Tatlı Tarifi Şam Tatlısı (resimli)

PinkRose

Guru
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2008
6.643
3
yumurtalar ve şeker çırpılır,irmik yoğurt un kabartma tozu ve damla sakızı(dövülmüş)katılıp iyice çırpılır.tepsiye dökülür üzeri süslenip fırına verilir üzeri kızarana dek pişirilir

şerbeti:4 su bardağı toz şeker
3 su bardağı su 15 dakika kaynatın biraz limon sıkıp 5 dakika daha kaynatın

2 yumurta,5 çay bardağı şeker,4çay bardağıirmik 4 çay bardağı un 4 çay bardağı yoğurt 1 kabartma tozu 1-2 parça damla sakızı
üzerini süslemek için tuzsuz yer fıstığı

damla sakızını 1 çay kaşığı toz şekeri ile bıçağın tersiyle biraz dövüp küçük parçalara ayrılsın yeterli
öyle katın hamura
tepsi olarak tercih sizin her tür tepsi olabilir

Son düzenleme:
ilk tarifim hatalarımı affedin kızlar..
umarım beğenirsiniz dün kayınvaldeme yaptım bu tatlıyı iki ölçü yaptım kalabalık misafiri vardı..
herkes çok beğendi umarım sizde beğenirsiniz mutlaka denemelisiniz muhteşem oluyor afiyet olsun

ellerine kollarına sağlık pinkcim çok güzel görünüyor eminim tadıda muthiş olmuştur ne marifetlisin sen gızzz.............ben önceden hiç sevmezdim irmik tatlısını hep helvasını yaptırırdım anneme babamda tatlısını istredi.......evlendim eşimin ve ailesinin en sevdiği tatlı hergün yap yerler yani .....ama ben bilmiyorum sevmediğim içinde yapmıyordum tabi genelde görümcem gelince yaptırıyordum ona bu tatlıyı eşim mahrum kalmasın diye.....bir gün supriz yapim bu en çok sevdiği tatlıdan yapayım dedim tarifi ya internetten yazmışım yada kitaptan almışım hatırlamıyorum şimdi ....herşeyi güzelce yaptım tatlıyı fırına attım şerbetini hazırladım geldim gittim tatlıya bakıyorum üstü kızardı pişmek üzere ama pek kabarmadı olsun dedim varsın kabarmasın sonra pişti tatlı çıkardım dilimledim şerbetini döktüm bir yana bıraktım eşim geldi yemek falan yedik sonra tatlıyı getirecem bayada süsledim görüntü mükemmel yemede yanında yat o biçim....tepsiyi eşimin yanına getirdim orda servis edecem görüntüyüde görsün diye oda ne tatlı değil mübarek kaya parçası bildiğin taş olmuş ayrılmıyor bile duvara atsan delip geçecek o kadarki sert olmuş benim bütün hevesim dip yaptı eşime olan mahçupluğumu anlatamam ya günlerce dalga geçmeside çabası benim eşim çok güzel harç yapar sağlam temel atar hele bir tatlı yapıyor birini öldürmek istiyorsan vur kafasına yarılır ölür allalhhhh gördüğüne söyledi bende bir daha yapmıcam kararı aldım bir gün dayanamadım görümcemin yaptığı gibi yapayım dedim malesef oda olmadı bu sefer eşim gelmeden yaptım tadına bile baktım olmuyor olmuyor beceremiyorum ben bu tatlıyı.kafamçokkarıştı..........ama senin tarifin güzel diğer yaptıklarımdan değişik geldi bana bende zaten tarif bakınıp duruyordum kaynımlar gelecek yurt dışından hafta sonu onlar bize geldiğinde yaparım diyordum neyseki senin tarifinle karşılaştım umarım bu sefer becerebilirim ...aslında pasta sütlü tatlı konusunda uzmanım her çeşidini yaparım herkesde beğenir hemen hemen her hafta pasta yaparım evde eşime dünde etimek tatlısı yapmıştım eşim çok seviyor diye dedim ya birtek ben bu hain tatlıyı yapamıyorum galiba kendim çok sevmediğim için oluyor ....aboooooo baya yazmışım kız anılarım depreşti...........kesin deneyeceğim canım umarım senin kadar güzel yaparımvereliniortak

Pinkim canımmm ellerine kollarınaa sağlıkk.Valla olsada yesekk şimdii.Uff yaa çokk üşengeçç oldum bu aralarrr.Elimizden herşey geliyorr kalkıp yapsakk ama nerdeeekaydirigubbakcemile3
EN kısa zamanda yapıcam bundannn Şeniz

ellerine saglık bacım cidden çok güzel gözüküyo.ya kusura bakma damla sakızını nerden alıyoz canım.kusura bakma pek bilmiyomda..:kedi:

Çok güzel olmuş ya maşallahopuyorumnanaktan
Burada da şam tatlısı çok var hatta Libyalılar kendilerine ait olduğunu düşünüyorkafamçokkarıştı
hangi mutfağa has meçhul lakin tadı enfes ben de çok seviyorum bu tatlıyı
fazla yiyemem ağır gelir ama bir diliminin o harika kıvamı bile tatlı krizimi dindirmeye yeterzemuszemus

Güzel yapmışsın gülüm
hazır gibi duruyor
tadı nasıl acaba:kedi:

Ellerine kollarına sağlık

müthiş görüntü bi harika tadı da öyledir eminim tarifi alıyorum ellerine sağlık canım

pinkim yeni gordum tarifini cok guzel gorunuyor agzim sulandi..yeni resimli tariflerde bekliyoruz senden :KK66:)

X