Çocuk Hastalıkları Su Çiçeği

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
6.086
95
37
Su Çiçeği

Genellikle hafif genel durum belirtileri ile başlayan ve ardından kısa süre sonra kümeler halinde ve kabuklanmayla ortaya çıkan döküntüler görülen akut viral infeksiyondur.

Son derece bulaşıcı olan Suçiçeği en çok kuluçka ve döküntünün ilk evrelerinde bulaşıcıdır. Olağan kuluçka süresi 14-16 gündür, temastan 10-21 günden itibaren bulaşabileceği düşünülmektedir. Son döküntüler de kabuklandıktan sonra artık bulaşma olmaz. Dolaylı bulaşma (bağışıküçüncü kişiler tarafından) olmaz.

Salgınlar kış aylarında ve ilkbaharın başlarında 3-4 yıllık siklüsler (yeni bir duyarlı kişi gurubunun oluşması için gereken süre) halinde ortaya çıkar. Duyarlılık doğumdan hastalık bulaşana kadar yüksektir. Bazı bebeklerde muhtemelen 6 aylık olana kadar plasenta yoluyla edinilmiş kısmi bağışıklık vardır.

Belirtileri :

Temastan 11-15 gün sonra, ilk döküntü serisi ortaya çıkmadan yaklaşık 24-36 saat önce hafif baş ağrısı, orta derecede ateş ve kırgınlık meydana gelebilir. Genellikle küçük çocuklarda fark edilmeyen kuluçka dönemi 10 yaşından büyük çocuklarda daha olasıdır ve genellikle erişkinlerden daha ağırdır.

İlk döküntülere kızarıklıkta eşlik edebilir. Bu döküntü birkaç saat içinde tipik kaşıntılı, berrak bir sıvı içeren ve çevresindeki kızarık halkadan net olarak ayırt edilen gözyaşı biçimli kabartılara dönüşür ve genellikle bu evrede tanısı konur. Tipik suçiçeği döküntüleri 6-8 saat içinde kabuklanmaya başlar. Döküntüler art arda kümeler halinde ortaya çıkar. Daha önceki kümeler kabuklanmaya başlarken yeni döküntüler belirmeye başlar. Döküntü ağır vakalarda yaygın olabilir. En çok döküntü görülen bölge gövdenin üst bölümüdür. Üst solunum yollarında, ağız, boğaz, göz kapaklarında, rektum ve vajina mukozasında da döküntüler oluşabilir. Ağızdakiler yutkunurken ağrıya sebep olabilir. Saçlı deride de lezyonlar vardır. Lenf bezlerinde ağrılı şişlikler oluşabilir.

Hastalığın akut devresi 4-7 gün sürer. Genellikle beşinci günde yeni döküntü oluşmaz, çoğu altıncı günde kabuklanmış ve kabukların çoğu başlangıçtan en fazla 20 gün sonra kaybolmuştur.

Komplikasyonları :

Çocuklukta suçiçeği genellikle iyi huyludur; Erişkinler, yenidoğanlar ve bağışıklık bozukluğu olan hastalarda ağır suçiçeği komplikasyonu olarak zatürre görülebilirse de bu çocuklarda çok seyrektir. Geçici artrit , hepatit ve kanamalı komplikasyonlarda görülmüştür. Vakaların 1/1000’inden azında suçiçeği hastalığının sona ermesinden 1-2 hafta sonrasında ansefalopati görülebilir. Ayrıca döküntünün başlamasından üç-8 gün sonra çok seyrek görülen ancak ciddi bir komplikasyon olan Reye sendromu ortaya çıkabilir.

Tedavi :

Hafif vakalarda yalnızca belirtilere yönelik tedavi gerekir. Çok şiddetli olabilecek kaşıntıyı kontrol altına almak ve hastanın yaygın infeksiyon oluşumuna yol açabilecek kaşınmasını önlemek için ıslak kompres uygulanabilir.

Hasta sıksı sabun ve suyla yıkanmalı ve iç çamaşırları temiz olmalıdır. Eller temiz tutulmalı, tırnaklar kısa kesilmelidir. Doktorun tavsiyesine göre ilaç kullanılabilir

Son düzenleme:
Su Çiçeği
Tedavi :
Hafif vakalarda yalnızca belirtilere yönelik tedavi gerekir. Çok şiddetli olabilecek kaşıntıyı kontrol altına almak ve hastanın yaygın infeksiyon oluşumuna yol açabilecek kaşınmasını önlemek için ıslak kompres uygulanabilir.

Hasta sıksı sabun ve suyla yıkanmalı ve iç çamaşırları temiz olmalıdır. Eller temiz tutulmalı, tırnaklar kısa kesilmelidir. Doktorun tavsiyesine göre ilaç kullanılabilir

Ya iyide bir doktorun dediğini diğeri tutmuyor. nasıl bir iştir anlamadım ben. Minik kelebeğimde su çiçeği oldu ama doktor yıkamayın dedi.İnfekte yerler kuruyana kadar su değmemeliymiş. eeeee napcam peki ben bu durumda.:uhm:

Kuzum geçmiş olsun.geçenlerde benim kızımda su çiçeği çıkatmıştı.doktor kurumaya başlayana kadar bonyo yapmasın dedi.ılık suyla pamuğu ıslatıp sıkıyordum özellikle döküntülerin üzerini çok hafif silip kaşıntı merhemi sürüdük.çok şükür kızımda iz kalmadan atlattık.

kızlar kızım su çiçieği çıkartıyor.doktor ovadril diye bir krem vermiş fakat içinde su çiçeğinde kullanılmmamalıdır diyor.yarın tekrar doktorla görüşecem.tecrübeli olanlar bana yardımcı olursa sevinirim

:teselli: kedicihim evde normal beyaz pudra varsa onu sür kasintiyi alir sonrada doru doktora kizimdan biliyorum tecrübeliyimdir

çok acill lütfen cevap verinnn..Su çiçeği geçiriyorum yüzümde kollarımda kısacası tüm vücudumda lezyonlar var gözüme bulaşır mı acilen cevaplayın lütfennnnnnn:KK5:

X