Çocukluğunu Özleyenler Buyurun

Etna

kader ile kanlı bıçağım
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2009
207
0
:ecrin_bebek:eskiden herşey ne güzeldi yada biz herşeyin farkında değilken deli dolu sorumsuzca dopdolu ve çok güzel.Öyle zannettiklerim vardı farkındalıklarım yoktu. işte bu güzel günlere acısıyla tatlısıyla birçok anı sığdı.EMİNİM SİZLERİNDE ÖYLEDİR HADİ PAYLAŞALIMopuyorumnanaktan

ilk ben başlayayım hihoyyyt
amcam almanyadan dijital bir kol saati getirmişti bana ben saatimi taktım sokaga oynamaya çıkttım mahallemizde bir çeşme vardı(hala var) suyla oynarken satimin çalışmadığını farkettim(tahmin ettiğiniz gibi su kaçmıştı) öyle çok korkmuştumki bana göre öyle muhteşem bişeydiki çok kıymetli pahalı bişey olduğunu düşündüğümden bana çok kızacaklardı hemen eve gittim saati annemin ceketlerinden birinin cebine koydum bi kaç gün sonra saati aldım inanamadım:uhm: saat çalışıyordu annemin cebi sihirliydi saatimi tamir etmişti

ahhhhhhhhh büyümesmiydim ki

en çok hasta olmak ve okula gitmek istemezdim ama hiç hasta olmuyordum ki hep okul hep okul

şimdi hastanelerde geçiyor günlerim

annem vardı babam vardı huzurlu mutlu evim vardı

şimdi hiçbiri yok yok

ailenin en küçüğü olduğum için çok şımartılırdım her istediğim yapılır

benim yüzümden ablamlar azar işitir haksız dahi olsam

yani çocukluğumu çok özlüyorum çok güzel günler yaşadım çok

en çok ta annem ve babamın kokusunu duymak istiyorum en çok onları özledim

çocuk olmak çok güzeldi büyümek evlenmek meşakat

tabii herşeyin farklı güzelliği var ama en önemli şey ailemiz anne babamız

çocukluğun yada eskinin en güzel yanı herşeyin tam olması yani anne baba akrabalar ... şimdi yanlız sevdiklerinin özlemleriyle dolu eskiyi yad ederek geçen günler.... kızım doğdu çok mutluyum ama...keşke onlarda görebilseydi..kimse hasta olamsa kimse bu dünyadan göçüp gitmeseydi...tabiki bu da hayatın gerçeği ama..öyle olmasını isterdim...

babam 4 cevizi toprak dolu bir kasaya eker ve karanlıkta çillenmesi gerektigi için avlumuzdaki tafana dedigimiz (eskiden kiler gibi) yere koyar. iki kuzenim ve kardeşimle bizdeyiz sigaranın nasıl olduğunu saçmalıyorur çocuk aklımızla kuzenim bende paket var dedi :nazar:denemeye karar verdik nereyemi gittik tabiki ceviz ekili kasanın yanına sigaraları yaktık:nazar:sigaraları yarıladık ...aman allahım babamla amcam geliyo yanlarında biri daha var(babamın ziraatçi bi arkadaşı buyrunnnnnnnnncevizlere bakmaya gelmiş)izmaritleri kasaya basan kaçtı babam elinde kasayla dışarı çıktığında kasada 4 izmarit vardı adam babama ceviz ektiğine emin misin bunlar tütüne benziyo dedikaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

dedemler hacdan gelmisti, gelirken bize oralarin fotograflarini gösteren foto makinesine benzeyen kirmizi makineler getirmislrdi. icine yuvarlak sekilde olan filmleri koyup cevirdikce görüntüsü degisen hani herkes bilir eskiden öyleydi. amcamin kiziyla ben o makinelerle cikip mahallede cocuklari basimiza toplayin onlarin resimlerini cekmistik poz poz... herkes de sarmas dolas poz vermisti saf saf. eskiden insanlar temizdi herseye inanirdik... simdikiler dogmadan cin gibiler

