Nikah Arkadaşlar Nikah İçin Sağlık Raporu Alırken Neler Yaşadınız? Uygulamalar Farklıymış..

elif13

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Haziran 2007
37
0
arkadaşlar bende bu yaz evleniyorum. işlemlere başlicam. öncelikle sağlık raporunu aradan çıkarim diyorum. hiç biyere başvurmadan sağlık raporunu alabilirmiyim öncelikle ? bilen, yaşamış arkadaşlar bu konuda bilgisini paylaşırsa çok makbule geçer. sonra belediyeye başvurabilirmiyiz ? bunun haricinde sağlık raporu için çok farklı şeyler duydum kafam çook karıştı. kimi diyorki sadece sorular sorup engel yoktur diye bir belge veren,sadece kan testi yapan yerler, bi de verem enstiütütene gitmek zorunda olanlar varmış. lütfen herkes kendi yaşadığını paylaşırsa bizim gibi evlenme hazırlığında olanlara büyük yardımı dokunur. işlemlerin çok uzun sürmesinden ve komplike olmasından korkuyorum.

Başvuru yapmadan sağlık raporu almanız mümkün değil diye biliyorum.. öncelikle evlendirme memurluğuna başvurmalısınız.. işlemler çok uzun sürmüyor kan tahlili ve verem sağlıktan röntgen sonuçlarını alıp tekrar belediyeye gidiyorsunuz ve nikah gününüzü veriyorlar.. tahlil sonuçları heryerde farklı veriliyor..
bazı arkadaşlarımız sağlık ocaklarında bazıları ise hastanede yaptırmış tahlillerini, şehirden şehire değişiyor uygulamalar.. Bilgi edinebileceğiniz birçok konu var daha ayrıntılı incelerseniz yardımcı olur diye umuyorum.
Şimdiden kolay gelsin, mutluluklar dilerim a.s.

Belediyeye başvurmadan da halledebilirsin.
Biz hastanede yaptırdık... Elilik içi sağlık raporu deyince zaten yardımcı oluyorlar...
Kan (hepatitB ve C ve HIV) testi yapılıyor, bir de akciğer filmi çekiliyor...
Film ve testlerin sonucunu alınca bir hekim bu testlere bakarak evlilğe engel bir durumu yoktur yada vardır diyo....

Sağlık ocağına gidersen uğraşmalı oluyor... Önce sağlık ocağına gidiyorsun kan testlerini yapıyorlar, sonra veremsavaş dispanserine gönderiyorlar akciğer filmin çekiliyor. verem savaştan filmi alıp sağlık ocağına tekrar gidiyorsun sağlık ocağındaki doktor evlilik için engeli yoktur yada vardır dye rapor yazıyor....

Bu arada raporlarn nikah başvuru tarihinden en fazla 1-2 ay önce alınmış olması gerekiyor eski tarihlileri kabul etmiyorlar......

Son düzenleme:
cevap yazan arkadaşlar çok teşekkür ederim bilgileriniz için. bende sağlık ocağına gitmeyi düşünüyodum. ama herkes başka bişi diyo ashemez. bir arkadaşım sağlık ocağına gitmiş test bile yapmadan o raporu vermiş. KK ndede okudum böyle bir mesajı. akciğer filmide herkesten istenmiyo. ben bu işten bir şey anlamadım. birde fazla git gel yapmak istemiyuorum. yeterinde telaşım var zaten :KK43: ayrıca 6 ay geçerli olduğunu söyleyen arkadaşlar var ? sen 1-2 ay demişsin. gözümde o kadar büyüyoki herşey. allah yardımcımız olsun . bu işlleri halletmiş olanlara imreniyorum gerçekten :)
.

Evlendirme dairesine gittik...orada saglik islerine bakan bir bayan kan aldi esimden ve benden! Kan tahlillerinde HIV, Hepatit ve baska bulasici hastaligi kontrol ediyorlar. Eger birsey cikarsa telefon yolu ile bildirip asi veya baska bir tedavi sekli öneriyorlar..! O kadar di bizim islem..! Evet, birde 120 TL ödedik bu cici saglik raporu icin! :nazar:

saglık ocagına gıttık.. evlencez dedık..dr. sadece yuzumuze baktı.. imzaladı. dısardada ucretı odeyın dedi...
bizim durum sakat desenıze..

