İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

terlik

İYİLİK MELEĞİ
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2008
2.802
15
Oğlum 1. sınıfa başlayacak ben oğlumdan daha çok heyecanlıyım. Oğluşa belli etmesemde ne yapacak nasıl başaracak diye endişeliyim. Eşim bana destek olup
rahat olmamı oğlumuzun bunun da üstesinden geleceğini söylüyor. mafoldumben
Oğlum anasınıfını bitirdiği okulda öğrenimine devam edecek. Artık büyüklerle tenefüze çıkacak öğlen yemeğine ve en çokta tuvalet konusunda endişeliyim. Evde şimdiden bunun eğitimini vermeye çalışıyorum aman oğlum şuraları tutma şöyle yapma vs vs vs...
Ayrıca okuma yazma öğrenmeye başlayacak dersler. ...kafamçokkarıştı
Oyun yok , o oyun odasına gideceğiz diyor oyun odasına artık gitmek yok anneciğim diyorum bakalım ne yapacak...
Siz neler hissediyorsunuz...:uhm:
Tatilde onlara okuma yazma ile ilgili birşeyler öğretmelimiyiz
yada aklıma gelmeyen neler yapılmalı...

Bu platformda 1. sınıf la ilgili her konuda paylaşımda bulunalım aklımıza takılan her soruyu ve sorunu burada paylaşarak çözelim ... a.s.:nazar:

merhaba canım benim oğlumda 1. sınıfa başlayacak bende senin gibi cok heyecanlıyım..okuma yazma türü herhangi birşeyin cocuğun kafasını daha cok karıştıracağını söylemişti anasınıfı öğretmenimiz. ..sayıları zaten öğrendiler ana sınıfında.. ben en cok el yazısını beceremeyecek endişesindeyim. evde eğimli ve yuvarlak türü çizgiler çizdiritorum.. bide el yazısı kitapları aldım elini kaleme ve yazmaya alıştırmaya calışıyoruz.. inşallah başarırlar ....

benimde kızım başlayacak bu yıl birinci sınıfa.ama ne yapacaz kafamız çok karışık.sizler ne güzel çocuğunuzu kendiniz göndereceksiniz okula.ama ben çalışıyorum ve burada yani antalyada kimsemiz yok anneanne,babaanne herkes uzakta anlıcaınız.
düşünüp duruyorum şimdi okulu eve mi yakın tutsam iş yerime mi? son kararım iş yerimden yana ama istediğim okula yazdırabilecekmiyim bakalım :1no2:
ha bi de okul sonrası var. etüt merkezleri hakkında bilgisi olan varsa lütfen yazın bana arkadaşlar. çok karışığım anlıycaınız

Herkese merhaba...

E-Kayıt Sonuçları Açıklandı

www.mev.gov.tr den çocuklarınızın kayıtlı olduğu okulu bugünden itibaren görebilirsiniz.

Öncelikle çocuklarımız canlarımız için sonra da bizler için hayırlı olsun inşallah :)
:kahve:

Herkese merhaba...

E-Kayıt Sonuçları Açıklandı

www.mev.gov.tr den çocuklarınızın kayıtlı olduğu okulu bugünden itibaren görebilirsiniz.

Öncelikle çocuklarımız canlarımız için sonra da bizler için hayırlı olsun inşallah :)
:kahve:

Çok güzel bir paylaşım harikasınız... bende bakacağım... opuyorumnanaktan
Ben girdim ama çıkmadı... her nedense sayfa açılmıyor... adreste bir harf hatalı yazılmış ondan canım...

www.meb.gov.tr olarak deneyiniz...

Son düzenleme:
Merhabalar,
Yazdıklarınızı okuyunca içimden yazmak geldi.
Ben sınıf öğretmeniyim ve son 3 yıldır 1. sınıf okuttum.Benim tavsiyem evde birşeyler öğretmeye çalışmamanız.Çünkü okulda da yaparken sıkılır aynı şeylerden.Ben bunu nasılsa biliyorum düşüncesine kapılır ve bu psikoloji uzun sürer.Bilmediği şeylerde de devam ettirme ihtimali olur çocuğun.
Çizgi falan da çalıştırmayın.Emin olun el yazısında da zorlanmayacaktır çocuğunuz.Tuvalet eğitimini de öğretmeni anlatır gösterir hatta ....Sınıf öğretmeninin anneden farkı yoktur bence.
Bir tavsiyem de 1. sınıf öğrencisi aile desteği olmazsa ışıldamaz.Yani sadece okulda öğrendikleriyle kalmamalı evde de tekrar ettirilmeli.Ödevlerini özenle yaptırmanız çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.
Bunlar benim görüşlerim tabii.....
Bütün 1. sınıf velilerine hayırlı olsun diyorum şimdiden.

merhaba benim oğlum da 1.sınıfa gidecek.1 sene kreş 1sene de anaokul eğitimi aldı kendiliğinden okumayı yazmayı öğrendi sınıf öğretmenleri olumsuz karşılıyor.ama ben öğretmeye çalışmadım herhangi bir çalışma yapmıyorum ama önceden okul öncesi kitaplarını çalıştık.size tavsiyem matematik ve ölçmeyle ilgili tubitak yay.almanız hamur çamur oynatmanız yanında kitap okumanız model olma açısından iyi olur

