Bebek Beslenmesi bebeklerin yatış pozisyonu hangisi olmalı ?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

mineulusoy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2009
34
0
Bebişim en çok sırtüstü yatıyor.Yan yatmayı hiç sevmiyor.Gündüzleri yastık yardımıyla yan yatırmaya çalışıyorum.Yüzüstü hiç yatamıyor.Hangisi daha sağlıklı acaba?

henüz bebeğim yok ama 8yeğenim büyürken onlarlaydım..
sırtüstü yatmasının tehlikeli olduğunu biliyorum.. olurda kusarsa,onu çıkaramayacağı için ALLAH korusun boğulabilir.. yan yatması zor,kolunun üstüne yatarken kolu ağrıyabilir ve daha az uyur.. en iyisi ve önerilen YASTIKSIZ yüzüstü yatması.. daha uzun süre uyuyacaktır.. sağlıkla büyütmen nasip olsun inş...

benim kızım da hep yan yatardı, kafası arkaya doğru biraz uzun oldu, ben de hep sırtüstü yatması için uğraşmıştım başaramadım. sonradan öğrendim ki özel yastık var, yatırma pozisyonu belirlemen için. başı için değil. ondan almıştım ama artık o saatten sonra fayda etmedi. o yastıkdan alabilirsin.

benim kızım da hep yan yatardı, kafası arkaya doğru biraz uzun oldu, ben de hep sırtüstü yatması için uğraşmıştım başaramadım. sonradan öğrendim ki özel yastık var, yatırma pozisyonu belirlemen için. başı için değil. ondan almıştım ama artık o saatten sonra fayda etmedi. o yastıkdan alabilirsin.

Benimkinin de sırtüstü yatmaktan biraz yukarı doğru uzadı başı, henüz üç aylık şimdi yan yatırıyorum düzelir mi bilmem.

Çınar yan yatmaktan nefret ederdi. Yan yatırma yastığını koyduğum zaman kıyamet koparırdı hala da öyle

ben gündüzleri yüzüstü yatırıyorum tabi sürekli bakıyorum yan yatmayı hiç sevmiyo gecede sırtüstü başka şekilde rahat edemiyo

benim oğlum sırtüstü yatıyo doğduğundan beri. ama bugünlerde yastıkla destekleyip yan yatırıyorum. daha uzun uyuyo sanki oyle yatınca. yüzüstü hiç yatamıyo. nefret ediyo

burada, yani almanyada, çocuğun kesinlikle sirt üstü yatmasını öneriyorlar
her kontrolle gidişimizde dr.umuz tekrarlıyor bunu
yüz üstü kesinlikle uyutmayın diyorlar burda
bende yan yatma yastı almıştım gündüzleri onda yatıyorum zaman zaman nasılsa devamlı bakıyorum diye ama geceleri sadece sırt üstü yatırıyoruz

benim oğlumda gündüzleri yüz üstü yatıyor,böyle daha uzun uyuyo ve gazını rahat çıkarıyo ama geceleri sırtüstü yatırıyorum.yastık kullanmıyorum ve yaşına gelene kadar dr kullanma dedi.ben sırtüstü yatırdığımda hemen başını yana çeviriyo.yüzü hiç yukarı bakmıyo.bebeğim 2 aylık,umarım kafası sivrilmez.çünkü güzel şekil alması için birazda yukarı bakarak yatması lazım.benim derdimde hep kafasını çeviriyor olması..

arkadaşlar yarın bebeğim 1 aylık oluyor.sizce en iyi yatış pozisyonu ne.sırt üstü yatarsa kusmuğundan boğulabilir.yüz üstü rahat yatıyor uzun uyuyor. ilk zamanlar yan yatıyordu şimdi yatağa koyunca uyanıyor.hangisi daha sağlıklı sizce.

ilk zamanlar kafasının şeklini etkileyeceğinden ve kusabileceğinden dolayı yan yatırmayı öneriyor doktorlar yüzüstü ancak yanındaysanız gözünüz üstündeyse yatırın tehlikeli bi pozisyon çünkü benim bebeğim yan yatırma yastığında bile sırtüstü yatıyordu ne koyarsak koyalım kendini ittirip sırtüstü yattı şimdide yan yatırıyorum ama o sırtüstü yatıyo :)

