Sevmek ve sevdiini belli etmek, ifade etmek, neden yalakalk, yaclk olsun?

Halikarnas

DÖNDÜM
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2008
14.247
35
Hoş, biz de ağaç kovuğundan çıkmadık azizim!
Tamam anladık; sen insansın da, biz neyin nesi oluyoruz?

Nasıl olsa, ağzımızdan çıkan laflara gümrük vergisi koyan yok...
Bol keseden konuşması güzel...
Salla babam salla...
Kim kırılır, kim üzülür; hiç takma kafana!
Önüne kim çıkarsa, sok çomağını; durmadan eleştir...

Ne gerek var azizim; eleştirdiğin noktalarda, dönüp kendini tartmaya?

Yok canım; niye ayıp olacakmış!
İlahi sen de!

Günümüzde açıksözlülük, moda oldu artık; bilmiyor musun?
Ağzına ne gelirse " Dan Dan " söyleyeceksin ki, insanlar sana: " İçinde kötülük barındırmıyor, içi dışı bir." desinler...

Ferza'nın Tamtamları'n dan alıntı...

http://www.kadinlarkulubu.com/hayat-bilgisi/267799-ferzanin-tamtamlari-15.html

Arkadaşlar kalp kırmanın adı "AÇIK SÖZLÜLÜK" olduğu gibi SEVMEK ve bunu ifade etmenin belli etmenin adı da "YALAKALIK YAĞCILIK" oldu...

bu kanaatim yılların tecrübeleri ile elde edildi buna kesin ve net olarak inanıyorum....sırf bize yalaka ezik denmesin diye sevmek ve sevdiğini belli etmekten korkar hale geldik... ...

gerçi bana baskılar sökmez sökmedi :eek:lmaz:ama hissediyorum ki bu tip psikolojik baskılar altında sevdiğini ifade etmeye korkan çok kişi var ...

işte bu topiği bu yüzden açmak istedim...istedim ki sevgisini haykırmaktan kimse korkmasın çekinmesin SEVGİ baskıcıları yenilsinler...SEVGİ KAZANSIN:lepi:

bu konuda fikir ve görüşlerinizi bekliyoruma.s.

opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

Şeniz​

Eleştiri en kötü iletişim şeklidir bence. Bi de bak nasıl mor ettim gördünmü modası var bak nasıl lafı soktum, böyle insanlara kupa vermek lazım ki emekleri boşa gitmemiş olsunkaydirigubbakcemile3
Sonrada yazında dediğin gibi ben dobrayım kardeşim gibi bi seda sayan özentiliği..., kalp kırmayı marifet sanır oldu insanlar
Bi haklı olma sevdasıdır gidiyor, "bak ben sana demiştim gördün mü nasılda söylediğim çıktı, demiştim sana" hee demiştin başın göğe erdi mi? Haklı çıktın mutlu musun?kaydirigubbakcemile3
Bence bu tip insnalar ve sevgisini kendine saklayan insanlar kendi enerjilerini kendi bozuyor ve kendi kendilerini psikolojik ve fiziksel hasta ediyor, saklı sevginin kime ne faydası var deği mi? Hatta zararı bile olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

ben sevdiğimi belli ederim. düşüncelerimi dile getiririm. bunu yaparken hiç yalakalık olarak düşünmedim. tahminimce, karşımdakiler de böyle değerlendirmemiştir. herkese, her zaman yaptığım bir şey değildir çünkü.

sevmeyi , sevilmeyi seven bir insanım.
seviyorsam, karşımdakine bunu belli etmemde ne gibi bir sakınca olabilir ki? mıç mıç yapışmam kimseye ama sevdiklerime, sevgimi gösterdiğimi düşünüyorum.
muhattablarımın da bunu bilmeye hakkı var bence... opuyorumnanaktan

açık sözlü olduğuma da inanırım. istemeden kalp kırdığım da olmuştur nadir de olsa. bu durumlarda karşımdakinden daha fazla üzülürüm belki de:çok üzgünüm: beni tanıyan, niyetimi bilen anlayış gösteriyor zaten. daha fazla dikkat etmeye çalışıyorum ben de...

