Kedilerde Tüy Dökülme Nedenleri!!!

WOMAN

Nirvana
Pro Üye
30 Mart 2009
13.038
57.725
1.Fizyolojik nedenler;

Tamamen doğal olan bu çeşit tüy dökülmesi mevsimsel olarak gelişir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Kediler ilkbaharda kıştan kalan sık, kalın ve uzun tüylerini dökerler; yerine seyrek, ince ve kısa tüyler çıkar. Sonbaharda da bu tüylerini dökerek yerine kış için sık, kalın ve uzun tüyleri çıkar. Normal boyutlarda gelişen bu tüy dökümü ‘mevsimsel tüy dökümü’ olarak adlandırılır. Bu tüy dökümünü engellemek imkansızdır. Ancak düzenli olarak kedinizi fırçalayarak bu tüy dökümünü minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca dökülmeye hazır bu tüylerin toplanması için düzenli olarak fırçalayarak kedinizin tüy bakımını yaparken kedinizin sağlığını da gözden geçirebilirsiniz. Bu sırada derideki anormallikleri gözlemleyebilir; pire, kene vb. dış parazitlerin varlığını kontrol edebilirsiniz.

Fizyolojik tüy dökülmesinin diğer bir nedeni de büyümedir. Anne karnından tüylü olarak doğan yavrular gelişmeleri sırasında bebeklik tüylerini de değiştirirler. Hatta bazen renkte de değişim yaşanabilir. Bu çeşit dökülme daha az dikkat çeker ve bireyler arasında farklılık gösterebilir.

Son olarak stres yaşanmasının da tüy dökülmesine neden olduğunu belirtmekte yarar var. Minik dostlarımızın yaşam şartlarındaki değişiklikler (sahip değiştirme, ev değiştirme gibi), hormonal değişimler, hastalıklar, ani ısı değişimleri, gebelik ve süt verme, yetersiz ve dengesiz beslenme, yemek saatlerindeki düzensizlikler, yolculuk, ani korkular, tıbbi müdahaleler gibi nedenlerle stres yaşarlar ve bunun sonunda tüy dökebilirler.

2.Patolojik nedenler;

Tüy dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri ‘hatalı beslenme ’dir. Aşırı proteinli gıdalar, çeşitli mineral – vitamin eksiklikleri ve dengesiz yağ asitleri kedilerde tüy dökülmesine yol açar. Hayvanların da insanlar gibi dönemsel beslenme rejimleri olduğu çoğu zaman sahiplerinin gözünden kaçmaktadır. Oysa yavruluk, erişkinlik, dişiler için gebelik ve sonrası, yaşlılık, obezite vb. gibi dönemler için ayrı diyetler uygulanmalıdır. Kedilerin fizyolojik ihtiyaçları insanlardan farklı olduğu için ev yemekleri ile beslenen kediler yetersiz ve dengesiz besleneceklerdir. Yıllarca ciğer, tavuk ve balıkla beslenen hayvanlarda alerjik dermatitisten siroza kadar giden bir hastalık tablosu oluşabilmektedir. Hazır mamalarda yaşanan bir sorun da ucuz olma iddiasıyla açık olarak satılan bazı mamalar yetersiz ve kalitesiz protein kaynakları, düşük taurin miktarları vb. nedenlerle gıda alerjilerine ve yetersiz beslenmeye neden olabilmektedir. Veteriner hekiminizin tavsiyesiyle kedinizin yaşına ve fizyolojik durumuna göre yapılan mama seçimi ileride oluşabilecek maliyeti yüksek ve kronik hastalıkları engelleyecektir.

Bu grupta yer alan diğer nedenleri sayacak olursak, sırasıyla:

* Gıda alerjileri en sık rastlanan tüy dökümü nedenlerinden biridir. Veteriner hekiminizin de yönlendirmesiyle eleminasyon diyeti uygulanarak allergen tespit edilip kedinizin diyeti düzenlenebilir.

* Pire, kene ve bitlerin neden olduğu irritasyonlar ve alerjiler nedeni ile tüy dökülmeleri lokal ya da genel olarak görülebilir.