bunu anlatmadan gecemiycem :roflol:
kardesimin 3 tekerli bisikleti vardi kaydirigubbakcemile2 bacak kadardi o zamanlar. yeni yeni ögreniyordu sürmeyi ve henüz direksiyonu ceviremiyordu. inip bisikleti ceviriyordu gamyoncuiremsu

yolun ortasinda bisiklet sürüyordu. birden karsidan gelen arabayi farketti. direksiyonu kiramayinca saga yada sola, inip bisikleti ortada birakti ve yolun kenarina kacti. :roflol: sürücü gülmekten arabadan inemedi. sonra indi bisikleti kenara cekti. kardesimi sevdi ve bindi gitti :eek:

Ah ah çok sevdiğim bir laf var "Keşke hep çocuk kalsaydık, dizlerimiz kanasaydı kalbimiz yerine" diye.

Annemin böbreklerim hastalandığı için önlüğümün altına giydirdiği yün pantolonları,

Özellikle her yılın başında kitap defterlerimi aldıktan sonra oturup onları babamla kaplamyışımı, o kitapların kokusunu,senağlama

Bisiklet sürdüğüm, gulle, taso oynadığım, lastik atladığım mahalle aralarını,kaydirigubbakcemile2

Düşünecek hiç bir sınavımın olmadığı,senağlama

Tek derdimin eve verilern bir iki tane matematik ödevi ve dua ezberlemek olduğu günleri,senağlama

Ağzımızı gözümüzü leblebi tozuna bulayıp, yumiyum, jelibon ve tombilere özellikle eskimolara doyduğum günleri...:eek:

Daha neleri neleri öyle özlüyorum ki...mafoldumben

iç anadolu çok iyi bilir pekmez kaynatılırken kullanılan bi toprak vardır üzüm suyu nu o topraktan süzerler ve kalan toprak kıvamlı bi çamura dönüşür bu açıklamadan sonra:pekmez kaynatmıştık ben o çamuru aldım babamın kasaptan getirdiği kıymanın kağıdına sardım poşetine koydum fırladım sokağa ilk gördüğüm çocuğa baban ı çarşıda gördüm benle gönderdi dedim garibim aldı gitti ben eve geldim 15 dakka sürmedi kadın elinde poşetle merdivenlerden basbas bağırıyo emineeeeee(annem olurkaydirigubbakcemile3) bak şu kızının yaptığına çocukla göndermiş yemek yapıyordum tam çamuru görünce şok oldum...........:mymeka:annem kadının elinden o çamuru suratıma patlattı yani çamuru ben yedim kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3ay ben çok yaramazdım yaaaaa

çok fenaydım ben çooook daha neler var nelerkaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

kelebek yaw, duygulandirdin beni valla

dmtksn sende az degilmissin anacim:)

Ben çocukluğumu doya doya yaşadım. Allah'a şükür hiç birşey gözümde kalmadı. Ama insan büyüdükçe dertleri de büyüyormuş. Şuan ki Türkiye koşullarında çocuk olmak, yeniden okula başlamak, sbsden tut öss, kpss bir sürü sınavla boğuşmak ve sonuçta bir iş bulup bulamayacağımdan emin olmadan bunları yapmak istemezdim.:1no2:

Ama yine de o eski şartlar varken, bir gün okulumdaki sırama, sıra arkadaşıma, öğretmenime, o koşturduğum mahalle aralarına, televizyonlarda eve ayakkabı ile girilmeyen, her köşesi en lüks eşyalarla donatılmış evlerin olmadığı gerçekten de bizim hayatımızı anlatan televizyon dizilerine; Kendi, heidi, hi-men çizgi filmlerime, cin ali ve ayşegül kitaplarının arasına ve off cuma ne zaman gelecek diye düşündüğüm okul bahçesinde geçen bir pazartesine dönmek isterdim
mafoldumben