ben sevdiğimi belli ederim. düşüncelerimi dile getiririm. bunu yaparken hiç yalakalık olarak düşünmedim. tahminimce, karşımdakiler de böyle değerlendirmemiştir. herkese, her zaman yaptığım bir şey değildir çünkü.

sevmeyi , sevilmeyi seven bir insanım.
seviyorsam, karşımdakine bunu belli etmemde ne gibi bir sakınca olabilir ki? mıç mıç yapışmam kimseye ama sevdiklerime, sevgimi gösterdiğimi düşünüyorum.
muhattablarımın da bunu bilmeye hakkı var bence... opuyorumnanaktan

açık sözlü olduğuma da inanırım. istemeden kalp kırdığım da olmuştur nadir de olsa. bu durumlarda karşımdakinden daha fazla üzülürüm belki de:çok üzgünüm: beni tanıyan, niyetimi bilen anlayış gösteriyor zaten. daha fazla dikkat etmeye çalışıyorum ben de...

sevgili bambusicim sevgi gösterileri; sevgi gösterdiğimiz kişiler tarafından değil 3. fesat kıskanç kişiler tarafından böyle değerlendiriliyor....

ve bu 3. kişiler bir şekilde laf sokmalar iğnelemeler taş atmalarla kişiler üzerinde psikolojik baskı kuruyorlar....

değerli katılımın için çok teşekkürlera.s.

kim ne düşünürse düşünsün..ben benim!!!yasakkelime
hayatımın hiç bir döneminde o özel alanıma kimsenin fikirlerini yada düşüncelerini sokmamışımdır..sositososito
sevgimi belli etmeyi severim,bunu yaparkende birileri ne düşünür diye kendimi kasamam..
fesatlar herşekilde fesattır sardunyacım..
alttan işi götürürler yüzüne güler arkandan çevirirler dolaplarını..süprizzzzz
amaaaann üstadım bu işler beni aşıyor..takmıyorumzemuszemus

evet ya bende çok sinirleniyorum böyle açık sözlü olacam diye agzına ne geliyorsa söyleyenlere .tamam açık sözlü olmak çok ta kötü bişey degildir ama kalp kırmakla arasında ince bir çizgi vardır buna dikkat etmek lazım .ve eayrıca neden sevdigimizi ,önemsedigimizi belli etmek yalakalık olsunki neden sevdiklerimizi bunları bilmelerinden yoksun bırakalım ki kim ne düşünürse düşünsün hiç mühim diil valla .ben böyleyim degişemem.. ne birinin ayıbını yüzüne vurmak açık sözlülüktür nede sevdiklerimize bunu belli etmek yagcılıktır bunu böyle anlayanların ya ayıbı çoktur yada sevdikleri azdır ..o kadar ..

Daha az once uc arkadas konustugumuz hatta bı takım şakalar yaptıgımız bı konu

Yalakalık mı yagcılık mı yoksa sakın bunun adı içdenlik samimiyet olmasın?

Korkar oldu ınsanoglu sevdıgını soylemeye iyi dileklerini iletmeye

Suna bak nasılda yalaklanıyo cumlesı kol gezıyor dort bır yanda

Oysa bunu yalakalık olarak gorenın sevgı eksıklıgınden olabılır mı acaba bu dusunce?

Sevmıssem hatta azıcık kanım kaynamıssa operım de kucaklarım da şakalaşırım da

Sevgımı gostermekden kacınmam Ama nefretım ıcın aynı seyı yapabılırmıyım bılemem.

Nasıl soylenırkı bırının yuzune nefret?

Vardır bununda bı takım yontemlerı ama belkı de bendekı nefret etme hissi eksıklıgınden

kımseye karsı dıllendırmedım bunu.

En buyuk nefretım kızgınlıgım 'aşk olsun yaa' cumlesınden ıbarettır...

Ya bunu der ya da susarım...

Açık sozluyum ıcımden gecenı de soylerım dıyen ınsan en buyuk dusunmeden konusana ınsandır.

Oyle ya bosa dememısler 'Soz agızdan cıkana kadar esırın cıktı mı artık sen onun esırısın'

Ama kalp kırmayı acık sozlu olmakla gızleyenler ne esır olurlar ne de esır sahıbı....

