bebeğimin beyninde kist Acilll yardım.

aslicakir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Haziran 2009
3
0
Arkadaslar 34 haftalık hamileyim doğuma az kaldı en son 3 gün önce kontrole gittim ultrasonda bebeğimin kafasında en küçüğü 8 mm olan üç tane kist benzeri sıvı bulgusuna rastladı daha önce 4-5 defa ultasonna girdim ama böyle bişey görülmemişti hatta aynı doktor bakmıştı diğer ultrasonlara doktor korkacak bişey yok sık görülen bir olay dedi ama biz eşimle çok korktuk forumda okuduğum kadarıyla bazı arkadasların başınada bu olay gelmiş lütfen bu konu hakkında bilgisi olan arkadaslar bunun ne olduğu konusunda bize yardım edebilirmi kaç gündür çok moralsizis:sinifsinif: şimdiden çok teşekkür ederim.

canım bi bilgim yok ama çok üzüldüm geçmiş olsun,inşallah yanlış görmüşlerdir.başka bi doktora daha gıtsen.kım doktorun?

canım beyninde olduğuna aminmisin boynunda filan olabilirmi çünkü son haftalarda yer daraldığı için bazı bebeklerde oluyor ve doğmadan yada doğunca geçiyor zaten

canım benim dayımın kızının bebeğinede doktor bebeğin beyninde kist var demişti ama iki ay sonra kaybolduğunu söylemiş bazen olabiliyormuş ama geçiyor demiş içini ferah tut tekrar başka bi doktora görün istersen

canım benim yeğenimde gelişim geriliği vardı hemde bağırsağında parlaklık ve beyninde kist var dedi doktor ama bişi olmaz geçer dedi nedenini sorduğumuzda olur dedi ve yeğenim şuanada 1.5 yaşında ve çok sağlıklı hatta benden daha zeki :) o yüzden çok kafana takma oluyor böle şeyler tabi beyin bu insan korkuyor ama benim çevremde çok duydum sonuç hep çok güzell...sende kafana takma hamileliğinin tadını çıkar...sağlıcakla kucağına al inşallah...

sakın o yağ bezesi olmasın. ben doğduğumda başımda biri fındık kadar biri de fındıktan biraz büyük 2 tane beze varmış. sonra biri biraz büyümüştü hatta öyle ki saçlarımı tararken tarağa takılır canım yanardı. 26 yaşındayım biri tamamen kayboldu diğeri de yok denecek kadar küçük.
yani merak etmeyin belki yağ bezesi gibi birşeydir. ama mutlaka başka bir doktora daha görünün.
geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim herkese verdiğiniz moral icin Allah razı olsun ama baska biyere daha göstermek istiyorum acaba bu konuda bildiginiz iyi bir doktor yada hastahane varmı izmirde ben devamlı şifa hastanesine gidiyorum acaba daha iyi sonuç alabileceğim başka bi yer varmı?

valla eşiminde kuzenine 30 küsür haftalıktı ensesinin üstünt tarafında su toplanmış filan demişlerdi erken aldılr bebeği ama hiçbişey yokmuş

içini ferah tut

canım benim görümcemin bebeğinde de buna benzer bi sorun vardı doktor beyn,nde su toplanmış ama genellikle bütün gebeliklerde oluyomuş zamanla geçer dedi ve bir kaç hafta beklediler sıvı kaybolmuştu canını sıkma inşallah bi sorun yktur ve şimdi oğlu çok sağlıklı hiç bi sorunu yok

canım bencede korkma o aylarda beyinle ilgili bir takım bu tür şeyelr çıkabi,liyor ama doğunca hep yok bie deniliyor hatta doğurmadan önce 1 kaç hft.ya kadar koybolduğu bile oluyor üzülme sen....

Canım aynı şeyi geçen gün bir arkdaşım anlatmıştı.arkadaşının eşi 5 aylık hamileymiş ve bebişin beyninde su toplamış.ama bunlar sonradan yok oluyormuş
içini ferah tut,tabii bize şimdi bunu söylemesi kolay biliyorum ama emin ol sonradan kaybolur.allah bebişine uzun ömürler versin cnm...

bende 21 haflıkken ayrınılı ultrosona girdiğimde 2 tane kist gördü dr.24. haftada tekrar baktılar ve geçmişdi ozman dr banada korkmayın demişdi ki öyle oldu geçdi umarım seninde öyle olur.