ilkokula giderken okul cikisi eve yürürdük. 10 dk sürerdi. bir bahar günü yagmur yagmisti, heryer camurdu. nasil olduysa ayagim takildi camura yüzüstü düstüm. heryerim camur oldu, herkes gülmeye basladi. bende o camurlu halimle milletin pesinden kosarak onlarada camur bulastirdim. pisman diilim, yine olsa yine yaparim :jeyyar:

ayyy bi kere de cantami evde unutmustum, 4. siniftaydim. andimizi okuduk, Allah Allah dedim sanki bisey eksik :uhm: sinifa girdik sirama oturdum, bide baktim ki cantam yok :1shok:
Allah'tan ev yakindi hemen kosup aldim, derse gec kaldim tabii :roflol:

geldikce pespese geldi yaaa, bi kerede sirami unutmustum, Allah nerde oturuyodum ben yaw diye diye caktirmadan dolastim sinifi :roflol:
ikide bir yerimizi degistirirlerse sonunda olcagi buydu

ne saftirik bi cocukluk yasadim yaaa laelaelaelaelae

bunu da yaziyim cikcam artik.

ilkokul birinci sinifta babamin görevi nedeniyle elazigdaydik. cok kar yagardi ve soguktu. okula giden yol yokustu. cikarken kötüydü de, inerken iyiydi. ama kar yaginca buz tutar kayardi. bende cantam sirtimda yokusu inmeye calisirdim. öyle az buz degil 500 metre vardi yokus. bide virajli filan. arabalar gecmis yolun ortasi erimisti. bende ortadan gidiodum, birden karami kaldirdim ki ne görim, üstüme bi tir geliooooo. :1shok: eyvah dedim o panikle buzu unuttum kaldirima ciktim ve popomun üstüne küüüüüttttttt. delikafadulden kaya kaya asagi kadar indim ama islandim biraz. ne gülmüstük o zamanlar, iyki kirmadim kaseyi yani :roflol:

konuyu acan arkadastan Allah razi olsun yaw, hatirlamak cok iyi geldi:)

bunu da yaziyim cikcam artik.

ilkokul birinci sinifta babamin görevi nedeniyle elazigdaydik. cok kar yagardi ve soguktu. okula giden yol yokustu. cikarken kötüydü de, inerken iyiydi. ama kar yaginca buz tutar kayardi. bende cantam sirtimda yokusu inmeye calisirdim. öyle az buz degil 500 metre vardi yokus. bide virajli filan. arabalar gecmis yolun ortasi erimisti. bende ortadan gidiodum, birden karami kaldirdim ki ne görim, üstüme bi tir geliooooo. :1shok: eyvah dedim o panikle buzu unuttum kaldirima ciktim ve popomun üstüne küüüüüttttttt. delikafadulden kaya kaya asagi kadar indim ama islandim biraz. ne gülmüstük o zamanlar, iyki kirmadim kaseyi yani :roflol:

konuyu acan arkadastan Allah razi olsun yaw, hatirlamak cok iyi geldi:)

teşekkürler canım (eskiye özlem duyuyorsan yaşlanıyorsun demektir)artık bu söz çok anlamlı geliyor eeee 30 u geçtik her gün bir tuğla daha düşüyor ömür denen duvardan bi akrabamız ölmüştü ben çocukken anneme anne kaç yaşındaydı dedim 40 dedi 40 nekadarda yaşlı gelmişti ben 9 yaşındayken oysa şimdi 40 çoooook erken rabbim uzun yada kısa ömrümüze kötü anılar sığdırmasın:Saruboceq:

ilkokuldayken sabah kalktım cnm hiç okula gitmek istemiyordu. evdeki bütün saatleri 1 saat ileri aldım :jeyyar: geç kalmışız gibi annemle babamı uyandırdım babam hemen evden çıktı işe geç kaldıgını sanarak annemle bende bı guzel gerı yattık. annem uyuyunca tekrar saatlerı 1 saat gerı aldım :roflol:

bugün hava çok kötü yaaaa canım sıkıldı kış hazırlıkları geldi aklıma yazın ortasında sanki sonbahar gibi mevsimler bile trip atıyo.BİZ BÜYÜDÜK ve KİRLENDİ DÜNYA

X