4lü test sonucu bi bakarmısınız arkadaşlar :(

brcsrkn

annesinin kuzusu
Kayıtlı Üye
18 Mart 2009
847
7
merhaba arkadaşlar bugün 4lü sonucumu aldım değerleri;
afp 60,95 1,62 Mom
uE3 0,77 0,60 Mom
hCG 80,70 3,36 Mom
Inh-A 210,44 1,02 Mom

Spina bifida riski 1:2000

AFP normal
down sendromu riski anne yaşı ile 1:1259
down sendromu riski verilerle 1:767
35 yaş altı olduğu için yüksek risk yok
trizomi 18 1:99000

türkçeye çevirerek yazdım arkadaşlar sonuçları
dr bu şartlarda %100 amniyosntez istemiyoruz tıbbi olarak ama ben 1:767 riskini bile kabul etmem diyorsanız amniyosentez yapalım dedi :uhm: :çok üzgünüm:
kafam karıştı sizce herşey normal miarkadaşlar ya dr böle diyince kafam karıştı biraz lütfen yorumlarınızı bekliyorum .
ayrıntılı usg mutlaka istiyor ama :a015:

767'de 1 down sndromu riski var, amniyosentez önermeleri için bunun 1:200 civarında olması lazım. Bunun sebebi de amniyosentezde düşük riskinin de 200'de bir olması, yani iki risk aynı olduğunda, e o zaman bari içimiz rahat olsun diye amniyosentez yapalım diyorlar.

Yani özetle, bu sonuç diyor ki, bebeğin down olma ihtimali amniyosentezde kaybdilme ihtimalinden daha düşük. Rasyonel olan amniyosentez yaptırmamak. Ha tabii ben hiç bir ihtimale güvenmem, illa kesin sonuç isterim diyorsan amniyosentez yapalım demiş doktorun. Ama dediğim gibi böyle bir ihtimalde (700 de bir gibi) amniyosentez standart bir uygulama değil, sadece annenin paranoya derecesi ile ilgili olarak yapılabilir.

canım pardon ama yani normalmi demek istiyosun bu sonuçlar için kafam karıştı biraz yani yaptırmam şart değil içim rahat olabilir değilmi:)

Normal, ama bu normali nasıl tanımladığınla alakalı. Kimisi için 500'de bir yeteri kadar normaldir, kimisi için 15000'de bir normal değildir. Literatüre ve geneldeki uygulamaya göre 200'de 1, 300'de 1'den daha iyi ihtimaller (ki seninki öyle), amniyosentez gerektirmez. Burada hesabı yapılan şey yarar zarar meselesi.

Canım benim,

Bence de sonuçların gayet normal - 1:767 kötü bir değer değil. Sui'nin dediği gibi 1:200 felan olsa o zaman risk daha çok oluyor. Ayrıca dr'un kesin yaptıralım demedi veya en azından gerekte görmedi, sadece topu sana attı! Bu nedenle iyice kafan karıştı. ıçini ferah tut tatlım, Allahın izniyle sağlıklı olarak bebişini alacaksın kucağına..
Lütfen germe ikinizi :)

arkadaslara katılıyorum degerler gayet normal ben amnıyosentezlık bır rısk göremedım acıkcası neden uzuluyorsunkı

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim ilginiz için a.s.
maviyıldız dediğin gibi arkadaşım dr topu bana atınca panik oldum sanırım :) kafamçokkarıştı
tekrar teşekkürler arkadaşlar ilginiz için Allahım inşallah hepimize sağlıkla nasip eder bebeklerimizi :Saruboceq:

Panik yapman, pimpiriklenmeni anlıyorum canım benim ama biraz daha sakın olmaya çalış emi. Unutma, bebişte hissediyor herşeyi, oda boşuna panik olmasın demi :)

Amin canım, Allah hepimize sağlıklı ve hayırlı evlat(lar) nasip etsin.