Benim için birşey ifade etmeyen insanların benim davranışlarım hakkında ya da benim hakkımda ne düşündükleriyle ilgilenmiyorum kısacası her insanın benimle ilgili ne düşündüğünü umursamamayı öğrendim ben.
Sevip,sevilmeyi her insan gibi bende çok değerli buluyorum tabiki.
Birbirimize aynı duyguları barındırdığımız insanlarla her türlü güzelliği paylaşırım ben,sevdiğimi belli ederim.
Ama kalkıpta bir başka kişi bu durumu yargılayıp herhangi bir iğnelemede bulunuyorsa cevabını fazlasıylada veririm her zaman.
Üzerimizde psikolojik baskı kurmaya çalışanlar var evet,amaçları ya da niyetleri ne bilemiyorum..
Kıskançlık duygusu mu ? Sahip olamama duygusu mu ? veya Doyumsuzluk,karşındaki kişiyi mutsuz etmeyi isteme yetisi mi ?
Burada devreye beklentiler giriyor,bu tarz insanların olduğunu biliyoruz yapmaya çalıştıkları şeyleri görüyoruz,her insandan saygı,hoşgörü,anlayış bekleyemeyeceğimizin farkında olmak ve buna göre hareket etmek gerekiyor,zaman içinde umursamamayı öğreniyoruz zor da olsa..
Ancak,dediğim gibi bir insanın bu tür davranışlarına kayıtsız kalamam ben,susarak izin veremem beni ve yaptıklarımı yargılamasına..

sevgili bambusicim sevgi gösterileri; sevgi gösterdiğimiz kişiler tarafından değil 3. fesat kıskanç kişiler tarafından böyle değerlendiriliyor....

ve bu 3. kişiler bir şekilde laf sokmalar iğnelemeler taş atmalarla kişiler üzerinde psikolojik baskı kuruyorlar....

değerli katılımın için çok teşekkürlera.s.

canım, kişi kendini bildikten sonra, başkasının fikrini çok da önemsememeli.

konuyu daha iyi anladım şimdi.
çok çok abartılı sevgi sözcüklerini uluorta kullanmak, belli bir kişinin-kişilerin, hemen hemen her mesajını alıntı yapıp süpersin, harikasın... vb sözcüklerle göze sokmaya da gerek yok bence.
bunlara rastlardım eskiden(son durumdan haberim yok)...
bunu sürekli yapan kişiler bende çok olumlu izlenimler bırakmadı açıkçası. ama gidip de bunu yapanlara iğneleme de yapmadım, taş da atmadım. müdahele etmek yanlış gelir bana...

reple ya da özel mesajla beğenimi ifade etmeyi tercih ederim ben. başkası uluorta söylüyorsa da ona imada bulunma hakkım yok. bana hoş gelmiyorsa, yaklaşmam o üyeye, olur biter.
kaydirigubbakcemile5

canım, kişi kendini bildikten sonra, başkasının fikrini çok da önemsememeli.

konuyu daha iyi anladım şimdi.
çok çok abartılı sevgi sözcüklerini uluorta kullanmak, belli bir kişinin-kişilerin, hemen hemen her mesajını alıntı yapıp süpersin, harikasın... vb sözcüklerle göze sokmaya da gerek yok bence.
bunlara rastlardım eskiden(son durumdan haberim yok)...
bunu sürekli yapan kişiler bende çok olumlu izlenimler bırakmadı açıkçası. ama gidip de bunu yapanlara iğneleme de yapmadım, taş da atmadım. müdahele etmek yanlış gelir bana...

reple ya da özel mesajla beğenimi ifade etmeyi tercih ederim ben. başkası uluorta söylüyorsa da ona imada bulunma hakkım yok. bana hoş gelmiyorsa, yaklaşmam o üyeye, olur biter.
kaydirigubbakcemile5

işin içinde SEVGİ ve GÜZEL SÖZLER varsa ben herşeye varım bambusicim

sevginin abartılması çok güzel...minicik incir çekirdeğini doldurmayacak mevzular abartılıp kötü sözler söyleneceğine kalpler kırılacağına keşke minicik şeyler için sevgiler abartılsa...

