Ebced Hesabı

dusunce

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mart 2009
24
0
merhaba arkadaşlar ebced ilmi hakkında bilgisi olan var mı?bu konu hakkında görüşlerimizi paylaşalım.sizce bir fal mıdır,bir kehanetmidir? yoksa bir ilim midir?.ebced ilmini kullanmayı bilmiyorum ama maneviyatını,mantığını ve hesabının ağırlığını biliyorum.bilenler duyanlar var ise ltfen paylaşlım bilgi alalım.

Son düzenleme:
ebced kişi ve olayların tanımlanmasında kullanılan bir hesaplama sistemidir. Ebcedin bir üst kullanımıda cifir olarak bilinir geleceğe dayalı bilgiler bulmada kullanıldığı için fal ile karıştırılır fakat fal değil daha çok ledünni bir ilimdir. Kişi ve olayları manasal olarak inceleyip belirlemeler yapar. Bildiğim kadarı ile ebced hesaplamaları yaparak bir çok soruya cevap bulunabilir. Kehanet olarak görülmemeli daha çok fıtratın açıklanması olarak düşünülebilir. Ebced değerlendirmeleri kişiseldir. özel bir ilimdir denebilir.

ebced hesabı Hz Ali'nin kullandıgı bir yontem diye soylenir. Ebced tarıh dusurmede genelde kullanılır her harfın bır sayı degerı vardır. Diger adı cifr de denır bu ısım Hz. Ali'nin torunu Cafer-i Sadık'tan gelır. Onun bu konuda eserleri var. Bende bir kıtap var caferi sadıkın ebced hesaplarıyla ilgili.

ebced hesabı Hz Ali'nin kullandıgı bir yontem diye soylenir. Ebced tarıh dusurmede genelde kullanılır her harfın bır sayı degerı vardır. Diger adı cifr de denır bu ısım Hz. Ali'nin torunu Cafer-i Sadık'tan gelır. Onun bu konuda eserleri var. Bende bir kıtap var caferi sadıkın ebced hesaplarıyla ilgili.

içeriğinden hesaplamalrından bahsedermisiniz bize acaba..? ismi nedir?

Kişinin yıldızını bulmak için Ebced hesabı da denilen bir yöntem uygulanır. Her yıldız aynı zamanda bir burca tekabül eder. Bu şekilde kişinin talihi ve hastalıkları vs. hakkında bilgi sahibi olunur.

Ebced hesabı 3 çeşit olmakla beraber ben sizlere Ebced-i Sagir dediğimiz küçük Ebced hesabını açıklayacağım. Aslında malumunuz Ebced hesabı Arapça dır. Türkçe ye uyarlayabildiğim kadarıyla buraya yazıyorum umarım sizlere faydalı olur.

Nasıl bakılacağına gelince kişinin ana ismi ile kendi ismi aşağıdaki tabloya bakarak toplanır ve 12 şer erkekler için düşülür. kadınlar için 9 şar düşülür en son kalan bakiyeye bakılır.

Anne+isim=sonuç

sonuç-12=bakiye eğer sayı büyükse 12 ye kadar düşülür.

Hatice oğlu mehmet bu türkçe olduğu için hesaplaması söyle olur (Ha)=8 (Ti)=4 (Ce)=3 hatice isminin toplamı 15 tir

mehmet isminin = (me)=4 (he)=5 (me)=4 (te)= mehmet isminin toplamı 13 sonra hatice isminin toplamı ile mehmet isminin toplamı yapılır. 15+13=28 dir 28 sayısından 12 şer düşülür kalan sayı 4 dür. sonuç bakiye 4 dür yengeç burçunu tabidir. aslı arabcadır türkçe çok zor hesaplanır. arabça harflerinde 3 çeşit yazım şekli vardır. onun için arabca hesaplanması daha iyi olur.

Bakiye kaç kalırsa o numaralı burca bakılır.