Arkadaslar 34 haftalık hamileyim doğuma az kaldı en son 3 gün önce kontrole gittim ultrasonda bebeğimin kafasında en küçüğü 8 mm olan üç tane kist benzeri sıvı bulgusuna rastladı daha önce 4-5 defa ultasonna girdim ama böyle bişey görülmemişti hatta aynı doktor bakmıştı diğer ultrasonlara doktor korkacak bişey yok sık görülen bir olay dedi ama biz eşimle çok korktuk forumda okuduğum kadarıyla bazı arkadasların başınada bu olay gelmiş lütfen bu konu hakkında bilgisi olan arkadaslar bunun ne olduğu konusunda bize yardım edebilirmi kaç gündür çok moralsizis:sinifsinif: şimdiden çok teşekkür ederim.

Dün doktor kontrolüm vardı gitmeden hemen önce bu konuyu okumuştum. Ultrasonda doktor baktı baktı küçük bir problem var dedi tabii benim aklım oynadı yerinden bebeğin beyninde 0,74 cm'lik bir kist oluşmuş.
Bunlar koroid pleksus kisti denilen yapılarmış. Doktorum bana da merak edilecek bir şey olmadığını ve % 99 bu kistlerin 26. hafta gibi kaybolacağını söyledi.Kaybolmasa da bir sorun teşkil etmiyormuş.

Dünden beri bu konuyla ilgili okumadığım yayın, çalışma, yazı kalmadı. Kadınlar kulübünde de çok araştırdım. Birçok kişinin bebeğinde görülmüş burada ama hiçbir soruna yol açmamış.

Bu kistlerin önemi trizomi 18 hastalarında %47 oranında görülmesinden kaynaklanıyormuş.
Trizomi 18 çok ağır bir kromozom bozukluğu ve bu kistlerin yanında başka ultrason bulguları da veriyormuş büyük çoğunlukla. Amniyon sıvısının fazla olması, üçlü ve ikili testlerin riskli çıkması, rahim içi gelişme gerililği, kalp anomalileri gibi.
Eğer bunların hiçbiri yoksa bunlara izole koroid pleksus kisti deniliyor ve herhangi bir olumsuz durum yaratmıyormuş.
Perinatoloji dergilerindeki yayınları hatmettim dünden beri. Okumadığım trizomi 18 vakası kalmadı vallaha. Büyük çoğunluğunda bu saydığım anomaliler tesbit edilmiş hep.

çok teşekkür ederim herkese verdiğiniz moral icin Allah razı olsun ama baska biyere daha göstermek istiyorum acaba bu konuda bildiginiz iyi bir doktor yada hastahane varmı izmirde ben devamlı şifa hastanesine gidiyorum acaba daha iyi sonuç alabileceğim başka bi yer varmı?

canım ege üniversitesi yada dokuz eylül üniversitesine git istersen üniversite hastaneleri araştıma hastanesi olduğu için daha içini rahatlatacak tetkikler yapılabilir

Üniversitelerin perinatoloji bölümünde bir profesöre görünmen en iyisi olur sanırım. Ben de öyle yapacağım.

Benim oglumda da görülmüstü 3 aylikken.Cok korkmustum,cok aglamistim.
Beni doktorum büyük ultrasonlu bir doktora gönderdi,o da demistiki evet kist var ama
cocugun durusu,elleri ayaklari cok normal gözüküyor.Tehlike yok ama iki ay sonra
gel yine bakicaz.Ama ben rahat edememistim 3D ultrasona bile girdim bir sürü para vererek.O da normal dedi.IKi ay sonra diger doktora gittim ve kist kaybolmus
cocukta cok normal saglikli bir cocuk demisti.

Su an oglum 9 una girmek üzere.Maasallah cok saglikli ve yasitlarindan bile daha
daha uzun boylu.Coookta yakisikli teyzeleri.

arkadaşlar ben de 18 haftalık hamileyim bebeğimde kist çıktı 3 gündür ağlıyorum geçse bile bi etki bırakmıyodr inşallah

Konu sahibi ne yaptı, bebeğin durumu nasıl bilmiyorum.Belki de kaybolmuştur kist ama gebelik haftası biraz ileri gibi.Daha önceden bu durumda olanları gördüm yakın çevremde ama 24. -25. haftalarda falan olmuştu.Benim size tavsiye edebileceğim.Bursa ya gelme imkanınız varsa burda Prof.Dr YALÇIN KİMYA var.Bu konu adamın uzmanlığı.Özellikle problemli gebeliklerde Türkiye deki en iyi ultrason değerlendiren adam olduğu söyleniyor.Benim bebeğimin de riskli bir durumu vardı.Ona gitmiştik.Net olarak size söylüyor.Ciddi bir durum değilse de sizi direk gönderiyor zaten.Çok geçmiş olsun.

X