Saç Rengi ve Saç Boyama Doğal saç boyası tarifi

radika

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2008
1.024
4
saboyamateknii.png
Uzmanlar sık, sık kimyasal saç boyalarının; saçları yıprattığını alerjen ve kansorejen etkilerini anlatıyorlar. Ama ne yapayım, başka çare yok diye bile bile aynı yolda devam edilir.İşte size doğal yolla boyayabileceğiniz saç boyası tarifi.

KOYU KAHVERENGİ SAÇ İÇİN
Malzemeler
10 adet ceviz yaprağı ( tazesi olursa daha etkili )
10 adet defne tohumu
5 adet tane karanfil
1 tatlı kaşığı çörekotu
1 yemek kaşığı çörek otu yağı
4 yemek kaşığı (tepeleme) kına

Hazırlanışı: 2 su bardağı su büyük bir cezveye konur, içine ceviz yaprakları ilave edilir ve kaynatılır. Kaynamaya başlayınca, defne tohumu, çörekotu, karanfil ilave edilip, ortalama 10 dakika kısık ateşte kaynatılır.
Ateşten indirince ılık hale gelinceye kadar demlenmeye bırakılır, daha sonra süzülür ve ılık halde iken cam bir kapta kınaya, hafif hafif ilave edilerek karıştırılır, (koyu kıvamda olması gerekiyor, ihtiyaç halinde kına ilave edilir) üzerine çörek otu yağı ilave edilir ve tekrar karıştırılır. Saç boyanız hazır.
Uygulanışı: Saçlar önce doğal saf zeytinyağlı defneli sabunla yıkanır, havluya sarılarak, suyu alınır. (Saç yıkama işlemine boyayı hazırmaya başmadan önce yapabilirsiniz, siz boyayı hazırlarken saçlarınız boyamaya hazır hafif nemli hale gelir.)
Boyamaya saçlar hafif nemli haldeyken başlanır. Hazırlanan kınalı karışım, saç boyama fırçası ve tarak yardımıyla, saç dipleri de dahil olmak üzere, kuru saç kalmayacak şeklide saça sürülür.

Mutfakta kullanılan, strech flimle boyalı saçlar sarılır, üzerine de ılık bir sıcaklık verecek büyük bir havlu sarılır, 2 saat kadar bekletilir.
Daha sonra saçlar, zeytinyağlı defneli doğal sabunla yıkanır, durulanır.
Havluyla suyu alındıktan sonra, doğal haliyle kurumaya bırakılır.
Saçların sağlıklı beslenmesi için, aynı uygulama ortalama 2 ayda bir tekrar edilir.
Saçınızda kimyasal boya varsa, doğal kına ile boyamaya geçiş bir kaç denemeden sonra daha sağlıklı netici veriyor.
Beyazlar çok fazlaysa renk tonu biraz açık olabiliyor!
Saçlarınızı sağlıklı taramak için, kemik veya ağaçtan yapılmış tarak kullanabilirsiniz.
Saçlarınızda sertleşme veya kepklenmeye karşı, biberiye veya lavanta ile demlenmiş çayı, soğutup friksiyon yapabilrsiniz.

Sağol canım,acaba başka renkler için de tarif var mı?

Nette gezerken bunları buldum.Papatya ve soğanın tek başına boya görevini göreceğini pek sanmam ama yine de paylaşmak istedim.buyrunnnnnnnnn

Doğal bitkilerle kendi saç boyanızı kendiniz yapabilirsiniz. Ancak saçınızın tamamına uygulamadan önce bir kısmına uygulayarak denemenizde yarar var.
Doğal kumral boya

• 100 gr. Papatya
  • 1/2 litre su
Papatyaları kaynar suya atın. 30-40 dakika demlendikten sonra süzün. Elde edilen suya 50 gr gliserin katın. Rengin daha koyu olması için, 100 gr papatya kullanın. 30 dakika bekletip saçınızı yıkayın.

Doğal sarı boya

• 25-30 gr soğan kabuğu
  • 1 bardak su

Soğan kabuklarını 20-30 dakika kaynatın, süzün. 100 gramına 5 gr gliserin katın. Saç istenilen rengi alana kadar bu boyayı her gün sürün. En az yarım saat mümkünse gece boyunca bekletin.