A=1 E=5 I=10 M=4 R=8 Ü=7
B=2 F=8 İ=10 N=2 S=0 V=6
C=3 G=8 J=3 O=7 Ş=0 Y=10
Ç=3 Ğ=4 K=4 Ö=7 T=4 Z=7
D=4 H=8 L=6 P=2 U=7

BAKİYE BURCLAR YILDIZI TABİATI DOSTU DÜŞMANI
1 Kalırsa KOÇ Merih Ateş İkizler Yengeç
2 Kalırsa BOĞA Zühre Toprak Yengeç Aslan
3 Kalırsa İ KİZLER Utarid Hava Aslan Balık
4 Kalırsa YENGEÇ Ay Su Boğa Koç
5 Kalırsa ASLAN Güneş Ateş İkizler Boğa
6 Kalırsa BAŞAK Utarid Toprak Akrep Yay
7 Kalırsa TERAZİ Zühre Hava Yay Oğlak
8 Kalırsa AKREP Merih Su Başak Kova
9 Kalırsa YAY Müşteri Ateş Kova Balık
10 Kalırsa OĞLAK Zühal Toprak Balık Koç
11 Kalırsa KOVA Zühal Hava Koç Akrep
12 Kalırsa BALIK Müşteri Su Boğa İkizler

ÖRNEK
KOÇ BURCU (21 Mart-20 Nisan)
BU BURCUN YILDIZI MERİHTİR.
BİRİNCİ VASIF (21 Mart-30 Mart)

Bu burçta doğan erkekler esmer tenli yada açık renkli olabilir ve uzun boylu büyük başlı olurlar.Yüz hatları keskindir.Çehreleri köşelidir. alınları açık sert ve cüretkar bakışlı gözleri açık kanatlı burun ve alaycı ağızları vardır.tok sesli olup saçları soluktur.vücut kemikleri iri bünyeleri sağlamdır.Çabuk kızarlar ama öfkeleri çabuk geçer. çok inatçı olup eğlenceye düşkündürler Kolay baskı altına alınamazlar .Haksızlıklara hep baş kaldırırlar.Çocukken yaramaz gençken çok aktif olurlar.Tembelliği sevmezler çalışkan olurlar bu yüzden her işte başarılı olurlar. Bela ve dertlere karşı dayanıklıdırlar.................

İKİNCİ VASIF (31 Mart -9 Nisan)
Hayatta tek istedikleri çevrelerine faydalı olmak maddi durumları da sağlıkları gibi bir kararda durmaz kah yükselir kah çıkar....Yemek yemeyi çok severler midelerine düşkün olurlar bu yüzden sindirim rahatsızlıkları ve kalp rahatsızlığı onlara çok yakındır....... Cesaret ve atılganlık gerektiren işlerde başarılı olurlar yıldızlarıyla ahenk için kırmızı renk yakut yada elmas taşlı yüzük kullanmaları tavsiye edilir........

Kadınların yaptıkları büyü ve sihir den muzdarip olur haklarında çok dedikodu yapılır...

ÜÇÜNCÜ VASIF ( 10 Nisan-20 Nisan)
Merih yıldızının tesiri altındadırlar....Bu tarihte doğan kişinin sevdikleri kişinin başka yerlere şehirlere gitme ihtimali vardır... Bir fitne ve dedikodu yüzün den çok yakın dostlarıyla düşman olabilirler...............
YUKARI DA KOÇ BURCU 'NUN SADECE SAYFALARCA TUTAN AÇILIMLARIN'DAN ÇOK KISA BİR BÖLÜM VERİLMİŞTİR...

Alıntıdır arkadaşlar.Benim sonucum 0 çıkıyor.Sonuç 0 olursa diye de birşey yok :1shok: 36 dan 9'ar indim kaldı 0 yasakkelime

Ebced Hesabı İle Tarih Düşürmek

Ecdadımız, olayların tarihlerini çeşitli usûllerle kaydetmişlerdir. En yaygın şekil; sade, açık ve sanatsız olarak tarihi bilmektir. Öğretici veya halka hitap edici eserlerde genellikle bu yol kullanılmıştır. Nitekim tarih kitapları hadiseleri kronolojik sırayla anlatır, gün, ay ve yılı açıkça yazarlardı: “Niğbolu Zaferi 21 Z ilhicce 798’de vukû buldu.” “Çelebi Sultan Muhammed, 824 senesi cemâdelûlâsı evâilinde (başlarında) Edirne’de irtihal-i dâr-ı beka eyledi.”… gibi.

