Davranış Bozuklukları bi kardesi olması cocugunuzda ne gibi degişiklilere neden oldu ??

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

umudayolculuk01

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Haziran 2009
935
0
32
ben yegenimden ornek vermek ıstıyorum suan 4 yasında ve 3 yasında da bi kardesi var kardesi dogduktan snra onu kıskandı ve zarar vermeye calıstı ayrıca gec konustu ve gec yurudu yani içine kapanık bi cocuk oldu

merhaba canım... bu konuyu açtığın için teşekkürler.. Benimde 6 yaşında bi oğlum birde 8 aylık bir kızım var... oğlum çok uysaldır kardeşine zarar falan vermez onunla ilgileniyor bazen istemeyerekte olsa hatta bazen bağırıyor ona buda hiç hoşumuza gitmiyor bizim... ılk başta şükürki kıskanmıyor dedik ama fark ettikki gizli kıskanıyor sanki hırçın oldu birdan parlamaları var karşılık vermeyen çocuk herşeye bi cevap bulup büyük insan gibi karşılık veriyor diyecek laf bulamıyoruz karşısında... Neyapacagımızı şaşırmış durumdayız. Kızıp bağırdığımız zamanki istemeyerek oluyor bunlar kendiliğinden geliyor beni sevmiyomusunuz diyor yaaa

Şaştım artık...

merhaba canım... bu konuyu açtığın için teşekkürler.. Benimde 6 yaşında bi oğlum birde 8 aylık bir kızım var... oğlum çok uysaldır kardeşine zarar falan vermez onunla ilgileniyor bazen istemeyerekte olsa hatta bazen bağırıyor ona buda hiç hoşumuza gitmiyor bizim... İlk başta şükürki kıskanmıyor dedik ama fark ettikki gizli kıskanıyor sanki hırçın oldu birdan parlamaları var karşılık vermeyen çocuk herşeye bi cevap bulup büyük insan gibi karşılık veriyor diyecek laf bulamıyoruz karşısında... Neyapacagımızı şaşırmış durumdayız. Kızıp bağırdığımız zamanki istemeyerek oluyor bunlar kendiliğinden geliyor beni sevmiyomusunuz diyor yaaa

Şaştım artık...

bircok cocukta vardır aslında bu .. onemlı olan bu kıskanclıgın asırı dozda olmaması .. cunku cocukta içine kapanıklılık,hırcınlık gıbı durumlar soz konusu olabılıyor .. umarım cocugunuz kardesını kabullenebılır .. allah kolaylık versın .. bu arada rıca ederım .. yerimseniben

merhaba canım... bu konuyu açtığın için teşekkürler.. Benimde 6 yaşında bi oğlum birde 8 aylık bir kızım var... oğlum çok uysaldır kardeşine zarar falan vermez onunla ilgileniyor bazen istemeyerekte olsa hatta bazen bağırıyor ona buda hiç hoşumuza gitmiyor bizim... İlk başta şükürki kıskanmıyor dedik ama fark ettikki gizli kıskanıyor sanki hırçın oldu birdan parlamaları var karşılık vermeyen çocuk herşeye bi cevap bulup büyük insan gibi karşılık veriyor diyecek laf bulamıyoruz karşısında... Neyapacagımızı şaşırmış durumdayız. Kızıp bağırdığımız zamanki istemeyerek oluyor bunlar kendiliğinden geliyor beni sevmiyomusunuz diyor yaaa

Şaştım artık...
benim de 5 yaşında ve 1 yaşında oğlularım var,çok şükür bizde pek sorun olmuyor,fakat bütün çocuklar ister istemez kıskanırlar,siz bebeği le farkında olmadan daha çok ilgilenyorsunuz(hepimiz öyle),ve diğer yavru kendi farkında olmadan kıskanıyor,o bebeğe zarar vermek amaci ile değil,sadece neden ona da bu kadar zaman ayırtmıyosunuz paniye kapılıyor,fazla kızmayın büyüye,o da aslında çok küçük,bu tür duyguları kontrol edemeyecek kadar küçük,bol bol sarılıp,seni çok seviyorum deyin,ona bol bol zaman ayırın,onun en sevdiği yemekleri yapın,ama sıkın azarlamayın,kendi bi düşünün siz yetişkinsınız mesele eşinı kıskanıyormusunuz onun anesine yada daha basit bir örnek futbola karşı?nekadar kendini kontrol edebiliyorsunuz?aa yine futbol izliyorsun bana hiç zaman ayırmıyorsun hiç mı soylemıyorsunuz?o da çocuk bu duyguların adları bilmez,bırakın kontrol etmeyı,her ailenin bir bebeği daha olduğunda ilki çocuk bi piskoloji travma yaşıyor,biz bunun farkında olmıyabiliriz,ama o ciddi bir şekilde yaralanıyor,kırmayın ve bağırmayın ona,ona sizin desteği şu anda çok daha fazla ihtiyaci var:1hug::nazar:

