Bebek Beslenmesi göbek kordonu temizliği hk.yardım kızlar..

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

daphneIsLife

..hem uzak hem yakın..
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2009
2.679
7
40
kızlar selam,
bir yerde okumuştum. siz tecrübeli annelere danışmak istiyorum.
bebişimizin göbek kordonunu temizlemek için hastaneden verilen bir sıvı var mı?
yoksa ne ile ve nasıl temizliyoruz?
ayrıca göbek bandı diye bir şey var mı? ya da yerine nasıl bir şey kullanılıyor?
yardımcı olursanız sevinirim. opuyorumnanaktan

evet canım bir ilaç var onu damlatıyorsun. doktor yazıyor. göbek bandını duymadım 16 ay önce doğum yaptım öyle bir şey yoktu

biz eczaneye özel bir alkol hazırlatmıştık, oranı veya formülü hastaneden reçete ile verilmişti. ama standarttır zannederim ve eczacılar biliyor olmalı. Bir de tendürdiyot sanırım sarı renkliydi almıştık. hergün 3 damla mı beş damla mı damlatıyorduk. alkolle de siliyorduk galiba. tam hatırlamıyorum çünkü yeni doğum yapınca haliyle annem ilgileniyordu bunlarla. 8 günde de düştü göbeği.
bence doktoruna danış canım. onlar bilgi veriyorlar zaten

biz baticonlu pamukla silip sonra sargı bezini değişip tekrar kapatıyorduk hergün yapıyorduk bunu.
bu şekilde söylemişti doktrumuz bize.

benim de 10 günlük bebeğim var. göbeğine sabah akşam batikon sürüyorum ve temiz gazlı bezle kapatıyorum. hastanede de hergün böyle yapıyorlardı

bizde gazlı beze alkol döküp göbeğini silerdik zaten alkol kurutması için hastanede böyle yapıyolardı bezinin üstüne gelmemesi gerek dediiler 9 günde düştü

canım ben yani dogum yaptım bize doktorumuz eczanedenyüzde yetmiş saf akol alıp bir pamukla her gun etrafını temizlememizi söylemişti öyle yaptık biz uzerinide kapatma gibi bi olayımız olmadı

kızlar dogum gunu çok yaklaştı..heyecanlanıyorum çok..sagsalim kavuşurum inşallah kızıma..

hepinize çoook tşk.ederim tecrübelerinizi paylaştıgınız için.

dr.un tavsiyesini sorucam, ama saf alkol, batikon ve gazlı bez ile temizlenmiş genelde.
onun da onerecegi bunlardan biri olur sanırım.

opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

%70 oranında alkolle bebeğin göbeği günde en az 3-4 kere temizlenmelidir o gazlı bez gibi birşeyle sarılır zaten hastaneden çıkarken mandalı vardır göbek kısmına bu alkol sürülür ben küçük şırınganın iğnesini kırıp onunla yapıyordum tenine değdirmeden 7 günde düştü göbeği bebişimin

kızlar dogum gunu çok yaklaştı..heyecanlanıyorum çok..sagsalim kavuşurum inşallah kızıma..

dr.un tavsiyesini sorucam, ama saf alkol, batikon ve gazlı bez ile temizlenmiş genelde.

tatlım Allah sağsalim kavuşturmayı nasip etsin bebişine mrak etme son günler çok hızla geçiyor heyecan korku herşey meleğini görünce yok oluyor benim oğluşum bugün tam kırk günlük göbeğine gelince dr un zaten anlatıcak tatlım yapman gerekenleri bizde her gün batticonla temizleyip gazlı bezle kapattık ıslanmaması gerekiyo erkek bebekler çişleriyle itina ile ıslatıyolar bezi bu yüzden sık sık değiştirirdim gazlı bezi yanlız nacizane sana tavsiyem göbeği düşene kadar bebeğini yıkama ben öyle yaptım fakat kuzenim yıkadı kendi bebeğini ve göbeği enfeksiyon kaptı ha bide göbeği düştükten sonra iki üç gün içinde normale dönmez ve akıntısı olursa mutlaka dr götür ilaçlanması gerekir bizde öyle olmuştu ihmal etme canım Allah kolaylık versin