* İç parazitler bilindiği gibi kedinizin yediği besinlere ortak olurlar ve kedinizde beslenme yetersizlikleri görülür. Bu nedenle kedinizde tüy dökülmesi görülebilir.

* Viral ve mikrobik enfeksiyonlar da yine kedinizde beslenme yetersizliklerine ve strese bağlı olarak tüy dökülmesine neden olur.

* Mantar enfeksiyonları da genel ve lokal olarak tüy dökülmelerine neden olurlar. Mantar enfeksiyonlarının teşhisi zor, tedavisi uzun ve zahmetlidir.

* Otomimun (bağışıklık sistemi) hastalıklar

* Hormonal dengesizlikler

* Pisikojenik nedenler; Kediniz süreli kendini yalıyor, ısırarak kaşınıyor, kuyruğunu kovalıyor, sahibinden gizleniyor, saldırganlaşıyor, tırnaklarını kemiriyor, tuvalet alışkanlığını sebepsiz yere değiştiriyorsa psikolojik bir problemi var demektir.

Aşırı tüy dökülmesi yukarıda belirtilen bir çok hastalığın da belirtisi olabilmektedir. Çok tüy döken bir kedide öncelikle bu tüy dökülmesinin nedeni araştırılıp ortaya çıkartılmalı, ondan sonra gerekli tedavi ve takviye yapılmalıdır.

Alıntıdır.

canım benim bu bilgiler çok güzel .paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık tatlım a.s.

Pisikojenik nedenler; Kediniz sürekli kendini yalıyor, ısırarak kaşınıyor, kuyruğunu kovalıyor,

evet sürekli kendini yalıyor kaşıyor psikolojisimi bozuk yani.
çok enteresanlar çok CADIARZU

bakalım daha neler öğrenecem :nazar:
ahhh canlarım mikrobum ve annişim bilseler onlar için ne arayışlar içindeyim deprosyondan biran önce kurtulmaya bakarlardı sanırım :))))

canım benim bu bilgiler çok güzel .paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık tatlım a.s.

Pisikojenik nedenler; Kediniz sürekli kendini yalıyor, ısırarak kaşınıyor, kuyruğunu kovalıyor,

evet sürekli kendini yalıyor kaşıyor psikolojisimi bozuk yani.
çok enteresanlar çok CADIARZU

bakalım daha neler öğrenecem :nazar:
ahhh canlarım mikrobum ve annişim bilseler onlar için ne arayışlar içindeyim deprosyondan biran önce kurtulmaya bakarlardı sanırım :))))

rica ederim cnm :ecrin_bebek:

kedilerin psikolojileri çok değişik inan, çözmek zaman alıo ama çözünce de bi sorun kalmıo zemuszemus

mesela suları hep temiz olcak, kumları çok ayak altında olmıcak vs vs kaydirigubbakcemile3

bi de, senin açtığın forumda bi arkadaş mamadan bahsetmiş, pro plan biz hiç vermedik ama o da iyi die duymuştum. ama sakın whiskas verme, sindirim sistemini mahvedio kedinin, biz çooook nadir ve sadece yaş mamasını vermemize rağmen neler çektik neler :1no2:

sana tavsiyem hill's markasının sensitive skin'i (hassas deri için, belki hafifletir tüy dökülmesini). biz baştan beri kuru mama olarak sadece hill's verioruz, tabi artık yaş mamamız da hill's oldu. çok çok tavsiye ederim cnm kaydirigubbakcemile5

Mama gerçekten çok etkili tüy dökümü konusunda. Benimkilerde dökiyordu. Mama değişimi yaptık, başta biraz nazlandılar ama şimdi iyiler. Tüyleride daha az dökülüyor.