Bunun yanı sıra, bilhassa edebî eserlerde, tercüme-i hal kaynaklarında ve kitabelerde, daha başka sanatkârâne, saklı ve örtülü ifadelerle tarih kaydetme usûllerinin bulunup geliştirildiğini ve çok kullanıldığını görüyoruz.

Bu değişik ve sanatlı usûllerden biri de ebced hesabıyla tarih düşürmektir. Ebced kelimesinin izahına pek çok söz söylenmiştir. Biz bu teferruata girmeyeceğiz. Kısaca söylemek gerekirse ebced; alfabe mânâsına kullanılmış ve meselâ mektebe yeni başlayan ve henüz alfabeyi öğrenme durumunda olan çocuk için tıfl-ı ebced-hân denmiştir.

Ebced hesabında da esas; alfabenin her harfine bir rakam değeri vermek; ve bir kelimeyi teşkil eden harflerin toplam rakam değerini, anlatılmak istenen bir hadisenin tarihine denk düşürmektir. Böylece, ebced hesabıyla belirli bir tarihi anlatan kelimelere veya satırlara baktığımızda karşımızda herhangi bir rakam göremeyiz; kâğıdı, kalemi de ele alıp o kelime veya satırın her harfinin rakam değerini birbiriyle toplaya toplaya sonucu bulmamız gerekir.

Bu ince usûl, çeşme, cami, medrese, han, hamam, kale, mezar… kitabelerinde; birçok tarihî olayların, kitap telif ve istinsahlarının, şahısların doğum ve vefatlarının tesbitinde o kadar çok kullanılmıştır ki, ebced hesabını bilmeden onları anlamak ve onlardan faydalanmak imkânsız hale gelmiştir. Biz bu hususu düşünerek, Osmanlı harflerini bilen meraklı okuyucularımıza ebced konusunda bazı bilgeler vermeyi, çeşitlerini ve inceliklerini kısaca da olsa belirtmeyi uygun ve faydalı bulduk.(Coşan M.E,Diyânet Gazetesi ,1978 )

Ebced Tablosu

Elif Harfi 1 ا Be 2 ب
Cim 3 ج Dal 4 د
He 5 ه Vav 6 و
Ze 7 ز Ha 8 ح
Tı 9 ط Ye 10 ى
Kef 20 ك Lam 30 ل
Mim 40 م Nun 50 ن
Sin 60 س Ayın 70 ع
Fe 80 ف Sad 90 ص
Kaf 100 ق Rı 200 ر
Şın 300 ش Te 400 ت
Se 500 ث Hı 600 خ
Zel 700 ذ Dad 800 ض
Zı 900 ظ Gayın 1000 غ

Not: Farsçaya özgü olan ve Arapça da bulunmayan p,ç,j ve kafı farisi harfleri sırasıyla be, cim, ze ve kef gibi hesaplanır.

Bu harflerin karşılıklarının hatırda tutulabilmesi için harfler bir kelime imişçesine okunur.Bu kelimeler ‘ebced ,hevvez, hutti, kelemen ,safes ,keraşet ,sehhaz ,dazığ’dır.Bunlardan ebced kelimesi elif, be, cim, ve dal harflerinden meydana gelmiştir ve sırasıyla 1, 2, 3, 4 rakamlarını gösterir.Diğerleri de böyledir.Onar onar ve yüzer yüzer artar bine kadar devam eder.Bişte bir şiirde bu harflerin tekabül ettikleri rakamları göz önünde tutarak bir olayın oluş tarihini belirtmeye tarih düşürmek denir.

Misal :

Nice kendi gibi iri sıçanı

Bir ısırmakla iki böldü kedi

Kuyruğu dikti dedim tarihin

Farenin hasretinden öldü kedi

Kıtasının dördüncü mısraında ki harfler toplandığı zaman 1213 rakamı bulunur ki bu rakam kedinin ölüm tarihidir.Burada hesap şöyle yapılmıştır.Farenin kelimesi f 80, elif 1, rı 200, he 5, nun 50, kef 20, hasretinden kelimesi ha 8, sin 60, rı 200, te 400, nun 50, dal 4, nun 50 ,öldü kelimesi elif 1, vav 6, lam 30, dal 4, ye 10 ,kedi kelimesi kef 20, dal 4, ye 10, hesaplamak suretiyle bunların toplamı 1213 rakamı elde edilir.

