vicdan azabı çekiyorum; 28günlük bebeğime mama vermek zorundayım...

seyrantepe

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2009
210
1
kızlar henüz oğlum 28günlük;ilk günlerde olan göğüs ucu yaram artık akıl almaz şekile döndü. artık ikisininde yarısı yok.kullanmadığım krem gitmediğim dr kalmadı.en sonki halini görünce dr bile dehşete kapıldı.oğlum resmen kan emip kan kusuyor. slikonsuz geçmez dediler aldım ama oğlum istemiyor. sütüm de yetersiz.doymuyo.sürekli açlıktan ağlıyo.1haftada 380gr vermiş. bende dayanamayıp mama aldım. günde bikaç kez emziriyorum gerisini mama veriyorum.bu defada dr mama çk kilo aldırmış sağlıklı değil dedi. vermeyince durmuyo.ama içim hiç rahat değil.20gün acısına katlanıp vrdiğim göğsümü biberona alışıp bırakmasından korkuyorum.artık emmek de istemiyo. elim kolum bağlı. yetmiyo sütüm. sütümü bırakmasın oğlummm... yardım edin bana.

Canım çok geçmiş olsun bu durum çok kötü ama inanki geçici.Bende o acıyı 2.5 ay çekti şimdi rahatım çok şükür.Kızım 2 kez kan kustu anlamadık hastaneye gittik filim çektiler birsürü sıkıntı sonradan meme ucu alışıyor
Lansinoh ve Garmastan pomad en iyileriymiş onları kullan silikon meme uclarındanda almışsın bütün markaları dene piyasada birçok çeşitleri var belki birisini alır sonrada iyileşir ınşallah.Birde bu sitede bazıları yapmış ayva çekirdeğini dövüp gül suyuyla bir gün bekletip meme uçlarına sürmekte iyi geliyormuş.Elinden geldikçe emzirmeye çalış 2 ay daha çekersin ama sonradan geçiyor ınşallah seninkisi erken düzelir.Bebeğini güle güle büyüt

canım bebeğinin seni emmeyi bırakmaması için mamayı sakın biberon ile verme. mutlaka kaşıkla ver mamayı seni emmeyi bırakmayacaktır. çok geçmiş olsun. doktorun fazla kilo almış mamadan dediğine göre sana başka bir mama önerdi mi? tavsiyesi ne oldu?

selam yasemin...

Aynı sorun bende de vardı.
Emziremiyordum sancıdan v e acıdan. Hastanede bana meme başlığı verdiler. Krem sürüyordum başlıkları takıyordum arkasınada ped takıyordum inan 2 günde geçti.
Burda varmı o başlıklardan bilmiyorum.
Eğer lazım olursa benimkiler duruyor yollayabilirim sana.Kaynat kullan

balk.jpg

böyle bişi???

kızlar henüz oğlum 28günlük;ilk günlerde olan göğüs ucu yaram artık akıl almaz şekile döndü. artık ikisininde yarısı yok.kullanmadığım krem gitmediğim dr kalmadı.en sonki halini görünce dr bile dehşete kapıldı.oğlum resmen kan emip kan kusuyor. slikonsuz geçmez dediler aldım ama oğlum istemiyor. sütüm de yetersiz.doymuyo.sürekli açlıktan ağlıyo.1haftada 380gr vermiş. bende dayanamayıp mama aldım. günde bikaç kez emziriyorum gerisini mama veriyorum.bu defada dr mama çk kilo aldırmış sağlıklı değil dedi. vermeyince durmuyo.ama içim hiç rahat değil.20gün acısına katlanıp vrdiğim göğsümü biberona alışıp bırakmasından korkuyorum.artık emmek de istemiyo. elim kolum bağlı. yetmiyo sütüm. sütümü bırakmasın oğlummm... yardım edin bana.

canım seni çok iyi anlıyorum tam 3 ay sürdü benim göğüz ucu sıkıntım denemediğim şey kalmadı.göğüs ucu olarakta chicco nun kauçuk meme ucunu tavsiye ediyorum ben kullanmadım tavsiye bana geldiğinde artık gerek kalmamıştı.mama konusuna gelince hiç sıkılma bende günde bir kere verdim sütüm yetmiyodu. bebek aç kalcağına bir kere ver ama diğer zamanlarda ağlayarakta olsa emziriyodum.ben biberonla verdim şükür memeyi bırakmadı hala da dışarı çıktığımda biberonla veriyo annelerim aklım çıkıyo bırakcak diye ama zaten ıykusuzdum okadar mamayı kaşıla veremedim işte verebilirsen kaşıkla ver ama veremezsende korkma.allah şifa versin.o sıkıntı bitti ama allah başka sıkıntı verdi kızımda kalça çıkıklığı çıktı şimdi ona daha çok sıkılıyorum halbuki birgün meme ucum acımadan keyifle emzirebilecemmi diyodum ama şimdi o acı aklıma bile gelmiyo çünkü daha büyük sıkıntı yaşıyorum.allah daha büyük sıkıntılar vermesin onun için mama veriyorum diye sıkma kendini ama tabi bir kere sonra zaten zamanla onuda vermiceksin.allah şifa versin kolaylıklar diliyorum.