çok güzel bir konu açmışsınız.
sadece olumsuz olarak değil de olumlu olarak neler oldu,neler değişti vb.....bunları da yazarsanız daha faydalı olacağını düşünüyorum.

merhaba,

1998--2008 doğumlu çocuklarım var..büyüğüm kız..tam 10 yıl var aralarında..
Aslında bu durum hem avantaj hemde dezavantaj..
ıyi tarafı hiiç zorluk yaşamadım yaşamıyorumda..Kötü tarafı aralarındaki yaş farkı nedeni ile paylaşımları nasıl olucak..
Birbirlerine düşkün her açıdan iyi anlaşan kardeş olsunlar istiyorum..

Oğlum doğduğundan itibaren,kızımı her şeyine ortak ettim..bakımından,uykusuna,banyosuna..
Sık sık onları yalnız bıraktım halada bırakırım..ışim olduğunda..

Kızım şunu anladıki kardeşinden korkmaması gerektiğini,bilakis onun bize ablasına ihtiyacı olduğunu bizsiz yaşam süremeyeceğini anladı..
Ayrıca yaşı büyük olmasına rağmen ilk başlarda anne baba olarak çok dikkat ettik..Aşırı sevmedik,ilgi göstermedik..yavaş yavaş varlığına alışması için..
nede olsa 10 yıl herşeyin sahibi oydu..10 yıldan sonra paylaşması gerekecekti..

Ailerere özellikle anneye çok iş düşüyor..Kolay bir durum değil..Allah yardımcınız olsun..

Olumulu yanlarınıda söyleyeyim.Örneğin benim kızımın öz güveni acaip arttı,daha bir sorumluluk sahibi oldu..Planlarında,hayallerinde hep kardeşide var..O yüzden hiiç yalnızlık duygusu taşımıyor..
Şimdilik bunlar..
Aklıma geldikçe yazarım..:))

Merhabalar,
Benimde 5 yasinda bir Kizim var ,kücük Kizim henüz 9 aylik.Büyük kizim genelde hep Yetiskinlerle beraber oldugundan,dogumdan buyana kücük bir anne edasiyla yaklasiyor.Yanliz sunu belirtmeliyimki bazen iyi birsey yapmak adina, zararli davranislardada bulanabiliyor.
Kiskanclik konusuna gelince tabikide bir Kiskanclik besliyor icinde, bize belli etmedigi,mümkün oldugunca onunla ilgilenmeye ona yogunlasmaya calisiyorum.
Bizde ise durum suan Kardesini baskalarindan kiskanmasi.
Zamanla onuda cözecegiz sanirim.

Topic icin tskler ..

Merhabalar,
Benimde 5 yasinda bir Kizim var ,kücük Kizim henüz 9 aylik.Büyük kizim genelde hep Yetiskinlerle beraber oldugundan,dogumdan buyana kücük bir anne edasiyla yaklasiyor.Yanliz sunu belirtmeliyimki bazen iyi birsey yapmak adina, zararli davranislardada bulanabiliyor.
Kiskanclik konusuna gelince tabikide bir Kiskanclik besliyor icinde, bize belli etmedigi,mümkün oldugunca onunla ilgilenmeye ona yogunlasmaya calisiyorum.
Bizde ise durum suan Kardesini baskalarindan kiskanmasi.
Zamanla onuda cözecegiz sanirim.

