Sarmalk asma yapra Saklanmas Nasl olmal?

desdomona

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2007
400
2
arkadaşlar bunu nasıl saklıyorsunuz?geçen yazın son zamanları evlendim, fırsatım olmadı. kışın da mecburen pazardan salamura aldım. onlar da çok iyi olmuyor. annem plastik su ya da kola şişelerinde yaprakları çiğçiğ tıkar ağzına kadar hava almayacak şekilde. çok güzel olur. ama bazen de hepsi çürür. buzlukta nasıl saklıyorsunuz ya da başka önerisi olan var mı salamura dışında.

canım bende 1 yıllık evliyim
geçen sene hepsini haşlayıp, buzdolabı poşetlerine koymuştum kullanabileceğim miktarlarda
çıkardığımda da hepsi gayet güzeld, hatta kayınvalidem geldiğinde taze yaprak gibi bunlar demişti kışın
tuzsuz suda haşla ama tuzu çekmesinler

Haşlamadan desteleyip buzdolabı poşetlerine koyup deepfreezede muhafaza edebilirsiniz.Pişireceğiniz zaman çıkarıp haşlarsınız.Bu şekilde biz denedik hiçbirşey olmuyor.

aynen bende derin dondurucuya koyuyorum saklayacak yer yok salamurda bende çıkarıp bidondan poşetlerle dondurucuda saklıyorum. aynen çıkıyo ne bozuluyo ona benzer bir sorun...

ben haşlıyorum ve kullanacağım kadarını porsiyon olarak ayırıp buzdolabı poşetlerine koyuyorum. Hem taze kalıyor hemde çıkardığımda haşlamam gerekmiyor zaman kazanıyorum.

bende kaynattığım tuzlu suda yaprakların rengi dönene kadar bekletip sudan çıkarıyorum. bir yemeklik desteler yapıp sarıyorum rulo şeklinde daha sonra budolabı poşetlerine koyup dondurucuya atıyorum. salamuraya göre daha lezetli oluyo sanki taze yapraktan kullanılmış gibi. zemuszemus

önce kayna suda -altı kapalı- sarartıp sonra soğuk suda şoklayıp süzüp dondurucuda sakla kışın aynı taze toplnmış gibi oluyor salamuralar daha sert oluyor

yaprakları 10-15li hazırlayıp rulo yap ve incebir iple sarıp düğğüm at böle kavanoz dolana kadar yerleştir daha sonra üzerine bol tuzlu su dökerek kavanozun ağzına kadar doldur kışa kullanacağın zaman istediğin kadar rulo alıp kullanırsın bozulmadan ziyan olmadan dururlar,hazır konserve kavanozlarında böle bende bu şekilde yapmıştım

bende yaprakları desteledikten sonra üzerine kaynar su döküyorum rengi döndükten sonra tuz katıp posetliyor ve derin dondurucuya atıyorum

biz çiğ asma yapraklarını poşetleyip buzdolabına koyuyoruz
komşumuzda pet şişelere tıkıştırıp öyle saklıyo hiç bişi yapmadan
ama bende salamura nasıl yapılır onu merak ediyorum:26:

bende yaprakları desteledikten sonra üzerine kaynar su döküyorum rengi döndükten sonra tuz katıp posetliyor ve derin dondurucuya atıyorum

Bende yaprakları 5'erli demetler halinde kaynayan biraz tuzlu suya atıp hemen çıkarıyorum,soğuduktan sonra birer yemeklik buzdolabı poşetlerine koyup deep freeze atıyorum.Allah ağız tadıyla yemek nasip etsin.

selam kızlar. benim kvde şu pet şişe yntemiyle saklıyoda.bende su şişesi var kola şişesi yok hava aldırırmıki...bozulurmuki acaba
kestane kabaap acele cevaaap:KK3:

valla yıkayıp kurulayıp, öyle buzluğa atıyorum yemyeşil kalıyo, tat bozulmasıda olmuyo

Yazın yaprak zamanı bi kere uğraşıp sarmaları sararım ve yenicek kadar buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuya atarım. Çıkartıp çözününce de pişiririm sanki yeni dalından koparmış gibi oluyo

bu konu güncellensinnnnnnnnn,yaprak zamanı geldi,susuz konserve yapan var mı ?
ben mersinde yaşıyorum burada salamura nasıl olur,bozulur mu diye tereddüt ediyorum,lütfen tecrübelerinizi paylaşın.

bu konu güncellensinnnnnnnnn,yaprak zamanı geldi,susuz konserve yapan var mı ?
ben mersinde yaşıyorum burada salamura nasıl olur,bozulur mu diye tereddüt ediyorum,lütfen tecrübelerinizi paylaşın.

aynen konu güncellensin nasıl yapalım yaprakları ben dolapta hiç beğenmiyorum kavanoza yapmak istiyorum nasıl yapmalıyım bilen biri varsa yardımcı olursa çok sevinicem :KK16:

ben iki yöntem uyguluyorum birisi annemin birisi benim ilki en küçük su şişelerine içi kuru olacak 3 veya 4yapragı üstüste koyup rulo yapın sarın bir tahta çubukla sıkı sıkı doldurup agzını çok sıkı kapatın atın güneş görmeyen bir yere kalsın çıkarınca yıkayıp normal haşlayın sarın hava almadıgı müddetçe ve ıslak olmadıgı sürece hiçbirşey olmaz.ikinci yöntem eski usül yaprakları 10lı demetler haline getirip geniş bir legene sıralıyorum.diger tarafta kaynattıgım tuzlu suyu hafif ılıga yakınken yapragın üzerine boşaltıp üstüne bir tepsi kapatıp sabaha kadar bırakıyorum .sabah koyacagım kaba önce yaprakları sonra legende kalan suyu boşaltıp agzını kapatıyorum.arasıra tuzu ve suyu zamanla azalır kontrol edip tuzlu su kaynatıp sogutup dökün

aynen bende derin dondurucuya koyuyorum saklayacak yer yok salamurda bende çıkarıp bidondan poşetlerle dondurucuda saklıyorum. aynen çıkıyo ne bozuluyo ona benzer bir sorun...

marketten susuz salamura aldim. ama tek kullanis icin cok fazla. kullanmadiklarimi buzluga atip sonra kullanabilir miyim?

X