Anti-Aging Asrın Süper Gıdası Spirulina

Anti-Aging - Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma

Halikarnas

DÖNDÜM
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2008
14.247
35
spirulina%20pond.jpg
Spirulina nedir?

Spirulina mavi yeşil alglerden mikroskobik bir yosun türü. Aslında ona asrın süper gıdası denilse de, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor. 1500’lü yıllardan kalan kaynaklara baktığımızda Aztekler tarafından kullanıldığı bilgisine ulaşıyoruz. Azteklerden kalan eserler arasında spirulina toplayan kadınların resimleri var.

Ayrıca Çad gölü kıyısında yaşayan Kanembu kabilesi yerlileri de bu besini çok eski çağlardan beri kullanmaktalar. Avustralya Aborjinlerinin dayanıklılığında epey çok tükettikleri Spirulina'nın önemli etkisinin olduğu tespit edilmiş. Bilimsel anlamda spirulina üzerine çalışmaların başlaması ve ticari anlamda kültürlerinin yapılması 1963 yılında Fransız Petrol Araştırma Enstitüsü tarafından olmuş. Daha sonra NASA astronotlarına besin tableti yapılması amacıyla bu yosun çeşidi üzerinde çalışmalar yapmış. 2000’li yıllarla birlikte Birleşmiş Milletler ve Dünya Tarım Örgütleri tarafında bu besinin hem çocuklar hem de yetişkinler için çok faydalı olduğu kabul edilmiş. Amerika, Japonya, İsrail, Tayvan, Tayland gibi ülkelerde üretilen spirulina'nın üretimi ülkemizde başarılmış. Nedir ki bu başarı demeyin; örneğin İsrail sıcak iklimine rağmen bunu başaramamış!

Spirulina, optimum büyüme sıcaklığı 35–37 ºC arası olan bir mikroalg türüdür. Amerika ve Afrika’daki bikarbonat içeriği yüksek alkali göllerde doğal olarak rastlanır. Özellikle sıcak havalarda sığ göllerde yoğun olarak ürer. Fakat bu tip ortamlarda, hücrelerin başta ağır metaller olmak üzere istenmeyen bazı maddeleri hücre içinde biriktirmeleri söz konusudur. Sera tipi üretimde besin tuzları kullanılır. Bir çark yardımıyla sürekli devir daim edilirse hücrelerin ışıktan maksimum şekilde yararlanması ve besin tuzlarının homojen dağılımı sağlanır. Kültürler, önceden belirlenen yoğunluğa ulaştığında süzülür ve kurutma odasına alınırlar. Ürün burada, hücre içinde bulunan protein, pigment ve minerallerin zarar görmemesi için en kısa sürede ve uygun sıcaklıkta kurutulur.

Basit bir su yosunu görüntüsündeki spirulina, doğadaki en zengin biyolojik değerde bitkisel proteine sahip olan besindir. İçerdiği protein oranı %65 dir ki bu rakam en yakın rakibi olan soya fasulyesinin yaklaşık 2 katıdır. Doğadaki en zengin organik demir oranına sahiptir. Ispanaktan 58, dana ciğerinden 28 kat daha fazla demir içerir. Doğadaki en zengin B-12 vitaminine sahip besindir. En yakın takipçisi dana ciğerine göre 2-6 kat fazla B-12 vitamini içerir. Bilindiği gibi B-12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir.

Doğadaki en zengin antioksidan kaynaklarındandır. Vitamin B-1, B-5 ve B-6, mineraller olarak çinko, magnezyum ve bakır, aminoasitlerden methionine ve süper antioksidan olan beta-karoten, E vitamini ve selenyum içerir.

Doğadaki en zengin E vitamini içeren besindir. En yakınındaki buğday filizinden 3 kat yaklaşık daha fazla E vitamini içerir.
Doğadaki en zengin Gamma Linoleik Asit (GLA) içeren besindir. En yakın çuha çiçeğinden 3 kat fazla GLA içerir. GLA yağ birikintilerinin çözülmesini sağlar. Böylece kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde rol oynar ve kötü kolesterolü düşürür.

%1'lik klorofil oranıyla en yüksek klorofil içeren besinlerdendir. Yeşil rengi içerdiği magnezyum iyonundan gelir.

Sütten kat kat fazla kalsiyum içerir. Kalsiyum kemikler ve nöral iletim için gereklidir.

Ayrıca ABD Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) spirulina'daki sulfolipitlerin HIV (AIDS) e karşı dikkat çekici ölçüde aktif olduklarını, düzenli dozlarda alınmasının anti-viral faaliyetleri hızlandırdığını, bağışıklık sistemini teşvik ettiğini, böbrek toksisitesini ve radyasyon kaynaklı hastalıkların şiddetini azalttığını belirlemiştir.