Topic icin tskler ..

umarım bu sorunu da cozersınız
rıca ederım canım
ben tsk edıyorum goruslerını paylastıgın ıcın ..

bircok cocukta vardır aslında bu .. onemlı olan bu kıskanclıgın asırı dozda olmaması .. cunku cocukta içine kapanıklılık,hırcınlık gıbı durumlar soz konusu olabılıyor .. umarım cocugunuz kardesını kabullenebılır .. allah kolaylık versın .. bu arada rıca ederım .. yerimseniben

teşekkür ederim bende canım sağol allaha şükür azalttık artık bazı şeyleri... Ben çözümü ona farklı görevler vermekte buldum ve işe yarıyor... Artık okulada başlıycak ya okul ile alakalı sohbetler ediyoruz. Yatmadan önce ona vakit ayırıp masal okumaya çalışıyorum. Çok yorucu oluyor ama zaten 20.30da eve geliyorum işten ufaklığı doyur uyut yatır sonra büyükle uğraş dişleri tuvaleti derken yatana kadar sesimi yükseltmemek mümkün olmuyor maalesef. Doğru düzgün oturmadan hoop gece olmuş yatağa... Annelerimizin kıymetini işte böyle dahada ii anlıyoruz ah annem derdi ama hep...opuyorumnanaktan

benim de 5 yaşında ve 1 yaşında oğlularım var,çok şükür bizde pek sorun olmuyor,fakat bütün çocuklar ister istemez kıskanırlar,siz bebeği le farkında olmadan daha çok ilgilenyorsunuz(hepimiz öyle),ve diğer yavru kendi farkında olmadan kıskanıyor,o bebeğe zarar vermek amaci ile değil,sadece neden ona da bu kadar zaman ayırtmıyosunuz paniye kapılıyor,fazla kızmayın büyüye,o da aslında çok küçük,bu tür duyguları kontrol edemeyecek kadar küçük,bol bol sarılıp,seni çok seviyorum deyin,ona bol bol zaman ayırın,onun en sevdiği yemekleri yapın,ama sıkın azarlamayın,kendi bi düşünün siz yetişkinsınız mesele eşinı kıskanıyormusunuz onun anesine yada daha basit bir örnek futbola karşı?nekadar kendini kontrol edebiliyorsunuz?aa yine futbol izliyorsun bana hiç zaman ayırmıyorsun hiç mı soylemıyorsunuz?o da çocuk bu duyguların adları bilmez,bırakın kontrol etmeyı,her ailenin bir bebeği daha olduğunda ilki çocuk bi piskoloji travma yaşıyor,biz bunun farkında olmıyabiliriz,ama o ciddi bir şekilde yaralanıyor,kırmayın ve bağırmayın ona,ona sizin desteği şu anda çok daha fazla ihtiyaci var:1hug::nazar:

slm

haklısın canım tabiiki oda daha çok küçük ama bizlerde arada kalıyoruz yoruluyoruz kimi zaman ver istemeden sesler yükseliyor. Ben ona herzaman onu sevdiğimi söylerim zaten her yatırdığımda yanına bir uzanırım sarılırız. şimdi daha iiyiz canım allaha şükür...

Şeniz

süper bir konu olmuş kızlar açan arkadaşa teşekkür ederim benimde 6 yaşında ve dört aylık iki prensesim var ablası kardeşi olsun istedi ve oldu ama daha hastanede bebeği gördüğü andan itibaren kıskançlığı hat safhada yaşamaya başladı sürekli vurmak istiyor bağırıyor aslında ikisinide aynı ölçüde seviyor ilgileniyoruz hatta ablasıyla daha çok ilgilenmemize rağmen çatışma içinde kardeşiyle belki zamanla alışacak kardeşine başkalarınada kardeşini sevdirmez

selam benimde 11 , 2 yasinda ogullarim ve 4 aylik kizim var
kücük oglum kardesini cok seviyor öyle kiskanmalar cok sükür yasamadik.Büyük abisiyle cok sürtüsmeleri oluyor abisinde ne olursa oda onu istiyor , garibim oda bagirmasin diye veriyor ona.Bakalim kiz nasil olacak iki abileri cok simarticak galiba, büyük oglum aglamsina hic dayanamiyor hemen alip susdurmaya calisiyor

zytl12k1ydbto71wmj.jpg

Bızım bı komŞunun 10 yaŞında ÇocuĞu varken bebeĞı oldu yenı
Çok gÜzel mavı gÖzlÜ bı bebekmıŞ
herkes onu sevıyo bana bakmıyo dıye gÖzlerını 404 le yapıŞtırmıŞ.
Dıkkatlı olun genelde Çocuklar kıskanÇ olur
teyzem yenı doĞduĞunda dayım 2 yaŞındaymıŞ
anneannem parmaĞını gÖzÜne sokarken gÖrmÜŞ
neden bakıyolar dıye
dıkkatı elden bırakmamak lazım