Tarih düşürmenin türlü yolları ve biçimleri vardır.

Tarih –i tam:
Bir mısra veya bir beytin bütün harflerinin hesaba katıldığı tarihlere denir.

Mesela sururinin :

Gelmiş idi camie bir binamaz

Sarik imiş kim yiye yazdı dayak

Söyledi tarihini kayyim anın

Kaçtı pabuç hırsızı yalın ayak

Kıtasının son mısraının bütün harfleri toplandığında 1212 rakamı bulunur ki pabuç hırsızının camiden yalın ayak kaçış tarihidir.

Mücevher tarih :
Bir mısraın veya beytin Arap alfabesinde ki noktalı harflerinin hesaba katıldığı tarihlere denir.Cevher,cevherin,mucem, menkut adı verilir.

Güş iden tarihi menkutum güler ahvaline

Kıldı vehbi nüş i sahba ile kendin maskara…1204

Tarih-i mühmel:
Sadece noktalı harfleri hesaba katılan tarihlerin adıdır.

Fer virir mihr ile Galip gibi paşa sadre ….1239

Tarih-i duta:
Bazen bir beytin her iki mısraında da aynı tarihler bulunur.böyle tarihlere iki katlı anlamına gelen dü-ta denir.

Kala i sivastopol alındı seyf i harb ile

Bazen tarihler de hem olayın cereyan ettiği tarih söylenir hem de ebced hesabıyla yine olayın tarihi belirtilir.

Lafzan u manen sururi söyledim tarihimi

Kıldım istanbulu bin yüz doksan üç salinde cay

Bu tarz olanlara lafzen ve manen tarih düşürmek denir.

Ayrıca lügazlı yani bilmeceli tarihler de düşürülmüştür….

Şerha çektim dağ yaktım göz göz ittim sinemi

Sengimi seyr eyleyen bilsün vefat tarihimi

Şair şerha çektim ile 1 rakamını,dağ yaktım ile eski yazıda sıfırı gösteren noktayı ,göz göz ettim ile de bugünkü sıfıra benzeyen iki tane 5 rakamını kast etmektedir.Böylece karşımıza 1055 tarihi çıkar.

Bir iki vü iki delik

Abdülmecid oldu melik

Beytinde de önce bir rakamı sonra 2 rakamı iki delik ile iki tane 5 yani 55 rakamı gösterilmekte böylece Abdülmecidin 1255 tarihinde tahta çıktığı belirtilmiş olmaktadır.

Tamiyeli tarihler :
Bir mısrada ki harflerin toplamı bazan belirtilmek istemilen tarihten noksan ya da fazla olabilir.mesela 1210 tarihini belirtmek amacıyla düzenlenen mısrada ki harflerin toplamı 1240 tutuyorsa bu sefer de 40 çıkartılır.

Çıkarub leşkeri küffarı didim tarihin

Belgrad kalasını aldı mehemmed paşa

Beytinde ikinci mısrada ki kelimelerin ebced esabına göre ifade ettikleri rakamlar şöyledir.Belgrad 1237,kalasını 325 ,aldı 45,mehemmed 92,paşa 304..Bu rakamların toplamı 2003 tarihini verir.Halbuki Belgrad kalasının alınış tarihi 1152 dir.Şair 1152 yi bulmak için “çıkarub leşkeri küffarı” ifadesi ile işaret ettiği gibi ‘leşkeri küffar’ tamlamasının tutarı olan 851 i 2003 ten çıkarıyor.Böylece 2003-851=1152 tarihini olaya uygun olarak tespit etmiş bulunuyor.Burda ki bir incelik de küffar askerinin de kaleden atıldığının belirtilmesi. Hem sayısal manada küffar askerini kaleden çıkarıyor hem de gerçek manada kafir askerlerinin kaleden atıldığını söylüyor.

Alıntıdır

hiçbişey anlamadım bu ebced tam olarak nedir...
Neden baktırılır gelecek içinmi istihare gibi bişeymi??

Yok canım tamamiyle sanat.Gelecekle ilgili birşey değil.