Rahatlıkla sindirilebilen Spirulina, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarında destek tedavi olarak öneriliyor. Mide ameliyatları sonrası hastalara ilk besin olarak Spirulina verilmesi halinde ameliyat komplikasyonlarının en aza indirgendiği de belirlenmiş. Spirulina ilaç olmadığı için kullanımda bir üst sınır yok, çünkü o bir besin maddesi, istediğin kadar tüketebiliyorsun.

Yosun, bazı zehirlenmelerde de etkili. Özellikle radyasyon düzeyini düşürücü etkisi, bilim adamlarına cazip geliyor. Çernobil kazası sonucu yüksek radyasyon almış çocuklar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuçlar elde edilmiş. Bu yosunla beslenen çocuklarda radyasyonun diğerlerinden daha çok düştüğü saptanmış.

Yosun, krem, maske, sabun, şampuan ve cilt renklendirici ürünlerde kullanılabiliyor. Araştırmalar, yosunun cilt metabolizmasını desteklediğini ve keratin oluşumunu önlediğini gösteriyor. Cilt yanıklarında da tedavi edici etkiye sahip.

Spirulina düzenli kullanıldığında ağız ve vücut kokularını da yok ediyor.

Doğal yeşil rengi gıda boyası olarak kullanılıyor. Elde edilen gıda boyası, hem besleyici hem de zararlı değil.

Yosun, ilaç yapımında da kullanılıyor. Bazen direkt bazen de içeriğinden ekstrakte edilen karoten, fikosiyanin, ksantofil, linoleik asit gibi maddeler ilaçlara katılıyor.

Yosunların bir özelliği de besin olarak suda bulunan nitrat, fosfat, amonyum gibi tuzları bünyelerine alarak organik hale dönüştürmeleri. Spirulina ile atık sular temizlenebiliyor. Özellikle atık suların temizlenmesini sağlama özelliği ile bulunmaz doğal bir özelliğe sahip.

Bunun yanı sıra kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ediyor. Bu nedenle kansızlık sorunu olanlar için de muhteşem bir kaynak spirulina. Ayrıca yine içinde bulunan alfalinolenik asit sayesinde kolestrolün seviyesini düzenlemek, kan basıncını ayarlamak, hücre yenilenmesini sağlamak ve dinamizm kazandırmak gibi görevleri de başarıyla yerine getiriyor.

70 yaşında ağır şeker hastası ilerlemiş kangren( uzak bir şehirde yaşadığı için sonana yani ölmesine ramak kalana kadar benden gizledi) nedeniyle ölmek üzereyken tedaviye destek amaçlı başladığımız spirulinanın babamın cildine yaptıkları

spirulina dan önce

02052008373.jpg

spirulina dan sonra

attachment.php

Son düzenleme:
çok faydalıymış ya,sağol canım,ama nasıl temin edeceğiz ki,yakında hapını çıkarırlar gerçi

çok faydalıymış ya,sağol canım,ama nasıl temin edeceğiz ki,yakında hapını çıkarırlar gerçi

canım benim ben bilmeden geçen sene dogum kilolarından kurtulmak için bir diyet ürünü olarak eczaneden almıştım bunu ..yani hapını çıkarmışlar bilmiyodum ben o oldugunu şimdi burda okuyunca isim tanıdık geldi hapıda içememiştim zaten duruyodu öyle evde..yani hapı çoktan çıkmış ..adı spirulana 750 mg mışş

canım tableti çıkalı çok oldu hem deopuyorumnanaktan ve aşırı kansız yatalak ağır şeker hastası babam bu mucize yosunla ayağa kalktıopuyorumnanaktan

Solgar başta olmak üzere hemen hemen tüm vitamin ve doğal besin destekleri üreten firmalar "SPIRULINA" olarak satıyorlar...eczaneler de bolca bulabilirsin:1hug:

arkadaşlar ben hepatit b ile uğraşıyorum
değerlerim uçmuştu ve az daha siröz oluyodum
şu an ilaç alıyorum
ama dönem dönem çok yorgun ve bitik düşüyorum
ve cildim de buna bağlı matlaştı eski canlılığını kaybetti
acaba bunun bana da faydası olurmu

arkadaşlar ben hepatit b ile uğraşıyorum
değerlerim uçmuştu ve az daha siröz oluyodum
şu an ilaç alıyorum
ama dönem dönem çok yorgun ve bitik düşüyorum
ve cildim de buna bağlı matlaştı eski canlılığını kaybetti
acaba bunun bana da faydası olurmu

bebek gibi bir cildin olur eğer günde 3 kez 1 er tablet düzenli olarak kullanırsan:ecrin_bebek:

