evde paranın yönetimini kime vermek gerekir?

PULPY

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2008
2.977
7
bu ay maaşımı aldığımda evli olucam, evlilikte nasıl yapıyorsunuz ödeme konusunu?
mesela herkes maaşını alıyor ortaya koyuyorsunuz borçları çıkarıp geri kalanı paylaşıyo musunuz?
yada birisi kirayı ödüyo öbürü mutfak masraflarını mı?
evde paranın yönetimini tamamen eşinize bırakıp ondan harçlık mı alıyorsunuz?
Yada yeni evlenecekler bu konuda ne düşünüyorsunuz? ne yapmayı planlıyorsunuz?

Son düzenleme:
maaş günü eşimin söylediği miktar kadar hesabına para gönderirim,borçları kapatır.benim kartımda kalan parayıda ortak harcarız.ayrı gayrımız olmaz,herşeyi ortak yaparız,biri mutfak masrafını,biri kirayı öder mantığı bana saçma geliyor.

biz maaşlarımızı ayrı ayrı zamanlarda alıyoruz. ama hepsi benim hesabımda toplanacak.ödemeler ordan yapılacak yani ortak hesap oluccak benimki

bizdede nişanlım bana vericek bende birikicek ödemeleri ortak paramızdan yapıcaz.şimdide mesela nişanlım bana veriyo parasını öyle biriktiriyoruz.

maaşı aldıgım zaman eşime veririm içinden bana lazım oldugu kadarını alırım..

sonrasını bankaya yatırırız..

ayrı gayrı yok..lazım oldukca da bankadan cekerız :)

eşim sende dursun verme diyor ama ben rahat edemıyorum :)

param kalsa ona vermesem bıle harcamadan kalıyor öyle..eşim yanımdayken herseyı o ödüyor zaten :)

Son düzenleme:
bizde ortak hesapta toplayacağız.. masrafları ödedikten sonrada harcamalarımız için çekeceğimiz parayıda evde çekmeceden harcayacayacağız birlikte..

bunu önceden düşünmek ve konuşmak bi karar vermek en mantıklısı...o yüzden fikirlerinizi almak istedim

ben maaşımı hiç çekmiyorum...

eşim karşılıyor bütün masrafları ve benim harçlıklarımı....

benim paramıda birktiriyoruz(heray bişey çıksada olduğu kadar artık....):nazar:

Eşim benden beş kuruş da olsa istemez.Evle ilgili harcamalar su,elektrik vs. zaten otomatik ödeme talimatı ile ödenir.Eve alışverişe birlikte çıkarız her hafta.Eşim öder.
Ben de maaşımı kendime harcarım.Eksik bir şey olursa ben alır gelirim elbette eve gelirken.
Kısacası eşim maaşıma dokunmaz.Harcamam gerekseydi harcardım,ama tüm maaşımı eşime verip ondan harçlık alma şeklinde değil.:umursamaz:

farklı zamanlarda maaş aldığımız için sırada hangi ödeme varsa onu ödüyoruz. kalanıda birimizde kalıyor.
parası biten kimde varsa alıyor. hiç sende bende dursun konusu yapmadık.
taksitlerimize göre hareket ediyoruz.

lirikgüzel, malesef biz öyle yapamıycaz eşim sadece kendi maaşıyla evimizi geçindiremez:sinifsinif:
ayrıca evliliğin ilk yılları da zaten taksitle geçecek?
tşk ederim ayrıca

lirikgüzel, malesef biz öyle yapamıycaz eşim sadece kendi maaşıyla evimizi geçindiremez:sinifsinif:
ayrıca evliliğin ilk yılları da zaten taksitle geçecek?
tşk ederim ayrıca

öyle oluyo canım
biz evleneli 1 seneyi geçti
ikimizde maaşları alıp biraraya getiririz
eşim kirayı, taksitleri falan yatırır, geriye kalanı da paylaşırız
benim paran, senin paran mevzusu olmaz

farklı zamanlarda maaş aldığımız için sırada hangi ödeme varsa onu ödüyoruz. kalanıda birimizde kalıyor.
parası biten kimde varsa alıyor. hiç sende bende dursun konusu yapmadık.
taksitlerimize göre hareket ediyoruz.

sanırım bizde öyle yapıcaz :nazar:

her zaman iyi bir iktisatçı olarak paranın bende kalması taraftarı oldum:) şaka bir yana tabiki ortaya koyucaz önce taksitleri ödücez sonra ortak havuzdan kimin ne kadara ihtiyacı varsa alır. zaten birikimde bu şekilde yapılabilir die düşünüyorum.

para toplu şekilde görülürse daha iyi olur gibime geliyor.
Oradan borçlar ayrılır kabaca harçlıklar ayarlanıp çıkarılır kalanda artık fon döviz faiz birine yatırılır.
Bir köşede de 200 300 acil durumlar için bekletin ki gerektiğinde hemen elinizin altında olsun.
Benim fikrim bukaydirigubbakcemile5

para toplu şekilde görülürse daha iyi olur gibime geliyor.
Oradan borçlar ayrılır kabaca harçlıklar ayarlanıp çıkarılır kalanda artık fon döviz faiz birine yatırılır.
Bir köşede de 200 300 acil durumlar için bekletin ki gerektiğinde hemen elinizin altında olsun.
Benim fikrim bukaydirigubbakcemile5

sanırım geri kalan olmayacak bi süre :gitme: yani öyle fon doviz falan almaya :1rolleyes:

maaş günü eşimin söylediği miktar kadar hesabına para gönderirim,borçları kapatır.benim kartımda kalan parayıda ortak harcarız.ayrı gayrımız olmaz,herşeyi ortak yaparız,biri mutfak masrafını,biri kirayı öder mantığı bana saçma geliyor.

haklısın tatlım,ayrı gayrı olmaz

sanırım geri kalan olmayacak bi süre :gitme: yani öyle fon doviz falan almaya :1rolleyes:

en azından neyiniz var görürsünüz ileride yapılabilir birşey.
Ben çalışmıyorum ama sözlüm kredi borçlarını ayırdıktan sonra kalnı bankaya koyar.
Devir hesap devri nekadar birikse kar valla:sinifsinif:

evet arkadaşlar herkes ortaya koyar yapılcaklar yapılır gerisi bankaya ödencek varsada ordan karşılanır

X