Keçi sütü, anne sütü gibi

kelebek41

Kalbinurum
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2007
799
9
Çok konusulmustu kızlar bu bır yerde buldum eklıyım dedım

Yeni doğan bebekler anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı besin elementlerini keçi sütünden alabilir...
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hayri Coşkun, yeni doğan bebeklerin anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı bazın besin elementlerini keçi sütünden alabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, yaptığı açıklamada, keçi sütünün protein benzerliği açısından anne sütüne yakın olduğunu belirterek keçi sütünde alerji yapan proteinlerin oranının düşük ya da sıfıra yakın olduğunu bildirdi.

Yeni doğan bir bebeğin doğum ağırlığının iki katına çıkabilmesi 180 gün geçmesi gerektiğini ifade eden Coşkun, ''Bu süre keçilerde 19 gündür. Çünkü anne sütünde yüzde 1,6 protein olduğu halde keçi sütünde bu oran 4,3'tür'' dedi.

Keçi sütünün yağ kürecik çapının, inek sütüne göre oldukça düşük olduğunu vurgulayan Coşkun, şunları kaydetti:

''Yağ kürecik çapı keçi sütünde 1 mikronsa inek sütünde 17-18 mikrondur, insan midesinde daha yumuşak pıhtı yapar. Bu açıdan, çocuklar ve midesi zayıf veya hassas olanlar için daha uygundur, sindirilmesi kolaydır. Keçi sütünde alerji riski daha düşüktür. Bu nedenle keçi sütü, inek sütüne göre anne sütüne daha yakındır. Keçi sütündeki yağ, inek sütündeki gibi topaklanıp üstte birikmez. Bu da sindirimi, absorbsiyonu kolaylaştırmaktadır. Keçi sütü doğal homojenizedir.''

KALSİYUM ORANI ANNE SÜTÜNDEN 4 KAT FAZLA
Keçi sütünün, kalsiyum açısından anne sütünden 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, ''100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligram. Bu şu demek: Keçi sütü, diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağı'' diye konuştu.

Coşkun, keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne yakın olduğunu bildirdi.

Hiçbir gıda maddesinin tek başına insanı besleyecek güçte olmadığını vurgulayan Coşkun, ''Ancak yeni doğan bebek, anne sütü alamadığı ve çocukluk gelişimi dönemlerinde ihtiyaç duyacağı bazı besin elementlerini rahatça keçi sütünden alabilir'' dedi.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ VE KANSIZLIK RİSKİ
Her türün sütünün, kendi yavrusu için en uygun ve mükemmel süt olduğunu ifade eden Coşkun, şöyle devam etti:

''Hiç bir şey anne sütünün yerini tutamaz. Sadece, keçi sütünün bazı özellikleri anne sütünden iyi. Ancak hiç bir gıda başlı başına her derde deva değildir. Keçi sütünün de eksik yönleri vardır. Folik asit bakımından eksiktir. Bu bir vitamindir eksik alınırsa, gelişim bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca vitamin D açısından da geridedir.

Bu, yegane bir besin değildir. Bebek, sadece keçi sütüyle beslenirse kansızlık ortaya çıkar. Demir, bakır, folik asit ve vitamin B12 eksikliği kansızlığa sebep olabilmektedir.''

KEÇİ, İNEK VE ANNE SÜTÜNÜN KARŞILAŞTIRILMASI
Prof. Dr. Hayri Coşkun'un verdiği bilgiye göre, keçi, inek ve anne sütünün 100 gramında bulunan bileşenler şöyle:

Bileşen/100g Keçi sütüİnek sütüAnne sütü
----------------------------------------------------------------
Kurumadde 13 12.1 13
Protein (g) 3.6 3.3 1.0
Yağ (g) 4.2 3.3 4.4
Karbonhidrat (g) 4.5 4.7 6.9
Kalori (mg) 69 61 70
Fosfor (mg) 111 93 14
Kalsiyum (mg) 134 119 32
Mağnezyum (mg) 14 13 3
Demir (mg) 0.04 0.05 0.03
Çinko (mg) 0.30 0.38 0.17
Sodyum (mg) 50 49 17
Potasyum (mg) 204 152 51
Vitamin A (IU) 185 126 241
Tiamin (mg) 0.05 0.04 0.014
Vitamin B6 (mg) 0.05 0.04 0.01

bu keçi sütü migrosta olan ne marka arkadaşlar bilindik bir markanın mı şu sebepten soruyorum keçi veya koyun bacakları kısa hayvanlar oldukları için memeleri çok pis oluyor pek hijyenik olmuyorlar bide bu sebepten sordum pek iç açıcı bir yazı olmadı ama hayvanların sağılmadan önceki temizliği çok önemli ben zaten bu konulara takık vaziyetteyimde o sebepten paylaşımın için teşekkürler

ya ben dün metro dan aldım, 2liraydı, markası kay dı, ama hijyenik olmayacağını zannetmiyorum onlar denetimden geçiyor için rahat olsu yanii

bende migrostan aldım...oradada kay marka vardı...bende güveniyorum h,jyene....bu aarada acaba ne kadar vereceğiz bu sütten...bilen varsa paylaşsın birde kaynatsak mı yoksa benmari üsülümü ısıtacağız...

