Doğuma Hazırlık Kzlar Kuran da geen, ya da Sahabe isimleri aryorum..

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
merhaba canım.
rabbim hayırlısıyla kucağına almayı nasip etsin.

isime gelince isim illada kuran-ı kerim,de geçecek diye bir şey yok.

önemli olan manasının güzel olması.aleyna çok verilen bir isim ama manası" üzerimize" demek.
"
peygamber efendimiz sav. evlatlarınıza manası güzel isimler koyun"

buyurmuşlardır.tabii eshabı kiramdan ve din büyüklerinin isimlerinden vermek en güzeli.

kız ismi : BETÜL. Erkeklerden çekinen namuslu kadın, Hz. Meryem ve Hz. Fatma`nın diğer isimleri

"Rumeysa 1.Gökyüzündeki en parlak üç cisimden biri yıldız,2. Bir sahabe adıdır; Henüz müslüman olmamis Ebu Talhanin evlenme teklifini ?eger müslüman olursan, iste o benim mehrim olsun, evlenelim, baska bir sey istemem? sözleriyle cevap veren ve Ebu Talhanın müslüman olmasına vesile olan sahabe.. "

REYYAN:suya kanmış, doymuş.

zişan :eek:nurlu, şerefli.
şimdilik kız isimleri yazabildim canım.

sonra erkek isimleride yazarım inşallah.

hepsi çok qüzel teşekkür ederim canım :CüvCüv:

benim ismim de hafsa anamızın isminden hafize diye türkçeleştirilmiş sanırım ayrıca hafize olarak da Kuran da nisa suresinde iki yerde geçiyor..bazen aile içinde hafsa diye hiyap ediliyorum çok hoşuma gidiyor..hafize de koruyan saklayan anlamına geliyor ayrıca kuranı ezbere bilen kadın anlamı da vardır...kız için hira nur güzel diye düşünüyorum ben her ağzımdan çıktığında Efendimiz aklıma geliyor :)

erkek için de ZÜFER ,imam Züfer vardır bilirsiniz belki hanefi mezhebinin önde gelen imamlarından..anlamı ışık saçan demektir...aynı zamanda kocamın ismi :))ben oğlum olursa yusuf züfer diye düşünüyorum..yusuf a.s adı olsun istiyorum o yüzden...

canım senin ismin çok qüzelmiş maşallah ama ben arapcasıyla koymayı tercih ederim türkceleştirilmiş isimler istemiorum opuyorumnanaktan

EFSA:cennette irmak adi
MINEL:cennette inci tanesi
ESILA:25.ayette geciyor ..

Anlamında emin olmadığınz isimler yazmayın buraya bence.

Efsa:
Efsa’nın anlamı çoğu sitede ‘Cennet ırmağı’ olarak geçiyor.
Cennete dört ırmak var: Tesnim, Selsebil, Kevser ve Kafur.
Gördüğünuz gibi Efsa Cennet ırmaklarından biri değil!
Bu ortaya biçilmiş anlam kim tarafından uyduruldu, çok merak ediyorum..
Efsa Farsça olan afsūn kelimesinden gelir.
Afsūn Türkçemize Efsun olarak geçmiştir ve ‘sihir, büyü,hile, ’ gibi anlamlar taşır.
Efsa ise ‘sihirbaz, büyücü, hileci’ demektir.
Her ne kadar kulağa hoş gelse de, Efsa koyulmaması gereken bir isim.
Sihir, büyü ve hile gibi olaylar İslamiyetçe men'edilmiş ve büyük günahlardan sayılmıştır.

Minel:
Çoğu sitede Minel’in anlamı ‘Cennetteki inci tanesi ‘ olarak geçiyor.
Bu anlamı okuduğumda resmen şok oldum..
Minel kesinlikle ‘Cennetteki inci tanesi’ değildir!
Bu anlamı maalesef bir kaç şahıs tarafından uydurulmuştur.
Minel Kuran-i Kerim’de geçen, fakat tek başına hiç bir ifade etmeyen bir kelimedir!
Minel kelimesinin anlamını anlamak için bir kaç örnek veriyorum.

Iki tane cümle: ‘Ben böceklerden korkmuyorum’ ve ‘Bu Allah’tan gelen bir iyilik’.
Bu cümlülerdeki ‘den’ ve ‘tan’,Minel’in Arapçadaki manasıdır.
Yani Minel’in bizim tarafimizdan isim olarak konulması son derece komik ve saçmadır.