Ebced harflerine tekâbül eden sayıları esas almak şartıyla, herhangi bir hâdisenin târihini bir veya birden çok kelime, mısra veya beyit hâlinde verecek şekilde, o ibârede yer alan harflerin sayı olarak toplam neticesini veren târih. Buna cümleler hesâbı da denir.
Bâzı hâdisenin ortaya çıktığı târihi tesbit maksadıyla, harflerden karşıladığı sayılardan faydalanılarak yapılan bu sanatın yanında doğrudan doğruya çıplak târihler de söylenmiştir. Gerçekte ebced hesâbı kullanılarak düşürülen târihler hüner işi olup kâbiliyet meselesidir.
Doğrudan doğruya târih düşürmede lafız ve mânâ açıkça hâdiseyi verir ve bir hesâbı gerektirmez. Meselâ Sultan Abdülazîz Hanın şehid edilmesinden sonra aklî dengesi bozulan ve doksan üç gün tahtta kalan Beşinci Murad için söylenen;
Doksan üçte doksan üç gün pâdişâh-ı dehr olup Geçdi uzletgâhına Sultan Murâd-ı nâ-murâd
beyti ile;
Bâkî Efendi gitdi ukbâya bin sekizde
mısraı bu tür târihe örnektir.

Olacakları felan tahmin etmiyorsun canım.Örnekleri biraz incele anlarsın sanırım.Ben örneklerle çözdüm yerimseniben

Netice olarak söylemeliyiz ki: Ebced hesabı geleceği keşfetmeye yeterli bir kaynak değildir. Gelecek Allah’ın ilminde, irâdesinde ve kudretindedir. Allah bildirmedikçe hiçbir kimse, hiçbir hesaplamayla yarının ne olacağı hakkında bir ön bilgiye veya tahmine sahip olamaz.

Sorularla ıslamiyetten alıntı

Son düzenleme:
arkadaşlar yukarıdaki yükselen burc bulma yanlış.sebebine gelince bu hesaplamalar türkçe olmaz.nette heryerde bu yayaılmış ama normalde arapcça ve osmanlıca yazılıyor bildiğim kadarı ile çünkü daha öncede bbelirttiğim gibi burda "u" harfıne değer vermiş duygu derken u yu de hesaplıyor ama normalde arapçada "u" yoktur vav harfi ile desteklenir.sıfır cıkması,3.444... cıkması bu yuzden.asıl işlem nasıl bilmıyorum bende ama burdaki türkçe yazıldığı gibi oluyor isimler türkçe yazılmaz değerlendirilmez çünkü.böyle hatalar cıkıyor.
bir şey daha belirteyim sadece buralarda değil bir sürü yerde kullanılıyormuş.mesala evlilik tespitinde.kişiler ne zman evlenirler,ne zman kısmetleri açılır kim kimeuygundur,anlaşırlar mı,boşanırlar mı..ama gelecekten haber vermediğini biliyorum kan tahlili gibi teste nasıl gidiliyorsa evlenmden önce bu da o şekilde bir mantık sanırım.

arkadaşlar yukarıdaki yükselen burc bulma yanlış.sebebine gelince bu hesaplamalar türkçe olmaz.nette heryerde bu yayaılmış ama normalde arapcça ve osmanlıca yazılıyor bildiğim kadarı ile çünkü daha öncede bbelirttiğim gibi burda "u" harfıne değer vermiş duygu derken u yu de hesaplıyor ama normalde arapçada "u" yoktur vav harfi ile desteklenir.sıfır cıkması,3.444... cıkması bu yuzden.asıl işlem nasıl bilmıyorum bende ama burdaki türkçe yazıldığı gibi oluyor isimler türkçe yazılmaz değerlendirilmez çünkü.böyle hatalar cıkıyor.
bir şey daha belirteyim sadece buralarda değil bir sürü yerde kullanılıyormuş.mesala evlilik tespitinde.kişiler ne zman evlenirler,ne zman kısmetleri açılır kim kimeuygundur,anlaşırlar mı,boşanırlar mı..ama gelecekten haber vermediğini biliyorum kan tahlili gibi teste nasıl gidiliyorsa evlenmden önce bu da o şekilde bir mantık sanırım.