offf göğsüm sızladı resmen yine.ahh cnm ben tam 4.5 ay çektim.hemde benim göğsümün ucu artık hiç kalmamıştı.kızımda kan içiyodu resmen.iltahaplanıyodu sürekli ve ben hep acildeydim.ateş yapıyodu sıtma yapıyodu.bilirim acısını yani.ama ben o şekilde emzirdim düşünebiliyomusun.çığlıklar atıp ağlıyodum allahım yeter artık dayanamıyorum diye ama her seferinde ağlıyodum.bigün yine annemlerle otururken kızımı emzirrirken bide baktımki ağzında off iğrenç ama.göğüs ucumdan resmen bi parça daha et koptu..ama mama vermemekte çok direnmiştim.allah yardımcın olsun cnm

Canım bir sürü göğüs ucu var kimi kullanışsız kimi ise çok iyi, hepsini dene doğrusunu bul ve rahat et..

gögsün iyileşene kadar sütünü sagabılsen ebnce oglun hem senın sütünden faydalanmıs olur hemde senın acıların diner..birde emzırırken gögsünün kahverengı kısmını bebgının agzına tamamen almasını saglarsan yaraların azalır..bende 2 ay cok sıkıntı cektım kızım 4 kıloya ulastıktan sonra masallah gözükapalı mememı tutmaya başladı hıc acıtmıyor canımı.gecmıs olsun.. brde bepanten kulaln iyi geliyor.benım gögüs uçlarım yarılıp kanıyordu şimdi iyi cok şükür.

ben ellerımle saga saga ellerımde derman kalmamıstı ama cok şükür kzıım ılk gunden berı hıc bırakmadı sütümü.pompa kullanamadım cunku pompa yaralarımı daha cok sızlatıyordu.

canım aynı sorunu ben de yaşadım sol gogsumde. 2 ay sürdü iyileşmesi. lansinoh, garmastan, bilmem ne.. onlar hafif kalıyor. ben sol gogsumu pompayla sağdım sağı emzirdim. şimdi bakıyorum da sağ gogsum solun iki katı delikafadulden bi ara emzirmeyi bıraktım acısına dayanamıyordum. sonra göğsüm tıkandı. hiç süt akmaz oldu. ben genel cerrahi doktoruna gittim. bana pansuman için ilaç ve antibiyotikli krem verdi.. onları kullandım. ve kesinlikle emzirmeyi bırakmadım inatla. ço şükür sutum geldi sonradan ama malesef diğerine göre daha az. ama emzirdikçe artıyor sakın bırakma. ve bu yaranın tek ilacı emzirmek. emzirdikçe nasır bağlıyo. ve düzeliyo sık dişini emzir kardeşim. Allah yardımcın olsun. çok acı veriyor biliyorum. bi de doğru emzir. memenin ucunu değik iyice bastır kahverengi bolgeyı kapsın. a.s.

cevaplarınız için sağolun kızlar...eflin08 sağol canım bi süre daha deniyim bu şekilde iyileşmezse eğer sana mesaj atarım.kızlar sorun tek göğüs ucumda değil aslında:KK43: sorun bebeğiminde doymaması. keşke sadece ben acı çeksemde o doysa. ama mümkün değil doymuyo. 3saatten fazla memede kaldığı halde bırakınca açlıktan ağlıyo100ml mama veriyorum onuda içiyor. hala aç çocuk. nasıl olur anlamıyorum. versen bi biberon daha içer. vermeyince ağlıyo. susmak bilmiyor. herkes sütün doyurucu değil demek ki diyor. böyle bişey olabilir mi? sütüm iki gündür çok geliyor ama bebek doymuyo.akşama kadar mememde. 4veya 5 kezde biberonda... dr.sadece anne sütüyle alsa sorun değil ama mamayla kilosunu çok almış. vermeyin diyo nasıl vermeyim ortalığı birbirine katıyor. bi bebek hiç doymaz mı?