işte ne kadar faklı herkeste kızlar yaa, çedene senin ki de faklı hoscakal seninkide faklı:) ama doğrusu keşke benimkide ööle basit olsa yüzümüze bakıp verse:). kendi adıma öle bir endişem yok. uğraşmazdık ne güzel. o cici rapor da amma pahalıymış :) çedene bu sağlık ocağı nerede allah aşkına bu kadar çabuk rapor veren merak ettim doğrusu :)

cevap yazan arkadaşlar çok teşekkür ederim bilgileriniz için. bende sağlık ocağına gitmeyi düşünüyodum. ama herkes başka bişi diyo ashemez. bir arkadaşım sağlık ocağına gitmiş test bile yapmadan o raporu vermiş. KK ndede okudum böyle bir mesajı. akciğer filmide herkesten istenmiyo. ben bu işten bir şey anlamadım. birde fazla git gel yapmak istemiyuorum. yeterinde telaşım var zaten :KK43: ayrıca 6 ay geçerli olduğunu söyleyen arkadaşlar var ? sen 1-2 ay demişsin. gözümde o kadar büyüyoki herşey. allah yardımcımız olsun . bu işlleri halletmiş olanlara imreniyorum gerçekten :)
.

Canm kesinlikle test yapmadan rapor verilmiyr, unut onu... Test de akciğer filmi de zaten rapora ekli olarak nikah dairesine teslim edliyor... Kontrol ediyorlar...
Normalde sağlık raporları 6 ay geçerli ama bizim nikah dairesindeki memureler gıcıktı, biz önceden almıştık raporları, kendi kafanıza göre niye iş yapıyosunuz, neyse yeniymiş, 1-2 aydan daha önce olsa kabul etmezdik dediler....
Sağlık ocağı yerine bir devlet hastanesine gidesen gitgel yapmadan bir gün kan testini verir ve filmini çektirirsin ertesi gün de test sonuçları filmini alıp doktora gösterip rapou alırsın tatlım....

Bu arada gözünde bukadar büyütme.. Bence bu rapor gayet iyi bişey, evleneceğin adamın bulaşıcı br hastalığı varmı yokmu öğrenmiş oluyorsun süpriz olmuyor yani, kendisi de bilmiyor olabilir, öğrenmiş olur ve tedavisini olur...
Durup deueurken kimse gidip hepatit testi yaptırmaz ama bu vesile oluyor ve varsa çıkıyor ortaya, hepatit tedavisi olan bir hastalık, ama farkedilmez ve tedavi edilemezse ileriyor ve tedavi edilse bile çocuklarına kalıtım yoluyla geçiyor....

Son düzenleme:
ihihihihi bende dün hallettim bu işlerimi
Nilüfer belediyesini aradım dedim ne yapıcam.telefondaki bayan saolsun tane tane anlattı hatta beni net sayfasına yönlendirdi.dün belediyenin anlaşmalı olduğu sağlık ocağına gittim.üst katı sadece evlilik işine ayırmışlar.2 foto ve 1 nüfus cüzdanı fotokopisi ile kaydım yapıldı.sonra 3 tüp kan verdim hemen yan odada da röntgenimide çektirdim işiniz tamam dediler.raporlar 2 iş günü sonra çıkıcakmış.eğer sonuçlarda bi sorun çıkmazsa başkasıda alabilir ama çıkarsa (-ki inşallah temiz çıkıcak) sizin gelmeniz gerekli dediler bakalım bekliyorum.diğer evrak işleri kolay zaten 1 saatte halledicem

yardımcı olabildimse ne mutlu bana :KK66:

merhaba a.s.
öncelıkle hiç kafan karısmasın herkeste aynı seyler oluyor.. öncelıkle beledıyenın nıkah memurluguna git,ordan sana gereklı evraklar vercekler ..

ben eşimle dispansere gitmiştik çunku orayı tarıf ettıler..
- kayıt işlemi var
-kan tesi yapıluyor (kan uyusmazlıgı,aids ve sarılık varmı yokmu dıye tahlılden gecıyorsun)
- gogus fılmı cekılıyor ,akcıger kanseri için.. kontrol
- aile planlamasındakı doktor soruyor '' kan uyusmazlıgı varmı aranızda , '' hanginiz koruncak ,''hemen mı çocuk istiyorsunuz .. gibi sorular soruluyor..

zaten tahlıl sonucları 1gun sonra verıldıgı için ,nıkah işlemleride 2gun suruyor .. kolay gelsın a.s.
Allah tamamına erdırsın :Saruboceq:

- aile planlamasındakı doktor soruyor '' kan uyusmazlıgı varmı aranızda , '' hanginiz koruncak ,''hemen mı çocuk istiyorsunuz .. gibi sorular soruluyor..