Stres faktörü de çok önemli bence. Eve yabancı insanlar gelince yada sevmedikleri birşeyler olunca da döküyorlar :KK43:

biz gabiotanla baya rahat etmiştik ama şimdi gene başladı. veterinere bıraktım kızımı, kan tahlilleri yapılıo mafoldumben

Ben sarımsaklı maya tableti kullanıyorum kızlar, hem tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlıyor hemde tüy dökümünü engelliyor...En son 12 liraya aldım 300 tablet, zaten günde 1 tane veriyorsunuz erişkin kedi için, yani 1 sene gidiyor, deneyin derim...Eski kedim yemezdi zorla mamasına karıştırıp yuttururdum ama allahtan şimdiki ufaklık deli oluyor...

Ben sarımsaklı maya tableti kullanıyorum kızlar, hem tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlıyor hemde tüy dökümünü engelliyor...En son 12 liraya aldım 300 tablet, zaten günde 1 tane veriyorsunuz erişkin kedi için, yani 1 sene gidiyor, deneyin derim...Eski kedim yemezdi zorla mamasına karıştırıp yuttururdum ama allahtan şimdiki ufaklık deli oluyor...

bizimki çok nanemolla yemez öyle şeyler. ben felvit i bile yutturamıorum hatta ödül tabletletini bile yemio mafoldumben

bizimki çok nanemolla yemez öyle şeyler. ben felvit i bile yutturamıorum hatta ödül tabletletini bile yemio mafoldumben

Anlaşıldı seninkide erişkin, benim kartaloşda böyleydi yemezdi ama mamanın içine karıştırıyordum yada azıcık mayonezle karıştırıp dudaklarına sürüyordum acilen yutuyordu hehehe...Şunu anladım ki nasıl başlarsan öyle gidiyormuş, şimdiki ufaklığı alıştırdım yemek sanıyor :)

Benimkilerde ilacı mama sanıyorlar. ılk seferlerde ödül verirmiş gibi verdim. Şimdi ödül olarak algılıyorlar yerimseniben

Anlaşıldı seninkide erişkin, benim kartaloşda böyleydi yemezdi ama mamanın içine karıştırıyordum yada azıcık mayonezle karıştırıp dudaklarına sürüyordum acilen yutuyordu hehehe...Şunu anladım ki nasıl başlarsan öyle gidiyormuş, şimdiki ufaklığı alıştırdım yemek sanıyor :)

walla bende 2 tane var 2 si de maalesef ilacı ilaç olarak anlıo ve kıyametleri koparıo :tomato:

Benimkilerde ilacı mama sanıyorlar. İlk seferlerde ödül verirmiş gibi verdim. Şimdi ödül olarak algılıyorlar

bu mantık iiymiş ama bizden geçti ama yeni nesillere iletiim kaydirigubbakcemile3

Benimkilerde ilacı mama sanıyorlar. İlk seferlerde ödül verirmiş gibi verdim. Şimdi ödül olarak algılıyorlar yerimseniben

Öyle vallahi aynı taktik devam...

walla bende 2 tane var 2 si de maalesef ilacı ilaç olarak anlıo ve kıyametleri koparıo :tomato:
Dedimya artık yaşları büyüdü mümkün değil :)

bu mantık iiymiş ama bizden geçti ama yeni nesillere iletiim kaydirigubbakcemile3

Bir kere sualsiz yedği zaman zaten tamadır bu yüzden ilk 3 ay içinde onlara yedirmeyi planladığın her şeyin tadına baktırmak lazımki ilerde tanısınlar :)

benim şumin de tüyleri çok dökülüyo bis saf gibi whiskas yedirioduk iyidir die
dr manyakmısınızzz olm sizzz akıllı olun
pro...bisi yada royal kin verin dedi hayvanın ömrünü kısaltırsınız dedi yeni baslıcaz bizde
ama görseniz ne dökülmee kelde kalmıo isin garibi su sarımsaklı tableti sorem bakem yarın aksam iğne olmaya götürcezde oğluşumuzu :asigim:

pro...bisi yada royal kin verin dedi hayvanın ömrünü kısaltırsınız dedi yeni baslıcaz bizde
ama görseniz ne dökülmee kelde kalmıo isin garibi su sarımsaklı tableti sorem bakem yarın aksam iğne olmaya götürcezde oğluşumuzu :asigim:

Ayyy sakın haaa!!! Bundan 18 sene evvel Türkiye'de whiskastan başka kedi maması yoktu yani profesyonel mamalar satılmıyordu bizde mecburen whiskas yedirdik sonuç böbrek hastası oldu evladım...Sadece son yıllarında prof mama ile beslemeye başladık ama kurtaramadık :KK43: meğer whiskas,la cat vs tarzı mamaların içinde normal et değil et türevleri varmış yani tavuk eti yerine, tavuk gagası yavuk ayağı falan kullanılıyormuş e hayvanlar tabii hasta olur allah korusun...Canım kedin erişkinse 1 tablet kullanabilirsin ama daha bebek ise günde çeyrek tablet vereceksin...Geçmiş olsun oğluşuna...

Ayyy sakın haaa!!! Bundan 18 sene evvel Türkiye'de whiskastan başka kedi maması yoktu yani profesyonel mamalar satılmıyordu bizde mecburen whiskas yedirdik sonuç böbrek hastası oldu evladım...Sadece son yıllarında prof mama ile beslemeye başladık ama kurtaramadık :KK43: meğer whiskas,la cat vs tarzı mamaların içinde normal et değil et türevleri varmış yani tavuk eti yerine, tavuk gagası yavuk ayağı falan kullanılıyormuş e hayvanlar tabii hasta olur allah korusun...Canım kedin erişkinse 1 tablet kullanabilirsin ama daha bebek ise günde çeyrek tablet vereceksin...Geçmiş olsun oğluşuna...

:1no2: kesinlikle whiskas, le cat vs gibi market mamaları olmaz. bizim kızımız kırk yılda 1 yaş mamasını yiyodu. veterinere götürdüğümüzde böbrekleri iflas etmek üzereydi valla zor kurtardık.

idrar yolları da tıkanmıştı ve günlerce seruma bağlı kaldı :çok üzgünüm:

Kesinlikle whiskas vermemek lazım. Zararlarının yanında bağımlılık yapıyor. Doyma diye birşeyi kalmıyordu kedişlerimin , yedikçe yiyorlardı

Kesinlikle whiskas vermemek lazım. Zararlarının yanında bağımlılık yapıyor. Doyma diye birşeyi kalmıyordu kedişlerimin , yedikçe yiyorlardı

İçindeki pislikleri örtbas etmek için bastırmışlar yağ ve aromayı hayvanlar kendilerinden geçiyor tabii!!! Yok hayır bütün tecrübeli hayvanseverler whiskas vs gibi mamaların ne beter şeyler olduğunu bilip, yeni kedicilere anlatıyoruz ama nasıl oluyorda whiskas bu piyasada hala tutunuyor? Bu şekilde besleyeceklerine hayvanları sokakta bıraksınlar daha iyi hiç değilse vebalini taşımazlar yalan mı kızlar?

İçindeki pislikleri örtbas etmek için bastırmışlar yağ ve aromayı hayvanlar kendilerinden geçiyor tabii!!! Yok hayır bütün tecrübeli hayvanseverler whiskas vs gibi mamaların ne beter şeyler olduğunu bilip, yeni kedicilere anlatıyoruz ama nasıl oluyorda whiskas bu piyasada hala tutunuyor? Bu şekilde besleyeceklerine hayvanları sokakta bıraksınlar daha iyi hiç değilse vebalini taşımazlar yalan mı kızlar?

hayatım herkes bizim gibi gerçekten sevdiklerinden hayvan saibi olmuo ki. 2 gün sonra sıkılanlar ya da sırf etrafa hayvan beslediğini söyleyip hava atmaya çalışanlar var. e haliyle bu insandan bozma mahlukatlar hayvana değer vermeyip önemsemediklerinden, ne kadar az para harcarlarsa o kadar iyi mantığıyla yaşıyorlar. amaaan bana ne kedi bu e yerse yesin die düşündüklerinden whiskas da verirler başka kötü mama da kötükedihüso

her zaman söylerim hayvan beslemek alıp evde sadece sevmek demek değil; ciddi bir sorumluluğu ve sevilmeyi öğrenmektir :enbuyukkk:

X