70 yaşında aniden 30 kilo vererek çökmüş babam kullanmaya başladıktan sonra 15 güne kalmadan bebek gibi bir cilde kavuşunca ilk işim spirulina kullanmaya başlamak olduopuyorumnanaktan

ben solgar 100 lük alıyorum sürekli...fiyatı 35 tl.

mucize kremleri 8 e katlar üstüne de 100 ile çarpar:enbuyukkk:üstelik sadece cilt için değil...bacak ve kol kaslarınız dolacak sportif sağlıklı bir görürüm de kazanacaksınızkaydirigubbakcemile2

spirulina dan önce

02052008373.jpg

spirulina dan sonra

attachment.php

Son düzenleme:
ay canım çok mutlu oldum şimdi yavereliniortakŞeniz
bebek gibi bir cildin olur eğer günde 3 kez 1 er tablet düzenli olarak kullanırsan:ecrin_bebek:

70 yaşında aniden 30 kilo vererek çökmüş babam kullanmaya başladıktan sonra 15 güne kalmadan bebek gibi bir cilde kavuşunca ilk işim spirulina kullanmaya başlamak olduopuyorumnanaktan

mucize kremleri 8 e katlar üstüne de 100 ile çarpar:enbuyukkk:üstelik sadece cilt için değil...bacak ve kol kaslarınız dolacak sportif sağlıklı bir görürüm de kazanacaksınızkaydirigubbakcemile2

çok sevindim canım baban için.Bu cilt olayı doğru mu ya,pürüzsüz bir cilt benim için hayal de....Arkadaşların yazılarından sonra netten araştırdım,kilo alımı yapmış bazılarında,korktum

çok sevindim canım baban için.Bu cilt olayı doğru mu ya,pürüzsüz bir cilt benim için hayal de....Arkadaşların yazılarından sonra netten araştırdım,kilo alımı yapmış bazılarında,korktum

kilo alımımı yapmış allah allah ama bana eczacı zayıflamk için vermişti ..kafam karıştı ya bende cilt için içeyim diyodum evde duruyodu ..

yok canım kilo alımı yapmıyor...yanında başka şeyler kullanıyorlarsa bilemem fakat yapsaydı ben kullanmazdım....

fakat kasları doldurup sportif sağlıklı bir görünüm veriyor bunu kilo sanmasınlar?

kilo alımımı yapmış allah allah ama bana eczacı zayıflamk için vermişti ..kafam karıştı ya bende cilt için içeyim diyodum evde duruyodu ..

kilo alımı yapmıyor...kilo yapsaydı ben kullanmazdım....

fakat kasları doldurup sportif sağlıklı bir görünüm veriyor ...

bacak kol ve yüz kasları elle tutulur gözle görülür biçimde sağlıklı sıkı dolgun bir görünüme kavuşuyor...bence çok hoşta oluyor...

işte bu sıkılığı ve dolgunluğu kilo sanmış olabilirler diye düşünüyorum...

Çok gÜzel ve faydalı bı yosun hapı ama
benım zaten kılom var serduŞum
ama Şekerde var bunu kullansam bı faydasını gÖrÜrmÜyumkıı yanıtın ıÇın tŞk ederımmmm Şımdıdenn

Çok gÜzel ve faydalı bı yosun hapı ama
benİm zaten kİlom var serduŞum
ama Şekerde var bunu kullansam bİ faydasını gÖrÜrmÜyumkİİ yanıtın İÇİn tŞk ederİmmmm Şİmdİdenn

esmerim bu spirulinayı düzenli olarak günde 3 kez kullandığın zaman gerek kaslarınının dolması gerek bebek gibi bir cilde sahip olmak gerekse kendini daha zinde hissetmek olarak bulacaksın canım...

şeker hastalığını geçirmez fakat halsizliğine yorgunluğuna çok iyi geleceğine inanıyorum...

esmerim bu spirulinayı düzenli olarak günde 3 kez kullandığın zaman gerek kaslarınının dolması gerek bebek gibi bir cilde sahip olmak gerekse kendini daha zinde hissetmek olarak bulacaksın canım...

şeker hastalığını geçirmez fakat halsizliğine yorgunluğuna çok iyi geleceğine inanıyorum...
tşk ederim serduş recete ile satılyormu ki acaba:uhm:

X