bana böyle bişey sorulmadı sadece kadın yavaşça eğildi ve gebelik var mı dedi :1shok: bi an kendimden şüphelendim valla :bbo:

:roflol::roflol:

bana böyle bişey sorulmadı sadece kadın yavaşça eğildi ve gebelik var mı dedi :1shok: bi an kendimden şüphelendim valla :bbo:

:roflol::roflol:

kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 senınkısı daha kötü olmuş..
bizdeki doktor gayet relaxtı.. acık acık soyledi bunları..
hanginiz koruncak dedıkten sonra biz bi kaç dakka noldumuzu bilemedik ,sonra dedm x bey korunsun ne koruncam ben diyince koptukk o anda :roflol: :roflol: :roflol:

walla bende evlilik beyannamesini doldurdum gittim sağlık ocağına kan aldılar hemen bi kağıt yazdılar nikah işlemlerine başlayabilirsin dediler.ertesi gün gittim nikah gününü aldım.1hafta sonrada kan sonuçlarını aldım...her yerde farklı işlem oluyor bunu bizzat yaşadım arkadaşlar nişanlım farklı şehirde ondan ciğer filmi istediler benden istemediler

peki kızlar tahlillerden sonra raporu verirken engel yoktur diye. ne yazıyo o raporda? sadece bir kağıt parçasımı veriyorlar yoksa o tahlillerin sonucunuda mı alıyoruz götürüyoruz teslim ediyoruz?

yok canım sonucunu götürmüyorsun sana sadece bi kağıt vercekler hangi sağlık ocağından aldığın işte doktorun mühürü felan var ama tam ne yazdıgını hatırlamıyorum

saglık raporunu belediyenin belirledigi sağlık ocagından aldık biz...ben bu telaşınızı anlamadım ki alıcaksınız yanınıza nişanlınızı gidip güzel güzel hazırlayacaksınız belgeleri olucaksınız muayeneninizi en fazla bi gün sürer bu işlemler...ayrı gidip saglık raporu almanıza gerek yok nasılsa nişanlınız da alacak bence önce belediyeye gidin..

ayyy çok heycanlandım.kan aldırmaktan çok korkuyorum bi bayılma vukatım var her seferinde çok panik oluyorum yaaaaa :KK43:

arkadaşlar biz sağlık raporumuzu aldık 1-2 hafta oldu önce belediyeye nikah memurluğuna gittik ordan gerekli kağıtları verdiler belediye işlemlerini yaptık ordan sağlık ocağına gittik kan aldılar ciğer filmi çektiler sonra doktor sonuçlara baktı temiz çıktınız dedi.sonra valiliğe gittik ordaki işlemlerde oldu yani bu üç yer arasında gidip geldik naptımızı bile unuttum :) 1 günde hallettik yani darısı başınıza.bazı arkadaşlarımız tahlil sonuçlarını bi gün sonra diye yazmış biz 4 saat sonra aldık ama ben rizedeyim daha küçük yer oldu için okadar beklemedik demekki şehirden şehire farklılık gösterebilir tabi .

bizimki anlattıklarınıza göre bi hayli ilginç..
belediyede kağıt işlerini yaptırıp yönlendirdikleri sağlık ocağına gittik..
adam şöyle bir baktı ikimze de şuraya imza atın dedi verdi kağıtlarımızı çıktık hemen..
ne bir cümle konuştuk ne soru sordu ne kan ne film tahlili..
adam ultrason gibi bir bakışta anladı herahlde ikimzin de ne kadar saglıklı oldugunu:))

valla benim eşim konyadaydı.oradaki sağlık ocağında halletti.ama ben istanbulda idi.her sağlık ocağı yapmıyormuş..dolaştım durdum..oradan oraya oradan oraya..birde bizim evlendiğimiz nikah dairesi akciğer filmi istemiyormuş.sadece kan tahlili...en sonunda pes dedim ve para bayılarak özele gittim,kan verdim.sonra sağlık ocağına gittim ,oradan raporu aldım..eşim gelincede nikah dairesine gittik..belgeleri verdik.yani önceden nikah dairesine gitmedik.
işin ilginç yanı,sağlık ocağındaki doktora kan tahlilini sormak için gittiğimde bana ilk defa mı evleniyorsunuz dedi.:)) kendimi 7 kocalı hürmüz sandım:))
ertesi gün kan tahlilini verip ,rapou almak için gittiğimde aaaaaaaa sen 82 limisin ,çok genç gösteriyorsun,inanamadım ,yanlıpş yazıyor sandım demez mi....kendimide o gün çokkk genç hissettim.) hey allahımmmmmmmm

Son düzenleme:
X