Evt öyle.Türkçe olmadığı için hesaplama da yanlışlık olabiliyor.Osmanlıca olanı da bu yüzden ekledim ztn.Ordan bakabilirsiniz?yerimseniben

kesinlikle katılıyorum ..:) benimde duyduğum arapca harflerle yapılıyor ve arapca harfleride tr olarak karşılık bulunamaz diye biliyorum...ara form olarak osmanlıca kullanılmış sanırım...

ebcedin ilgilenmediği alan yok diye biliyorum. sorun sadece ehlini bulmakta sanırım. hayatın tanımı aşamasında her alanda cevaplara ulaşılıyormuş sanırım...bir arkadaşıma evliliğim hususunda inceleme yapmasını sölemiştim epey oluyor...sadece isimlerden bana öle şeyler sölediki şaşırmıştım..yatak odam ortaya çıkmasın diye başka şeylerde sormamıştım o zaman...:) ama gerçekten şok olmuştum...:) falmı diye araştırdım ama değilmiş, dediğiniz gibi isimlerin tahlil edilmesi olarak düşünüyorum....

Arkadaşlar ne kadar güzel olurdu ama eğer öle birşey varsa!... Düşünsenize evlilik tesbiti , birnirlerine uygunmu kısmetleri açıkmı. Burçlerdaki uyum tarzı bişey miyki acaba? çok merak ettim doğrusu. yada kişilerin birbirlerine uygun olduğu nasıl anlaşılırki kişileri tanımadan? ilginç...

Olacakları felan tahmin etmiyorsun canım.Örnekleri biraz incele anlarsın sanırım.Ben örneklerle çözdüm yerimseniben

Netice olarak söylemeliyiz ki: Ebced hesabı geleceği keşfetmeye yeterli bir kaynak değildir. Gelecek Allah’ın ilminde, irâdesinde ve kudretindedir. Allah bildirmedikçe hiçbir kimse, hiçbir hesaplamayla yarının ne olacağı hakkında bir ön bilgiye veya tahmine sahip olamaz.

Sorularla İslamiyetten alıntı

mükemmel bir tesbit...:) allah bildirmedikce ewet Allahın bildirmesi ise eldeki isim veya başlangıç tarihleri gibi bazı verilerdir. düşündüğümüzde buna feraset denebilir...feraset sahibi insanlar bazı sonuçlara ulaşabilirler işte Allahın izin vermesi bu şekilde olur katılıyorum...:) buna isimlerin özellikleri olarak görmüş ibni arabi hz.leri tıpkı drlerin baktıkları tahliller gibi meteorolojik tahminler gibi...:)

düşüncemi söledim umarım anlatabilmişimdir...:)

Arkadaşlar ne kadar güzel olurdu ama eğer öle birşey varsa!... Düşünsenize evlilik tesbiti , birnirlerine uygunmu kısmetleri açıkmı. Burçlerdaki uyum tarzı bişey miyki acaba? çok merak ettim doğrusu. yada kişilerin birbirlerine uygun olduğu nasıl anlaşılırki kişileri tanımadan? ilginç...

arkadaşıma ulaşmaya çalışayım belki sizin için bir şeyler söylemesini rica edebilirim...:) bilmiyorum nasıl olur acaba...:KK43:

valla iyi olurdu . Fazla derinlere inmeyecekse neden olmasın. severim öyle şeyleri ben. bayılırım

valla iyi olurdu . Fazla derinlere inmeyecekse neden olmasın. severim öyle şeyleri ben. bayılırım

tmmm ben bi arayayım bakalım...:) ama isimleri soracaktr, dur bakalım başka neler soruyor haber ederim...:) kızlar yatak odasının gizlisi kalmazsa karışmam ha....bana kızmayın sonra..:))

sedar arkadsına bende ulaşmak istiyorum banada yardımcı olurmusun ltfen.
kızlar sadece evlilik değil mesala nerede zengin olursunuz, gtiiğiniz yer size uygun mu,oturduğunuz cafede yaşacaklarınızız yada yaşamaınız dhiorda konustuklarınızın sonra size nelere acaağını bile söylüyor.bende ulaşmaya calışıyorum ama bunu nette yapan yok.hele ki yuksele yıldızname dıye trkçe yapan medyumlarada yuh olsun.
ya hemen hemen herşeye bakılıyor bununla çünkü bu fal değil şekil yorumlama değil bir hesaplama sistemi.isimlerin yerlerin kişilere etkisini buluyor.kaderde yazılanları okuma biçimi.bir iliim.

Son düzenleme:
X