var mı SEVGİ den güzel birşey var mı SEVGİSİZLİKTEN kötü birşey

lafımı ortaya koyup onu buna laf sokmaktansa yüreğimi ortaya koyup sevgi saçmayı tercih ederim...

ne derlerse desinler en büyük şey SEVGİ dir .

a.s.​

Sevgi çok güzelll ...sevmek-sevilmek harika

ama sevgi çoğu durumda tek başına yetersiz

sanki, saygı onun güzelliğini gösteren, parlatan... hele de çok iyi tanımadığımız, karakterini,

geçmişini çok iyi bildmediğim insanlarla ilgili konularda yorum yaparken onları

sevmemizden çok saygımızı ön planda tutmalıyız diye düşünüyorum.....yalakalık yağcılık

ne kadar sığ bir hareketse, ben doğrucu davutum , aman da bakın ne kadar sivri dilli

olurum,kimselere pabuç bırakmam , herkese yeterim demekte aynı ölçüde sığ ve

bağnazca...Ferza'nın o yazısı gerçekten müthişti biz kim oluyoruz ki karşımızdakinin ahlak

bekçisi, zeka seviyesine karar veren, saflığına karar veren biri konumuna girip öyle yorum

yapıyoruz.....ne alınan eğitimler ,ne giydiklerimiz, ne yaşadığımız lüks, görgü, para ...vs hiç

bir şey bir insanı kırar mıyım ?, üzer miyim? duygusunu geri plana atmayı açıklayamaz... ..

bu tarz hareketleri sergileyenlerin tutmlarını açıklayacak kelimeleri sizler yakdir edin artık...:1ninca:

insanlar için takdir etmek, kendine yakın hissetmek bunu ifade etmek hep bayağı bir hareket gibi algılanır...bir çıkarı olmasa ona iyi davranmaz, sevmez gibi ama hayat tecrübem bunu nedenini

anlamama yetmiyor maalesef​

Son düzenleme:
Sevgi çok güzelll ...sevmek-sevilmek harika​

ama sevgi çoğu durumda tek başına yetersiz

sanki, saygı onun güzelliğini gösteren, parlatan... hele de çok iyi tanımadığımız, karakterini,

geçmişini çok iyi bildmediğim insanlarla ilgili konularda yorum yaparken onları

sevmemizden çok saygımızı ön planda tutmalıyız diye düşünüyorum.....yalakalık yağcılık

ne kadar sığ bir hareketse, ben doğrucu davutum , aman da bakın ne kadar sivri dilli

olurum,kimselere pabuç bırakmam , herkese yeterim demekte aynı ölçüde sığ ve

bağnazca...Ferza'nın o yazısı gerçekten müthişti biz kim oluyoruz ki karşımızdakinin ahlak

bekçisi, zeka seviyesine karar veren, saflığına karar veren biri konumuna girip öyle yorum

yapıyoruz.....ne alınan eğitimler ,ne giydiklerimiz, ne yaşadığımız lüks, görgü, para ...vs hiç

bir şey bir insanı kırar mıyım ?, üzer miyim? duygusunu geri plana atmayı açıklayamaz... ..

bu tarz hareketleri sergileyenlerin tutmlarını açıklayacak kelimeleri sizler yakdir edin artık...:1ninca:

insanlar için takdir etmek, kendine yakın hissetmek bunu ifade etmek hep bayağı bir hareket gibi algılanır...bir çıkarı olmasa ona iyi davranmaz, sevmez gibi ama hayat tecrübem bunu nedenini

anlamama yetmiyor maalesef

sevgili buz devri katılımın için çok teşekkürlera.s.

yağcılık yalakalık bana göre maddi menfaat beklentisi içinde yapılan gösterilen sevgi saygı gösterisidir...

manevi beklenti içinde olmak yani sevilmeyi bekleyerek sevgi göstersinde bulunmak ise son derece insanı...

bir söz geldi aklıma; "Sevilmek umuduyla sevmek insanidir, fakat sevmek için sevmek, meleklere özgüdür". Alphonse de Lamartin

nefret ediyorum şu durumdan arkasından atıp tutupta yüzüne gelince o sözleri söyleyen o değilmiş gibi sırıtan insanları bir kaşık suda boğacak kadar tepkiliyim bu duruma.

neden içi dışı bir olamıyor insanların anlam veremediğim konulardan biride bu.
ben sevdiğimi gerçekten severim, sevmediğim insanada eğer saygı göstermek durumunda olduğum bir konumdaysa sadece benden zorunlu saygı görür, sevginin yalakalığın zerresini bulamaz.
eğer sevgiyle yalakalığıda karıştırıyorlarsa da sevmeyi bilmiyorlardır!