keçi sütü bazlı mama da var adı da golden goat ama biraz tuzlu fiyatı yinede oğluşun yoğurdu için alıcam

bende migrostan aldım...oradada kay marka vardı...bende güveniyorum h,jyene....bu aarada acaba ne kadar vereceğiz bu sütten...bilen varsa paylaşsın birde kaynatsak mı yoksa benmari üsülümü ısıtacağız...

kaynatmana gerek yok canım
ılıtsan yeterli
verdıgın mama olcusu kadar verıceksın

ya ben de aldım ama ısıttıktan sonra kesildi böyle içnde topak topak süt oldu...ve ikisinde de aynısı oldu neden acaba....son kullanma tarihide geçmediii

bu keçi sütü migrosta olan ne marka arkadaşlar bilindik bir markanın mı şu sebepten soruyorum keçi veya koyun bacakları kısa hayvanlar oldukları için memeleri çok pis oluyor pek hijyenik olmuyorlar bide bu sebepten sordum pek iç açıcı bir yazı olmadı ama hayvanların sağılmadan önceki temizliği çok önemli ben zaten bu konulara takık vaziyetteyimde o sebepten paylaşımın için teşekkürler

üzgünüm benimkide pek iç açıcı bi yazı olmıcak ama malesef orta 2 gezisinden beri keçi sütünden ve keçi sütü ile yapılan ürünlerden nefret ediyorum çünkü geziye gittiğimizde keçi sağan teyzeler görmüştüm keçi arkadan sağılan bir hayvandır(bilmeyenler için belirtiyim)ve sağarken bazen arkadan kakasını kaçırıyo sütün içine ve malesef bütün sütü dökmüolar içinden toplayıp atıolar taneleri okadar güya kaynıomuş ve ben o günden beri paztörize bile olsa keçi sütüne güvenmiorum ne kadar sağlklı olursa olsun kusura bakmayın arkadaşlar miğde bulandırmak için deil ama belki bileyenler vardır die yazmak istedim:çok üzgünüm:

evet ama orta 2 gezisi demişsin arkadaşım bu keçilerde önüne gelen keçilerden değilelbet
sağan insanlarda sterildir.ınek temizde keçi mi pis yani
yapmayalım

bende az önce markette alıp almama konusunda tereddütte kaldım cesaret edemedim.doktora sorucam ama bir dahaki gidişimde.

evet ama orta 2 gezisi demişsin arkadaşım bu keçilerde önüne gelen keçilerden değilelbet
sağan insanlarda sterildir.ınek temizde keçi mi pis yani
yapmayalım

inek memeleri biraz daha yukarda ve ayrıca yandan sağılan bir hayvan en azından hayvanın sütün içine .çmak gibi bi ihtimali yok, ayrıca orta 2den beri keçilerin ve sağma yönteminin değiştiğini sanmıorum ayrıca sağan insanların sterilliğiyle alakalı değil 5 litre sütü içine kaka kaçtı die attıklarınımı sanıyosun para için neler yapmıolar hangi ülkede yaşadığının farkında değilsin sanırım arkadaşım, eminim sağma makineleri vardır steril durumlarıda vardır ama onu bulmak ve güvenmek benim için zor,ayrıca tartışma konusu yapmana ne gerek varki ben gördüğüm bişeyden bahsettim içene yiyene afiyet olsun

Son düzenleme:
Keçi sütünü direk vermiyoruz yoğurt yapabilrsin yoğurt şeklind everebilirsin muhallebi yaparken kullanabilrisin bana doktorum direk süt verme dedi

ayrıca hijyen konusuna gelince, pastörize süt ne demek? o sütler pr ediliyor arkadaşlar yani son derece hijyenik ortamda el değmeden kaynatılıp paketleniyor ayrıca fabrika da tek tek elleriyle sağacak halleri yok makinede sağılıyor hayvanlar, keçi sütü tek markanın var o da kay başka markaya raslamadım ben pastörize inek sütü ne kadar hijyenikse keçi sütü d eo kadar hijyenik arkadaşlar

X