Keklerin Kabarmas in Ne Yapmal?

canım
1.... malzemeler oda sıcaklığında olacak
2 ...yumurta ve şekeri abartısız 5 dk kadar çırpıp bembeyaz köpük gibi yapacaksın
3... bu karışıma diğer malzeeleri kaşıkla karıştır. kabartısı inmesin fazla.
4....ilk 35-40 dk fırının kapağını kesinlikle açma

hadi başarılar canım önerebileceklerim bunlar

ben evlenmeden önce hiç hamur işi yapmazdım. Sonra kek yapmakla başlayayım dedim.
Bende kabarma sorunu yoktu ama kalıbın altından fırının altına damlalar şeklinde hamurlar düşüyordu pişerken. Kalıptan da çıkaramıyordum. Sonlaraları yağladıktan sonra kalıbı unda serpmeye başladım kalıba ve hemen sıcakken değil ılınınca çıkartmak gerekiyormuş onu da uygulayınca hep kolayca çıktı.

2 apket kabartma tozu koy ve kesinlikle bıçak ya da çatlla pişip pişmediğine bakma kürdan yardımıyla içinin hala çiğp olup olmadığına bakabilirsin kürdanı batır çıkar zaten içi pişmemiş ise kürdana yapışıyor pişmiş ise kürdan tertemiz çıkıoyor hadi kolay gelsin canım

birde sizinkilere ekleyeceğim; kek malzemelerini un kaymadan ne kadar çok karıştırırsanız kekiniz o denli güzel kabarır. un koyduktan sonra fazla karıştırmayın.afiyet şeker olsun cicişler!!!...cokacimcoook

benmi keklerim çok kabarır keklerin her türlüsünü yaparım
portakal havuç ceviz üzüm ıslak.kakao valnilya hepside süper kabarır anem bile benden ögrendi:)
onun iiçin çok çırpmak gerekiirr bolca şekerle yumurtayı iyi cırpın kızlar

eğer vaktim bolsa keki kesinlikle mikserle değil tahta kaşıkla elde çırparım, eğer vaktim yoksa mikserle yumurta ve şekeri çırpar ununu kaşıkla karıştırırım. unu eleyip kullanırım..... keki önceden ısıttığım fırına koyarım ve kapağını açmam, bi de önce fırına alt kata koyarım, iyice kabardıktan sonra üste alırım

Verdiğiniz bilgiler işime yarayacaktır mutlaka tşk...

Bütün harcı karıştırdıktan sonra en son kabartma tozunu ekle ondan sonrada çok fazla karıştırma.Birde unu çok fazla olmasın hafif cıvık olacak

X