Trakya Örf ve Adetleri

KALB!M

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Nisan 2007
204
0
selam kızlar bizim buralarda düğünlerimiz çok güzel olur kına gesenin olacağı gün kız evinde keşkek yapılır keşkek bizim yöremizin geleneksel yemeğidir çokta güzel olur :1yes2: kına gecesinde oynanır falan sonra geline bindallı giydirilir düğün yerini ortasına sandalye konulur ve gelin oraya oturur kınası yakılır sonra etrafına kızlar dizilir halay çekilir:teytey: 3 defa gelin sandalyeyle birlikte havaya kaldırılır 3.de havadayken 3 defa döndürülür damat gelir kuçağına alır alkışlar eşliğinde götürür:dance: düğün günü alay yapılır kız evinde damat yoktur ama davul zurnayla oynar herkes:teytey: sonra kızı evden çıkarırlar arabanın üstüne buğday atılır o buğdaydan yiyenin sağlığı düzelirmiş oğlan evine gidilir gelin arabadan inmez illaki bi hediye veririler yengeme kaynanası dana kesmişti herkesin gözünün önünde ıyyyyyy:kızgın: geceside düğün olur şimdi havai fişek falanda atıyolar baya bi modernlerştik canım :1yes2: bide gençler kız parası alırlar damattan içki alıp koca gece içerler geç saatlere kadar oynanır eee nede olsa trakyalıyız canım oynamayı severiz bende damat halayını çok güzel oynarım :teytey:

aynen katılıyorum sizlere bizim trakya oyun havalarımız oyna oyna bitmez ben çok severim eller havaya damat halayında :)))))

damat oyunu nedir?tekirdağa gelin gitmeyi düşünme aşamasındayım da..karar veremedim yani hala.baska örfünüz adetiniz war mı..bizde pek yoktur da..

22 yıllık trakyalıyım ama Keşkek nedir bilmem bizim yöresel yemeğimiz olduğunu da yeni duyuyom

keşkek evet trakyanın yöresel yemeğidir kuzu eti ve aşurelik buğdayı odun ateşinde kaynatarak yaparlar düğünlerde kazan kazan yapılır eti çok sevmdiğim halde keşkeğe bayılırım annem tekirdağlı bizde 13 sene orda yaşadık ben hala daha rüyalarımda tekirdağı görürüm inanları şehri her şeyi çok güzel çoooooooooooook özledim çooooook

keşkek heryerde yapılmaz yaa köylerde ve bazı yerlerinde trakyanın bende çorlunun yerlisiyim ama keşkek yapmazlar bizim burada düğnlerde falan

asker düğünleri çok güzel olur

asker anneleri meydana oturtulur askerler tek tek ismi söylenerek çağırılır annelerin elini öperler ve kırmızı çemberleri bağlanır o gece 3 e 4 e kadar oynanır halay çekilir ertesi gün istasyona gidilir bütün herkes toplanır orda da oynanır bütün herkesin elini öper askerler sonra hoca askerler için dua yapar tren gelir trene bindikten sonra askerler içinde demir para olan mendilleri atarlar halka , önceden askerler trenle giderlermiş eskiden beri böyle bir adet var tabi eskiden giden gelmezmiş şimdi bizimkiler ilk duraktan dönüyorlar daha sonra otobüslerle terminalden geçiriyoruz onları..sonra evlere köy halkı allah kavuştursun ziyarete gelirler...böle :=))

benim amcamın kızı edirneye gelin gitti gerçi yengem edirneli kırcasalihten.neyse kına gecesi bir meydanda oldu böyle dev ekranda gelin almasını falan göstediler istanbuldan edirneye gelişleri falan..birde limuzinle geldi te istanbuldan edirneye ne alakaysa yapan war yapamayan tam bir görgüsüzlük diyorum...neyse düğün gecesi tam bir faciaydııııı fişekler milletin üstüne düştü resmen benim bildiğim fişek atılırken bayağ bir mesafe olması gerekiyor ki bizim burda yani istanbulda fişek atarlarken denizden atıyorlar ama düğünde nerdeyse düğün yerinin olduğu bir alan var oranın ufak bir binası var ordan atıldı tam başımızın üstünden yani iğrenç ötesiydi birazda görgüsüzlük vardı zaten fazla sevmem amca tarafınıda ondan...ama normalda trakyalıların düğünleri çok eğlenceli olur geçen uzunköprüde askerlik yapan eşimin yanına gittim uzunköprüye otobüsle istanbula dönerken bir kamyonetin arkasına çalgıcıları oturtturmuşlar konvoy halinde gelin almasına gidiyorlardı çok güzeldi...damat halayına bayılırım bu arada söylemeden geçemicem...

keşkek heryerde yapılmaz yaa köylerde ve bazı yerlerinde trakyanın bende çorlunun yerlisiyim ama keşkek yapmazlar bizim burada düğnlerde falan

Evet ya heryerde olmaz keşkek bende silivrinin yerlisiyim hiç öyle bir şey yapmazlar burda..kaydirigubbakcemile2

Evet size katılıyorum başkadır Trakya düğünleri.Bende Edirne'liyim.Keşkeki duymamıştım ama tatlı olarak zerde yapıldığını biliyorum.:teytey:

evet düğünlerimiz çok güzel olur keşkekse bir başkadır bayılırım olsada yesek yani ancak yazın denk gelirse düğünlerde yiyoruz kazan kazan yapılır yesem yesem doymam yanicokacimcoook

Keşkeki genelde bulgaristan göçmenleri yapar,trakyadada çok göçmen var

bende trakyada keskek yemegı oldugunu ılk defa duyuyorum keskek genelde bır anadolu yemegıdır hatta Tokat ta yapılır babam tarafı Tokatlı burdan bılıyorum trakyada keskek enteresan geldı bana neyse bende bır trakya lı oldugum ıcın ıyı bır oyuncuyum helede roman da cok fenayımdır hanııı...

keşkek köylerde yapılır daha cok yerimseniben
her köyün her yörenin keşkeği de farklıdır

trakyanın eski bi adeti de liste dir
nişan öncesi kız tarafı erkek tarafına liste verir
bu listede a dan z ye istenilenler yazar
merkezde böyle bir sey kalmadı artık

baska yöreye karadeniz doğu v.s. kolay kolay kız vermezler kaydirigubbakcemile3
trakya erkekleri de cok annecidir
gelin gelcekler iyi düşünsün :roflol:

Bende trakyalıyım. Hayrabolunun emiryakup köyündenim. Bende biliyorum keşkeği. düğünlerde yapılır. Bizim düğünler gibi başka hiçbir yerde yapılmaz. Süperdir.7 den 70 e herkes oynar.bide düğünlerde sarı karpuz ikram edilir. Aranızda yiyen varmı??Bide bizlerde düğün sofrasında kasalarla rakı olur. O içkiler bitmeden sofradan kalkılmaz.bizde saygısızlık olarak kabul edilir.
Ey be memleketim çok özledim valla.

X