merhabalar benimde biri 4 diğeri 12 yaşında iki kızım var küçük doğduğunda büyük 8 yaşındaydı ve hiç zorluk çekmedik kardeşi çok isteyen bir çoçuktu hiç kıskançlık yaratmadı ama malesef küçük kızım büyüğü kıskanıyorki anlatılmaz derecede ablası okuldayken deli olyor eve dönüşü dört gözle bekliyor ama abla gelince en büyük rakibi e ablada artık tahamül edemiyor zaten büyük biraz nazlıdır hemen aglıyor yani işin içinden çıkamaz hale geldim psikoloğa götürdüm ufaklığı bu yaş gurubu için bu davranışlar normal diyor idare edeyim derken arada kalıyorum küçük durmadan ablasını çok sevdiği söylüyordu ne denini sorduğumda onu üst ranzada yatırıyorsun diyordu ranzalar indi başka şeyler başladı ne yapayım bilmiyorum

merhabalar benimde biri 4 diğeri 12 yaşında iki kızım var küçük doğduğunda büyük 8 yaşındaydı ve hiç zorluk çekmedik kardeşi çok isteyen bir çoçuktu hiç kıskançlık yaratmadı ama malesef küçük kızım büyüğü kıskanıyorki anlatılmaz derecede ablası okuldayken deli olyor eve dönüşü dört gözle bekliyor ama abla gelince en büyük rakibi e ablada artık tahamül edemiyor zaten büyük biraz nazlıdır hemen aglıyor yani işin içinden çıkamaz hale geldim psikoloğa götürdüm ufaklığı bu yaş gurubu için bu davranışlar normal diyor idare edeyim derken arada kalıyorum küçük durmadan ablasını çok sevdiği söylüyordu ne denini sorduğumda onu üst ranzada yatırıyorsun diyordu ranzalar indi başka şeyler başladı ne yapayım bilmiyorum

Her istediğini yapmamalısın, böyle bir şey için psikologa gitmeni gereksiz buldum. Her çocuk kardeşini mutlaka kıskanır. Küçüğün her istediğini yaparsan işler içinden çıkılmaz hal alır ona göre. Ranzanın üst katının neden ablaya ait olduğunu ve bunun neden değişmeyeceğini güzel bir dille anlatmalısın. Böyle küçük bir sorunu tek başına çözemezsen, çocukların özellikle küçük ilerde başına ciddi uyum sorunları açar haberin olsun tatlım. Tavrın kesin olsun, yumuşarsan daha fazlasını isteyecektir ve emin ol istekleri hiç bitmeyecektir. Çünkü yaptığı kıskançlıktan öte, şımarıklık ve kapris. Bu arada yaptığın yani küçüğe verdiğin tavizler hem ilerde onun doyumsuz bir çocuk olmasına, hem de ablanın küçük kardeşinden ötürü huzursuz olmasına ve belki onunda kardeşini kıskanmaya başlamasına neden olabilir
(Psikoloji okuyan ve çocukluğunda kardeşini delicesine kıskanan birinden tavsiyedir) sengözlerimebaksanab

güzel kardeşim psikoloji okuyorum demişsin bende en az senin kadar kitap okuyorum doktora gitmemi bir doktor tavsiye etti allahtan ki benim kızımın pedegou senin okuduğun psikolojiden okumamış çünkü dinledi onunla konuştu ve ranzaları indirmemi doktorumuz istedi bunu kızım istediği için degil doktorumuz ablasının kafasında o kadar büyümemesi için söyledi şımarma ve kaprise gelince o henüz 4 yaşına yeni girmiş bir çoçuk 15 yaşında degil yani kızımla başetme meselesi ise ne kadar da beni yorsada benim çoçuğum doktorumuz allahtan sizin gibi kızımı 15 yaşında görmemiş çünkü sizin gibi tavrın şöytle olsun bunun adı şımarıklık kapris as bacaklarından tavana demedi bu yaş grubunun hepsinde görülür ve abla gözünde çok büyümüş buna göre yapılması gerekenleri anlattı yinede fikriniz için teşekkürler

X