan kaydirigubbakcemile3 Kocacı seniii :asigim:

BHK'cım yazının sonu senin en sevdiğin bölüm anlaşılan kaydirigubbakcemile3 Kocacı seniii :asigim:

bencede edoşumdelikafaduldendelikafaduldennaniknaniknaniknanik

:jeyyar::jeyyar:

ana kız vakit geçirmek tabi ki muhteşem,
cok cok seviyorum orası tartışmasız ve hepimiz için aynı...

ama son kısım da ayrı bi güzel..
malum miss cim ve ben aşk insanlarıyız -tatlicadiarzu-

X