bana göre bu testler kafa karıştırmaktan başka hiçbir işe yaramıyor

özellikle 3 -4 lü testler çok karışık sonuçlar veriyor en ufak negatif değer anneyi psokojik sıkıntıya sürüklüyo buda bebeğe ve mutlu giden hamileliğe yansıyo hayatımızın en güzel dönemi olan hamileliğimizi acabalarla geçirmekten başka bir işe yaramıyo

ki birde amniyosentezi yaptırırsan ( allah korusun) % 40 ın üzerinde down sendromu çıkarsa dahada bozulmıcakmı psikolojin :KK43:(

içini ferah tut canım allahtan hayırlısını dile

sezencim teşekkürler ilgine gerçekten kafa karıştırıyorlar ya yok forumdaki tüm arkadaşlar sayesinde daha da rahatladım yaptırmıcam zaten çok şart değilse gerek yok sonuçta anneyede bebeğede zararı olabilirliği var ve budahada yakın bi riskmiş
Allahımdan hep ( herkes için tüm hamileler için ) hayırlısını sağlıkla istiyorum arkadaşım herduamda böle dua ediyorum verende Allah sonuçta herşeyin en hayırlısını o bilir Allahım hepimize sağlıklı bebekler vermeyi nasip etsin hepimiz sağlıkla alsın kucağına

sezencim teşekkürler ilgine gerçekten kafa karıştırıyorlar ya yok forumdaki tüm arkadaşlar sayesinde daha da rahatladım yaptırmıcam zaten çok şart değilse gerek yok sonuçta anneyede bebeğede zararı olabilirliği var ve budahada yakın bi riskmiş
Allahımdan hep ( herkes için tüm hamileler için ) hayırlısını sağlıkla istiyorum arkadaşım herduamda böle dua ediyorum verende Allah sonuçta herşeyin en hayırlısını o bilir Allahım hepimize sağlıklı bebekler vermeyi nasip etsin hepimiz sağlıkla alsın kucağına

aminnn canım hepimiz için yürekten amin diyorum

ben 2 li testde dahil olmak üzere hiçbirini yaptırmadım
zaten netten hamilelik dergilerden araştırmıştım bu testleri ve eşimle yaptırmak istemiyorduk
akabinde doktorum 12 haftamda testleri bize tüm açıklığıyla anlattı

2 li testin hiçbir zarrı yoktur ama 3-4 lü testler oldukça kafa karıştırıcıdır demişti

ve tüm bu testlerin donucunda eğerki down sendromu veya benzeri birşey çıkarsa ben yinede bebeğimi aldırmam diyeceksen hiç yaptırma kalan aylarını bunalım içinde geçirmekten başka bir işe yaramaz demişti
ki asla sonuç ne olursa olsun bebeğime kıyamazdık bu yüzden hiç girişmedik
şuanda içimiz öyle rahatki kafamız öylesine boşku anlatamam

sizde kafanızı takmayın büyük ihtimaller bile aksi şekilde sonuçlanabiliyo 2 örneğine şahit oldum çünkü a.s.

sezencim teşekkür ederim arkadaşım dediğin gibi sonuç ne olursa oldsun artık içimde canlanmış bişeye ve onla nasıl güzel bir bağ kurduğumuzu bilee bile nasıl kıyabilirizki ( ALLAHIM KORUSUN böle şeyleri)
eşim daha rahat zaten bana göre beni rahatlatan o ve siz arkadaşlarımsınız :) artık hamileliğin tadını çıkarma vakti geldi çünkü ilk üç ay hep düşük tehlikesiyle yaşadım Allahım kimseye göstermesin :Saruboceq:
dediğin gibi ne sonuçlar nelerle sonuçlanıyor arkadaşım

hah şöyel ya kendi kendini rahatlat ooo hem daha sen konuştukça o sana nasıl tepkiler vericek canım benim

rabbim onu içimizde var ediyorsa ona olan inacımızla sakatı sağlama da çevirir diye düşünüyorum

kaderimizde ne varsa onu yaşıcaz

kocaelinde nerde oturuyosun canım

:) haklısın canım rahatladım valla Allah hepinizden razı olsun gerçekten sizlerle konuşmak beni rahatlatıyor. kaderimizde ne varsa o sonuçta :)
ben derincedeyim canım sen nerde oturuyorsun

sendende razı olsun canım

ben maşukiyede oturuyorum derince çenesuyunda ve esenlerde dayılarım var çok uzun zaman oldu o taraflara gelmeyi

geçen hafta sapancaya gitmiştik arkadaşlar var orda oturuyorlar ben otorafları çok seviyorum ama işime uzak aileme uzak üstelik bebek olunca annem bakıcağı için bebeğe orda oturamayız herhalde geçen gene çok baktık ev fiyatlarına koskoca dubleksler bile çok uygun ama dediğim gibi sadece gezmekle yetiniyoruz :)
maşukiyede de babamın kuzenleri var ama uzun zamandır bende gelelmedim oralara

selamm bende 4 lu testımı yaptırdım
bıde dogma buyume kocaelılıyımmmm

X