Merhabalar,
Yazdıklarınızı okuyunca içimden yazmak geldi.
Ben sınıf öğretmeniyim ve son 3 yıldır 1. sınıf okuttum.Benim tavsiyem evde birşeyler öğretmeye çalışmamanız.Çünkü okulda da yaparken sıkılır aynı şeylerden.Ben bunu nasılsa biliyorum düşüncesine kapılır ve bu psikoloji uzun sürer.Bilmediği şeylerde de devam ettirme ihtimali olur çocuğun.
Çizgi falan da çalıştırmayın.Emin olun el yazısında da zorlanmayacaktır çocuğunuz.Tuvalet eğitimini de öğretmeni anlatır gösterir hatta ....Sınıf öğretmeninin anneden farkı yoktur bence.
Bir tavsiyem de 1. sınıf öğrencisi aile desteği olmazsa ışıldamaz.Yani sadece okulda öğrendikleriyle kalmamalı evde de tekrar ettirilmeli.Ödevlerini özenle yaptırmanız çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.
Bunlar benim görüşlerim tabii.....
Bütün 1. sınıf velilerine hayırlı olsun diyorum şimdiden.

Katılımınız ve paylaşımınız için teşekkür ederim... Sizin fikirlerinize çok ihtiyacımız var, bize yardımcı olursanız sevinirim, seviniriz...
Biz veliler çocuklardan daha çok heyecanlıyız bundan emin olabilirsiniz. Onların başarılı olması ve başarılı bir hayat sürmesi için 1.sınıfın önem taşıdığını düşünüyorum. kaydirigubbakcemile3

Katılımınız ve paylaşımınız için teşekkür ederim... Sizin fikirlerinize çok ihtiyacımız var, bize yardımcı olursanız sevinirim, seviniriz...
Biz veliler çocuklardan daha çok heyecanlıyız bundan emin olabilirsiniz. Onların başarılı olması ve başarılı bir hayat sürmesi için 1.sınıfın önem taşıdığını düşünüyorum. kaydirigubbakcemile3

Heycanınızı anlıyorum ve ne mutlu ki böyle veliler de var ülkemin geleceği parlak demek ki.Bunu şunun için söyledim inanın 2 yıl okuttuğum öğrencinin(2 kere 1.sınıf okudu çocuk :)) ) ne annesinin ne de babasının yüzünü gördüm.Böyle anne babalar da var.Ama siz ve sizin gibi annelerin babaların çocukları da sorumluluk sahibi olarak yetişecektir..Armut dibine düşer diye düşünüyorum:))))

boltblue merhaba ben bu yıl okula başlayacak bir çocuk annesi olarak sizin gibi biriyle görüşebildiğim için çok sevindim.benimde sizin tavsiyelerinize ihtiyacımvar.benim oğlum anaokuluna gitmedi.ablasıyla beraber çizgi falan çiziyor ama bana ne önerebilirsiniz. şimdiden çok teşekkürler.

boltblue merhaba ben bu yıl okula başlayacak bir çocuk annesi olarak sizin gibi biriyle görüşebildiğim için çok sevindim.benimde sizin tavsiyelerinize ihtiyacımvar.benim oğlum anaokuluna gitmedi.ablasıyla beraber çizgi falan çiziyor ama bana ne önerebilirsiniz. şimdiden çok teşekkürler.

Çizgi falan çalıştırmayın.Bunlar öğretmen tarafından yapılmalı.Eli yanlışlığa alışırsa düzeltmek çok zor olur.Anasınıfına gitmemesi de büyük problem değil.Siz sayı saymayı öğretebilirsiniz.Ama sayıları yazdırmayın sadece saysın.Nesnelerle saydırın.Koyun önüne bir tabak fasülye veya nohut saysın birer birer...:)) Okuma -yazma konusunda hiçbirşey yaptırmayın derim.

çok teşekkür ederim böyle konularda herkes ayrı bi şey söylüyo.kafamkarıştı.ben geçtiğimiz kış açev in kursuna başlamıştım.ama hamileydim ve doğum yaptığım için devam edemedim.ordan verilen bilgilerle bi şeyler yapmaya çalıştık ama yarımkaldı işte.bilgilenddirmek üzerine değil ilgisini çekmek adına hazırlanmış şeylerdi onlarda.tekrar çok teşekkürler

Çocukların çok fazla sıkılmaması taraftarıyım açıkçası.Daha önce yazdıklarımı okuduysanız 3 yıldır 1. sınıf okutuyorum.Deneyimlerime göre sizlere nacizane tavsiyelerde bulundum.Henüz 7-8 yaşındaki bir çocuğun verimli ders yapma süresi 15 dakikadır.Oyunla birlikte ders yapılırsa bu süre yarım saate çıkıyor.Oyun çocuğu işte......
Bir de çocuğunuzu iyi tanımanızı tavsiye ederim.Okulda ve evde çok farklı olacaktır.Zıt kutuplarda hareket ediyor öğrenciler.Öğretmeniyle temasınızı hiç kesmeyin.Sizin ilginiz öğretmenin de ilgisini çeker öğrenciye.Emeğinin boşa gitmeyeceğini bilir çünkü.
Size ne göstermişlerdi açev'de.

zep ler hazırlanmış.içinde fareyi peynire götürme tarzında basit çizimler .masal okumak ve masalla ilgili sorular resimlerin eşlerini bulmaca gibi eğlenceli oyunlar.tekrar tekrar söyledikleri tek şey de çocukları sıkmadan isterse yaptırmak.

