Körlük

radika

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2008
1.024
4
spacer.gif
showimage.aspx
Gösterim tarihi: 05.Haziran.2009Yönetmen: Fernando MeirellesOyuncular: Julianne Moore, Mark Ruffalo,Danny Glover, Gael Garcia Bernal
Dil: İngilizce Tür: DramaFragman:
video.gif
İzlemek için tıklayınız
Nobel Edebiyat Ödülü sabihi yazar Jose Saramago'nun aynı adlı romanından uyarlanan Körlük biraz gecikmeyle de olsa seyirciyle buluşuyor. Filmin konusu kadar oyuncu kadrosu da kayıtsız kalınamayacak türden.

Konusu
Körlüğe sebep olan bulaşıcı bir hastalık ortalığı kasıp kavurmaktadır. Hastalıktan etkilenenler hiç bir tıbbi yardımın yapılmadığı, son derece pis eski bir akıl hastanesinde karantina altına alınırlar. Ruh halleri çok da iyi olmayan hastalar arasında problemler çıkmaya başlar.

Koğuşların birinde kalan bir grup insan, yiyecek stoku üzerindeki kontrolü ele geçirirler. Daha sonra silah zoruyla diğer hastaların değerli eşyalarını alırlar. Kadınlardan ise sürekli olarak cinsel hizmet beklemektedirler.

Bu arada bir kadın, hastalıktan hiç etkilenmediği halde doktor olan kocasının peşinden kendini karantinaya aldırır. Buradaki kaos ortamına engel olmak için ailesinden biriymiş gibi yakınlaştığı yedi yabancıya kılavuzluk eder ve onları hastanenin dışına, kente götürmeye çalışır. Amaçları kendilerine yeni bir yaşam kurabilmektir...

Kitabını tavsiye üzerine almıştım. Henüz okumadan filmini TV'de izledim. Daha sonra kitabını okudum.
film başarılı ama kitap çok daha başarılıydı. Filmde olmayan bölümleri kitaptan okuyarak çok daha iyi anlıyorsunuz, konuya daha çok hâkim oluyorsunuz.