tatlım Allah sağsalim kavuşturmayı nasip etsin bebişine mrak etme son günler çok hızla geçiyor heyecan korku herşey meleğini görünce yok oluyor benim oğluşum bugün tam kırk günlük göbeğine gelince dr un zaten anlatıcak tatlım yapman gerekenleri bizde her gün batticonla temizleyip gazlı bezle kapattık ıslanmaması gerekiyo erkek bebekler çişleriyle itina ile ıslatıyolar bezi bu yüzden sık sık değiştirirdim gazlı bezi yanlız nacizane sana tavsiyem göbeği düşene kadar bebeğini yıkama ben öyle yaptım fakat kuzenim yıkadı kendi bebeğini ve göbeği enfeksiyon kaptı ha bide göbeği düştükten sonra iki üç gün içinde normale dönmez ve akıntısı olursa mutlaka dr götür ilaçlanması gerekir bizde öyle olmuştu ihmal etme canım Allah kolaylık versin

amin canım çok tşk.ederim.
allah bağışlasın senin de oğluşunu, darısı saglıkla benim başıma.
bebegin ben de kordon düşene kadar yıkanmaması gerektigini biliyorum, dikkat etmek lazım.
tavsiyelerin için sagol canım. allah hepimize kolaylık versin.

konuyu görünce dikkatimi çekti okulda pediatri stajında hocalarımın söylediğini paylaşmak istedim,göbeğin gereğinden fazla silinip yıkanması göbeğin kurumasını engeller düşmesini geciktirir ve enfeksiyon riski artar demişlerdi,yani temiz olsun diye çok silmek de iyi değilmişa.s.

biz baticonlu pamukla silip sonra sargı bezini değişip tekrar kapatıyorduk hergün yapıyorduk bunu.
bu şekilde söylemişti doktrumuz bize.

Biz de aynen baticonla pansuman yapmıştık,hastaneden o şekilde söylenmişti.İlk gün hastanedeydik,2.gün de evde yıkamadık,sonra hergün yıkadık,göbeği iyi kuruladıktan sonra ve baticonladıktan sonra birşey olmaz demişti Dr.umuz,9 günde de düştü göbeği kızımın.

İnşallah sağlıkla bebeğini kucağına alırsın,heyecanını çok iyi anlıyorum.

doğum yaptığımda bana bebek hemşireleri gösterdi nasıl temizleyeceğimi ben onların gösterdiği gibi temizledim günde en az 4 kez

arkadaşlar bahçelievler medical park hastanesinde doğum yaptım ve cocuk doktorumuz pınar hanım bebeğimin göbeğini temizlememize gerek olmadığını söyledi bende ilk bebeğim olduğu için bu konuda bilgim olmadığı için doktorumu dınledım ve bebeım 10 gunlukken göbeğinde sulanma farkettım huysuzlandığınıda farkedınce hemen gece acile gittik Allah a cok sukur ki önemsedim cunku bı kaç buyuğume danıstım olabılır falan dedıler yınede dınlemeyıp hastaneye gıttığımde acıldekı doktor enfeksıyon kaptığını söyledi ve hemen göbeği kesti ve gümüş nitratla yaktı ve uc gun ustuste göturdum hep yaktı yawrumun acı dolu ağlayışlarını unutmuyorum o doktora hakkımı helal etmıyorum aslında gıdıp kavga cıkarmam gerekırdı ama ben yapmadım çok şükür kızım cok ıyı sımdı ama doktor kana karıssaydı cok kötu olurdu dedi.. sızce bu konunun uzerıne gıtmelımıyız ??

batikon dedi doktorumuz onla siliniyor ve sargısı değiştiriliyor ayrıca bezi kıvırarak bağlayıp göbeği açık bırakıyoruz ki idrarla falan temas etmesin kuru kalsın olaki kötü koku gelmeye falan başlarsa iltihap başlangıcı olursa bactropan diye antibiyotikli krem vermişşti doktor ama sormadan kullanma tabii, benim sivri zekalı kaynanam idrar yaraya iyi gelir diye diye ısrarla göbeğin üstüne üstüne bağlamış bezi sağolsun bebeğimin göbeği enfeksiyona başlamıştı o yüzden doktor tembih etmişti

sargı bezını göbegının etrafına haffce sarıp üzerine alkol döktuk hemen dustu..kururttu..ço memnn kaldım su gıbı dökuyodum..%60 lık alkoldü..ethıcada dgum yaptım bu ardaopuyorumnanaktan

X