Hiç bir zaman sevgimi, öncesinde saygımı göstermekten çekinmedim..
Son günler de yaşadığım bir olay var lakin;fikrimi kurcalayan..Siz hiç farkında değilsinizdir ama kendini size rakip ya da ne bileyim karşıt gibi gören birileri vardır..Bir yerde karşılaşır,içinizdeki iyi niyetle güzel yanlarını översiniz..Bir de bakarsınız ki o iyi niyetiniz denizin dibinde, balık ağzında..

ışte burda durup düşünmek lazım, demek ki herkesi kendin gibi görmeyeceksin..Önceden kızardım böyle bir düşünceye lakin kendini ağırdan sattığın zaman, karşındaki insan sana bir kat daha saygılı ya da mesafeli yaklaşıyor..En azından kalbiniz kırılmıyor, bu da su götürmez bir gerçek arkadaşlar..

Hiç bir zaman sevgimi, öncesinde saygımı göstermekten çekinmedim..
Son günler de yaşadığım bir olay var lakin;fikrimi kurcalayan..Siz hiç farkında değilsinizdir ama kendini size rakip ya da ne bileyim karşıt gibi gören birileri vardır..Bir yerde karşılaşır,içinizdeki iyi niyetle güzel yanlarını översiniz..Bir de bakarsınız ki o iyi niyetiniz denizin dibinde, balık ağzında..

ışte burda durup düşünmek lazım, demek ki herkesi kendin gibi görmeyeceksin..Önceden kızardım böyle bir düşünceye lakin kendini ağırdan sattığın zaman, karşındaki insan sana bir kat daha saygılı ya da mesafeli yaklaşıyor..En azından kalbiniz kırılmıyor, bu da su götürmez bir gerçek arkadaşlar..

Hülyacım katılımın için çok teşekkürlera.s.

baskılara kötü niyetli kişilere asla boyun eğmedim eğmeyeceğim de:eek:lmaz:

kalbimi kıran kişilere sevgiden anlamayan kişilere aynen onların tarzıyla cevap verip ya da onlardan arkama bile bakmadan uzaklaşıp yeni dostlar edinmek üzere insanlara sevgi dolu olarak yelken açmaya devam edeceğimopuyorumnanaktan

nefret ediyorum şu durumdan arkasından atıp tutupta yüzüne gelince o sözleri söyleyen o değilmiş gibi sırıtan insanları bir kaşık suda boğacak kadar tepkiliyim bu duruma.

neden içi dışı bir olamıyor insanların anlam veremediğim konulardan biride bu.
ben sevdiğimi gerçekten severim, sevmediğim insanada eğer saygı göstermek durumunda olduğum bir konumdaysa sadece benden zorunlu saygı görür, sevginin yalakalığın zerresini bulamaz.
eğer sevgiyle yalakalığıda karıştırıyorlarsa da sevmeyi bilmiyorlardır!

selcim katılımın için teşekkürlera.s.

"maddi çıkara" dayanmayan her türlü sevgi gösterisi bana göre mübahtıryerimseniben yeter ki sevgi olsunŞeniz

Sevgileri yarınlara bıraktınız
Çekingen, tutuk, saygılı.
Bütün yakınlarınız
Sizi yanlış tanıdı.

Bitmeyen işler yüzünden
(Siz böyle olsun istemezdiniz)
Bir bakış bile yeterken anlatmaya herşeyi
Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı
Siz geniş zamanlar umuyordunuz
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
Yılların telaşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklınıza gelmezdi.

Gizli bahçenizde
Açan çiçekler vardı,
Gecelerde ve yalnız.
Vermeye az buldunuz
Yahut vakit olmadı:gitme:
behçet necatigil....