Anlattıklarınız anasınıfı etkinlikleri.ımkanınız olursa yaptırın tabii iyi olur.
Çocuğu sıkmamak şart ama 1. sınıfta biraz sıkı tutmakta da fayda var.Çok değil 2-3 ay....Harf birleştirmeyi kaptığı anda zaten okumaya geçmiş sayılır.
Siz velilerin işi de zor üstelik evde bir de kardeş varsa.kıskançlıklar dersler falan ...
Allah kolaylık versin size de bize de.......:)))))))

benim oğlumda 1 başlaycak yarın kayıt yaptırcam sizler kayıt yaptırdınızmı ve ne zaman bitiyor kayıtlaropuyorumnanaktan

benim oğlumda 1 başlaycak yarın kayıt yaptırcam sizler kayıt yaptırdınızmı ve ne zaman bitiyor kayıtlaropuyorumnanaktan
Her okul aynı bilmiyorum fakat bizim kayıtlar bitti... :1shok: Okul kapandığı ikinci hafta kayıt yaptırdık...
Geç olmadan başvurun bence ... kaydirigubbakcemile

Heycanınızı anlıyorum ve ne mutlu ki böyle veliler de var ülkemin geleceği parlak demek ki.Bunu şunun için söyledim inanın 2 yıl okuttuğum öğrencinin(2 kere 1.sınıf okudu çocuk :)) ) ne annesinin ne de babasının yüzünü gördüm.Böyle anne babalar da var.Ama siz ve sizin gibi annelerin babaların çocukları da sorumluluk sahibi olarak yetişecektir..Armut dibine düşer diye düşünüyorum:))))

Nasıl anne baba bu insanlar. Ayyy gidip bilgi almadan asla yapamam. Aklım kalır. Geçen sene oğlum anasınıfındaydı (Kura ile girdi bu okula kısmetse 8 yıl burada okuyacak) sınıf temsilcisiydim. Oğlumun öğretmeniyle ve velilerle ilk başlarda problem yaşadı çocuklarla oğlum velilerden 2 tanesinden tepki aldım öğretmende beni daha tanımadığı için o da benle konuştu daha sonra öğretmenden de yardım isteyerek eşim ve bende evde yapmamız gerekenleri öğrendik öğretmenden ve öğretmenimizinde destekleriyle oğlum birinci dönem tatiline kadar düzeldi. Öğretmen der ki; oğlun sayesinde iyi bir dost kazandım der. Veliler aynı şekilde çok memnun kaldılar. Oğlumun doğum günü partisine o 2 velide katıldı evimize gelerek. Hep ilgili bir aile olduğumuzu söylerler.
Öğretmende böyle bir aileye sahip olduğu sürece başarılı olacaktır der...
İnşallah sizin dediğiniz gibi muvaffak oluruz. Çok teşekkürler... kaydirigubbakcemile5

Anlattıklarınız anasınıfı etkinlikleri.İmkanınız olursa yaptırın tabii iyi olur.
Çocuğu sıkmamak şart ama 1. sınıfta biraz sıkı tutmakta da fayda var.Çok değil 2-3 ay....Harf birleştirmeyi kaptığı anda zaten okumaya geçmiş sayılır.
Siz velilerin işi de zor üstelik evde bir de kardeş varsa.kıskançlıklar dersler falan ...
Allah kolaylık versin size de bize de.......:)))))))

Aminnn aminnn aminnnn.... tek çocuk oğlumuz gerçi ama... mafoldumben

Arkadaşlar benim de kızım 1.sınıfa başlayacak ama,istediğim okul yerine mahalle deki okul a gönderme zorunluluğu vaR.OYSA Kı ıSTEDıĞıM OKUL DAHA YAKIN.Bu yeni uygulamayı hiç beğenmedim.

Arkadaşlar benim de kızım 1.sınıfa başlayacak ama,istediğim okul yerine mahalle deki okul a gönderme zorunluluğu vaR.OYSA Kİ İSTEDİĞİM OKUL DAHA YAKIN.Bu yeni uygulamayı hiç beğenmedim.

Tanıdığınız birileri yokmu ?... Torpil vs yaptırsanız... yerimseniben
Okuduğum anda ilk aklıma gelen bu oldu... İstediğiniz okul hakkında daha iyi duyumlar aldığınızdanmı oraya istiyorsunuz yoksa sadece eve yakın diyemi ?... :uhm:

X