Canım süt pompan varsa en azından sütün azalmaması için sağmaya çalış tabi onunda bir zararı olmazsa bebeğini kendi sütünüde sür göğsüne oda işe yarıyor umarım en kısa zamanda iyileşirsin

Benim kızım da hep emmek istiyordu. Doktora dedim bu doymuyor sanırım diye. Doktor hayır açlıktan değil o senin sıcaklığını istiyor göğsünde yatır dedi. Ve gerçekten de öyleydi. Göğsümde yatırdım orda uyudu. Ağlamaları kesildi.
Ama 4 haftalık olunca sütüm azaldı. Ne kadar süt yapıcı şey varsa yedim içtim fayda etmedi. 3 Gün sürdü bu. Ama o aralar bebeğim ne zaman ağlarsa veriyordum memeyi. Boş da olsa az gelir emince diye veriyordum. Ebeye sordum neden böyle oluyor diye. Süt krizi dedi. Bebek 3-4 haftalık olunca sütün azalırmış. Bebeğin o zamanlarda büyürmüş. Vücut da bebeğe uyum sağlamak için süt depolarmış. O 3 günü atlatınca süt geliyo yine. Ben çok üzülüyordum bebeğim aç kalıyor diye. Ama hiç mama vermedim. Ve bebeğim sağlıklıydı . Eğer bebek her istediğinde mama verirsen midesi büyür ve doymak bilmez. Bende sen gibi olduğum için anlıyorum çektiklerini. Ağlayan mutsuz bi bebek anneyi de üzüyor. Ama inan hepsi geçici. Önceleri sütüm yetmiyordu. Şimdi yetiyor. Sen üzülüp stres yaptıkca bebeğine de yansır bu... Birde göğsünü havalar da sıcak oldu nasılsa açık bırak. Yani emdiği zaman silme bırak havada kurusun. O biryerlere değdikce tahriş oluyor daha da acıyor. Birde akşamları yatınca göğsüne ılık nemli bez koy. o da yararlı. Duş yaparken de duş jeli köpük vs. değdirmemeye çalış.
Karışık oldu biraz idare et artık -tatlicadiarzu-

benim kızımda mama ve anne sğütüyle büyüdü..
sütünü sağmaa çalış mutlaka.ama doktorunun önerisiyle mama da ver.aç bırakma derim

canım selamlar öncelikle çok geçmiş olsun.
benimde göğüs uçlarım yara olmuştu. hastanede hemşireler bana avent in göğüs kapaklarından aldılar. böle top gibi bi kapak. kızımı emzirdikden sonra sütümü sıkıp ucunu nemlendirip kapağı kapıyordum göğsüme. orası nemli kalıyordu. göğüs pedi kesinlikle kullanma. daha ii olan meme ucundan emzir birkaç defa diğeri biraz dinlensin. emin ol o kapaklarla birkaç gün sonra iyileşecek. ama benim tavsiyem kesinlikle göğüs pedi kullanma o bölge kuru kalmasın

canım bebeğin doymadığı hissi bende de var. ona bişi öneremeyecem ama yara konusuna gelince kremleri boş ver bir işe yaramıyorlar. hemen cildiyeye git onlar içerisinde vazelin olan bir karışım, temizlemek için bir sodyum klorür ve bir krem veriyorlar. onu sürekli kullandığında yara hemen geçmesede ağrı baya azalıyor. Banada arkadaşım önermişti. Gerçekten işe yaradı. Umarım sende de işe yarar. Allah yardımcın olsun

oncelıkle sütten mahrum klmaması için bebegıne sütünü sagarak ver bende öyle yapıyorum.senın sut yetersızlıgını sen cocugun aclıgından mı cıkardın dr mu soledi. de mamaya basladın.mamalar cocugu yoruyor benımkı kusuyor her mama yıyısınden sonra .meme uclarına tahın yagı sür ii gelır dıyorlar.ütü pompayla cek cocuga ver sutsu kalmasın.yaralard gecınce hemen emzırmeye devam.bu donemde cocugun gelışımı cok muhım ...

canım çok iyi anliyorum seni
benimde göğüs uclarım resmen maf olmuştu
deli gibi kaniyordu emzirirken ve malesef bebeğimde kanı yutup sonra kan kusuyordu ilk başlarda
eşim bile artık bırak emzirme mama ver diyip duruyordu ama ben inat ettim emzireceğim diye
şu krem iyi onu kullan şu daha iyi bunu dene diye duydukça hepsini denedim
tam düzeliyor az iyileşti derken tekrar başlıyordu
inan acıdan kıvrana kıvrana emziriyordum kızım acıkacak diye aklım çıkıyordu, aksilik bu ya süreklide emmek istiyordu
silikon uclarınıda kızım bitürlü almıyordu bas bas bağrıyordu bisürü denedim ama almıyordu
en sonunda medela silikon ucunu tavsiye etti dr.un birtanesi ve onunla kızım emmeyede başladı bende rahat ettim
şimdi şimdi göğüs uclarım tamamen düzelmediysede iyi olmaya başladı
yavrumda rahat bende rahat
emzirmek şuan çok keyifli bir hal aldı ikimiz içinde
sende pes etme sakın bisürü silikon ucları var birinden birini mutlaka alır, bişekilde alıştır canım çok zor kalmadıkça mama verme derim

Canım benim gögüs uçlarım da yarılmıştı, garmastan, lansiloh ve başka kremler denedim işe yaramadı benim göğsüm markette satılan tahinler var ya kavanozlarda işte onların üstünde toplanan yağ ile iyileşti tavsiya ederim.

X