Minel’in anlamını (anlamsızlığını) anlamak için size Minel’in geçtigi bir ayeti sunuyorum: بَرَاءَةٌ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ
(Berâetun minallâhi ve resûlihî ilellezîne âhedtum minel muşrikîn).
Türkçede anlamı: Müşriklerden, ahd aldığınız kimselere Allah'tan ve O'nun resûlünden bir beraattir.

Esila
Çoğu anne ve baba isim koyarken iki şeye dikkat ediyor: kulağa hoş gelmesine ve Kuran-i-Kerim’de geçmesine.
Bu yüzden son zamanlarda Esila ismi ön planda.
Fakat Esila Asila’yla karıştırılıyor.
Asila Kuran’da geçen ve ‘akşam’ anlamına gelen bir kelimedir.
Araplar Asila kelimesini isim olarak kullanmıyorlar.
Esila ise Kuran’da geçmeyen ve anlamsız olan bir isimdir!

Asila'nın geçtiği ayet: وَاذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ بُكْرَةً وَأَصِيلًا
(Vezkurisme rabbike bukreten ve asîlâ)
Türkçe’de anlamı: Sabah akşam Rabbinin adını an

kız olarak:şevval ,zümra, melek, nur efşan.
erkek olarak:emir, taha, eymen ,hayırlı olsun inşallah...

Hayrlısıyla kucağına alırsın inşallah bebeğini.

Henüz hamile değilim ama inşallah en kısa zamanda kalırım eşimle isimleri düşündük
Oğlum olursa Muhammed Affan
Kızım olursa Hafsa (2.isim belli değil daha)

Affan: Haramdan Kötü şeylerden kaçınan, te­miz anlamında Osman bin Affân veya Osman ibn Affân (Arapça: عثمان بن عفا&#1606:KK66: (d. 580 - ö. 17 Temmuz 656) Dört Büyük Halife'den üçüncüsü, sahabi.

sahabe isimlerini bende cok seviyorum oglum olursa insallah ismini Muhammed koymak istiyorum yaninada bir isim düsünüyorum

Muhammed Emin geliyo hemen aklima öyle duymaya alismisiz cok güzel bence :)

Muhammed Emin, Ahmed Emir...

baska aklima gelen sahabe isimleri:

Ammar, Yasir, Musab, Eymen, Enes, Talha, Ömer, Bilal, Hamza, Nevfel, Ubeyde

Hatice, Kübra, Ayse, Fatma, Zeyneb, Rümeysa, Gülsüm, Sümeyye, Hafsa, Erva, Halime, Seyma, Esma, Sara (Sare), Meryem, Hacer, Sevde, Beyda

simdilik aklima gelenler bunlar :))

cok sahabe hayati okudum cok isim duydum hepsi aklima gelmiyo sonra yine yazarim :)

Dila << bide bu isim cok hosuma gidiyo... birisi dilaninda sahabe ismi oldugunu söylemisti hikayesinide yazmisti

internette arattim ama hic öyle bise bulamadim dogru mu bilmiyorum

ama eger hayat hikayesi dogruysa cok güzelmis isimde kulaga hos geliyo

anlamida icten seven gönülden seven demek

canım şimdiden analı banalı büyütsün bebeğini sağlıcakla kucağına alırsın inş
benim oğlumun ismi muhammet enes.
enes bin malikten esinlenerek koymuştuk.şimdi bende hamileyim bu oğluşumada ensar ismini koyacağız inş.
kız isimlerindende eslem çok hoşuma gidiyor.kendini tamamen allaha adamış kadın anlamına geliyor.ama sevde,enfal,nisa da aklında bulunsun

bende kuranda gecen erkek isimleri ariyorum ama,banada bildiginiz erkek isimleri soylermisiniz,
bu arada konu sahibine,saglikli hamilelik ve kolay dogum dilerim,,,,,,,:Saruboceq:

canım benimde (ins) oğlum olacak,ismi osman tarık olacak inş...tavsiye ederim yerimseniben

canım ben oğlumun adına furkan koycam..
sure ismi aynı zamanda kuran manasına geliyor.
ayrıca selametli iyi insan demek...

X