Sayfa: 1/3 123 SonSon
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trakya Örf ve Adetleri

1. Konu Sahibi : KALB!M #1

I love KK Trakya Örf ve Adetleri

selam kızlar bizim buralarda düğünlerimiz çok güzel olur kına gesenin olacağı gün kız evinde keşkek yapılır keşkek bizim yöremizin geleneksel yemeğidir çokta güzel olur :1yes2: kına gecesinde oynanır falan sonra geline bindallı giydirilir düğün yerini ortasına sandalye konulur ve gelin oraya oturur kınası yakılır sonra etrafına kızlar dizilir halay çekilir:teytey: 3 defa gelin sandalyeyle birlikte havaya kaldırılır 3.de havadayken 3 defa döndürülür damat gelir kuçağına alır alkışlar eşliğinde götürür:dance: düğün günü alay yapılır kız evinde damat yoktur ama davul zurnayla oynar herkes:teytey: sonra kızı evden çıkarırlar arabanın üstüne buğday atılır o buğdaydan yiyenin sağlığı düzelirmiş oğlan evine gidilir gelin arabadan inmez illaki bi hediye veririler yengeme kaynanası dana kesmişti herkesin gözünün önünde ıyyyyyy:kızgın: geceside düğün olur şimdi havai fişek falanda atıyolar baya bi modernlerştik canım :1yes2: bide gençler kız parası alırlar damattan içki alıp koca gece içerler geç saatlere kadar oynanır eee nede olsa trakyalıyız canım oynamayı severiz bende damat halayını çok güzel oynarım :teytey:

2. Konu Sahibi : KALB!M #2
    aynen katılıyorum sizlere bizim trakya oyun havalarımız oyna oyna bitmez ben çok severim eller havaya damat halayında :)))))

3. Konu Sahibi : KALB!M #3
    Giriş tarihi
    Jan 2008
    damat oyunu nedir?tekirdağa gelin gitmeyi düşünme aşamasındayım da..karar veremedim yani hala.baska örfünüz adetiniz war mı..bizde pek yoktur da..

4. Konu Sahibi : KALB!M #4
    Giriş tarihi
    Sep 2006
    Alıntı EsTaMania kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
    damat oyunu nedir?tekirdağa gelin gitmeyi düşünme aşamasındayım da..karar veremedim yani hala.baska örfünüz adetiniz war mı..bizde pek yoktur da..
    ayy buna cevap veremeden duramadım :dance:linke tıklayınız :icecream:

http://www.kadinlarkulubu.com/showpo...57&postcount=6

5. Konu Sahibi : KALB!M #5
    çalın şurdan bi karşılama döktürelim beya:))))))))))))))))))))

6. Konu Sahibi : KALB!M #6
    Giriş tarihi
    Mar 2007
    22 yıllık trakyalıyım ama Keşkek nedir bilmem bizim yöresel yemeğimiz olduğunu da yeni duyuyom

7. Konu Sahibi : KALB!M #7

keşkek

keşkek evet trakyanın yöresel yemeğidir kuzu eti ve aşurelik buğdayı odun ateşinde kaynatarak yaparlar düğünlerde kazan kazan yapılır eti çok sevmdiğim halde keşkeğe bayılırım annem tekirdağlı bizde 13 sene orda yaşadık ben hala daha rüyalarımda tekirdağı görürüm inanları şehri her şeyi çok güzel çoooooooooooook özledim çooooook

8. Konu Sahibi : KALB!M #8
    artemisya Guest
    keşkek heryerde yapılmaz yaa köylerde ve bazı yerlerinde trakyanın bende çorlunun yerlisiyim ama keşkek yapmazlar bizim burada düğnlerde falan

9. Konu Sahibi : KALB!M #9
    cixandconcon Guest
    asker düğünleri çok güzel olur

asker anneleri meydana oturtulur askerler tek tek ismi söylenerek çağırılır annelerin elini öperler ve kırmızı çemberleri bağlanır o gece 3 e 4 e kadar oynanır halay çekilir ertesi gün istasyona gidilir bütün herkes toplanır orda da oynanır bütün herkesin elini öper askerler sonra hoca askerler için dua yapar tren gelir trene bindikten sonra askerler içinde demir para olan mendilleri atarlar halka , önceden askerler trenle giderlermiş eskiden beri böyle bir adet var tabi eskiden giden gelmezmiş şimdi bizimkiler ilk duraktan dönüyorlar daha sonra otobüslerle terminalden geçiriyoruz onları..sonra evlere köy halkı allah kavuştursun ziyarete gelirler...böle :=))

10. Konu Sahibi : KALB!M #10
    herseyimiz cok güsel olur :)): kına gecelerimiz 1lere 2 lere kadar sürer :):)

Sayfa: 1/3 123 SonSon