Sevgimizi göstermekten kimin ne diyeceğini ne düşüneceğini umursamadan sevdiklerimize bunu gösterelim çekinmeden... yarın çok geç olabilir...

Lilyum yazdığın şiiri çok severim, hep te böyle düşündüm yalnız dediğim gibi sevgini hiç gocunmadan, art niyet düşünmeden gösterdiğinde , bazen insanlar sana 'Her türlü ağır şakayı yapsam da, hor görsem de kaldırır,ezik! bir duruşu var.' gözüyle bakabiliyorlar..Elbetteki bu bizim değil o kişinin ezikliğidir.( Bu kelime için özür diliyorum herkesten ama tabir edeceğim başka kelime yok.) Fakat ne bileyim yoruluyorum bazen...Hoşgörüm, tevazum, saygım tıkanıyor bir yerde..Onlarca süslü kelimeyle sana cevap verebilirim,susturabilirim,benim de ağzımda bir dil var diyesim geliyor....Sevgi ve saygı hoşgörüyle beslenir ve özellikle bu aralar ben; bunları hakedene gösteriyorum, herkese değil..

Lilyum yazdığın şiiri çok severim, hep te böyle düşündüm yalnız dediğim gibi sevgini hiç gocunmadan, art niyet düşünmeden gösterdiğinde , bazen insanlar sana 'Her türlü ağır şakayı yapsam da, hor görsem de kaldırır,ezik! bir duruşu var.' gözüyle bakabiliyorlar..Elbetteki bu bizim değil o kişinin ezikliğidir.( Bu kelime için özür diliyorum herkesten ama tabir edeceğim başka kelime yok.) Fakat ne bileyim yoruluyorum bazen...Hoşgörüm, tevazum, saygım tıkanıyor bir yerde..Onlarca süslü kelimeyle sana cevap verebilirim,susturabilirim,benim de ağzımda bir dil var diyesim geliyor....Sevgi ve saygı hoşgörüyle beslenir ve özellikle bu aralar ben; bunları hakedene gösteriyorum, herkese değil..

Hülyacım, seni çok iyi anlıyorum...oturup kalkmasını konuşmasını bilmeyen densiz ve dengesizler var....

mesele listem de olmasına rağmen hiç bir samimiyetimiz olmayan bir üye profilime gelip kavga da söylenmeyecek bir kelimeyi hani lan nasıl nan yapılarak sevimli ve usturuplu hale getirildiyse o kelimeyi ( profilime bana hitaben yazılan kelime asla ne şekle girerse girsin sevimli usturuplu olmaz) sözüm ona sevimli şekle getirip bana hitaben kullandı....

en samimi olduğum, bel altı espriler şakalar yaptığım arkadaşlarıma dahi o kelimeyi kullanmadım kullanmam...

mesaja hiç cevap vermedim...hemen kötü içeriğe bastım...listemden sildim...sonuç 3-5 gün banlandı sonra aramıza geri döndü...ama ben o üye ile bir daha kesinlikle asla muattap olmam.

diyeceğim ben burdayım ve hala sevgimi haykırmaya devam ediyorum edeceğim...

kendini bilmez birisi birileri beni SEVGı gibi yüce bir duygudan ASLA uzaklaştıramaz.

Son düzenleme:
Sevgileri yarınlara bıraktınız

Çekingen, tutuk, saygılı.
Bütün yakınlarınız
Sizi yanlış tanıdı.

Bitmeyen işler yüzünden
(Siz böyle olsun istemezdiniz)
Bir bakış bile yeterken anlatmaya herşeyi
Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı
Siz geniş zamanlar umuyordunuz
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
Yılların telaşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklınıza gelmezdi.

Gizli bahçenizde
Açan çiçekler vardı,
Gecelerde ve yalnız.
Vermeye az buldunuz
Yahut vakit olmadı:gitme:
behçet necatigil....​

Sevgimizi göstermekten kimin ne diyeceğini ne düşüneceğini umursamadan sevdiklerimize bunu gösterelim çekinmeden... yarın çok geç olabilir...

Lilyumcum katılımın çok teşekkür ederima.s.

Behçet Necatigil üstadımız bu şiirin de olduğu gibi gene 10 numara:asigim:alkisalkisalkisalkisalkisalkis alkisalkisalkis

X