Ben bebeğimi gündüzleri hep yan yatırıyorum.Geceleri ise sırtüstü yatıyor,ama yanımda uyuduğu için kontrol edebiliyorum.Okuduğum bir yazıda çocuk doktorları, bebeklerin sırtüstü yatarken büyük bir olasılıkla daha çok miktarda karbondioksit ve az miktarda oksijen soludukları için bu durumun da sebepsiz bebek ölümlerinden olduğunu söylüyorlar.Aman dikkat edelim ! Allah hepimizin bebişlerini korusun.:Saruboceq:

valla canı nasıl istiyorsa öyle yatıyor okadarınıda araştırmıyorum artık
oda insan farklı bir varlık değil nasıl rahatsa öyle yatar zaten
çok küçükken kusma ihtimali yüüznden yan yatırdım
ama şimdi paşa gönlü bilir :))

benim kızım 4 aylık, gündüzleri hep sırtüstü yatırıyorum sürekli kontrol edebiliyorum.hele ilk zamanlar bir kaç defa sırtüstü yatarken kustu, hemen kaldırmıştım.geceleri de yan yatıyorum.yüzüstü hiç yatırmadım.aman sırtüstü ve yüzüstü yatırırken çok dikkat edin.

Yeni doğan bebek yan yatırılmalı, kusarsa boğulmasın diye. Ama büyünce zaten dört dönüyorlar yatağın içinde. Yatış pozisyonuna engel olamıyorsun:KK53:

Ben bebeğimi gündüzleri hep yan yatırıyorum.Geceleri ise sırtüstü yatıyor,ama yanımda uyuduğu için kontrol edebiliyorum.Okuduğum bir yazıda çocuk doktorları, bebeklerin sırtüstü yatarken büyük bir olasılıkla daha çok miktarda karbondioksit ve az miktarda oksijen soludukları için bu durumun da sebepsiz bebek ölümlerinden olduğunu söylüyorlar.Aman dikkat edelim ! Allah hepimizin bebişlerini korusun.:Saruboceq:

ilginç benım okudugum kitap ve dergilerde ise tam tersi yazıyordu sırtustu yatırmak gerekli asıl yuzustu bebeklerın ani bebek ölüm sendromu(ABÖS) ile daha cok karsılastıgı yazıyordu bırde sırtustu yatırın kampanyaları bile yapılmıs ve ABÖS de azalma olmus tabı uzmana danısmalı ben kızımı hep sırt ustu yatırdım gorumcem yan ytırdı.

evet bende biliyorum hollandada ve almanyada 25 sene önce bebekler yüz üstü yatırılıyormuş ama bebek ölümleri artınca yasaklanmış yeni doğan bebekler için sırt üstüde yüzüstüde tehlikeli yan yatırmak en garantilisi bence, ben kızım 4 bucuk aylık doğduğundan beri yan yatırıyorum kussa bile nefes borusuna kaçmıyor. tabi yinede bu herkesin kendi tercihi

Biraz da bebeğine bağlı. Benim oğlum da doğduğundan beri hep sırtüstü yattı. Kafası yamuk olmasın diye yan yatış yastığına yan yatırdığımda bile gövdesini sırtüstü poziyona çevirip kafasını hafifçe yana döndürürdü. İlk baştan beri kendisi seçti ve ben ne şekilde yatırırsam yatırayım o pozisyona çevirdi kendini. Ha kusmaya karşı önlem olarak yastık ilk zamanlarda kullanamayacağımız için yatağını 45 derece açı verecek şekilde baş tarafından kaldırdık. (Şiltenin altına nevresim battaniye filan koyarak yükselttik baş kısmını)
Yüzüstü yatırmak ise bence çok tehlikeli. Burnu kapanırsa her zaman başını çevirip burnunu açacak gücü bulamayabilir kendinde bebekler.

hastaneden cıkmadan once bana doktor tebıh etmıstı kesınlıkle yan yatıcak. en tehlıkelısı yuz ustu demıstı.. bende neredeyse 6 aylık oluncaya kadar yan yatırma yastıgı ıle hep yan yatırdım.. sımdı 10 aylık yan koyuyorum yataga, uyurken sırt ustu donuyor ama artık o tehlıkelı donemı atlattık.. ama hala asla yuzustu uyutmam.. bır ıkı kere basında bekledım oyle uyuttum yuzustu..

kızım 25 günlük,ne tarafa yatırırsam yatırayım sağa çeviriyor başını.sırt üstü duramıyor zaten kafası düşüyor bir tarafa,sonra bi şekilde sağ tarafını buluyor.kafası değişik şekillenecek diye korkuyorum ama çeviriyor işte:KK42:

X