Regl olunca sütümüz azalır mı?

julianne

Guru
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2008
3.062
3
Merhaba kızlar. Sanırım pek çok kişi bunu merak eder. Regl ile emzirme arasında kesinlikle bir ilişki olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. Geçen günde en az 5 kez 10 dakika emziren bir annenin uzun süre regl olmayacağını okumuştum. Çok geçmedi bebeğim 7 aylıkken de regl oldum. 6 ay sadece anne sütü verdim emzirmeye uzun süre devam etmeyi de çok istiyorum. Acaba regl olunca sütü azalır mı? Bugün sütümü sağınca daha az bir miktar çıktı bu da beni korkuttu. Artık eskisi gibi olmayacak sanıyorum. Zaten bebeğim ek gıdalara başladıktan sonra daha az emmeye başlamıştı.

Siz neler yaşadınız? Regl olup uzun süre emzirenler var mı aranızda?

bence sütünün azalmasının sebebi bebeğinin az emmesi regliyle sütün azalmasının ne alakası var yaw loğusalık döneminde süt azaldımıki ? bana pek mantıklı gelmedi

olurmu benim hic adetten kesilme gibi bir olayım olmadı ve sütüm fıskırır tarzındaydı nerdeyse sadece sütümle doyardı kızlarım bence hic alakası yok

öyle olsa benim bebiş açlıktan ölürdü yav :eek:lmaz:ben 40 gün olduktan 1 hafta sonra tekar regl oldum halada sadece anne sütüyle besleniyor oğluşum

hmm ben de merak ediyordum bunu. ben 3 gün önce regl oldum ilk kez. ama eskisi gibi değil. lekelenme gibi bişey. neden boyle acaba emzirdiğim için mi?

-----ALINTI-----
Bebeklerini emziren kadınların regl kanamaları, emzirmeyenlere oranla daha uzun süre gecikiyor. Bunun nedeni ise, bebek anneyi emdikçe göğüs uçlarının etkilenmesi ve süt yapımını sağlayan prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesi. Bu da folikül gelişimini sağlayan hormonların salgılanmasını önlüyor. Eğer bebek düzenli bir şekilde emziriliyorsa, emzirme süresince foliküller dinlenmeye çekildiğinden, gebe kalma riski yüksek olmuyor. Yani, eğer bebek düzenli bir şekilde günde 5 defa yaklaşık 10 dakika kadar emziriliyorsa, yumurtlama bastırılıyor ve regl kanaması gecikiyor. Bilim adamları, prolaktin hormonunun emzirirken serpildiğini ve bu nedenle de reglin geciktiğini düşünüyorlar.

--------

Şimdi durum böyle olunca ben de acaba azalır mı prolaktin hormonu ve dolayısıyla süt dedim ama sanırım dediğiniz gibi bebeğim eskisi kadar sık emmediği için azalma oluyor. Ben de o emmediği öğünlerde pompayla sağmaya bşladım. Devamlılığı sağlama açısından. Gerçi çok dert etmiyorum. Yani azalsa bile sanırım o ihtiyacını alıyordur. Ne de olsa artık doyum için sütü kullanmıyor. Sağolun cevaplarınız için.

Süt arz talep meselesidir. Benim oğlum 15 aylık hala emiyor. Regl ile süt azalması diye birşey olmaz. Ben oğlum 7 aylıkken regl olmuştum oğlumun emme isteğinde bir azalma olmadığı için sütümde de bir azalma olmadı miktar olarak. Tabi belli bir müddetten sonra regliden bağımsız olarak sütün besleyici değeri azalıyor. Sen sakın korkma ve emzir. Ne kadar emzirirsen o kadar sütün gelir

2 aylik bir bebegim var regl oldum bu donemde sutum azalabiliormus doktoruma danistim emzirmeyi kesme emzirmeye devam et dedi hemen mamaya baslarsak sutun gelmeye dewam ederse anne sutunu emmeZ dedi.bebwgim emiyo emiyo sut gelmeyince cok aglio allahtan onceden dondurucu ya koydugum sutler varda onunla destekliyorum insaallah bu donemden sonra sutum eskisi gibi olur

Ben doğumdan bu yana 2 kere regl oldum, hala da sütüm eskisi gibi..Bebeğim ek gıda almaya başladı ufak ufak ama hala ana öğünümüz anne sütü..

"eğer bebek düzenli bir şekilde günde 5 defa yaklaşık 10 dakika kadar emziriliyorsa, yumurtlama bastırılıyor ve regl kanaması gecikiyor. Bilim adamları, prolaktin hormonunun emzirirken serpildiğini ve bu nedenle de reglin geciktiğini düşünüyorlar." Bu yazıyı bende okumuştum..Benim bebeğim bundan da fazla emiyordu, bu sebepten ben reglimin çok gecikebileceğini düşünmüştüm ama öyle olmadı..Sanıyorum biraz da bünyeyle alakalı, kişiden kişiye değişsen bir olay bu..

3 buçuk aylık bir bebeğim var 40imiz çıkınca adet görmüştüm geçen ay doktorum bana adet görebilmem icin bir ilaç vermişti kullandım ve adet gördüm ilacı verme amacı da spiral takılması içindi. Ama spiral takamadık şimdi bir ay olmadan yeniden adet oluyorum ve 1haftadir sütümde çok ciddi azalma var süt arttırıcı herseyi yiyip içiyorum bebegimde sadece emiyor ama duzelemedik bir türlü ne yapmalıyım başka adetten sonra artması tek umudum oldu artık :KK43:

Bende 45. Günümde adet oldum bu gün 2. günüm ve sütümde çok ciddi azalma oldu umuyorum kanamam bitince benimde sütüm artar çok üzülüyorum :KK43:
Adetten sonra sütünüz arttımı bende dün oldum ve sütüm azaldı cok korkuyorum.

Korkma tatlım adet bitince eski haline geri geliyo rahat ol bol ayran hoşaf dereotu mısır bulgur pilavı tüket desteklesin :)
Çok teşekkürler inan dün cok ağladım bebişim ağladıkça bugun daha iyi gibi sütüm inş. Dahada iyi olur

X