Açık sarı doğal boya

• 150 gr ışkın
  • Yarım litre beyaz üzüm şarabı
Işkını şaraba katarak yarısı buharlaşana kadar kaynatın. Soğutun ve saçınıza uygulayın. En az yarım saat bekletip yıkayın.

Koyu kahve doğal boya

• 10-15 gr ezilmiş yunan cevizi
  • 25 gr acı taş
  • 75 gr zeytinyağı
  • 50 gr su
Malzemeleri karıştırarak kısık ateşte bir süre kaynatın. Elde ettiğiniz karışımı soğutup saçınıza uygulayın. yarım saat bekletip yıkayın.

soğan kabugu rengi açarmı acaba belki bakır tonuna kaçar eğer öyleyse süper

ezilmiş yunan cevizi, acı taş bunları nerden bulacağız ki, iyiymiş aslında acaba nasıl bir kahve tonu çıkıyor.Birde o cevizin pütürleri kaynatsanda gitmez, blendırdan mı geçiyorki?

ezilmiş yunan cevizi, acı taş bunları nerden bulacağız ki, iyiymiş aslında acaba nasıl bir kahve tonu çıkıyor.Birde o cevizin pütürleri kaynatsanda gitmez, blendırdan mı geçiyorki?
Evet bende nerden bulabiliriz diye sorucaktim...

- Yunan cevizi bildigimiz ceviz midir ve aci tas nedir bilen var mi kizlar ve resimli paylasabilirmisiniz google'e yazdim pek sonuc alamadim...

bunları deneyen yok mu cidden?! kumral yapsam olur mu diyorum bende ama saçımda boya var bir ton engen olur mu ki acaba fisfisfis

Aktarlara sormak lazım onlar bilirler.Bende denemediğim için yorum yapamıyorum.

İçinde kına var ya, belki üzerine boyamak istersek tutmaz daha.. Hani kınaının üzerine tutmuyormuş ya..

yıllar önce doğal kumralı arkadaşım denemişti,papatyaları suda kaynatıp saçına sürüyordu sonrada bir süre güneşte bekliyordu. Ben bir değişiklik göremedim saç renginde ama psikolojik midir nedir saç renginin açıldığını iddia ediyordu :)

Ya off ben yurt disinda yasiyorum ve burda aktar bulamiyorum birisi yunan cevizi ve aci tas alirsa veya ne oldugunu biliuyor bir resim koysun bir aciklama yapsin hadi kizlar lütfen yardimlarinizi bekliyorummm

yıllar önce doğal kumralı arkadaşım denemişti,papatyaları suda kaynatıp saçına sürüyordu sonrada bir süre güneşte bekliyordu. Ben bir değişiklik göremedim saç renginde ama psikolojik midir nedir saç renginin açıldığını iddia ediyordu :)

Evet arkadaşın doğru söylüyo güneşlenirken kurudukça papatya suyuyla ıslatırsan saçını çok güzel açolıyo.Tabi 2-3 günde değil.

ya bende sarıyı denemek istiyorum ama kimseden ses seda yok saçımı yazın perhidrol ile açtım ama yandı biraz yıprandı bide hafif kızılımsı oldu avonun sarartıcısını arıyorum her yerde ama bulaadım şu soğanlıyı yarın denesem mi yahu off :/

ya bende sarıyı denemek istiyorum ama kimseden ses seda yok saçımı yazın perhidrol ile açtım ama yandı biraz yıprandı bide hafif kızılımsı oldu avonun sarartıcısını arıyorum her yerde ama bulaadım şu soğanlıyı yarın denesem mi yahu off :/
Peridroldense gidip kuaförde açtırsaydın daha az zarar görürdü saçın.Hemde istediğin renk olurdu.Bu doğal tarifler hemen sonuç vermez belki ama saçı yıpratmaz.Sabırlı olmak lazım tabii..Ben 20 li yaşlarımda bir saç spreyi almıştım.Güneşlenirken onu sıkıyordum.Çok doğal ve güzel açılmıştı.Büyük markalarda mutlaka vardır.Ama artık seneye yaza kadar beklemen azım.yerimseniben

soğan kabuğunu 2 kere yaptım ama çok etki etmedi
tel tel kızıllıklar oldu ama çok zor seçiliyordu
sabredip 1 hafta yapsam sonuç alırdım belki

X